Connect with Us

All posts tagged "CNA"

Blog 14:37 - 19 Tetor, 2019

Foto-Si është të jetosh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar?

Gjashtë shkencëtarë dhe inxhinierë të hapësirës, që jetojnë dhe punojnë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, po udhëtojnë me një shpejtësi prej 8 km në sekondë, duke u...

Blog 11:00 - 19 Tetor, 2019

Po vjen Titanik II/ Ç’duhet të dini mbi anijen që po ndërtohet nga manjati australian Klajv Palmer

Titaniku e nisi udhëtimin e tij të parë dhe të fundit më 10 prill 1912, nga porti i Sauthemptonit në Angli. Pesë netë më vonë, ai...

Blog 10:51 - 19 Tetor, 2019

Xhonson, Klinton, Nikson dhe tani Trump/ Historia e presidentëve që iu nënshtruan “impeachment”-it

Mbetet për t’u vendosur, nëse presidenti amerikan Donald Trump do t’i nështrohet procedurave të shkarkimit (impeachment), por duket se gjërat po shkojnë në atë drejtim. Ky...

Blog 14:08 - 18 Tetor, 2019

Shtimi i madh në peshë midis moshës 20-40 vjeç, rrit gjasat e vdekjes së parakohshme

Sipas një studimi më të fundit, njerëzit që fitojnë ndjeshëm peshë në të 20-tat, 30-tat dhe 40-tat e tyre, janë më të rrezikuar nga vdekja e...

Blog 08:54 - 18 Tetor, 2019

Pse Donald Trump ka të drejtë të tërheqë SHBA-në nga Siria

Nga Doug Wead “Newsmax” * Donald Trump ka të drejtë. Amerika nuk është “xhandari” i botës. Sado e shëmtuar dhe e dhimbshme që mund të jetë...

Blog 09:59 - 17 Tetor, 2019

Al Kapone ishte përgjegjës për qindra vrasje/ Pse u dënua vetëm për evazion fiskal?

Bosi legjendar i mafias amerikane, Al Kapone nuk e mbaroi dot as klasën e gjashtë fillore. E megjithatë nuk ishte një budalla. Në moshën 26-vjeçare, ai...

Blog 09:52 - 17 Tetor, 2019

Ç’po ndodh me Brexit?/ Ja cilat janë skenarët kryesorë

Nga Luke McGee ”CNN” * Brexit po mbërrin në një moment tepër kritik. Me vetëm disa ditë nga afati i fundit, kur Mbretëria e Bashkuar duhet të...

Blog 10:28 - 16 Tetor, 2019

Ja pse përgjumemi, kur konsumojmë një vakt të rëndë ushqimor

A ndihesh shumë i përgjumur, kur sapo ke konsumuar një vakt të rëndë ushqimor? Nëse po atëherë mund të jesh duke përjetuar një gjendje të veçantë,...

Blog 10:25 - 16 Tetor, 2019

Ku do të shpërthejnë luftërat e ardhshme në botë?

Lufta është e pandashme nga vendi ku ajo zhvillohet. Rekrutët stërviten ende sot në fushëbetejat e Luftës Civile të SHBA-së dhe ato të Luftës së Dytë...

Blog 09:59 - 16 Tetor, 2019

Ballkani Perëndimor është “oborri” i Evropës, ndaj s’duhet vonuar zgjerimi i BE

Nga Valbona Zeneli & Zoran Nechev “The Globalist” * Nga një Ballkan i paqëndrueshëm, nuk përfiton askush në Evropë. Historia e ka treguar këtë më shumë...

Blog 10:32 - 15 Tetor, 2019

I ndërvarur nga droga dhe themelues i Gestapos/ Kush ishte Herman Gëring, krahu i djathtë i Hitlerit

Herman Gëring, cilësohej shpesh si njeriu i djathtë i Adolf Hitlerit. Ai ishte njeriu i dytë më i fuqishëm në Rajhun e Tretë, dhe luajti një...

Politikë 14:35 - 14 Tetor, 2019

Një “vrasës” në krye të bashkisë së Tiranës/ Si u bë milioner kryebashkiaku që shiste fiq

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, i vetëpagëzuari me emrin Lali Eri duket se është nga ata politikanë në Shqipëri, historia e të cilit përngjason me atë...

Blog 12:12 - 14 Tetor, 2019

14-28 Tetor 1962/ Kur Kriza e Raketave Kubane, e çoi botën në prag të luftës bërthamore

Kriza Kubane e Raketave, i çoi Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Sovjetik shumë pranë një konflikti që mund të ishte apokaliptik për mbarë botën. Shkak për...

Blog 09:15 - 14 Tetor, 2019

Kujdes! Pilafi ose makaronat e ruajtura prej ditësh në frigofer, mund t’ju marrin jetën

Nëse mishi i gatuar ruhet prej ditësh në pjesën e poshtme të frigoriferit, të gjithë e dimë se duhet ta flakim në koshin e mbeturinave. Po...

Blog 09:04 - 14 Tetor, 2019

Kush janë kurdët, dhe pse po sulmohen tani nga Turqia?

Pjesa veriore e Sirisë, që aktualisht po sulmohet nga ushtria turke, kontrollohet prej disa vitesh Partia kurde e Bashkimit Demokratik (PYD) dhe Njësitë e Mbrojtura të...

Blog 08:57 - 14 Tetor, 2019

Nëse nuk luftoni për demokracinë, nuk e meritoni atë

Nga Roger Cohen “The New Jork Times” * Athinë- Ndoshta e dini atë historinë e papagallit në Rusinë Sovjetike, që doli nga kafazi i tij dhe...

Blog 09:41 - 12 Tetor, 2019

Është një botë e çmendur!/ Këta mendimtarë, mund t’ju ndihmojnë që ta kuptoni atë

Nga Michael Hauskeller “The Conversation” * Demokracitë perëndimore, ndodhen në krizë. Rendi liberal botëror, që u krijua pas Luftës së Dytë Botërore është shkatërruar, dhe ne...

Blog 09:35 - 12 Tetor, 2019

Skanimet e trurit, mund të zbulojnë sa i rrezikuar është një person të vetëvritet

Studiuesit në Universitetin e Ilinoisit në Çikagos dhe Universitetit të Utah në SHBA, kanë identifikuar ndryshime në qarqet e trurit, që mund të lidhen me sjelljen...

Blog 09:29 - 12 Tetor, 2019

Pse Çmimi Nobel në Letërsi, është tashmë një shaka e madhe

Nga Alex Shephard “New Republic” * Pas një mungesë 1-vjeçare, për shkak të një një skandali të shëmtuar dhe të ndërlikuar të abuzimit seksual dhe shpërdorimeve financiare,...

Blog 10:23 - 11 Tetor, 2019

“Numri magjik” i Danbar/ Ja pse një njeri mund të ketë realisht vetëm 150 miq të afërt

Nëse jeni refuzuar ndonjëherë në aspektin romantik nga dikush, që ka dashur që të mbeteni miq, mund t’i jeni përgjigjur pak e shumë me një fjali...

Blog 10:08 - 11 Tetor, 2019

Pse njerëzit i mbështesin udhëheqësit e këqij?

Nga Ronald E.Riggio “Psychology Today” * Sot në botë, 50 vende sundohen aktualisht nga diktatorët. Pra më shumë se çereku i të gjithë vendeve. Në varësi...

Blog 10:03 - 11 Tetor, 2019

Cila është e ardhmja e populizmit evropian?

Nga Alessandra Bocchi “The Washington Examiner” * Në Evropën Perëndimore, nuk ka asnjë qeveri populiste në pushtet. Megjithatë partitë populiste janë ende në rritje, dhe liderët...

Blog 10:30 - 10 Tetor, 2019

Alarmi/ Shërbimet sekrete ruse po synojnë të destabilizojë Evropën

Nga Michael Schwirtz “The York Times” * Në fillim ishte një fushatë destabilizuese në Moldavi, e pasuar nga helmimi i një tregtari armësh në Bullgari, dhe...