Connect with Us

All posts tagged "censure"

Politikë 18:40 - 3 Maj, 2020

Vokshi ngre alarmin/ “Gjendja e lirisë së shtypit është përkeqësuar, mediat po censurohen”

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, ish- deputetja e PD Albana Vokshi, ka ngritur alarmin se gjendja e lirisë është përkeqësuar. Vokshi tha se gjendja...

Politikë 11:55 - 22 Janar, 2020

Censura ndaj mediave/ Luan Rama: Edhe Komisioni Europian kundër ligjit

Zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama ka sulmuar qeverinë në lidhje me ligjin për censurën ndaj mediave. Rama tha se reagimeve të ndërkombëtarëve që kanë dalë kundër...

Lajme 19:38 - 13 Janar, 2020

Censura ndaj mediave/ OSBE: Ligji të ndryshohet, nuk përputhet me standardet ndërkombëtare

Përfaqësuesi i OSBE-së për shtypin, Harlem Desir thotë se është i gatshëm të punojë me autoritetet shqiptare për përmirësimin e ligjit për mediat, veçanërisht atyre pjeseve...

Politikë 11:22 - 12 Janar, 2020

Censura ndaj mediave/ Meta i tregon “dhëmbët” qeverisë  

Presidenti Ilir Meta kthyer në Kuvend ligjin për censurën ndaj mediave. Sipas Metës kjo paketë, shkel parimet themelore kushtetuese të një shteti demokratik. “Shkel të drejtën...

Politikë 10:42 - 20 Dhjetor, 2019

“Largimi i Agron Tufës është tronditës”/ Meta: Pse askush nuk e bëri publik

Presidenti Ilir Meta shprehu publikisht shqetësimin e tij për faktin që shumë shqiptarë po largohen nga vendi gjatë kohëve të fundit. Ai trajtoi në veçanti largimin...

Politikë 10:30 - 20 Dhjetor, 2019

Meta jep alarmin/ Ligji i censurës rrezikon demokracinë, gazetarët po largohen

Presidenti i Republikës Ilir Meta në një deklaratë prë shtyp ka shprehur qëndrimin e tij kundër ligjit për censurën e medias të miratuar në Parlament. Meta...

zhejiii
Politikë 11:28 - 18 Dhjetor, 2019

Ku janë gazetarët që mungojnë në protestë?/ Zheji: Pasojë e një vendi post-komunist

Protesta e gazetarëve përpara parlametit po vijon në mënyrë paqesore, me mesazhet që shkruhen në pankarta, pa mbajtur fjalime publike. Analisti Artur Zheji ka marrë pjesë...

Politikë 09:01 - 18 Dhjetor, 2019

Pritet të votohet paketa e censurës/ Gazetarët në protestë përpara Parlamentit

Sot pritet që në Parlament të miratohen ose jo projektiligjet e medias, paketa e censurës. Kjo paketë ka hapur shumë kundërtshi, si në rang kombëtar ashtu...

shkullaku kunder rames
Politikë 21:10 - 17 Dhjetor, 2019

Censura ndaj medias/ Shkullaku: Po shkojmë drejt regjimit totalitar me duartrokitjen e SHBA dhe BE

Analisti dhe gazetari Armando Shkullaku është shprehur se Shqipëria po shkon drejt një regjimi totalitar. Shkullaku tha se kryeministri Edi Rama po merr të gjitha pushtetet...

Politikë 20:13 - 16 Dhjetor, 2019

Ligji për censurën ndaj mediave/ Vokshi: Rama po shfrytëzon mungesën e Kushtetueses

Ish deputetja e PD, Albana Vokshi thotë se kryeministri Edi Rama po shfrytëzon mungesën e Gjykatës Kushtetuese për ligjin e ri të medias. Sipas Vokshit, nëpërmjet...

Politikë 12:12 - 16 Dhjetor, 2019

Gjekmarkaj bën thirrje për protestë/ “Kundërvihuni censurës së lirisë”

Në Komisionin e Medias të organizuar nga Partia Demokratike lidhur me paketën “Anti-shpifje” të propozuar nga Qeveria, ka qenë i pranishëm edhe analisti Agron Gjekmarkaj, i...

Bota 22:19 - 13 Dhjetor, 2019

Paketa anti-shpifje/ “Washington Post”: Karakteristikë e liderave diktatorë

Ndërsa vitit 2019 po i vjen fundi, rreth 30 gazetarë deri në fund të këtij viti janë futur në burg në të gjithë botën me akuzën...

Lajme 21:03 - 11 Dhjetor, 2019

“Shqipëria, gojët e qepura”/ Italia i kushton emision lirisë së shtypit

Televizioni italian, Rai 3 i ka kushtuar një emsion lirisë së shtypit në Shqipëri, nisur nga debatet e kohëve të fundit mbi dy projektligjet për ligjin...

Aktualitet 22:12 - 11 Korrik, 2019

Analisti sulmon Ramën/ Ka mentalitet nazisti! Po presionon mediat

Analisti Neritan Sejamini, e ka konsideruar paketën anti-shpifje të propozuar nga qeveria si një taktike e kryeministrit për të censuruar mediat. “Nuk jam shumë i shqetësuar...

Aktualitet 18:41 - 27 Dhjetor, 2018

AMA dhe AKEP si bandë e kamikazëve të Fugës

Kryeministrit të vendit dhe shefit të tij të propagandës nuk ju del inati me mediat. Me një ligj të shkruar në zyrën e Endri Fugës dy...

opozita parlamentare shtohet me 3 deputet
Aktualitet 13:57 - 10 Mars, 2018

Censurimi i mediave, zbardhet e vërteta/ Propozimet nuk janë hartuar nga KQZ

Sot në media është raportuar se KQZ po tendon t’u vërë censurë mediave për mënyrën e raportimit. Duke iu referuar analizës vjetore të KQZ –së, të...

Denoncim 15:41 - 12 Shkurt, 2018

Denoncimi/ Si e censuruan mediet protestën e 1000 punëtorëve të Bypass-it të Fierit

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij. Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Berisha ka publikuar...

Aktualitet 17:08 - 1 Nentor, 2016

Edi Rama po përgatit ligjin e censurës

Ish-kryeministri i vendit, Sali Berisha, ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po përgatit ligjin e censurës për portalet dhe mediat online. Përmes një postimi në rrjetet...

Aktualitet 16:55 - 27 Tetor, 2016

Fotot/ Mediat censurojnë Ben Blushin

Televizionet kryesore në vend kanë censuruar fjalën e deputetit Ben Blushi në seancën e sotme parlamentare. Nga një vëzhgim i citynews.al, rezultoi se në momentin që...

Aktualitet 11:27 - 1 Tetor, 2016

Edi Rama vendos çensurën në PS

Sot pritet të miratohet në asamblenë e PS-së kodi i etikës. Më shumë se një kod etike ajo është çfarë duhet të flasin deputetët me gazetarët....

Aktualitet 20:00 - 1 Qershor, 2016

Ministri Bushati injoron shqiptarët dhe i censuron në takimin e Romës

Pas skandalit të fundit me Konsullen e Përgjithshme në Milano, e cila u denoncua nga emisioni Stop, për përfshirje në falsifikim dokumentesh, përfshirje në një sistem...

Kultura 09:38 - 5 Mars, 2015

Indi/Ndalohet shfaqja në kinema e “Fifty Shades of Grey”

Autoritetet e censurës në Indi njoftuan se kanë ndaluar shfaqjen në kinematë e vendit të filmit, mbështetur në librin ‘Fifty Shades of Grey’. Vendimi pritej të...