Connect with Us

All posts tagged "ceshtja e detit"

Zgjedhjet fars të Bashës/ Spahiu: Janë përjashtuar të gjithë themeluesit e PD-së
Politikë 23:07 - 20 Tetor, 2020

Kreshnik Spahiu tregon katër mënyrat/ Si mund të zgjidhen mosmarrëveshjet për çështjen e detit

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, tregoi katër mënyrat se si mund të zgjidhet mosmarrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë për çështjen e kufirit detar....

Çështja e detit/ Ksenofon Krisafi: Nuk shkon në Hagë pa “bekimin” e Metës
Politikë 22:14 - 20 Tetor, 2020

Çështja e detit/ Ksenofon Krisafi: Nuk shkon në Hagë pa “bekimin” e Metës

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare njëkohësisht edhe anëtar i grupit negociator me Greqinë për çështjen e kufirit detar, Ksenofon Krisafi, komentoi takimin e kruyeministrit Edi Rama me...

https://www.cna.al/2020/10/20/drejtoresha-pezullon-punesimet-e-portalit-le-nxenesit-me-aftesi-te-kufizuar-pa-mesim/
Politikë 21:24 - 20 Tetor, 2020

Deti “shkon” në Hagë/ BE mbështet vendimin: Çështjet e kufirit duhen adresuar përmes dialogut

Pas takimit me ministrin e Jashtëm grek Nikos Dendias, kryeministri Edi Rama njoftoi se çështja e kufijve detarë do të zgjidhet nga Gjykata Ndërkomëbtare e Hagës....

“Kam më shumë besim te Haga se teknikët shqiptarë”/ Pashaj për detin: Është problem Gjiri i Sarandës
Politikë 20:25 - 20 Tetor, 2020

“Kam më shumë besim te Haga se teknikët shqiptarë”/ Pashaj për detin: Është problem Gjiri i Sarandës

“Më shumë besim kam te teknikët e gjykatës së Hagës, që bazohen te e drejta ndërkombëtare, sesa te teknikët që do të përbëjnë grupin shqiptar”. Kështu...

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën
Politikë 18:59 - 20 Tetor, 2020

Çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: Vendim i parakohshëm, gjykata nuk ka si ta pranojë kërkesën

Vendimi i sotëm i Shqipërisë dhe Greqisë që çështja e diskutueshme e përcaktimit të kufijve detarë t’i besohet një mekanizmi ndërkombëtar si Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë...

Takimi me Dendias/ Reagon Meta: Duhet dialog i sinqertë për çështjen e detit
Politikë 16:47 - 20 Tetor, 2020

Takimi me Dendias/ Reagon Meta: Duhet dialog i sinqertë për çështjen e detit

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas takimit me Ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë Nikos Dendias. Meta tregon se me Dendias diskutoi për marrëdhëniet mes...

Politikë 14:25 - 22 Shtator, 2020

Zgjerimi detar i Greqisë/ Idrizi: Nuk kemi asnjë lloj transparence nga pala shqiptare

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të shoqërisë civile ku u diskutua çështja e detit me Greqinë. Idrizi tha se...

“Politikanët shqiptarë kanë shitur interesat kombëtare”/ Ngjela: Kanë punuar me Athinën për pushtet
Politikë 16:16 - 17 Shtator, 2020

“Politikanët shqiptarë kanë shitur interesat kombëtare”/ Ngjela: Kanë punuar me Athinën për pushtet

“Politikanët shqiptarë kanë shitur interesat kombëtare”. Kështu deklaroi pak më parë avokati Spartak Ngjela, teksa ishte duke folur për çështjen e kufijve detare me Greqinë. Ngjela...

Rama takon Mitsotakis/ Dalin pamjet nga darka, diskutohet edhe për çështjen e detit
Politikë 22:21 - 15 Shtator, 2020

Rama takon Mitsotakis/ Dalin pamjet nga darka, diskutohet edhe për çështjen e detit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga darka e punës me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis. Rama deklaron se Mitsotakis e mikpriti përzëmersisht, ndërsa thekson se marrëdhëniet...

Rama nesër në Athinë/ takim “kokë më kokë” me kryeministrin grek Mitsotakis
Politikë 18:34 - 15 Shtator, 2020

Rama në Athinë, në tryezë me Mitsotakis çështja e detit

Kryeministri shqiptar Edi Rama pritet të takohet sot në mbrëmje në Athinë me homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis, me të cilin është parashikuar një darkë...

Debati për çështjen e detit/ Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte kryeministër
Politikë 22:13 - 10 Shtator, 2020

Debati për çështjen e detit/ Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte kryeministër

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis se do të zgjerojë territorin me 6-12 milje në detin Jon. Teksa u pyet...

“Me Greqinë duhet të jemi shumë të kujdesshëm”/ Historiania Kocaqi: Synon të marrë Karaburunin
Lajme 17:26 - 29 Gusht, 2020

“Me Greqinë duhet të jemi shumë të kujdesshëm”/ Historiania Kocaqi: Synon të marrë Karaburunin

Historiania Elena Kocaqi ka folur lidhur me debatin publik për çështjen e detit me Greqinë, që u hap sërish pas deklaratave të kryeministrit Kyriakos Mitsotakis. Kocaqi...

ceshtja e detit
Aktualitet 11:08 - 12 Prill, 2019

“Çështja e detit”/ Rama takon homologun grek

Kryeministri Edi Rama, i cili ndodhet në Kroaci në kuadër të Samitit të 8-të vendeve të Evropës Qendrore, Lindore, Juglindore dhe Republikës Popullore të Kinës është...