Connect with Us

All posts tagged "danimarke"

Blog 09:18 - 22 Shkurt, 2021

Terrorizmi islamik, mbetet kërcënimi më i madh për Evropën

Nga Steve Emerson“Newsmax” Autoritetet në Danimarkë dhe Gjermani, arrestuan këtë muaj 14 islamikë të dyshuar se po planifikonin një sulmi terrorist me gjasë në Evropë. Të...

Bota 08:58 - 16 Shkurt, 2021

Suedia dhe Danimarka planifikojnë “pasaporta vaksinimi” ndaj koronavirusit

Deri në verë Suedia dhe Danimarka duan të aplikojnë pasapotën digjitale ndaj vaksinës së koronavirusit – për të lehtësuar p.sh, udhëtimet. Kush përfiton dhe kush jo?...

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Aleanca ngre padi në Danimarkë ndaj Ramës dhe Veliajt
Sociale 19:21 - 23 Shtator, 2020

Shembja e Teatrit Kombëtar/ Aleanca ngre padi në Danimarkë ndaj Ramës dhe Veliajt

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka paditur kryeministrin Edi Rama në Danimarkë për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Aleanca bën me dije se padia është...

Ministria e Jashtme jep njoftimin e rëndësishëm/ Çfarë duhet të dinë qytetarët që shkojnë në Itali
Politikë 14:33 - 19 Mars, 2020

Keni tejkaluar afatin e vizës?/ MEPJ, njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Danimarkë dhe në Belgjikë

Ministria e Jashtme bën të ditur se Shërbimi Danez i Emigracionit ka vendosur të mos marrë parasysh periudhën e tejkalimit të vizës afat-shkurtër, në rast se...

Masat kundër Covid-19/ MEPJ bën njoftimin e rëndësishëm për lëvizjet drejt Greqisë
Politikë 09:44 - 19 Mars, 2020

Ministria e Jashtme njoftim të rëndësishëm për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Danimarkë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dhënë sot një njoftim të rëndësishëm për shqiptarët që ndodhen në Danimarkë. MEPJ informon të gjithë qytetarët që...

Denoncim 22:10 - 16 Janar, 2020

“Europa agjensi” çon qytetarët për punë në Danimarkë e u vjedh pagat

Denoncimi i radhës në “Stop” ka ardhur për agjensinë e punësimit “Europa Agjensi”. Julian Bajraktari tregon, se para një viti bashkë me gruan, aplikuan për punë...

Bota 16:47 - 20 Gusht, 2019

“Premtoj se nuk do t’ia bëj këtë Grendlandës”/ Donald Trump në bisedime për të blerë ishullin

Presidenti i SHBA Donald Trump ka shkaktuar një zemërim të madh tek njerëzit, pasi postoi në Twitter një hotel gjigant me emrin e tij në Grenlandë...

Aktualitet 11:22 - 2 Janar, 2019

Tragjedi në Danimarkë/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Danimarkë, ku gjashtë persona kanë mbetur të vdekur pas një aksidenti hekururdhor në urën e Brezit të Madh në...

Aktualitet 22:47 - 17 Tetor, 2018

Taulant Balla e pranon/ Po kam udhëtuar me Edmond Begon

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i ftuar në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut në TV Klan, ka pranuar se ka udhëtuar me...

Aktualitet 22:17 - 12 Gusht, 2018

Ndalimi i burkës në publik/ Kërkohet dënimi me burg

Në Danimarkë që prej 1 gushtit ka hyrë në fuqi ligji për ndalimin e burkës në publik. Si masë ndëshkuese, Qeveria daneze ka përcaktuar gjoba që...

Aktualitet 13:19 - 1 Gusht, 2018

Danimarkë/ Përplasje për hyrjen në fuqi të ndalimit të burkave

Mbështetës dhe kundërshtarë të ndalimit të veshjeve që mbulojnë trupin e femrave, nga fytyra e poshtë, përfshi “niqab”-in apo burkën, po përplasen verbalisht në Danimarkë teksa...

Aktualitet 21:24 - 3 Janar, 2018

Vidhet një shishe vodka ruse/ Nuk do ta besoni vlerën marramendëse të saj

Një vjedhje jo e zakonshme ka ndodhur në Danimarkë, ku një hajdut ka hyrë sot në një lokal duke vjedhur një shishe vodka, por që vlera...

Aktualitet 00:30 - 29 Shtator, 2017

Foto/ Ky vend magjik në Danimarkë bën çdo pemë ziliqare

Studio e Arkitekturës EFFEKT ka projektuar një vendkalim për të marrë Alpinistët dhe personat që dashurojnë Instagramin  në lartësi të reja mbi një pyll në Danimarkë....

Aktualitet 11:23 - 3 Shtator, 2017

Danimarka ul çmimin e makinave deri në 80 % / Golfi mund të blihet për 3000 euro

Për shkak të tatimeve të larta, çmimet e automjeteve që janë ndër më të lartat në Europë, do të ulen së shpejti për blerësit në Danimarkë....

Aktualitet 18:28 - 22 Gusht, 2017

Vrasje tronditëse/Trupi i gazetares gjendet pa kokë, duar e këmbë (Emri+Video)

Një ngjarje e rëndë ka tronditur mbarë Danimarkën, teksa një gazetare investigative është gjetur e vrarë në mënyrë mizore. Trupi i 30-vjeçares Kim Wall është gjetur...

Aktualitet 19:29 - 3 Korrik, 2017

Këngëtari i famshëm në Danimarkë sjell një këngë në gjuhën shqipe

Këngëtari me origjinë shqiptare, Jimilian Ismaili, i cili cilësohet si një ndër talentet më të mëdhenjë të muzikës në Skandinavi ka vendosur të sjellë për herë...

Uncategorized 23:38 - 1 Korrik, 2016

Bursa doktorature në Danimarkë

Përshkrim Departamenti i Biznesit dhe Politikës në Shkollën e Biznesit në Kopenhagen fton aplikime për bursë vakante Doktorature brenda fushës së përgjithshme të biznesit dhe politikës....

Kryesore 14:13 - 23 Shkurt, 2015

Apple ndërton në Danimarkë qendrën 1 miliardë euro

Kompania gjigande e teknologjisë, Apple njoftoi se do të ndërtojë një nga qendrat e veta më të mëdha të ruajtjes së të dhënave në Viborg, Danimarkë....

Uncategorized 10:31 - 16 Shkurt, 2015

Danimarkë/Akuzohen dy persona për sulmet e fundjavës

Policia në Danimarkë ngriti akuza për dy persona se kanë ndihmuar të dyshuarin për sulmet e fundjavës, i identifikuar nga media vendase si Omar el Hussein...