Connect with Us

All posts tagged "cez"

Lajme 16:02 - 20 Shkurt, 2020

Hidhet shorti në Gjykatën e Apelit/ Ja kush është relatorja e çështjes CEZ

Hidhet shorti në Gjykatën e Apelit të Tiranës për shqyrtimin e çështjes CEZ. Mësohet se relatore e çështjes është zgjedhur gjyqtarja Shpresa Beçaj. Kujtojmë se çështja...

Politikë 12:15 - 7 Shkurt, 2020

Pushimin e çështjes së CEZ e ka bërë Arben Kraja

Në vitin 2013 sapo maxhoranca socialiste hyri në zyrat e pushtetit, një tufe ministrash filluan gërmimet mbi dosjet e lançuara politikisht që më parë prej tyre...

Politikë 11:45 - 7 Shkurt, 2020

Kuvendi i drejtohet gjykatës së Apelit/ Balla nuk i ndahet çështjes CEZ

Ashtu siç ishte paralajmëruar edhe nga kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, Kuvendi ka apeluar vendimin e Gjykatës së Tiranës për çështjen e CEZ. Në...

djali i ish-kryeministrit sali berisha, shkelzen berisha me gazetaret
Politikë 16:01 - 25 Janar, 2020

Gjykata e Tiranës pushoi çështjen “CEZ”/ Reagon Shkëlzen Berisha

Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha, ka reaguar pas mbylljes së çështjes “CEZ”, për të cilën është thirrur disa herë në gjykatë për të dëshmuar....

Opinione 20:24 - 24 Janar, 2020

“I specializuar” për të mbyllur çështjet/ Gjyqtari Sallaku shfryn “tullumbacen” CEZ

Një tjetër dosje e bujëshme gjyqësore është mbyllur paraditen e sotme, me një vendim që ka befasuar “rilindasit”, protagonistë të këtij procedimi, anëtarët e Komisionit hetimor...

Sociale 20:16 - 6 Janar, 2020

Amortizimi i rrjetit/ 4000 banorë mbeten pa energji elektrike

Nëntë fshatra në Gramsh kanë mbetur, prej 24 orësh, pa energji elektrike si pasojë e stuhisë së fortë të erës. Fshatrat në varësi të njësive administrative...

Aktualitet 10:02 - 12 Korrik, 2019

Ilir Meta “hero” apo “zhvatës”?/ Një rifreskim kujtese për Lulzim Bashën

Prej rreth pesë mujash vendi është përfshirë nga një krizë e thellë politike. Pas protestës së 16 shkurit, opozita ndërmori aktin ekstrem, duke djegur mandatet e...

Shkelzen Berisha, Taulant Balla
Aktualitet 13:13 - 11 Shkurt, 2019

Çështja CEZ/ Akuza të forta mes Ballës dhe Berishës

Kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i bëri thirrje Prokurorisë të vijojë hetimet dhe mos pushojë hetimet për çështjen CEZ. Balla tha dëshmitari kyç për...

djali i ish-kryeministrit sali berisha, shkelzen berisha me gazetaret
Aktualitet 13:38 - 14 Nentor, 2018

Balla mungon në seancë/ Shkëlzen Berisha kërkon të dënohet për shpifje

Seanca e radhës në Gjykatën e Krimeve të Rënda në lidhje me padinë e Shkëlzen Berishës ndaj kreut të grupit parlamentar të PS, Taulant Balla është...

Politikë 21:45 - 13 Shkurt, 2018

Genc Ruli tregon kush është iniciatori i privatizimit të CEZ

Ish-ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, Genc Ruli, gjatë intervistës në emisionin “Studio e hapur”, teksa u ndal tek çështja e privatizimit të CEZ, tregoi su...

Politikë 21:34 - 13 Shkurt, 2018

Privatizimi i CEZ/ Ruli: I suksesshëm, procesi i hapur është politik

Ish-ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës, gjatë qeverisjes së ish-kryeministrit Sali Berisha, Genc Ruli, është i ftuar në emisionin “Studio e hapur”, ku foli lidhur me...

Aktualitet 16:38 - 8 Shkurt, 2018

Një orë dëshmi në Prokurori për CEZ/ Flet ish-ministri i Berishës

Ish-ministri i Ekonomisë gjatë qeverisë Berisha, Genc Ruli, ka dhënë dëshminë e tij në Prokurori për aferën e CEZ. Në një prononcim për mediat, ish-ministri Genc...

Aktualitet 11:39 - 19 Janar, 2018

Privatizimi i CEZ/ Ja cili prokuror do të hetojë dosjen

Prokurori Ardian Braho është zgjedhur me short për të hetuar dosjen për privatizimin e CEZ. Ky hetim është ndjekur më parë nga Alma Brati, e cila...

Aktualitet 12:39 - 24 Nentor, 2017

Skandali “ÇEZ”/Prokuroria nuk merr pjesë në seancë

Prokuroria nuk u paraqit sot në Seancën Gjyqësore, për mbyllur një prej dosjeve më të qarta të korrupsionit,  siç është skandali “CEZ”. Sipas kreut të grupit...

Aktualitet 12:35 - 1 Nentor, 2017

Skandali i CEZ/ Avokatët kërkojnë pushimin e çështjes

Paraditen e sotme është zhvilluar seanca gjyqësore në lidhje me skandalin e CEZ. Mësohet se avokatët mbrojtës të ish-drejtuesve të CEZ, Josef Hejsek dhe Jan Ivan,...

Aktualitet 17:27 - 25 Tetor, 2017

Çështja CEZ-DIA / Gjykata jep vendimin për Kastriot Ismailajn

Gjykata e Tiranës ka dhënë verdiktin e saj për ish-administratorin e DIA-s, Kastriot Ismailaj. Kastriot Ismailaj është dënuar kështu me 11 vite heqje lirie, për akuzën...

Aktualitet 15:51 - 24 Tetor, 2017

Çështja CEZ-DIA / Ismailaj kërkon rihapjen e çështjes: Kam 100 prova të reja

Ditën e sotme ishte parashikuar seanca gjyqësore për çështjen CEZ-DIA, seancë në të cilën do të bëhej mbrojtja e Kastriot Ismailajt, e ky i fundit ka...

Aktualitet 13:57 - 17 Gusht, 2017

Adriatik Llalla kryeprokuror deri në nëntor/ “CEZ” e “21 janari” në dorë të prokurorisë speciale

Prokurori i Përgjithshëm Adriatik Llalla në fund të nëntorit pritet të ikë nga posti. Teksa ai do të jetë dhe azilanti më i ri shqiptar në...

Aktualitet 14:03 - 20 Mars, 2017

Komisioni për CEZ mbyll hetimet/ Kërkohet ndjekje penale ndaj Shkëlzen Berishës

Pas afro 13 muajsh hetime, Komisioni Hetimor për privatizimin e CEZ ka mbyllur punimet. Kreu i Komisionit, Taulant Balla rekomandoi ndjekje penale ndaj Shkëlzen Berishës, për...

Aktualitet 13:25 - 10 Mars, 2017

“CEZ”/Prokuroria merr të pandehur Hejsek dhe Ivan, Ismailaj: Po dilni mbi ligjin!

Sa i takon akuzës së mashtrimit me pasoja të rënda, Josef Hejsek dhe Jan Ivan, zyrtarisht janë marrë si të pandehur nga Prokuroria e Tiranës. Akuzat...

Aktualitet 17:34 - 15 Shkurt, 2017

Tensione në Komisionin e CEZ/ Ristani i mbyll mikrofonin Ballës

Komisioni Parlamentar për hetimin e çështjes së CEZ ka degjeneruar në përplasje mes kreut të saj Taulant Balla dhe përfaqësuesit të opozitës, deputetit Arben Ristani. Ditën...

Aktualitet 09:53 - 10 Shkurt, 2017

Dështimi i Edmond Spahos me aferën CEZ/Si e shpartalloi komisionin hetimor kërmilli i PD

Disa herë CityNews ka sjellë materiale dhe komente ekskluzive në lidhje me nën/kryetarin e PD Edmond Spaho. Një individ i ngritur në detyrë politike për shkak...

Aktualitet 13:13 - 26 Janar, 2017

Elmazi i ndërpret fjalën/Reagimi i Ballës është befasues: O Zot, kush të ka sjellë ty në Kuvend?!

Komisioni Hetimor për çështjen CEZ ka hapur një debat të ashpër mes deputetit të Partisë Socialiste, Taulant Balla, dhe asaj të Partisë Demokratike, Liljana Elmazi. Kjo...