Connect with Us

All posts tagged "cia"

Blog 11:00 - 19 Tetor, 2019

Po vjen Titanik II/ Ç’duhet të dini mbi anijen që po ndërtohet nga manjati australian Klajv Palmer

Titaniku e nisi udhëtimin e tij të parë dhe të fundit më 10 prill 1912, nga porti i Sauthemptonit në Angli. Pesë netë më vonë, ai...

Histori 14:37 - 9 Tetor, 2019

Shefi i Gestapos së Hitlerit u strehua në Tiranë/ Ish-oficeri i Sigurimit pohon akuzat e CIA-s  

Memorie.al publikon dokumentet e panjohura të CIA-së amerikane për Heinrich Mylerin, shefin e Gestapos naziste të Hitlerit, për të cilin thuhet se pas vitit 1945 u rrëmbye nga sovjetikët...

Blog 10:12 - 26 Gusht, 2019

Lufta kundër terrorizmit, është ende shumë larg fundit të saj

Nga Leon E. Panetta “The Washington Post” * Muajin e kaluar, presidenti Donald Trump u shpreh kështu në lidhje me kërcënimin që vjen nga Shteti Islamik:”Ne...

Blog 11:56 - 22 Gusht, 2019

Nga kostumi i zhytjes tek purot/ Atentatet më të çuditshme, që CIA planifikoi apo kreu kundër Fidel Kastros

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e kundërshtoi që në fillim ngjitjen në pushtet në Kubë të komunistit Fidel Kastro. Sipas raporteve, Kastro i mbijetoi mbi 600...

Aktualitet 17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat maqedonase, të cilat i referohen dokumenteve...

Aktualitet 21:50 - 20 Gusht, 2018

“Ku di CIA se ç’është tagjia”/ Ish-ministri i Ramës ironizon Xhafajn

Ish-Ministri i Drejtësisë në Qerverinë Rama 1, Ylli Manjani ka sulmuar Ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në një postim në rrjetet sociale, Manjani është shprehur se...

sander lleshaj levizje ne polici
Aktualitet 18:58 - 20 Gusht, 2018

Raporti i CIA-s për Shqipërinë/ Reagon Ministria e Brendshme

Ministria e Brendshme ka reaguar në lidhje me lajmet e publikuara ditën e sotme në media, në lidhje me raportin e CIA-s për Shqipërinë, për situatën...

Aktualitet 14:10 - 20 Gusht, 2018

Raporti tronditës i CIA-s/ Shqipëria burim kryesor i kanabisit, pikë tranziti e drogave

Për CIA-n Shqipëria mbetet burimi kryesor për prodhimin e kanabisit si dhe një pikë aktive për tranzitin e drogave nga Azia Jugperëndimore. Në faqen zyrtare të...

Kryesore 08:29 - 10 Maj, 2018

CIA ngre alarmin: 40% e të punësuarve në Shqipëri, në kufijtë e ekzistencës/ Mjedisi i biznesit i varfër

Mjedisi i biznesit në Shqipëri është i varfër, teksa 40% të punësuarve në vend që i përkasin sektorit bujqësor janë në kufijtë e ekzistencës, thuhet në...

Aktualitet 17:27 - 13 Mars, 2018

Presidenti Trump largon nga detyra sekretarin Rex Tillerson, në vend të tij vjen shefi i CIA-s

Sikurse kanë raportuar mediat amerikane dhe ato ndërkombëtare presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka formosur aktin e largimit nga detyra të Sekretarit...

Aktualitet 17:40 - 21 Janar, 2018

15 vjeçari që ia hodhi CIA-s dhe vodhi dokumentet e klasifikuara

Një 15-vjeçar anglez  ka arritur të aksesojë në informacionet për operacionet e inteligjencës në Afganistan dhe Iran duke pretenduar të jetë kreu i CIA-s. I riu...

Aktualitet 14:52 - 9 Janar, 2018

Raporti i CIA/ Shqipëria rrugë kalimi për kokainën

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama thekson se sipas një raporti të CIA-s, Shqipëria rrugë kalimi për për kokainën e Amerikës së Jugut dhe opiumin nga veriperëndimi...

Aktualitet 17:25 - 4 Dhjetor, 2017

Kreu i PD në një tjetër skandal/ CIA zbulon mikun e Bashës që tentoi të rrëmbejë Gulenin

Mediat raportojnë se sot Turqia i ka kërkuar zyrtarisht SHBA-ve arrestimin e ish-zv.kreut të CIA-s, duke e akuzuar atë se ka lidhje me grushtin e shtetit...

Aktualitet 18:39 - 27 Nentor, 2017

Çfarë parashikon CIA për Kosovën e vitit 2050

  Sipas projeksioneve të CIA-s, e cila në fakt ka qenë një prej burimeve për këtë analizë, në Kosovë në vitin 2050 do të ketë 17 për...

Aktualitet 22:57 - 31 Tetor, 2017

Zbulohet FOTO-ja e CIA-s: Hitleri i gjallë pas luftës në Kolumbi më 1955-n

Të dhëna kontradiktore mes dokumenteve dhe fakteve reale për Adolf Hitler. Si qëndron e vërteta e vdekjes së diktatorit gjakatar nazist? Në një dosje të deklasifikuar...

Aktualitet 23:30 - 21 Tetor, 2017

Qeni përjashtohet nga CIA/ Nuk dëshiron të nuhasë bombat

Ata thonë se të gjithë kanë thirrjen e tyre, dhe qeni Lulu provon se kjo vlen edhe për qentë. CIA ka lëshuar një thirrje  që duhej...

Aktualitet 17:44 - 15 Tetor, 2017

Kush i mundi anglo-amerikanët Kim Filbi apo Sigurimi shqiptar?!

E vetmja përpjekje e perëndimit për ta rrudhur jo thjesht për të bllokuar zgjerimin e “perandorisë” së sovjetike ishte tentativa në vitet  1949-1951 për të rrëzuar...

Aktualitet 15:59 - 31 Gusht, 2017

Ngushtohet rrethi i kuq për Ramën/ Refuzon akuzat e CIA-s për drogën në Shqipëri

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një akuzë në rrjetet sociale për kryeministrin Edi Rama për prodhimin dhe trafikun e drogës në vendin tonë. Lajmi sipas të...

Aktualitet 17:48 - 30 Gusht, 2017

Raporti i CIA-s/Vjen reagimi urgjent nga LSI: Demaskoi Ramën

Menjëherë pas publikimit të raportit nga CIA Amerikane, e cila e cilësonte Shqipërinë si një pikë aktive të trafikut të drogës, ka ardhur reagimi nga LSI....

Aktualitet 11:27 - 4 Gusht, 2017

Si vuri në dyshim CIA versionin zyrtar të vrasjes së Kennedy

Deklasifikimi nga Arkivat Kombëtare Amerikane javën e kaluar i mijëra dokumenteve sekrete lidhur me vrasjen e ish-presidentit amerikan John Kennedy ngrenë pyetje befasuese mbi me atë...

Aktualitet 22:39 - 11 Prill, 2017

Mjetet e hakerimit të CIA kanë lidhje me 40 sulme kibernetike

Mjetet e hakerimit të përdorura nga Agjencia Qendrore e Zbulimit (CIA) mund të jenë përdorur në të paktën 40 sulme kibernetike në 16 shtete, sipas kompanisë...

Aktualitet 14:06 - 8 Prill, 2017

Virusi i HIV i krijuar nga CIA?/Një teori e sugjeruar nga KGB-ja

Në vitin 1979, një rrjedhje antraksi nga një strukturë e fshehtë ushtarake në qytetin e Sverdlovskit në Bashkimin Sovjetik, vrau të paktën 66 persona. Kohë e...

Aktualitet 17:32 - 26 Mars, 2017

WikiLeaks thotë se CIA instalon përgjues nëpër iPhone sapo dalin nga fabrikat

WikiLeaks pretendon se teknologjia e krijuar nga CIA është projektuar për t’u instaluar fizikisht në iPhonët e rinj. “Është e mundur që shumë prej sulmeve të...