Connect with Us

All posts tagged "buxheti"

Buxheti i rënduar i familjeve në pandemi
Sociale 13:56 - 28 Dhjetor, 2020

Buxheti i rënduar i familjeve në pandemi

Për familjen e Fitore Muratit, 37 vjeçe, nënë e tre fëmijëve, ishte e vështirë që ta mbyllnin muajin, pasi gjatë kohës kur në Kosovë ishin në...

Buxheti 2021/ Ekspertët kritik: Nuk është realist!
Ekonomi 18:56 - 21 Dhjetor, 2020

Buxheti 2021/ Ekspertët kritik: Nuk është realist!

Në Shqipëri buxheti i vitit 2021 ka marrë vëmendje të veçantë si pasojë e momentit të vështirë ekonomik që po kalon vendi, për shkak të tërmetit...

Meta ktheu buxhetin, Angjeli: Fondet për përballimin e pandemisë të mjaftueshme
Politikë 23:29 - 15 Dhjetor, 2020

Meta ktheu buxhetin, Angjeli: Fondet për përballimin e pandemisë të mjaftueshme

Ish ministri i Financave njëherazi deputet i PS-së Anastas Angjeli thotë se shumica në parlament do ta votojë buxhetin e vitit të ardhshëm pa asnjë reflektim....

Basha nuk ndalet/ Bën gafën e radhës në fillim të vitit
Politikë 14:22 - 15 Dhjetor, 2020

Basha i merr ‘meritat’ Ramës/ Vaksinën do e sjell unë, kam marrë zotime konkrete

Kreu i PD-së, Lulzim Basha në  konferencën me gazetarët, është ndalur të komentojë buxhetin 2021, të cilin e konsideroi si më të keqin, ndërsa foli dhe...

Buxheti/ Meta nuk ia vonon përgjigjen Ramës: 49.8% e PBB shkon për koncesione, 0.86% për luftën e Covid
Politikë 14:06 - 15 Dhjetor, 2020

Buxheti/ Meta nuk ia vonon përgjigjen Ramës: 49.8% e PBB shkon për koncesione, 0.86% për luftën e Covid

Presidenti i vendit Ilir Meta nuk ka vonuar ti përgjigjet përmes shifrave kryeministri Rama dhe Anila Denaj të cilët e cilësuan buxhetin e vitit 2012 si...

“Lojrat djallëzore të Metës e vonuan”/ Balla ‘kërcënon’Presidentin: Të enjten rimiratojmë buxhetin
Politikë 12:13 - 15 Dhjetor, 2020

“Lojrat djallëzore të Metës e vonuan”/ Balla ‘kërcënon’ Presidentin: Të enjten rimiratojmë buxhetin

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla, duke folur nga Spitali i Elbasanit, i cili do të shërbejë si Covid-5, tha se lojërat djallëzore të...

“Nuk planifikon rritje pagash dhe pensionesh”/ Meta arsyeton sërish kthimin e Buxhetit 2021
Politikë 18:49 - 13 Dhjetor, 2020

“Nuk planifikon rritje pagash dhe pensionesh”/ Meta arsyeton sërish kthimin e Buxhetit 2021

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar sërish pse e ktheu në Kuvend buxhetin e vitit 2021. Meta thekson se buxheti i 2021-shit nuk planifikon rritje pagash as...

Ktheu për rishqyrtim në Kuvend buxhetin 2021/ Meta: Nuk nxit rritjen e punësimit!
Politikë 11:52 - 13 Dhjetor, 2020

Ktheu për rishqyrtim në Kuvend buxhetin 2021/ Meta: Nuk nxit rritjen e punësimit!

Pas kthimit të buxhetit të vitit 2021 për shqyrtim në parlament me argumentin se nuk i përgjigjej nevojave emergjente që po shkakton pandemia, presidenti Ilir Meta...

Meta uron Joe Biden/ Jemi të bindur se marrëdhëniet me Shqipërinë do të zhvillohen më tej!
Politikë 20:32 - 12 Dhjetor, 2020

Niveli i varfërisë është thelluar/ Meta nxjerr shifrat: Mbi 420 mijë pensionistë jetojnë me 5.35 dollarë në ditë

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka deklaruar se niveli i varfërisë në Shqipëri është thelluar ndjeshëm. Në postimin e tij në rrjetet sociale Meta shkruan se...

Ktheu në Kuvend ‘Buxhetin 2021’/ Shpjegohet Meta: Nuk ka asnjë plan për mbrojtjen e biznesit nga pasojat e COVID
Politikë 17:18 - 12 Dhjetor, 2020

Ktheu në Kuvend ‘Buxhetin 2021’/ Shpjegohet Meta: Nuk ka asnjë plan për mbrojtjen e biznesit nga pasojat e COVID

Pak ditë pas kthimit të buxhetit 2021 në Kuvend për shqyrtim,presidenti Ilir Meta ka shpjeguar dhe arsyet e kthimit. Meta thotë se ai nuk ka asnjë...

Panariti tregon arsyet madhore pse Presidenti Meta ktheu buxhetin e 2021-shit në Kuvend
Aktualitet 13:54 - 11 Dhjetor, 2020

Panariti tregon arsyet madhore pse Presidenti Meta ktheu buxhetin e 2021-shit në Kuvend

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend projekt ligjin për buxhetin 2021. Drejtor i Kabinetit të Presidentit Ilir Meta, Edmond Panariti,ka renditur disa nga...

8 milionë dollarë për 600 metra riparim rruge!/ Këlliçi ja numëron “një për një” Veliajt
Politikë 11:18 - 2 Dhjetor, 2020

8 milionë dollarë për 600 metra riparim rruge!/ Këlliçi ja numëron “një për një” Veliajt

Kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka akuzuar kryebashkiakun e  Tiranës, për shpërdorim parash. Bëhet fjalë për riparimin e Bulevardit Zogu i Parë që nis te Hotel...

Shpallja dëshmorë e viktimave të 21 janarit/ Tomorri ‘kryqëzon’ Ramën: Tallje e pështirë për të bërë politikë
Opinione 13:53 - 1 Dhjetor, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Çmendet qeveria, koncesion i ri 200 milionë dollarë për kolaudimin

Pak ditë më parë përmes një shkrese zyrtare, Ministria e Infrastrukturës ka urdhëruar kompaninë koncesionare SGS që të transferojë në pronësi të shtetit Qendrat e Kontrollit...

Ish-deputetja e LSI, Klajda Gjosha ka njoftuar se LSI ka ngritur padi penale ndaj gjithë personave që akuzojnë LSI se ka paguar të rinjtë protestues. Në një deklaratë për mediat, Gjosha shpret se target i padisë janë përfaqësues të mazhorancës, por emrat e tyre nuk janë përmendur në deklaratë . Deklarata e plotë e Klajda Gjoshës Përshendetje, Kemi qenë tepër të rezervuar në daljet tona publike, për shkak se kemi respektuar dhimbjen e madhe të familjes së Klodianit, dhe se kemi besuar se çdo retorike politike mund të përkeqësonte revoltën qytetare dhe sjelljen c’njerëzore të kësaj qeverie. Përgjate 5 ditëve të protestave qytetare, Rilindja është hedhur në sulm për të përbaltur dhe shpifur ndaj Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe opozitës se ne paskemi paguar dhe keqpërdorur minorenët për të protestuar dhe për të përdorur dhunë. Sot pushteti dhe Rilindja kërkojnë të mbulojnë vrasjen, dhunën shtetërore, dështimin dhe keq qeverisjen, nëpërmjet shpifjes dhe si gjithmonë gjetjes së fajit të palët e treta. Sot në vend të pendesës dhe mbajtjes së përgjegjësisë, Edi Rama dhe vartësit e tij kërkojnë të dezinformojnë publikun dhe aktorët e tjerë, me qëllim devijimin e të vërtetës dhe realitetit të trishtë që ka pushtuar vendin. Ndodhem sot në këtë komunikim të drejtëpërdrejtë për shkak të një situate tepër të rëndë që po kalon vendi pas vrasjes makabre të të riut 25 vjeçar, Klodian Rashës. Si nënë, si grua por edhe si përfaqësuese e Lëvizjes Socialiste për Integrim dëshiroj t’i përcjellë ngushëllimet më të sinqerta familjes për këtë humbje, që ka brenda dhimbje të jashtëzakonshme, e cila është e pamundur të shuhet por që uroj t’i kthehet në forcë për të përballuar të ardhmen. Për këtë arsye LSI ka vendosur të padisë në Prokurori për shpifje dhe dezinformim të gjithë ata që me deklaratat e tyre kanë ushqyer opinionin publik më të pavërteta! LSI beson fort te protestat paqësore qytetare si një mjet i rëndësishëm për demokracinë, si një mjet për t’u dëgjuar por edhe për të kërkuar llogari atyre që abuzojnë me pushtetin duke krijuar mjerim, varfëri dhe sot më shumë se kurrë, pasiguri për jetën. Ka ardhur koha që Shqipëria të funksionojë nëpërmjet triumfit të të vërtetës dhe jo shpifjeve dhe ka ardhur koha që Shqipëria të udhëhiqet nga shteti i së drejtës dhe jo nga shteti dhunues policor. Shpresoj shumë që kjo padi të shqyrtohet sa më parë nga Drejtësia, në mënyrë të paanshme, që vëmendja t’i rikthehet hetimit të plotë të asaj ç’ka ka ndodhur në këtë vend natën e së henes datës 7 Dhejtor, ku nëpërmjet vrasjes së Klodianit është vrarë çdo shpresë e rinisë dhe çdo sakrificë çdo prindi. Vrasja e Klodianit nuk është çështje partiake është çështje e të gjithë shqiptarëve dhe si e tillë meriton të trajtohet me seriozitet, respekt dhe përgjegjshmëri!
Politikë 13:30 - 30 Nentor, 2020

Situata ekonomike jashtë kontrollit/ Gjosha: Borxhi publik po shkon drejt 90% të PBB-së

Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, thekson se buxheti i vitit 2021 “konfirmon qartazi se borxhi publik po shkon drejt nivelit 90% të PBB-së”. Sipas saj, “situata...

Buxheti dhe rindërtimi, Elton Haxhi: Pse qeveria heziton për një rimbyllje të dytë
Ekonomi 20:30 - 24 Nentor, 2020

Buxheti dhe rindërtimi/ Elton Haxhi: Pse qeveria heziton për një rimbyllje të dytë

Pavarësisht se po bëhet viti nga tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit të vitit të shkuar, projekti i rindërtimit të shtëpive të shkatërruara nuk ka ecur siç...

Aktualitet 10:25 - 22 Nentor, 2020

“Qeveria po shpenzon për projekte elektorale”/ Melisa Braci: Buxheti i shtetit është në shkelje të ligjit

Bashkëthemeluesja e Lëvizjes për Ndryshim Melisa Braci ka reaguar mbi gjendjen e rëndë që është krijuar në vendin tonë si pasojë e pandemisë globale Covid-19. Përmes...

Pikëpyetjet e buxhetit 2021/ Analistët skeptikë për të ardhurat dhe shpenzimet
Ekonomi 16:06 - 21 Nentor, 2020

Pikëpyetjet e buxhetit 2021/ Analistët skeptikë për të ardhurat dhe shpenzimet

Më 16 nëntor Kuvendi miratoi buxhetin e shumëdiskutuar të vitit 2021. Ky buxhet u votua nga ligjvënësit me 84 vota pro, 14 kundër dhe 1 abstenim....

Nuk ndalet Rama/ Shton edhe 3 milionë euro të tjera për inceneratorët
Politikë 16:51 - 19 Nentor, 2020

Nuk ndalet Rama/ Shton edhe 3 milionë euro të tjera për inceneratorët

Në një amendament të dorëzuar 24 orë përpara miratimit të buxhetit, deputetja e Partisë Socialiste Klotilda Bushka ka kërkuar një fond shtesë që do të shkojë...

Zgjedhjet e 25 prillit përçajnë PD-LSI/ Shehi: Të hyjmë me lista më vete
Politikë 20:02 - 16 Nentor, 2020

Miratimi i buxhetit/ Shehi: Paratë ‘prenotohen’ për miqtë e kryeministrit

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi ka komentuar buxhetin e miratuar sot në Kuvend. Ai tha se ky është një buxhet i gënjeshtërt dhe do ketë abuzime...

Covid bën “kërdinë” në Kuvend/ Infektohen edhe dy deputetë të tjerë
Politikë 13:40 - 16 Nentor, 2020

Kuvendi miraton buxhetin për vitin 2021

Kuvendi i Shqipërisë ka votuar buxhetin për vitin 2021 me 84 vota pro, 9 kundër dhe 4 abstenim. Buxheti është miratuar nen për nen dhe në...

Shifrat e KLSH/ Qeveria fshehu deficitin buxhetor, ishte 0.4% e PBB-së më i lartë në 2019
Ekonomi 08:48 - 5 Nentor, 2020

Shifrat e KLSH/ Qeveria fshehu deficitin buxhetor, ishte 0.4% e PBB-së më i lartë në 2019

Për të tretin vit radhazi Kontrolli i Lartë i Shtetit pretendon se qeveria po raporton treguesin e deficitit buxhetor në vlerë më të ulët se sa...

Arben Malaj zbulon 5 pengesat kryesore të ekonomisë për 2021
Ekonomi 21:53 - 28 Tetor, 2020

Arben Malaj zbulon 5 pengesat kryesore të ekonomisë për 2021

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj duke komentuar projektbuxhetin e vitit 2021 shprehet se viti i ardhshëm ekonomik do të ketë pesë pengesa të mëdha. Performanca e...

Pandemia tkurr 200 milionë euro buxhetin e vitit 2021 në Kosovë
Kosova & Rajoni 23:05 - 18 Tetor, 2020

Pandemia tkurr 200 milionë euro buxhetin e vitit 2021 në Kosovë

Mbi 200 milionë euro më pak do t’i ketë buxheti i vitit 2021, i cili pritet që të shkojë në Kuvend në fund të tetorit. Kjo...