Connect with Us

All posts tagged "coronavirusi"

Koronavirusi/ A ka ardhur koha t’i rikthehemi jetës normale?
Blog 08:32 - 2 Shtator, 2020

Koronavirusi/ A ka ardhur koha t’i rikthehemi jetës normale?

Nga Fergus Walsh “BBC” * A mos po e tepron qeveria dhe media me koronavirusin? A është koha të ecim para dhe t’i rikthehemi jetës normale?...

Skëndër Brataj
Shëndeti 23:15 - 9 Qershor, 2020

A do të izolohemi sërish? Brataj: Nuk përjashtohet një valë e dytë e COVID

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj nuk e përjashton mundësinë e një vale të dy infektimesh masive nga COVID-19 në vjeshtë. Duke folur për të dhënat...

Petrit Vasili: Lëngata e emigrimit do marrë fund me largimin e Rilindjes
Politikë 19:16 - 11 Maj, 2020

Ironia e Vasilit/ Koronavirusi “tërbohet” e del rrugëve vetëm pas orës 17.30

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili e ka konsidetuar si një maskarallëk politik shtetrrethimin e që i bëhet Tiranës si masë për parandalimin e përhapjes së...

Shëndeti 22:51 - 30 Mars, 2020

Mbërrin në Shqipëri ilaçi më i diskutuar/ Pipero tregon rezultatin që ka tek pacientët

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero në një lidhje me emisionin “Open” u shpreh se ka mbërritur në Shqipëri ilaçi me i diskutuar i momentin që është Chlorokina....

Politikë 23:09 - 29 Mars, 2020

Nga Berisha të Vasili/ Rama shpërndan videon me mesazhet senzibilizuese për Italinë

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në rrjetet sociale një video me mesazhe sensibilizuese për Italinë. Video është përgatitur nga ambasada italiane në Tiranë, por ajo që...

Bota 21:47 - 29 Mars, 2020

Mbi 100 të infektuar/ Rritet sërish numri i viktimava nga koronavirusi në Greqi

Vijon të rritet frikshëm numri i të prekurve me Covid-19 në Greqi. Sipas mediave vendase, numri i të infektuarve ka arritur deri më tani 1156 persona....

Rekord i ri në rastet ditore me COVID në botë
Bota 18:28 - 29 Mars, 2020

Rëndohet bilanci në Spanjë/ 838 të vdekur brenda 24 orëve, mbi 78 mijë të infektuar

838 persona kanë humbur jetën në Spanjë në 24 orët e fundit sipasojë e pandemisë së koronavirusit. Bilanci total i viktimave në vend ka arritur në...

Politikë 23:24 - 28 Mars, 2020

Ministri italian nuk i ndal falenderimet/ ‘’Shqipëria sot tregoi zemër të madhe’’

Ministri i jashtëm Italian, Luigi Di Maio ka falendeuar sërish Shqipërinë për  solidaritetin e treguar duke dërguar 30 mjekë e infermierë që t’u vinë në ndihmë...

Bota 23:00 - 28 Mars, 2020

Pandemia “përçan” BE-në/ Conte debatet të forta me kancelaren gjermane

Në tentativë për të aprovuar një dokument të përbashkët, në planin ekonomik dhe financiar, në lidhje me emergjencën shëndetësore nga Covid-19, samiti i liderëve të BE-së...

Kontributi gjatë pandemisë/ Tritan Kalo shpallet “Qytetar Nderi” në Kuçovë
Shëndeti 19:34 - 28 Mars, 2020

Thirrja e mjekut/ “Ju lutem vejani veshin këshillave tona”

Mjeku infeksionist,Tritan Kalo i ka bërë edhe njehrë thirrje qytetarëve për të qëndruar në shtëpi. Kjo lutje shkon edhe për ata që janë në vështirësi ekonomike,...

Vetëflijimi që tronditi Tiranën/ Nard Ndoka: Dëshmitarët e Jehovait predikojnë dashurinë për jetën
Politikë 19:31 - 26 Mars, 2020

Ish ministri i Shëndetësisë propozon 5 ide për menaxhimin e situatës nga koronavirusi

Ish ministri i Shëndetsisë Nard Ndoka, teksa ka folur për situatën nga koronavirusi në vendin tonë, ka sugjeruar dhe 5 ide për menaxhimin e situatës. Ndoka...

Taulant Muka habit me thirrjen/ Mos bini pre e panikut, hiqni maskën
Lajme 23:03 - 25 Mars, 2020

Taulant Muka i përgjigjet kritikëve/ Publikon mesazhin dërguar kryeministrit Rama

Studiuesi Taulant Muka, i është përgjigjur të gjithë kritikëve, pas akuzave se nuk po jepte kontributin e tij “si mjek” në përballimin e situatës nga koronavirusi....

Sociale 23:38 - 17 Mars, 2020

Përhapja e koronavirusit/ Muka: Një person i lirë me COVID-19 mund të infektojë 240 të tjerë

Studiuesi Taulant Muka, në një lidhje me emisionin “Opinion” ka shpjeguar me shifra se si mund të përhapet koronavirusi në varsi të masave që mund të...

Bota 10:28 - 17 Mars, 2020

Kriza e coronavirusit vetëizolon Europën

Pas javësh mungese të orientimit, duket se BE ka gjetur tani një gjuhë politike të përbashkët. Komisioni Europian propozoi ndalimin në masë të gjerë të udhëtimeve...

Sociale 09:17 - 17 Mars, 2020

“80% do e kalojnë koronavirusin pa shenja”/ Mjeku tregon çfarë nuk duhet të përdorni

Eksperti i Shëndetit Publik në Gjermani, Fahri Beqa ka folur për situatën e krijuar nga koronavirusi. Në një lidhje direkte për “Abc-ja e mëngjesit” , mjeku...

Sociale 20:33 - 16 Mars, 2020

Koronavirusi/ Kush rrezikohet veçanërisht dhe pse?

Burra, gra dhe fëmijë janë të infektuar me virusin e ri Corona me denduri të barabartë. Por pasojat janë shumë të ndryshme. Faktorë vendimtarë janë mosha,...

Bota 20:23 - 16 Mars, 2020

Koment/ Virusi Corona e arti i së mundshmes

Politika, thuhet gjithmonë, është arti i së mundshmes. Kjo fjali zakonisht shoqërohet me një ngritje të supeve dhe shqiptohet kur nuk merren në moment vendime të...

Sociale 20:16 - 16 Mars, 2020

“Na ka ndryshuar jeta komplet”/ Shqiptari me djalin 4 muajsh të infektuar bën apelin e fortë

Para pak ditësh, u bë publik rasti i një fëmije katër muajsh të infektuar me koronavirus. Rasti i rrallë është identifikuar në familjen e një emigrant...

Ndryshime në qeveri/ Lirohen nga detyra 3 zv/ministre
Politikë 13:05 - 7 Mars, 2020

Thirrja e fortë për qeverinë/ Zgjohuni, coronavirusi është emergjencë e jashtëzakonshme 

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili i ka drejtuar një apel të fortë qeverisë, në lidhje me coronaavirusin, të cilën e cilëson si emergjencë kombëtare. Në një...

Blog 08:25 - 6 Mars, 2020

Koronavirusi/ A do jetë mes nesh për një kohë të gjatë?

* Rastet e infeksionit me koronavirus po shtohen çdo ditë. Dhe “marshimi” i koronavirusit të ri, duket të jetë i pandalshëm. Gjithsesi, vlen gjithmonë duhet të...

Bota 10:31 - 25 Shkurt, 2020

Shtatë të vdekur dhe 232 të prekur nga koronavirusi në Itali/ Conte kritika spitaleve

Shtatë persona kanë ndërruar jetë, ndërsa 232 të tjerë rezultojnë të prekur nga koronavirusi në Itali. Ndërkohë, mediat italiane raportojnë se kryeministri Giuseppe Conte, ka bërë kritika...

3 viktima dhe rreth 200 të shtruar në spitale/ Ministria thirrje të fortë qytetarëve
Sociale 19:05 - 24 Shkurt, 2020

Mblidhet sërish Task Forca/ Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin zyrtar: Tetë raste të testuara rezultuan negative

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka mbledhur pasditen e sotme sërish Task-Forcën ku u raportua situata e deritanishme në vendin tonë dhe masat e marra....

Bota 17:48 - 23 Shkurt, 2020

Koronavirusi/ Regjistrohet viktima e tretë në Itali

Është shënuar viktima e tretë nga koronavirusi në Itali. Sipas mediave vendase viktima është një grua nga Cremona. Numri i të prekurve ka shkuar në 132...