Connect with Us

All posts tagged "CNA"

Lajme 15:37 - 7 Gusht, 2020

Denoncimet dhe shkrimet për Ben Blushin dhe Ylli Ndroqin/ Sulmohet serveri i CNA.al

Sot në mesditë pas shumë shkrimeve denoncuese ndaj drejtorit të Top Channel, Ben Blushi dhe publikimit të një dosje ekskluzive ku duket qartë fallsifikimi i firmës...

Dietrich von Choltitz
Blog 08:56 - 6 Gusht, 2020

A e shpëtoi një gjeneral nazist Parisin nga shkatërrimi gjatë Luftës së Dytë Botërore?

Në fund të Luftës së Dytë Botërore, edhe ushtarakët gjermanë të rangut më të lartë, po nisnin të dyshonin mbi aftësitë komanduese të Adolf Hitlerit. Dikur...

Gjashtë katastrofat më të mëdha industriale në histori
Blog 08:41 - 6 Gusht, 2020

Gjashtë katastrofat më të mëdha industriale në histori

Shpërthimi i jashtëzakonshëm i të martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ka shkaktuar deri tani të paktën 100 të vdekur dhe mbi 4000 të plagosur. Duke...

Tsutomu Jamaguçi
Blog 08:22 - 6 Gusht, 2020

Tsutomu Jamaguçi/ Japonezi që i mbijetoi shpërthimit të dy bombave bërthamore

Kur u hodh bomba bërthamore në Hiroshima, Tsutomu Jamaguçi po bëhej gati të largohej nga qyteti. Inxhinieri detar 29-vjeçar, do t’i jepte fund një udhëtimi pune...

Blog 08:38 - 5 Gusht, 2020

Çfarë mësuam nga 6 muajt e parë të pandemisë

Nga Giancarlo Sturloni “Wired” * Gjashtë muaj pas rasteve të para me Covid-19 në Itali, është koha e bilanceve. Natyrisht, jo gjithçka shkoi mirë. Por ne...

Kina një rivale sistematike e BE-së, siguria e qytetarëve tanë është në rrezik
Blog 08:34 - 5 Gusht, 2020

Kina një rivale sistematike e BE-së, siguria e qytetarëve tanë është në rrezik

Nga Michael Roth “Der Spiegel International” * Koronavirusi nuk interesohet për ideologji apo gjeopolitikë. E megjithatë pandemia ka qenë prej kohësh katalizatore e rivalitetit midis fuqive...

A po e humbet Evropa Perëndimore kontrollin e saj mbi koronavirusin?
Blog 08:25 - 4 Gusht, 2020

A po e humbet Evropa Perëndimore kontrollin e saj mbi koronavirusin?

Nga Ryan Cooper “The Week” * Për javë më radhë, Evropa Perëndimore pa me tmerr atë që po ndodhte me koronavirusin në Shtetet e Bashkuara, ku...

Gushti i surprizave/ Aneksimi i Bjellorusisë, mund të jetë lëvizja e radhës e Vladimir Putinit
Blog 10:42 - 3 Gusht, 2020

Gushti i surprizave/ Aneksimi i Bjellorusisë, mund të jetë lëvizja e radhës e Vladimir Putinit

Nga Frederick Kempe “CNBC” * Pavarësisht gjithë fokusit legjitim mbi rritjen e tensioneve SHBA-Kinë, surprizat këtë verë për Perëndimin ka më shumë të ngjarë të vijnë...

Zbuloni profesionet që paguhen më shumë në vend/ Specialistët e IT-së ngjiten në vend të tretë
Blog 08:34 - 3 Gusht, 2020

 Këto janë 8 punët më të paguara sot në botë

Të gjithë duam punën më të mirë që mund të gjejmë, dhe shumica e jetës kalohet në kërkim të një punë të mirë-paguar, pasi kjo është...

Blog 08:50 - 1 Gusht, 2020

Kina dhe Rusia kanë në plan të mposhtin Amerikën, dhe e majta amerikane po i ndihmon

Nga Kevin R.Brock “The Hill” * Duke i kërkuar ndjesë Uinston Çurçillit, statuja e të cilit ka të ngjarë të rrëzohet në ndonjë nga këto ditë,...

Sa peshojnë retë
Blog 08:44 - 1 Gusht, 2020

Sa peshojnë retë?

Ne i shohim shpesh retë në qiell:retë si shtëllunga të bardha në një ditë të bukur vere, dhe ato ngjyrë gri në ditët e stuhive të...

Pse në disa vende njerëzit i ngasin makinat në anën e majtë, dhe në të tjerat në të djathtë?
Blog 08:38 - 1 Gusht, 2020

Pse në disa vende njerëzit i ngasin makinat në anën e majtë, dhe në të tjerat në të djathtë?

Rreth 35 për qind e popullsisë botërore, i nget sot makinat në anën e majtë, dhe vende të tilla janë kryesisht koloni të vjetra britanike. Kjo...

Blog 08:59 - 31 Korrik, 2020

Si mund të detyrohet Kina të japë llogari për përhapjen e Covid-19

Nga Jamie Metzl “The Wall Street Journal” * Në qoftë se një vend do të lëshonte aksidentalisht një raketë bërthamore, duke shkaktuar vrasjen e më shumë...

Blog 08:41 - 31 Korrik, 2020

SHBA nuk duhet t’a lërë fatin e Ballkanit Perëndimor në dorën e Evropës

Nga Reuf Bajroviç & Ivana Stradner “The American Interest” * Marrëdhëniet transatlantike, tejet të brishta për pjesën më të madhe të 3 viteve të fundit, janë...

Pse ecja e rregullt, është një nga ushtrimet më të mira për një jetë më të gjatë
Blog 09:00 - 30 Korrik, 2020

Pse ecja e rregullt, është një nga ushtrimet më të mira për një jetë më të gjatë

Në 6 milion vjet njerëzit kanë ecur mbi 2 këmbë, dhe aftësia jonë për të ecur drejt, i ka dhënë mundësi njerëzimit të udhëtojë në distanca...

Xhani Versaçe/ Historia e vërtetë e vdekjes tragjike të stilistit të famshëm
Politikë 08:41 - 29 Korrik, 2020

Xhani Versaçe/ Historia e vërtetë e vdekjes tragjike të stilistit të famshëm

Në vitin 1978, Xhani Versaçe ngriti një linjë të re veshjesh sipas vizionit të tij personal, dhe hapi butikun e tij të parë në Milano. Deri...

A po bashkohet më në fund Evropa?
Blog 08:35 - 29 Korrik, 2020

A po bashkohet më në fund Evropa?

Nga Robert J.Samuelson “The Washington Post” Gjasat që Evropa të zgjidhë “problemin e saj italian” pa e shkatërruar Bashkimin Evropian apo ekonominë botërore janë rritur. Problemi...

Blog 08:27 - 29 Korrik, 2020

Nga Amazona në Antarktidë/ Shtatë vendet më misterioze dhe të pa-eksploruara të botës

Falë fuqisë së jashtëzakonshme të trurit, njerëzit kanë zbuluar shumë sekrete të Tokës. Në kemi arritur tashmë në sipërfaqen e Hënës, dhe kemi eksploruar nga distanca...

Historia e suksesit e Maqedonisë së Veriut, mund të jetë drejt fundit
Blog 09:11 - 28 Korrik, 2020

Historia e suksesit e Maqedonisë së Veriut, mund të jetë drejt fundit

Nga Dimitar Bechev “Foreign Policy” * Nëse Ballkani e ka një histori suksesi, ajo është me siguri Maqedonia. Në vitet 1990, vendi u vlerësua për ndarjen...

Blog 08:35 - 28 Korrik, 2020

Çfarë po ndodh me tensionet Turqi-Greqi, dhe cilat janë rrënjët e konfliktit

Nga Onur Ant & Paul Tugwell “Bloomberg” *Tensionet e vjetra midis aleatëve të NATO-s, Turqisë dhe Greqisë, janë ndezur sërish ditët e fundit, pasi qeveria e...

Ivan Krastev
Blog 08:34 - 27 Korrik, 2020

Intervista/ Ivan Krastev: Nga se po nxitet populizmi, dhe ku dallon nacionalizmi i krizës së emigrantëve nga ai i Covid-19

Ivan Krastev, është një nga mendimtarët kryesorë evropianë mbi demokracinë, dhe autor i libra si “Demokracia e përçarë: Politika e protestës globale”. Një kolumnist i rregullt...

A e përhapin apo jo fëmijët Covid-19?/ Pse ndahen ekspertët
Blog 08:24 - 27 Korrik, 2020

A e përhapin apo jo fëmijët Covid-19?/ Pse ndahen ekspertët

Çdo vit, fëmijët janë një nga faktorët kryesorë të transmetimit të viruseve, të cilat shkaktojnë gripin dhe të ftohurën e zakonshme. Prandaj në muajin mars, kur...

Pesë familjet më të mëdha krimit në Nju Jork/ Ngritja dhe rënia e mafies italo-amerikane
Blog 08:43 - 25 Korrik, 2020

Pesë familjet më të mëdha krimit në Nju Jork/ Ngritja dhe rënia e mafies italo-amerikane

Në vitin 1931, pas disa dekadave lufte të egër midis bandave rivale, gangsteri i zonës së Bruklinit në Nju Jork, Salvatore Maranxano, themeloi organizatën e parë...