Connect with Us

All posts tagged "dash"

Shkeli të drejtat e njeriut/ Pompeo: Sanksione kundër firmës kineze Huawei
Bota 18:55 - 15 Korrik, 2020

Shkeli të drejtat e njeriut/ Pompeo: Sanksione kundër firmës kineze Huawei

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të vendosin kufizime vizash për kompani kineze si Huawei Technologies, të cilën...

Zyrtari i DASH: Sanksionet ndaj Kinës nuk përjashtohen
Bota 20:34 - 14 Korrik, 2020

Zyrtari i DASH: Sanksionet ndaj Kinës nuk përjashtohen

Diplomati më i lartë amerikan për Azinë Lindore tha të martën se Shtetet e Bashkuara mund të përgjigjen me sanksione ndaj zyrtarëve dhe ndërmarrjeve kineze të...

Sociale 20:18 - 13 Korrik, 2020

DASH nxjerr raportin/ Shqipëria kontribuoi në mposhtjen e ISIS, ja 4 qytetet me terrorizmin më të madh

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar një raport për terrorizmin, ku përmend edhe Shqipërinë. DASH deklaron se shqipëria ka ndihmuar mposhtjen e ISIS dhe ka rritur...

I refuzoi ftesën për takim/ Rama-Bashës: Mos humb kohë me dokrra të vjetra, eja në tryezë
Politikë 10:54 - 27 Qershor, 2020

Tjetër dështim i qeverisë/ Raporti i DASH “shuplakë” Ramës

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama ka komentuar raportin e DASH për trafikimin e qenieve njerëzore, duke e cilësuar atë si kronikë të dështimit të qeverisë së...

Lajme 21:15 - 26 Qershor, 2020

Lufta ndaj trafikimit njerëzor/ DASH: Shqipëria s’përmbush standardet minimale

Departamenti Amerikan i Shtetit për Monitorimin dhe Luftën e Trafikimit të Qënieve Njerëzore publikoi Raportin Vjetor të Trafikimit të Qenieve Njerëzore. Sipas raportit, Shqipëria nuk plotëson...

Ngritja e akuzave nga Prokurori i Specializuar/ DASH: hap përpara për drejtësinë në Kosovë
Kosova & Rajoni 12:57 - 25 Qershor, 2020

Ngritja e akuzave nga Prokurori i Specializuar/ DASH: Hap përpara për drejtësinë në Kosovë

Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Shtetet e Bashkuara inkurajojnë Gjykatën Speciale për Kosovën dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar...

Sociale 17:50 - 24 Qershor, 2020

Terrorizmi/ DASH nxjerr raportin: Sistemi i dobët gjyqësor në Shqipëri pengon zbatimin e ligjit

Departamenti amerikan i Shtetit, publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë, ku thuhet se në vitin 2019 Shtetet e Bashkuara arritën suksese të konsiderueshme...

Raporti i Venecias/ Çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme, lëvizjet e Metës
Politikë 10:41 - 11 Qershor, 2020

Meta reagon pas raportit të DASH/ Të trajtohen me përparësi shqetësimet e ngritura

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me raportin e DASH, mbi gjendjen e lirisë së besimit në botë, ku në lidhje me Shqipërinë, ku thuhet...

Politikë 19:50 - 21 Maj, 2020

DASH fut në listën e zezë zv.ministren e Ramës/ Lorena Haxhiut i ndalohet hyrja në SHBA

Një zyrtare shqiptare është futur në listën e zezë të Departamentit Amerikan Të Shtetit. Bëhet fjalë për zëvendës ministren e Arsimit, Lorena Haxhiu, së cilës i...

Politikë 15:16 - 22 Prill, 2020

Shënim/ Skandalet me lobimet dhe pse Basha nuk shkon dot në SHBA?

CNA.al publikoi një dokument të plotë të siguruar në Departamentin Amerikan të Drejtësisë, një dokument që tregon se është e njëjta kompani që lobon për diktatorin...

drejtesia, vettingu, kalimi
Politikë 20:26 - 11 Mars, 2020

 Raporti i Departamentit të Shtetit/  Politizimi kërcënoi pavarësinë e drejtësisë së re

 Në raportin e Departamentit të Shtetit të SHBA për situatën që karakterizoi Shqipërinë përgjatë vitit 2019, ndër të tjera përmendet dhe fati i vettingut në drejtësi....

Politikë 20:13 - 11 Mars, 2020

Raporti i DASH: Korrupsioni e pandëshkueshmëria probleme serioze për Shqipërinë

Shkeljet kryesore të të drejtave të njeriut në Shqipëri për vitin 2019, sipas, raportit të Departamentit të Shtetit të SHBA, të bërë publik të mërkurën, janë...

Kosova & Rajoni 09:11 - 27 Shkurt, 2020

“Ultimatumi” i DASH/ Kosova të heqë tarifat ndaj mallrave serbe

Sekretari i Shtetit Michael Pompeo i bëri thirrje Kosovës të heqë tarifat ndaj mallrave serbe. Sipas njoftimit të zëdhënëses së Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus, gjatë...

Politikë 10:58 - 15 Janar, 2020

Faktet që kapin “mat” Lulzim Bashën

Ka një eufori brenda Republikës së re dhe mbështetësve të Lulzim Bashës se çështja e hetimit për financimet e lobimit në SHBA, nga off-shore ruse është...

Bota 20:28 - 10 Janar, 2020

DASH: Nuk do të ketë diskutime me Irakun për tërheqjen e trupave

Uashingtoni kundërshtoi një kërkesë irakiane për t’u përgatitur për të tërhequr trupat nga ky vend, mes tensioneve të rritura në rajon pas vrasjes në Bagdad të...

Bota 21:16 - 3 Janar, 2020

Vrasja e gjeneralit tensionon marrëdhëniet/ DASH thirrje amerikanëve: Largohuni nga Iraku

Departamenti Amerikan i Shtetit deklaron se marrëdhëniet mes shteteve janë tensionuar pas vrasjes së gjeneralit iranian, Qassem Soleiman. DASH i bën thirrje qytetarëve amerikanë që ndodhen...

Politikë 21:15 - 10 Dhjetor, 2019

Hajdari dhe Murrizi takojnë zyrtarin e DASH/ Cili ishte fokusi i bisedës

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari së bashku me Myslim Murrizin kanë takuar Drejtorin e ri për Evropën Qendrore dhe Jugore, në Departamentin e Shtetit që mbulon...

Politikë 20:05 - 22 Nentor, 2019

Meta i përgjigjet DASH/ Respektimi i ligjit është mbi të gjitha

Pas deklaratës së Departamentit Amerikan të Shtetit i cili më herët theksoi se po ndjek me vëmendje zhvillimet e fundit në vendin tonë ka ardhur edhe...

Politikë 19:49 - 22 Nentor, 2019

Paralajmëron Spartak Ngjela/ Ja kush është shkelja e rëndë që e kërcënon presidentin Meta

Departamenti Amerikan i Shtetit i është përgjigjur pasditën e sotme gjuhës së ashpër të presidentit Meta, i cili, më herët, në një deklaratë për mediat, ishte...

Politikë 17:52 - 22 Nentor, 2019

“Larg duart nga Gjykata Kushtetuese”/ Luan Rama reagon pas deklaratës së DASH

Zëvendës kryetari i LSI-së, Luan Rama, ka reaguar pas deklaratës së Departamentit Amerikan të Shtetit, i cili tha se po ndjek me vëmendje lëvizjet e Presidentit...

Politikë 16:47 - 22 Nentor, 2019

Sulmet e Metës ndaj ambasadës së SHBA/ Reagon DASH

Departamenti i Shtetit thotë se “është në dijeni” të komenteve të presidentit Ilir Meta ndaj ambasadës së Shteteve të Bashkuara dhe diplomatëve amerikanë dhe se “është...

Politikë 14:04 - 13 Nentor, 2019

Kryemadhi takon zyrtarin e DASH/ Diskutime për zgjidhjen e krizës

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me Drejtorin e Zyrës për Europën Jugore e Qendrore në DASH, David Kostelancik. Kryemadhi bën me dije...

Politikë 09:30 - 19 Tetor, 2019

Vendimi për negociatat/ SHBA: Jemi të zhgënjyer që Këshilli Europian nuk njohur reformat

Departamenti Amerikan i Shtetit, ka reaguar pasi vendet e BE-së nuk arritën në një unanimitet, sa i takon çështjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e...