Connect with Us

All posts tagged "coronavirus"

Paralajmërimi i studiuesve: Coronavirus mund të përhapet edhe në ajër
Shëndeti 13:38 - 21 Shtator, 2020

Paralajmërimi i studiuesve: Coronavirus mund të përhapet edhe në ajër

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve udhëzuan azhurnimin në faqen e saj të internetit për të thënë se koronavirusi mund të përhapet zakonisht “përmes...

Covid-19 regjistron 3 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë
Aktualitet 15:24 - 16 Shtator, 2020

Covid-19 regjistron 3 viktima në Kosovë/ Ja sa persona rezultuan pozitivë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Kosovë rezultojnë 76 raste pozitive. Nga ku vetëm brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes. Numri total i...

Çmim marramendës/ Louis Vuitton krijon mburojën perfekte për mbrojtjen nga Covid-19
Fashion 14:05 - 13 Shtator, 2020

Çmim marramendës/ Louis Vuitton krijon mburojën perfekte për mbrojtjen nga Covid-19

Tani që maskat e fytyrës janë zyrtarisht një pjesë e veshjeve tona të përditshme për të ardhmen e parashikueshme, kanë bërë që dizajnerët t’i kthejnë në...

"Virus idiot"/ Sadna shfaqet për herë të parë pasi u infektua me Covid-19
Showbizz 13:54 - 13 Shtator, 2020

“Virus idiot”/ Sadna shfaqet për herë të parë pasi u infektua me Covid-19

Aktorja e njohur indiane Sara Khan e njohur për rolin e saj si Sadna në serialin “Bidai”, pak ditë më parë njoftoi se ishte prekur nga...

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus
Teknologji 12:42 - 12 Shtator, 2020

Së shpejti në aksion/ Anglia prezanton aplikacionin për gjurmimin e kontakteve me Coronavirus

Anglia ka gati aplikacionin që do të gjurmojë konatktet me Coronavirus. Aplikacioni do të jetë aktiv nga 24 Shtatori, sipas njoftimit të qeverisë. Aplikacioni do t’i...

Shkencëtarët paralajmërojnë: Coronavirus mund të dëmtojë rëndë qelizat e trurit
Shëndeti 12:50 - 11 Shtator, 2020

Shkencëtarët paralajmërojnë: Coronavirus mund të dëmtojë rëndë qelizat e trurit

Nga një kollë e thatë deri tek humbja e nuhatjes, dihet që koronavirusi shoqërohet me një sërë simptomash të pakëndshme.Tani, një studim i ri ka paralajmëruar...

Franca mbyll 81 shkolla / Në 15 ditë identifikohen 1200 nxënës të infektuar nga koronavirusi
Shëndeti 13:27 - 7 Shtator, 2020

Studimi: Ja sa kohë ju duhet mushkërive të dëmtuara nga Coronavirus për tu përmirësuar

Pacientët Covid-19 mund të pësojnë dëmtime afatgjata të mushkërive dhe zemrës, por për shumë njerëz këto përmirësohen me kalimin e kohës, sugjeron një studim. Studiuesit në...

Shëndeti 10:17 - 4 Shtator, 2020

Studimi i ri shpresëdhënës/ Steroidët e lirë shpëtojnë jetën e të infektuarve rëndë me Covid-19

Studimet e reja tregojnë se steroidët e lirë mund të shpëtojnë jetën e pacientëve që janë të sëmurë rëndë me Covid-19. Gjetjet konfirmojnë rezultatet e një...

Teknologji 10:51 - 2 Shtator, 2020

iPhone mund të gjurmojë kontakte pa aplikacionin Covid

Apple ka filluar të lejojë iPhone-et e saj të kryejnë gjurmimin e kontakteve pa pasur nevojë që përdoruesit të shkarkojnë një aplikacion zyrtar Covid-19.Si një alternativë,...

Shëndeti 13:48 - 1 Shtator, 2020

Simptoma e re e Coronavirusit/ Mjekët bëjnë paralajmërimin: Ja nga çfarë duhet të keni kujdes

Nga një kollë e thatë deri në ethe, koronavirusi dihet se shoqërohet me një sërë simptomash të pakëndshme. Tani, ekspertët kanë paralajmëruar një simptomë tjetër, më...

Teknologji 14:04 - 29 Gusht, 2020

Fjala e fundit e teknologjisë/ Kjo është maska LG që do të mundësojë të merrni “frymë më lehtë”

Një nga kompanitë e para të mëdha të teknologjisë LG, ka krijuar një maskë mbrojtëse ndaj Covid-19.“LG PuriCare Wearable Air Purifier” është një maskë me bateri...

Showbizz 12:00 - 29 Gusht, 2020

Këngëtari i famshëm latin tregon për luftën me Coronavirus: “Humba shpresën, kam vuajtur”

Këngëtari i famshëm latin, J Balvin ka ndarë me ndjekësit eksperiencën e tij të vështirë  dhe luftën me Covid-19. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale ai...

Shëndeti 12:55 - 28 Gusht, 2020

Zbulimi i madh/ Shkencëtarët bëjnë një tjetër hap kundër Coronavirusit

Tani, shkencëtarët nga Universiteti i Albertës pretendojnë se një ilaç i krijuar për macet mund të mbrojë njerëzit nga Covid-19.Ilaçi, i quajtur GC376 përdoret për të...

Vaksina kundër Coronavirus/ Studiuesit bëjnë paralajmërimin e fortë
Shëndeti 11:48 - 28 Gusht, 2020

Vaksina kundër Coronavirus/ Studiuesit bëjnë paralajmërimin e fortë

Të qenurit obezë dyfishon rrezikun e trajtimit spitalor nga Covid-19 dhe rrit rrezikun e vdekjes me gati 50%, sugjeron një analizë globale.Obeziteti bën më shumë të...

Showbizz 11:07 - 28 Gusht, 2020

“Nuk i ndjej erërat”/ Këngëtari i njohur shqiptar preket nga Covid-19

Këngëtari i njohur Shkëlzen Jetishi ka bërë të ditur lajmin se ka rezultuar pozitiv ndaj Covid-19.  Ai është shprehur për Blic se është në gjendje të...

Jo vetëm njerëzit/ Kush tjetër rrezikohet nga Coronavirus
Shëndeti 14:19 - 24 Gusht, 2020

Jo vetëm njerëzit/ Kush tjetër rrezikohet nga Coronavirus

Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë, Davis, kanë paralajmëruar se shumë kafshë janë gjithashtu të prekshme ndaj Covid-19 – përfshirë disa specie të rrezikuara në mënyrë kritike....

Dëbimet më të shumta nga Gjermania kryhen me Shqipërinë
Aktualitet 12:19 - 23 Gusht, 2020

Dalin shifrat/ Ja sa shqiptarë janë dëbuar nga Gjermania në vetëm 5 muaj

Para një viti hyri në fuqi në Gjermani ligji për kthimin e rregulluar të azilkërkuesve pa të drejtë qëndrimi. Sipas të dhënave të autoriteteve gjermane, dëbimet...

Shëndeti 10:34 - 22 Gusht, 2020

Çfarë mësuam nga gripi spanjoll/ Kreu i OBSH zbulon se kur do të mbarojë pandemia e Covid-19

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) thotë se shpreson që pandemia e koronavirus të përfundojë në më pak se dy vjet.Duke folur në Gjenevë të...

Jo vetëm njerëzit/ Kush tjetër rrezikohet nga Coronavirus
Shëndeti 10:47 - 20 Gusht, 2020

“Super përhapësit e heshtur” të Coronavirusit/ Ja çfarë paralajmërojnë studiuesit

Fëmijët janë ‘super-shpërndarës të heshtur’ të Covid-19 , sipas hulumtimeve të reja. Ata mund të mbajnë sasi më të mëdha të virusit sesa të rriturit e...

Shëndeti 10:34 - 19 Gusht, 2020

Humbja e aromës nga koronavirusi ndryshe nga të ftohtit dhe gripi

Humbja e aromës që mund të shoqërojë koronavirusin është unike dhe e ndryshme nga ajo që përjetohet nga dikush me të ftohtë të keq ose grip,...

Shëndeti 13:35 - 14 Gusht, 2020

Pse nuk duhet të vendosni një maskë me valvul/ Studiuesit zbulojnë arsyen

Që nga fillimi i pandemisë, një nga temat më të diskutueshme ka qenë mbajtja e maskës. Në Angli, maska për fytyrën aktualisht është e detyrueshme në...

Shëndeti 11:22 - 14 Gusht, 2020

Spanja merr masa të rrepta/ Ndalon pirjen e duhanit si rrezik për përhapjen e Coronavirusit

Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar në mënyrë efektive pirjen e duhanit në vende publike për shqetësime se rrit rrezikun e transmetimit Covid-19.Ajo lëshoi ​​një ndalesë...

Studiuesit këshillojnë të rinjtë/ "Vendosni maskë gjatë seksit për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit"
Life Style 11:16 - 10 Gusht, 2020

Studiuesit këshillojnë të rinjtë/ “Vendosni maskë gjatë seksit për të parandaluar përhapjen e Coronavirusit”

Tani, një universitet po u kërkon studentëve të tij që të mbajnë maska ​​për fytyrën ndërsa bëjnë seks, për të ndaluar përhapjen e koronavirusit .Universiteti i...