Connect with Us

All posts tagged "conte"

U mbyllën për shkak të Covid/ Conte konfirmon datën e hapjes së shkollave në Itali
Bota 22:30 - 26 Qershor, 2020

U mbyllën për shkak të Covid/ Conte konfirmon datën e hapjes së shkollave në Itali

Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte ka bvërë me dije se shkollat në Itali do të rihapen më 14 qershor. Ai ka shtuar se vendi është i...

Bota 12:11 - 13 Qershor, 2020

Hetime ndaj kryeministrit italian për krizën e Coronës

Drejtësia italiane po përpiqet të qartësojë nëse ka pasur keqmenaxhim të mundshëm të krizës së Coronës. A ka pasur keqmenaxhim të mundshëm të krizës së Coronës...

Bota 15:40 - 10 Maj, 2020

“Në verë pushime dhe jo karantinë!”/ Conte: Mund të shkojmë në det e në mal

Kryeministri italian Giuseppe Conte i është përgjigju pyetjes më të shpeshtë të bërë nga italianët në prag të sezonit turistik. Conte ka dhënë përgjigjen e shumëpritur...

Bota 21:43 - 26 Prill, 2020

Nga funeralet tek hapja e restoranteve/ Italia përgatitet për fazën e dytë

Italia po planifikon fazën e dytë duke bashkëjetuar me koronavirusin. Kryeministri Italian Giuseppe Conte gjatë konferencës së mbajtur mbrëmjen e sotme tha: Nëse e do Italinë,...

Bota 09:57 - 11 Prill, 2020

“Një vendim i vështirë por i domosdoshëm”/ Italia zgjat afatin e masave kufizuese

Kryeministri Italian, Giuseppe Conte ka bërë të ditur se masat kufizuese për shkak të koronavirusit do të zgjaten deri në 3 maj. “Masat kufizuese do të...

Bota 20:43 - 10 Prill, 2020

Italia në izolim deri më 3 maj/ Conte: Një vendim i vështirë, por i domosdoshëm

Zgjaten deri në 3 maj masat kufizuese për koronavirusin në Itali. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri italian, Giuseppe Conte gjatë një konference për shtyp...

Bota 21:06 - 29 Mars, 2020

“Do e mbajmë mend këtë gjest të madh!”/ Qindra komente falenderuese nga italianët

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka shpërndarë në rrjetet sociale videon e kryeministrit Rama teksa shpreh mirënjohjen për Shqipërinë pas dërgimit të 30 mjekëve e infermierëve për...

Lajme 13:54 - 29 Mars, 2020

Mjekët shqiptarë në ndihmë të Italisë/ Conte falenderon Shqipërinë

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka falenderuar homologun e tij shqiptar, Edi Rama për ndihmënndaj Italisë në momentet e vështira që po kalon me pandeminë e COVID-19....

Bota 23:00 - 28 Mars, 2020

Pandemia “përçan” BE-në/ Conte debatet të forta me kancelaren gjermane

Në tentativë për të aprovuar një dokument të përbashkët, në planin ekonomik dhe financiar, në lidhje me emergjencën shëndetësore nga Covid-19, samiti i liderëve të BE-së...

Bota 13:35 - 23 Mars, 2020

“Këto do të jenë ditët më të vështira”/ Conte: Italianët duhet të bëjnë pjesën e tyre në këtë luftë

Italia po përballet me një situatë të vështirë për shkak të përhapjes së frikshme të koronavirusit, i cili ka marrë mijëra jetë njerëzore. Në një prononcim...

Bota 17:19 - 21 Mars, 2020

Italia thirrje për ndihmë/ Conte jep lajmin e mirë: Apelit iu përgjigjën 3500 mjekë

Numri i viktimave në Itali nga koronavirusi ka tejkaluar atë të Kinës duke shkuar në 4032 dhe rreth 40 mijë të infektuar. Mbrojtja Civile theksoi dje...

Bota 10:22 - 16 Mars, 2020

Koronavirusi gati të “gjunjëzojë” Italinë/ Conte: Më e keqja ende nuk ka ardhur, na pret javë e vështirë

Koronavirusi në Itali vijon të përhapet në mënyrë të frikshme, ndërsa deri tani ka shkaktuar 369 viktima dhe mijëra të tjerë janë të infektuar. Por, ndërkohë...

Bota 09:59 - 5 Mars, 2020

Coronavirusi/ Conte videomesazh popullit të tij: Kur gjithçka të mbarojë, italianët do të jenë krenarë

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte i është drejtuar me një videmesazh popullit italian lidhur me situatën e krijuar nga përhapja e koromavirusit. Conte thotë se Italia...

Bota 10:31 - 25 Shkurt, 2020

Shtatë të vdekur dhe 232 të prekur nga koronavirusi në Itali/ Conte kritika spitaleve

Shtatë persona kanë ndërruar jetë, ndërsa 232 të tjerë rezultojnë të prekur nga koronavirusi në Itali. Ndërkohë, mediat italiane raportojnë se kryeministri Giuseppe Conte, ka bërë kritika...

Politikë 19:41 - 7 Nentor, 2019

Lirimi i Alvin Berishës nga kampi në Siri/ Conte: “Italia bëri gjithçka mundi”

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka reaguar pas shpëtimit të vogëlushit shqiptar, Alvin Berisha nga kampi Al-Hol në Siri. Conte ka shprehur falenderimet për autoritetet italiane dhe...

Politikë 18:39 - 31 Tetor, 2019

VOA: Italia do kërkojë në BE rihapjen e temës së negociatave me Tiranën dhe Shkupin

Kryeministri italian Giuseppe Conte deklaroi sot se vendi i tij do të kërkojë në çdo takim të ardhshëm të Këshillit Europian që të merret në shqyrtim...

Politikë 18:31 - 31 Tetor, 2019

Conte jep lajmin e mirë për emigrantët shqiptarë/ Do finalizojmë marrëveshjen e njohjes së sigurimeve shoqërore

Kryeministri Italian Giuseppe Conte, ka deklaruar se do të vlerësojë mundësinë për arritjen e një marrëveshje për njohjen e sigurimeve shoqërore të shqiptarëve në Itali. Këtë...

Politikë 17:31 - 31 Tetor, 2019

Kryeministrit italian thirrje opozitës/ Uluni pa kushte për Reformën Zgjedhore

Për kryeministrin italian, Giuseppe Conte, i ka bërë thirrje opozitës shqiptare të ulet në dialog me mazhoracën, pa kushte për Reformën Zgjedhore. Këtë deklaratë kryeministri italian...

Politikë 15:28 - 31 Tetor, 2019

Dështimi i negociatave/ Rama: Dobësi e BE, Shqipëria nuk ka rrugë tjetër veç integrimit

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë për shtyp me homologun italian, Giuseppe Conte. Gjatë fjalës së tij, Rama është ndaluar në çështjen e negociatave, dështim...

Politikë 13:39 - 31 Tetor, 2019

Rama mbërrin në Itali/ Conte e pret me ceremoni shtetërore

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Itali ku do të zhvillojë një vizitë zyrtare. Rama është pritur me ceremoni shtetërore nga homologu Italian Giuseppe Conte. Dy...

Politikë 12:20 - 30 Tetor, 2019

Rama niset drejt Italisë/ Takim me homologun Conte

Kryeministri Edi Rama do të niset sot pasdite për një vizitë zyrtare në Itali. Nesër pritet që Rama të takohet me homologun Giuseppe Conte. Kujtojmë që...

Lajme 15:46 - 29 Tetor, 2019

Dështimi i negociatave/ Conte takim me Zaev: Italia do të luftojë për të dy vendet

Kryeministri italian Giuseppe Conte e quan gabim historik moshapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Conte ka zhvilluar një takim me kryeministrin maqedonas, Zoran...

Politikë 09:52 - 19 Tetor, 2019

Vendimi për negociatat/ Italia bën lëvizjen e papritur

Pas vendimit të samitit tё BE-sё, mbi negociatat me Shqipёrinё dhe Maqedoninё e Veriut ka ardhur një tjetër reagim nga Italia. E ndërsa në media thuhet...