Connect with Us

All posts tagged "caj"

Çaj apo kafe?/ Pija juaj e preferuar tregon këto 7 gjëra intriguese për ju
Kuriozitete 16:24 - 15 Shkurt, 2021

Çaj apo kafe?/ Pija juaj e preferuar tregon këto 7 gjëra intriguese për ju

Çaj apo kafe? Kjo është pyetja pothuajse po aq e vështirë sa, “Të jesh ose të mos jesh”. Por a ka diçka tjetër pas zgjedhjes sonë...

Çaji i boronicës së thatë/ Si ta përgatisni dhe përdorni për të rritur imunitetin
Shëndeti 19:15 - 2 Janar, 2021

Çaji i boronicës së thatë/ Si ta përgatisni dhe përdorni për të rritur imunitetin

Çaji boronicës së thatë është i pasur me antioksidantë, të cilët jo vetëm ulin nivelin e yndyrnave por edhe mbrojnë shëndetin e organizmit. Ekspertët këshillojnë konsumin...

4 pijet që duhet të konsumoni çdo ditë për shëndetin e zemrës
Life Style 16:51 - 9 Gusht, 2020

4 pijet që duhet të konsumoni çdo ditë për shëndetin e zemrës

Në Shqipëri, rreth 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve që kanë lidhje me zemrën, sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik. Shëndeti...

Sociale 11:28 - 11 Mars, 2020

Dy produktet bimore kundër koronavirusit/ Mjeku këshillon qytetarët, si të mbrohen

Mjeku popullor, Ylli Merja, ka dhënë këshilla sesi qytetarët mund të mbrohen nga koronavirusi dhe çfarë duhet të konsumojnë. I ftuar në emisionin “Vila 24”, në Neës24,...

Blog 00:00 - 1 Janar, 2020

Parashikimet më të çuditshme për vitin 2020

Deri në vitin 2020 kemi parë dhe jetuar arritje mbresëlënëse të teknologjisë, duke përmendur ato që janë më pranë nesh, si zhbllokimi i një celulari me...

Aktualitet 20:15 - 1 Qershor, 2019

Keni probleme me mëlçinë?/ Kjo është pija që e pastron rrënjësisht atë

Mëlçia është një nga organet që ndihmon në eleminimin e mbetjeve të ndryshme nga organizmi si dhe përpunimin e ushqimeve dhe medikamenteve. Disa nga faktorët që...

Life Style 13:40 - 27 Maj, 2019

Çaji jeshil/Zbuloni disa nga vetitë çudibërëse që sjell në trupin e njeriut

Vetitë e cajrave të ndryshëm kanë shumë benefite dhe mjekët i rekomandojnë t’i pini në varësi të sëmundjeve që keni. Por ai që rekomandohet më shumë...

Life Style 16:40 - 26 Shkurt, 2019

Çaji i zi, një aleat për të humbur peshë

Çaji i zi, ashtu si ai jeshili, ndihmon të bini në peshë por ka dhe përfitime të tjera për shëndetin.   Meritë e faktit që modifikon...

Life Style 11:33 - 9 Shkurt, 2019

Benefitet e çajit argjentinas/Yerba Mate, fuqia e Amazonës

I madhi Che Guevara nuk mund të bënte pa të, i njohur dhe si çaji argjentinas, yerba mate (barishtja mate) është një pije e bëra nga...

Aktualitet 19:45 - 6 Janar, 2019

Nëse vuani nga tensioni i lartë i gjakut, ky është çaji që duhet të përdorni

Shumë persona vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, madje vuajnë që ta mbajnë të stabilizuar. Tashmë është gjetur një zgjidhje. Çaji Hibiscus është i vetmi që mund...

Aktualitet 22:00 - 25 Nentor, 2018

Arsyet se pse duhet të pini çaj xhinxheri

Xhinxheri qetëson problemet me aparatin tretës Komponimet fenolike të xhinxherit kanë treguar se ndihmojnë me problemet e traktit gastrointestinal. Duke marrë 1 deri në 2 gramë...

Aktualitet 15:10 - 7 Nentor, 2018

Harrojeni çfarë keni pirë deri tani/Grupi i gjakut tregon çajin që duhet të konsumojmë

Çaji është një nga pijet më të shëndetshme për organizmin e njeriut dhe më e këshilluara nga mjekësia popullore dhe jo vetëm. Por keni menduar ndonjëherë që përzgjedhja...

Aktualitet 14:40 - 29 Tetor, 2018

Efektet e jashtëzakonshme të çajit të lëkurës së mandarinave

Mandarinat janë një ndër frutat më të mira dhe të shijshme të kësaj stine. Lëkura e tyre e portokalltë shkëlqen dhe është më e ndezur se...

Aktualitet 18:03 - 28 Tetor, 2018

Jo vetëm pijet energjike dhe me gaz/ Çfarë produktesh të tjera ndalohen me ligjin e ri

Kuvendi i Shqipërisë miratoi të enjten me shumicë votash, ndalimin e pijeve energjike dhe të gazuara që përmbajnë sheqer të shtuar, për personat nën moshën 18...

Aktualitet 13:50 - 16 Dhjetor, 2017

Ju pëlqen apo jo, një filxhan çaj në ditë duhet ta pini patjetër

Britanikët kanë një shprehje mjaft interesante, se çdo gjë mund të shërohet me një filxhan çaj. Dhe në fakt, çaji ju ndihmon për të zvogëluar rrezikun...

Aktualitet 22:50 - 23 Shtator, 2017

Lajme të këqija për të gjithë ata që pijnë kafe ose çaj në zyrë

Një studim i ri ka arritur në disa rezultate shokuese dhe mund të themi se ka lajme të këqija për të gjithë ata që pijnë caj...

Kryesore Show Biz 10:55 - 20 Gusht, 2017

Sëmuret Luana Vjollca/ Çfarë i ka ndodhur moderatores së njohur

Moderatorja e njohur e televizionit shqiptar, Luana Vjollca ka bërë një postim në rrjetet sociale ku ka treguar se është sëmurë. Fotoja tregon disa pustina çaji...

Aktualitet 11:47 - 8 Gusht, 2017

Mbolli qesen e çajit në tokë/Ngeli pa fjalë nga ajo që ndodhi më pas

Nëse mendoni se një qese çaji me ujë të ngrohtë do t’ju bëjë mirë vetëm juve, atëherë gaboheni. Prandaj kur të përfundoni së piri çajin, mos...

Aktualitet 19:40 - 5 Prill, 2017

Për dhëmbë më të bardhë, shtoni qumësht në çaj

Ata që i vënë qumësht çajit, le t’i gëzohen kësaj shprehje. Mjafton vetëm pak qumësht në çaj, që të zbardhomi dhëmbët dhe të ndaloni njollat. Hulumtuesit...

Life Style 12:30 - 14 Mars, 2017

Çaj jeshil për …

Çaji jeshil është shumë i dobishëm edhe për flokët dhe lëkurën. Ai zbut gjendjen e zbokthit, ekzemës, dhe irritime të tjera të skalpit. Është një mënyrë...

Femra 20:30 - 22 Janar, 2017

Më i shëndetshëm çaji apo kafeja?

Një kafe e nxehtë mund t’jua rritë nivelet e energjisë në mëngjes, përderisa një tas çaj mund t’ju relaksojë pas një dite me stres. Hulumtimet e...

Shëndeti 00:05 - 10 Qershor, 2015

Ky çaj lehtëson simptomat e dhimbshme të menstruacioneve

Menstruacionet kanë një shumë llojshmëri simptomash që shpesh janë edhe intensive. Për fat të mirë ekziston një çaj fantastik për të qetësuar këto miptoma dhe për...

Showbizz 20:00 - 23 Maj, 2015

Çaji, në favor të shëndetit tuaj…

Një filxhan çaj kënaq shijen dhe i bën mirë mendjes. Studimet e fundit tregojnë se çaji nxit aktivitetin e trurit, sidomos pjesët që lidhen me kujtesën...

Me shume postime