Connect with Us

All posts tagged "demet"

Miliona euro në dëm të Shqipërisë/ Të tjera çështje të mëdha në Arbitrazh, “dhuratë” e korrupsionit të Ramës
Politikë 14:10 - 11 Shtator, 2020

Miliona euro në dëm të Shqipërisë/ Të tjera çështje të mëdha në Arbitrazh, “dhuratë” e korrupsionit të Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon kryeministrin Edi Rama se korrupsioni i tij i ka shkaktuar miliona euro dëme Shqipërisë. Në një postim në rrjetet sociale, Berisha kujton...

Shëndeti 23:28 - 7 Maj, 2020

Përdorimi pa kriter i dezinfektantëve/ Pipero jep dy arsye pse duhet të hiqni dorë menjëherë

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero, është shprehur që në krye të herës, që përdorimi i dezinfektantëve në masë nga qytetarëve nuk ishte i nevojshëm. Sonte në...

Bota 08:47 - 15 Prill, 2020

Ende shumë pyetje të hapura një vit pas djegies së Notre-Dame

Më 15 prill 2019 u dogj katedralja me famë botërore e Parisit Notre-Dame. Prej atëhere ekspertët po merren intensivisht me planet për rindërtimin. Por se kur...

Skandali/ Si vidhen fondet për tërmetin/ Asnjë lek për të dëmtuarit
Ekonomi 08:19 - 6 Mars, 2020

“Harrohet” tërmeti, në janar më pak sigurim prone/ Kompanitë paguan 3.3 milionë euro për dëmet

Me kalimin e muajve pas tërmeteve të shtatorit dhe nëntorit duket se është zbehur frika e shqiptarëve për të siguruar pronën. Janari i këtij viti është...

Ekonomi 08:23 - 17 Shkurt, 2020

Paketa për bizneset/ Zbardhet udhëzimi, si do të njihen shpenzimet e zbritshme për dëmet nga tërmeti

Ministria e Financave ka hartuar një draft udhëzim, i cili i jep zgjidhje një nga kërkesave më shumë të artikuluara nga biznesi, për njohjen, si shpenzime...

Denoncim 21:17 - 12 Shkurt, 2020

“Fiks Fare”/ Gabimet në vlerësimin e dëmeve të tërmetit lënë në qiell të hapur 73-vjeçaren

Një 73-vjeçare është lënë në qiell të hapur nga institucionet shtetërore, të cilat i kanë vlerësuar gabim dëmin e tërmetit të 26 nëntorit. Meme Kajmaku, nga...

“O Covidiota blu, pse bëni rolin e budallait”/ Goxhaj: Pranoni listat e hapura
Politikë 20:44 - 5 Shkurt, 2020

Tërmeti la të pastrehë 5% të popullsisë!/ Goxhaj nxjerr zbuluar Ramën: Këtë 2-gisht letër çojini Konferencës së Donatorëve

Avokati i njohur Altin Goxhaj, ka marrë në shqyrtim shifrat e publikuara të qeverisë lidhur me llogaritë përfundimtare të dëmeve nga tërmeti. Sipas Goxhaj, me këto...

Ekonomi 08:19 - 3 Shkurt, 2020

Dëmet nga tërmeti/ Gati plani i masave për bizneset, ja çfarë duhet të dini

Ministria e Financave dhe Ekonomisë po punon për  një plan plan masash në ndihmë të bizneseve të dëmtuara nga tërmeti. Sipas burimeve zyrtare nga Financat, ky...

Politikë 12:55 - 14 Dhjetor, 2019

Çuçi informon për procesin e vlerësimit të dëmeve nga tërmeti

Në vijim të punës për adresimin e dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit, Ministri Bledi Çuçi ka informuar sot në lidhje me ecurinë e...

Bota 12:12 - 9 Dhjetor, 2019

Foto-Tërmeti godet Italinë/ Qytetarët dalin në rrugë nga paniku, dëme të mëdha në banesa

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë ka goditur Italinë, në orët e para të mëngjesit të sotëm. Lëkundjet më të fuqishme janë ndjerë në Scarperia San...

Sociale 16:07 - 8 Dhjetor, 2019

Dëmet nga tërmeti/ 40 objekte të pabanueshme në Vorë, vijon inspektimi

Në Bashkinë e Vorës, ka vijuar edhe sot puna për inspektimin e banesave të cilat u dëmtuan nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit. Katër grupe...

Politikë 14:08 - 7 Dhjetor, 2019

Bashkia e Durrësit miraton bonusin e qirasë për 660 familje të prekura nga tërmeti

Pas Tiranës, edhe Këshilli Bashkiak i Bashkisë Durrës vendos në mbledhjen e sotme miratimin e bonusit të qirasë për 660 familje e para që kanë aplikuar...

Politikë 12:50 - 6 Dhjetor, 2019

Dëmet nga tërmeti/ Ahmetaj tregon sa është kostoja që duhet të paguajnë Kompanitë e sigurimit

Komiteti i  rindërtimit zhvilloi sot një tryezë diskutimi me AMF dhe kompanitë e sigurimit. Në këtë diskutim ish-ministri i Financave, Arben Ahmetaj ka deklaruar se dëmi...

Raporti i S&P vazhdon të jetë kritik ndaj qeverisë/ Rreziqet me të cilat përballet ekonomia shqiptare
Politikë 08:14 - 6 Dhjetor, 2019

Për të pastrehët do paguhet qiraja/ Rama tregon çfarë do të ndodhë me ata që ndërtojnë vetë shtëpinë

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot se për familjet të cilat kanë mbetur të pastreha për shkak të tërmetit të 26 nëntorit, do iu paguhet...

Politikë 14:08 - 5 Dhjetor, 2019

Ministria e Brendshme bën bilancin/ 1183 banesa të shembura dhe mbi 6 mijë shtëpi e pallate të dëmtuara nga tërmeti

Zv. ministrja e Brendshme Rovena Voda ka bërë publik bilancin e të të gjitha dëmeve që janë konstatuar në total nga inspektimet deri mesditën e sotme...

Politikë 14:57 - 3 Dhjetor, 2019

Prokuroria e Tiranës vihet në lëvizje, por administratorët e pallateve janë sërish jashtë loje

Që prej ditës së djeshme vihen re radhë të gjata në zyrat e njësive bashkiake për rregjistrimin e dëmeve. Administratorët e pallateve edhe kësaj rradhe, siç...

Kronika 13:48 - 3 Dhjetor, 2019

Publikohen shifrat zyrtare/ Ja bilanci i dëmeve nga tërmeti, zonat më problematike

Zyra Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore ka bërë një bilanc paraprak të dëmeve nga tërmeti i 26 nëntorit. Në një deklaratë për mediat, bëhet e...

Kronika 12:00 - 3 Dhjetor, 2019

Prokuroria kërkesë bashkisë Tiranë/ Mos shembni asnjë objekt pa lejen tonë, brenda 48 orëve sillni dëmet

Prokuroria e Tiranës i ka drejtuar një Kërkesë Bashkisë së Tiranës dhe policisë, ku kërkon që asnjë objekt që ka pësuar dëmtime nga tërmeti i 26...

Kronika 11:14 - 3 Dhjetor, 2019

Inxhinierët shqiptaro-amerikanë mbërrijnë në Tiranë/ Do vlerësojnë dëmet në shkolla

Pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit, mësohet se një grup inxhinierësh shqiptaro- amerikanë, pjesëtarë të shoqatës së arkitektëve, mbërritën sot në Shqipëri. Mësohet se grupi i...

Politikë 13:29 - 29 Nentor, 2019

Analiza paraprake/ Tërmeti ka shkaktuar mbi 1 miliard euro dëme

Qeveria ka filluar të bëjë një analizë paraprake të dëmeve të shkaktuara nga kjo katastrofë natyrore që goditi, kryesisht Durrësin dhe Thumanën. Por, tashmë janë shtuar...

Sociale 22:33 - 26 Nentor, 2019

Pasojat nga tërmeti/Inxhinieri: 14 pallate të pabanueshme në Durrës

Inxhinieri Arben Meçe i ftuar në studion e emisionit ‘Repolitix’ në Report Tv u shpreh se në Durrës së bashku me grupin e punës që ka...

Sociale 09:44 - 26 Nentor, 2019

Tërmeti/ Reagon Ministria e Mbrojtjes: Nuk është koha për të vajtuar, por për t’u solidarizuar

Ministria e Mbrojtjes ka dalë në konferencë për shtyp, për të sqaruar situatën lidhur mbi pasojat e tërmetit. Gjatë fjalës së saj, ministraj Olta Xhcka, bëri...

Blog 09:21 - 6 Tetor, 2019

Studimi: Ja çfarë dëmesh i shkakton trurit tonë ndotja e ajrit

Kur Lilian Kalderon-Garsiduenas, zbuloi shenjat të bollshme të sëmundjes së Alzheimerit në një grumbull mostrash të trurit të njeriut disa vjet më parë, ajo në fillim...