Connect with Us

All posts tagged "dekret"

Politikë 10:43 - 11 Maj, 2020

Meta i kthen Kuvendit ligjin “Për prokurimet në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë”/ Rendit arsyet

Presidenti i Republikës, ka vendosur: “Kthimin në Kuvend për rishqyrtim të Ligjit “Për prokurimet në fushën e mbrojtjes dhe të sigurisë”. Një përmbledhje e arsyeve të...

Politikë 10:13 - 11 Maj, 2020

Nga marrëveshja me Turqinë, tek falja e gjobave/ Meta dekreton shpalljen e 4 ligjeve

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar shpalljen e 4 ligjeve. Bëhet fjalë për marrëveshjen e bashkëpunimit financiar ushtarak mes Shqipërisë dhe Turqisë, ligjin për faljen...

Politikë 14:10 - 4 Maj, 2020

Nga biodiversiteti tek marrëveshja e huasë me Kuvajtin/ Meta dekreton 4 ligje 

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot 4 ligje të Qeverisë Rama. Presidenca njofton se Presidenti ka miruatuar ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e biodiversitetit, ndryshimet dhe...

Kosova & Rajoni 19:06 - 1 Maj, 2020

Gjykata pezullon dekretin e Presidentit Thaçi/ Nesër nuk votohet Qeveria

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që të pezullojë përkohësisht vendimin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që përmes një dekreti e ka mandatuar Avdullah Hotin për kryeministër....

Politikë 23:26 - 22 Prill, 2020

Ndryshimet në Kodin Penal/ Meta: Po të mos i dekretoja do kishte deformim, ka keqkuptime

Presidenti Ilir Meta ka folur për ndryshimet në Kodin Penal që u miratuan në Kuvend dhe më pas u dekretuan nga Kreu i Shtetit, ndonëse ishte...

Politikë 12:32 - 22 Prill, 2020

Meta në krah të Ramës/ Dekreton ndryshimet në Kodin Penal

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ndryshimet në Kodin Penal për COVID-19. Meta ka dekretuar ndryshimet e Kodit Penal lidhur me Covid 19 dhe  ka shprehur mbështetjen...

balla sqaron largimin e 20 diplomateve
Politikë 21:27 - 6 Prill, 2020

Rikthehet “lufta” politike/ Balla paralajmëron Metën: Do ta rrëzojmë dekretin e rishikimit të ligjit për pronat

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar lidhur me kthimin në Kuvend për rishikim të ligjit për pronat. Ndonëse u duk sikur...

Bota 13:42 - 15 Mars, 2020

Italia me dekret të ri/ Mbështetje ekonomike për këdo, nga këstet e kredisë, te qiratë e rimbursimet

Në përpjekje për të parandaluar përhapjen e Covid-19, qeveria italiane vijon me masa drastike. Dekreti i fundit parashikon masa në aspekte të ndryshme, por thelbi qëndron...

Politikë 21:06 - 11 Mars, 2020

Meta dekretoi anëtarët e Gjykatës së Lartë/ Reagon Yuri Kim: Hap pozitiv

Yuri Kim ka përshëndetur emërimin e 3 anëtarë të Gjykatës së Lartë nga presidenti Ilir Meta. Nëpërmjet një reagimi në rrjetet sociale, Kim thotë se ky...

Politikë 20:04 - 2 Mars, 2020

Çfarë prodhoi manifestimi i sotëm i Ilir Metës

Presidenti që në muajin nëntor paralajmëroi një protestë që do ta mbante në Qytetin Studenti në 8 dhjetor, por tërmeti tragjik i 26 nëntorit e shtyu...

Politikë 10:29 - 23 Janar, 2020

Censura ndaj medias në Komisionin e Venecias/ Basha: E turpshme që u rrëzua dekreti i Metës

Kreu i PD, Lulzim Basha ka përshëndetur vendimin e marrë nga Komiteti i Monitorimit të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës për ta çuar ligjin e...

Politikë 09:52 - 9 Dhjetor, 2019

Presidenti nuk dekreton Ligjin e Rinisë/ Është në kundërshtim të hapur me Kushtetutën

Presidenti i Republikës Ilir Meta nuk e ka dekretuar Ligjin e Rinisë. Refuzimi vjen në një ditë simbolike, që përkon me Ditën e Rinisë,  duke deklaruar...

Politikë 10:42 - 16 Tetor, 2019

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Meta dekreton anëtarin e parë

Presidenti Ilir Meta dekreton emërimin e Besnik Muçit, si gjyqtar të Gjykatës Kushtetuese Kujtojmë se KED i dërgoi presidentit 4 emra për anëtarë të Gjykatës Kushtetuese....

Aktualitet 18:51 - 7 Shkurt, 2019

Kuvendi/ Mazhoranca rrëzon dekretin e presidentit Meta

Ditën e sotme Kuvendi është mbledhur në një seancë plenare e cila është shoqëruar me debate të shumta. Në mbyllje të seancës kryetari i Parlamentit Gramoz...

Aktualitet 21:00 - 16 Nentor, 2018

Meta dekreton Lleshin Ministër të Brendshëm

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar në postin e ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshin. Lajmi është publikuar në faqen e Presidencës, pak orë para përfundimit të afatit...

Aktualitet 13:16 - 16 Nentor, 2018

Dekreti i Lleshit/ Meta takim kokë më kokë me Ruçin

Pas  nxjerrjes në lirim të oficerit me gradë madhore, Gjeneral Sandër Lleshit Presidenti i Republikës Ilir Meta është takuar me kreun e Kuvendit Gramoz Ruçi. Mësohet...

Aktualitet 12:46 - 12 Nentor, 2018

14 pyetjet për dekretimin e Lleshit/ Rama i përgjigjet dhëmbë për dhëmbë Metës

Pas publikimit të 14 pyetjeve drejtuar Ministrisë së Mbrojtjes, lidhur me dekretin e gjeneral Sandër Lleshit nga presidenti Ilir Meta, ka reaguar kryeministri Edi Rama. Në...

Aktualitet 10:42 - 5 Nentor, 2018

Xhafaj dha dorëheqjen, Lleshi pret emërimin/ PS, seancë të jashtëzakonshme

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste është mbledhur ditën e sotme për të diskutuar rrjedhën politike të ditëve të fundit dorëheqjet dhe emërimet. Sikurse raportohet ditën e...

Aktualitet 18:58 - 4 Nentor, 2018

Basha nxjerr zbuluar Metën për dekretin

Presidenti i Republikës Ilir Meta, nëpërmjet një njoftimi me anë zëdhënësit të tij informoi opinionin publik se nuk kishte krijuar bindjen e plotë për Sandër Lleshajn...

Aktualitet 16:23 - 18 Shtator, 2018

Dekreti i Metës për Teatrin dhe maxhoranca/ LSI jep alarmin e fortë

Maxhoranca ka votuar pa opozitën, në tërësi dekretin e presidentit, Ilir Meta, i cili i hap rrugë prishjes së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimit të një të...

Politikë 16:20 - 13 Shkurt, 2018

Meta dekreton ambasadorin e Shqipërisë në UNESCO

Presidenti Ilir Meta dekreton emërimin e Ferit Hoxhës, ambasador pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), rezident. Po ashtu, Meta dekretoi...

Aktualitet 16:24 - 17 Shkurt, 2017

Nishani i jep gradën “Gjeneral Brigade” kolonelit Tonin Marku

Presidenti Bujar Nishani, ka dekretuar dhënien e gradës madhore “Gjeneral Brigade”, kolonelit Tonin Marku. Aktualisht, Tonin Marku është me detyrë “Komandant i Qendrës së Bashkuar Operacionale”....

Aktualitet 09:49 - 23 Nentor, 2016

Protesta kundër Plehrave/ Grumbullimi nis sot në 23:00

Shoqëria Civile dhe qytetarë do të jenë nesër para Parlamentit për të kundërshtuar Ligjin për “Importin e Integruar të Mbetjeve”. Protestuesit do të jenë para godinës...