Connect with Us

All posts tagged "COVID"

“Jam i vetmi mjek që i jam lutur Kryeministrit”/ Pipero kritika qeverisë: Ky vendim ishte i nxituar
Shëndeti 19:41 - 22 Tetor, 2020

“Jam i vetmi mjek që i jam lutur Kryeministrit”/ Pipero kritika qeverisë: Ky vendim ishte i nxituar

Mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report Tv, ku ka komentuar dhe vendimin e qeverisë për hapjen e kinemave....

“Numri i të infektuarve disa herë më i lartë së raportohet”/ Pipero ngre alarmin: Vetëm dje janë shtruar 30 persona
Shëndeti 19:34 - 22 Tetor, 2020

“Numri i të infektuarve disa herë më i lartë së raportohet”/ Pipero ngre alarmin: Vetëm dje janë shtruar 30 persona

Mjeku infeksionit Pëllumb Pipero, ka folur sërish në lidhje me situatën e pandemisë në vendin tonë. Pipero ngriti dhqetësimin për numrin e të të shtruarve në...

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja
Kosova & Rajoni 18:53 - 22 Tetor, 2020

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Greqi, ka bërë që shteti fqinj të shkojë drejt izolimit sërish. Kryeministri Kyriakos Mitsotakis njoftoi ndalimin e...

Ish-deputeti nxjerr zbuluar ISHP-në/ Gruaja doli pozitive me Covid, nuk e kontaktuan kurrë
Politikë 18:29 - 22 Tetor, 2020

Ish-deputeti nxjerr zbuluar ISHP-në/ Gruaja doli pozitive me Covid, nuk e kontaktuan kurrë

Ish-deputeti i PD, Endri Hasa ishte i ftuar pasditen e sotme në Fax Neës ku ka folur për situatën e koronavirusit në vendin tonë. Sipas tij...

Infektohet me Covid edukatorja/ Mbyllet kopshti i fëmijëve në Peqin
Shëndeti 16:59 - 22 Tetor, 2020

Infektohet me Covid edukatorja/ Mbyllet kopshti i fëmijëve në Peqin

Një kopësht publik në Peqin është mbyllur pasi një edukatore ka rezultuar pozitive me Covid-19 Ndërkohë 10 punonjësve të tjerë i është bërë tamponi. Ndërkohë në...

Pandemia ua vë drynin mbi 750 bizneseve
Kosova & Rajoni 16:45 - 22 Tetor, 2020

Pandemia ua vë “drynin” mbi 750 bizneseve

Gjatë kohës së pandemisë COVID-19, sipas të dhënave të Agjencisë për Regjistrim të Bizneseve në Kosovë, janë mbyllur 761 biznese të cilat kanë pasur të punësuar...

Shëndeti 09:33 - 22 Tetor, 2020

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/ Epidemiologu sqaron udhëzimin më të fundit për Covid-19

Ekspertët e shëndetit publik vazhdojnë të studiojnë sjelljet e virusit të ri në popullatë, ndërkohë që së fundmi Qendra Evropiane për Kontrollin e Sëmundjeve, si autoriteti...

Bota 09:14 - 22 Tetor, 2020

Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID-19

Gjermania i garanton mbështetje NATO-s për një plan emergjence. 160 specialistë të Bundeswehr-it mund të angazhohen jashtë vendit për shkak të pandemisë. Edhe vendet e Ballkanit...

Qeveria mori mbi 435 milionë euro për të luftuar pandeminë
Ekonomi 23:06 - 21 Tetor, 2020

Qeveria mori mbi 435 milionë euro për të luftuar pandeminë

Që prej fillimit të pandemisë, qeveria shqiptare ka marrë në total rreth 435 milionë euro mbështetje për Covid-n, shëndetësore dhe ekonomike. Rreth 245 milionë euro për...

Covid vijon të përhapet në shkolla/ Infektohen tre mësues dhe një sanitare në Bulqizë
Shëndeti 19:37 - 21 Tetor, 2020

Covid vijon të përhapet në shkolla/ Infektohen tre mësues dhe një sanitare në Bulqizë

Koronavirusi vijon që të përhapet në shkollat e vendit. Mësohet se në Bulqizë, në shkollën 9-vjeçare ” Xhevdet Doda, kanë rezultuar pozitiv tre mësues dhe një...

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja
Kosova & Rajoni 18:57 - 21 Tetor, 2020

Shifra alarmante në shtetin fqinj/ Regjistrohen 641 raste të reja me koronavirus dhe 12 të vdekur

Maqedonia e Veriutka regjistruar 641 raste të reja me koronavirus, 12 të vdekur dhe 233 të shëruar. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë deri tani të...

“Po manipulohet numri i testimeve”/ Ish- ministri ngre alarmin: Situata është katastrofale
Politikë 18:14 - 21 Tetor, 2020

“Po manipulohet numri i testimeve”/ Ish-ministri ngre alarmin: Situata është katastrofale

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu e sheh me shqetësim rritjen e rasteve me Covid në vend. Në një intervistë për Report Tv, ai është shprehur se...

Aktualitet 11:02 - 21 Tetor, 2020

Covid “mbërthen” prefekturën e Vlorës/ Mbyllet institucioni

Prefektura e Vlorës është mbyllur për shkak se një punonjës ka rezultuar pozitiv me Covid 19. Bëhet me dije se institucioni ka mbyllur dyert deri në...

Rritja e rasteve me koronavirus/ Gjermani fut në izolim total zonën e Alpeve në kufi me Austrinë
Bota 20:00 - 20 Tetor, 2020

Rritja e rasteve me koronavirus/ Gjermani fut në izolim total zonën e Alpeve

Një zonë e Alpeve në jug të Gjermanisë është futur në izolim total, për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Landi Berhtesgadener, në kufi me Austrinë, është...

Rekord infektimesh/ Mbyllet sërish Greqia. Ja oraret kur ndalohet lëvizja
Kosova & Rajoni 19:06 - 20 Tetor, 2020

Shifra shqetësuese në shtetin fqinj/ Katër viktima, mbi 400 raste të reja me Covid-19

Vijon të mbetet shqetësuese situata në Maqedoninë e Veriut. Sipas autoriteteve vendase, gjatë 24 orëve të fundit janë konfimruar 408 raste të reja me koronavirus dhe...

Vasili: Edi Rama, armiku kryesor i shëndetit publik të shqiptarëve
Politikë 16:31 - 20 Tetor, 2020

Vasili: Edi Rama, armiku kryesor i shëndetit publik të shqiptarëve

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka dalë me një deklaratë për mediat ku ka folur në lidhje me situatën e koronavirusit në vend. Sipas Vasilit...

Shifra e të infektuarve me koronavirus në Poloni, 16 herë më e lartë se në pranverë
Kosova & Rajoni 16:17 - 20 Tetor, 2020

Shifra e të infektuarve me koronavirus në Poloni, 16 herë më e lartë se në pranverë

Polonia konfirmoi të martën rekord rastesh të reja me koronavirus: 9,291. Shifra është 16 herë më e lartë se numri rekord i raportuar në valën e...

“Të qoftë dheu i lehtë shok i mirë”/ Skënder Brataj fjalë prekëse për mjekun që humbi jetën nga Covid-19
Aktualitet 14:54 - 20 Tetor, 2020

“Të qoftë dheu i lehtë shok i mirë”/ Skënder Brataj fjalë prekëse për mjekun që humbi jetën nga Covid-19

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka përcjellë një mesazhin prekës për ndarjen nga jeta të mjekut të njohur nga Kukësi, Astrit Haziri, pasi fatkeqësisht humbi...

Sociale 11:40 - 20 Tetor, 2020

Mbyllet kopshti në Korçë/ Rezultojnë pozitiv me koronavirus 4 edukatore

Mbyllet kopshti “Persefoni Treni” në lagjen nr. 2 të qytetit të Korçës. Shkak për mbylljen e kopshtit është bërë infektimi me Covid-19 i punonjësve të këtij...

141 pacientë të shtruar dhe 20 në terapi intensive/ Si paraqitet situata në spitale
Aktualitet 09:28 - 20 Tetor, 2020

Çfarë mund të na çojë në një izolim të dytë/ Flet Rakacolli: Këto janë dy kushtet që duhen parë

Gjatë ditëve të fundit, në vendin tonë janë rritur ndjeshëm rastet e reja me Covid. Zëvendësministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli tregoi skenarët që mund të na...

Covid-19 në Shqipëri/ Rastet e reja u rritën me 53% javën e fundit
Shëndeti 20:21 - 19 Tetor, 2020

Covid-19 në Shqipëri/ Rastet e reja u rritën me 53% javën e fundit

Në Shqipëri, java e shkuar rregjistroi një rritje rekord të rasteve të reja me koronavirus. Sipas të dhënave zyrtare të MInistrisë së Shëndetësisë, të përpunuara nga...

Infektimi i mësuesve në shkollën ‘Emin Duraku’/ Reagon ashpër Vokshi: Kriminale tua fshehësh prindërve!
Politikë 17:00 - 19 Tetor, 2020

Infektimi i mësuesve në shkollën ‘Emin Duraku’/ Reagon ashpër Vokshi: Kriminale tua fshehësh prindërve!

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka reaguar ashpër pas deklaratës së Ministrisë së Arsimit, se shkolla “Emin Duraku” në kryeqytet pavarësisht numrit të të infektuarve vijon mësimin...

Tendencë rizgjimi të rasteve me COVID-19/ Tritan Kalo paralajmëron: Çfarë do ndodhë nga tetori deri në prill
Shëndeti 11:11 - 19 Tetor, 2020

Tritan Kalo video-mesazh për t’u mbrojtur nga Covid/ Mbyllja e vendit, problem në aspektin social dhe psikologjik

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një mesazh të mjekut Tritan Kalo. Sipas Kalos, mbyllja e vendit do të shkaktojë një problematik madhore jo vetëm...