Connect with Us

All posts tagged "dekreti"

Politikë 13:50 - 9 Nentor, 2019

Meta tregon sërish “dhëmbët”/ Nuk dekreton një tjetër ligj

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend për shqyrtim një tjetër ligj të qeverisë. Sikurse bëhet e ditur në faqen zyrtare të presidencës, Meta ka kthyer...

Politikë 12:01 - 27 Tetor, 2019

Meta hedh poshtë Ramën/ “Po të ishte respektuar dekreti im, do ishin çelur negociatat”

Presidenti, Ilir Meta, ka hedhur poshtë deklaratat e kryeministrit Rama, i cili vazhdimisht ka theksuar  se “JO-ja” për çeljen e negociatave erdhi për shkak të problemeve...

Politikë 12:28 - 14 Tetor, 2019

Meta dhe Basha gënjejnë për Parlamentin/ Si po e keqpërdorin Kushtetutën

Qeveria dhe opozita kanë një përplasje të fortë pas largimit të kësaj të fundit dhe djegies së mandateve. Lulzim Basha dhe Ilir Meta, dy drejtuesit kryesorë...

meta
Politikë 09:26 - 4 Tetor, 2019

“Shkeli Kushtetutën”/ Presidenca publikon sot qëndrimin mbi raportin e Venecias

Ditën e sotme, ashtu sikurse ishte paralajmëruar, pritet që Presidenca të bëjë publik qëndrimin në lidhje me draft-opinionin e Komisionit të Venecias, ku ndër të tjera...

Politikë 12:02 - 19 Shtator, 2019

Lleshaj tregon “dhëmbët” në parlament/ Thirrje deputetëve të rrëzojnë dekretin e Metës

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka folur me tone të forta, gjatë fjalës së tij në seancën plenare të Kuvendit të Shqipërisë, ku po diksutohej në...

rama dergon meten ne kushtetuese
Politikë 11:01 - 6 Shtator, 2019

“Lufta, Presidencë-Qeveri/ “Ligjet” rrëzojnë dekretin e Metës për Pushtetin Vendor

Lufta Presidencë-Qeveri ka zbritur në komisionet parlamentare, pas kthimit të një sërë ligjeve nga kreu i Shtetit, Ilir Meta. Komisioni Ligjeve ka shqyrtuar sot dekretin për...

Politikë 11:04 - 3 Shtator, 2019

Berisha del hapur në krah të Metës/ Dekreti kushtetues, Rama bëri grusht shteti

Ish-kryeministri Sali Berisha në një intervistë të dhënë për gazetën italiane “Il Giornale”, ka komentuar situatën politike në vend. Ndërsa ka rikthyer në vëmëndje zgjedhjet vendore...

Lajm i Rekomanduar 12:53 - 27 Gusht, 2019

Video-Basha bëhet qesharak/ Kreu i PD-së gënjen live 

Pas një proteste të zhvilluar në 16 shkurt 2019, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vendosi djegien e mandateve të deputetëve, në shenjë proteste kundër qeverisë,...

Lajm i Rekomanduar 14:02 - 16 Gusht, 2019

Kriza politike e ka emrin Ilir Meta, apo ai është zgjidhja e saj?!

Vendi po hyn në një fazë të re të krizës politike, pas gati gjashtë muajsh nga djegia e mandateve të deputetëve të opozitës, në 16 shkurt...

Politikë 19:41 - 9 Gusht, 2019

Vijon përplasja Qeveri-Presidencë/ Meta kthen ligjin për Akademinë e Shkencave

Presidenti Ilir Meta i ka kthyer për shqyrtim  Kuvendit një tjetër ligj të rëndësishëm dhe të shumëdebatuar. Bëhet fjalë për ligjin për Akademinë e Shkencave, ku...

Politikë 21:36 - 5 Gusht, 2019

“I kanë thënë burgut hapu”/ Endrit Braimllari bën paralajmërimin e fortë

Sekretar i përgjithshëm i LSI, Endrit Braimllari ka paralajmëruar me përballje penale, katër anëtarët e PS-së në KQZ, pasi sipas tij kanë shkelur ligjin me refuzimin...

Aktualitet 11:42 - 12 Korrik, 2019

Akademia e Shkencave/ Meta refuzon dekretimin e Gjinushit  

Presidenti Ilir Meta ka refuzuar të dekretojë Skënder Gjinushin, në krye të Akademisë së Shkencave. Arsyet e refuzimit të emërimit të akademikut Skënder Gjinushi si Kryetar i Akademisë...

Aktualitet 14:04 - 11 Korrik, 2019

“Shkeljet e Metës”/ Manja: Për tre muaj, raport përfundimtar në Kuvend

Kryetari i Komisionit Hetimor Parlamentar për shkarkimin e presidentit Ilir Meta, Ulsi Manja është shprehur sot se brenda tre muajve do të kenë një raport përfundimar,...

meta
Aktualitet 09:21 - 11 Korrik, 2019

30 ditë! Dekreti i Metës nuk shqyrtohet dot më në Gjykatën Kushtetuese!

Sot është data 11 Korrik. Praktikisht dje është ezauruar afati 30 ditor i ankimimit (nga palet e interesuara) në Gjykatën Kushtetuese, për dekretin e datës 10...

Ilir Meta interviste per opinion
Aktualitet 09:25 - 10 Korrik, 2019

“Një muaj nga anullimi i zgjedhjeve”/ Reagon sërish Meta

Presidenti Ilir Meta ka risjellë në vëmendje sërish sot dekretin e tij të 10 qershorit, nëpërmjet të cilit çdekretoi datën e zgjedhjeve vendore. Në një postim...

Aktualitet 09:43 - 8 Korrik, 2019

Nuk ndalet Meta/ Presidenti bën lëvizjen e radhës

Presidenti Ilir Meta ka mbajtur sërish sot një qëndrim në lidhje me situatën politike në vend, pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Meta vijon ti qëndrojë dekretit...

Aktualitet 23:00 - 3 Korrik, 2019

Deklarata e fortë e Çlirim Gjatës/ Anëtarët e KQZ të shkojnë në burg, nuk zbatuan dekretin

Sekretari për çështjet Ligjorë në PD, Çlirim Gjata tha se KQZ është duke kryer vepër penale, pasi nuk zbatoi dekretin e Presidentit Meta. Sipas tij, ata...

Aktualitet 21:12 - 30 Qershor, 2019

“Të gëzojë Baftjari me raki Skrapari”/ Artan Hoxha shigjeton Metën

Shkëlqesia e TIJ humb thellë dhe në fshatin e vet… Si tha Shkelqesia e TIJ, per diten e sotme: “…e diele historike plot diell dhe muzike”…...

Aktualitet 12:30 - 30 Qershor, 2019

U procedua penalisht/ Voltana Ademi “fajëson” Metën

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës, Voltana Ademi ka dalë sot në një deklaratë për mediat, ku ka reaguar pas njoftimit se është proceduar penalisht, pas incidenteve...

Aktualitet 22:56 - 27 Qershor, 2019

“Kur bëhen bashkë dy budallenj…”/ Fran Frrokaj i detyruar të zbatojë dekretin e Presidentit

“Unë jam i detyruar të zbatoj dekretin e Presidenti”. Kështu u shpreh kryetari i Bashkisë Lezhë, Fran Frrokaj, i ftuar në emisionin “Opinion”. “Unë jam i...

Aktualitet 21:18 - 27 Qershor, 2019

Dekreti i ri i Metës/ Shehi: Nuk është i mjaftueshëm për opozitën

Aleati i Lulzim Bashës, kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi, nga studio e emisionit “Të Paekspozuarit” komentoi dekretimin e presidentit të Republikës, Ilir Meta, të një datë...

Aktualitet 15:19 - 27 Qershor, 2019

Seriali i dekretimeve/ Meta: I treti, i vërteti, gati të përballem në Hagë

Presidenti Ilir Meta pasi çdekretoi 30 qershorin si datën e zgjedhjeve vendore, ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka dekretuar një tjetër datë...

Aktualitet 14:36 - 27 Qershor, 2019

Çdekretoi 30 qershorin/ Meta vendos datën e re të zgjedhjeve

Presidenti Ilir Meta ka dalë sot në një deklaratë për mediat, ku ka bërë të ditur datën e re për zgjedhjet. Meta tha se data 13...