Connect with Us

All posts tagged "burrat"

Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më 'dembelë'
Sociale 08:27 - 31 Dhjetor, 2020

Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më ‘dembelë’

Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë për punë,...

Gratë kanë nevojë për më shumë orë gjumë sesa burrat/ Zbuloni arsyen
Kuriozitete 14:08 - 14 Dhjetor, 2020

Gratë kanë nevojë për më shumë orë gjumë sesa burrat/ Zbuloni arsyen

Sipas një studimi, gratë e përdorin më shumë trurin se sa burrat. Kjo është arsyeja pse ato kanë tendencën të kenë më shumë nevojë për më...

Vajza, kujdes!/ Këta janë burrat që tradhtojnë më shumë sipas shenjës së horoskopit
Horoskopi 15:25 - 14 Nentor, 2020

Vajza, kujdes!/ Këta janë burrat që tradhtojnë më shumë sipas shenjës së horoskopit

Bricjapi Burrat Bricjap shpesh kanë një marrëdhënie konfliktuale me sensin e tyre të moralit duke qenë se ata i lejojnë vetes të udhëhiqen shumë nga emocionet...

Kuriozitete 14:16 - 28 Shtator, 2020

Zbulohet “misteri” shekullor/ Ja pse gratë pas martese marrin mbiemrin e burrave

Planifikimi i një martese gjatë një pandemie është i mbushur me pasiguri, por për 30-vjeçaren Lindsey Evans, ka një gjë që ajo e ka të qartë....

Historia e vjetër e taksës mbi beqarët, pse u vendos dhe çfarë synonte
Blog 08:41 - 28 Qershor, 2020

Historia e vjetër e taksës mbi beqarët, pse u vendos dhe çfarë synonte

Jeta prej beqari, pa angazhime në çift dhe ato familjare, portretizohet shpesh si idealja. Sipas stereotipit, burrat beqarë janë shumë më të shkujdesur dhe më pak...

Shëndeti 09:06 - 27 Qershor, 2020

Studimet/ Përse vdesin më shumë burra nga COVID-19?

Burrat, gratë dhe fëmijët infektohen njëlloj nga virusi i ri i koronës. Por burrat sëmuren shpesh më rëndë me COVID-19 dhe vdesin më shpesh prej tij....

Life Style 12:15 - 30 Maj, 2020

Dashuria dhe paraja/ Burrat stresohen kur gratë fitojnë më shumë të ardhura se ata

Nuk është sekret që paratë në marrëdhënie mund të jenë një gjë e vështirë për tu menaxhuar ndonjëherë, por një studim i ri shkencor tregoi se...

Kuriozitete 18:38 - 27 Prill, 2020

Burrat nuk mund tu rezistojnë/ 5 tipare seksi të gruas që i përket shenjës së Ujorit

1. Kreativiteti: ajo pëlqen të provojë lëvizje të reja. Seksi me një grua Ujori nuk është kurrë i mërzitshëm. Ajo është gjithmonë në gatishmëri për diçka...

Bota 10:26 - 2 Prill, 2020

Në Panama ka rregulla për daljen/ Koronavirusi po “ndan” burrat nga gratë

Koronavirusi po mban në alarm pothuajse gjithë botën, ndërsa autoritetet kanë marrë masa drastike për të kufizuar përhapjen e tij. Ndërkohë, në Panama është duke u...

Blog 08:45 - 1 Prill, 2020

Pse Covid-19 vret më shumë burrat se sa gratë?

Koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen e Covid-19, është një “virus i shanseve të barabarta” thotë dr.Kara Tanenbaum, drejtore shkencore e Institutit të Gjinisë dhe Shëndetit...

Nga Artan Fuga/ E rëndësishme është ajo që nuk tha Vjosa Osmani në Kuvendin e Shqipërisë!
Opinione 18:41 - 30 Mars, 2020

Nga Artan Fuga/ Pse burrat infektohen më shumë se gratë nga Covid-19?

Kush infektohet më shumë me covid19? Nga krahasimet e informacioneve shkencore që mbledh nga qendra spitalore evropiane dhe nga intervista me mjekë shumë të njohur europianë...

Blog 09:45 - 16 Mars, 2020

Koronavirusi/ Kush rrezikohet veçanërisht dhe pse?

Burra, gra dhe fëmijë janë të infektuar me virusin e ri Corona me denduri të barabartë. Por pasojat janë shumë të ndryshme. Faktorë vendimtarë janë mosha,...

Bota 18:09 - 9 Dhjetor, 2019

Arabia Saudite bën progres në barazinë gjinore/ Gratë nuk do të kenë më hyrje në vete nëpër restorante

Restorantet në Arabinë Saudite nuk janë më të detyruara për të pasur dy hyrje, një për burrat dhe një për gratë. Qeveria e Mbretërisë Sauditë njoftoi...

Aktualitet 08:29 - 19 Mars, 2019

Gratë shkëlqejnë në drejtim/ Profesionet ku paguhen më shumë se meshkujt

Femrat në Shqipëri edhe pse kanë të njëjtin pozicion me meshkujt, përgjithësisht paguhen më pak se ta. Sipas të dhënave të INSTAT, në 2018-n, paga mesatare...

burrat dhe thashethemet
Aktualitet 22:40 - 16 Mars, 2019

Harrojeni  termin “ llafe  grash” që sot e tutje  do të thoni “llafe  burrash”

Zakonisht njerëzit mendojnë se gratë janë ato që merren më shumë me thashetheme. Sipas një mendimi stereotipik, gratë mblidhen bashkë dhe flasin për gra të tjera...

Aktualitet 08:37 - 4 Mars, 2019

Sa do të jetë jetëgjatësia për gratë e burrat 10 vitet e ardhshme

Në fund të viteve 2030 jetëgjatësia mesatare për burrat shqiptare do të jetë 80 vjeç dhe për gratë 83.5 vite, sipas projeksioneve bazë të INSTAT të...

pse grate stresohen me shume se burrat
Aktualitet 22:40 - 26 Shkurt, 2019

Tre arsye që tregojnë pse gratë stresohen më shumë se burrat

Gratë stresohen  më shumë se burrat Burrat dhe gratë  nuk janë mendërisht njëlloj, kështu që reagojnë ndryshe në situata stresi. Ata kërkojnë të kontrollojnë stresin në...

Grate kane nevoje per me shume gjume se burra
Aktualitet 22:25 - 22 Shkurt, 2019

Studimi/ Gratë kanë nevojë për më shumë gjumë se burrat

Kompoleksiteti i funksionimit të trurit   është i ndryshëm tek burrat dhe tek gratë, sepse këto të fundit duhet të jenë më energjike për të përballuar detyrat...

Këto janë frazat që thotë çdo burrë kur i “bie në kokë” për një vajzë
Aktualitet 21:00 - 20 Shkurt, 2019

Këto janë frazat që thotë çdo burrë kur i “bie në kokë” për një vajzë

Je fantastike Nëse një burrë të thotë këtë fjali do të thotë që e mendon vërtet. Burrat nga natyra nuk dinë të bëjnë lajka as të...

grate i streson burri
Aktualitet 22:00 - 27 Janar, 2019

Arsyet pse burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët

Ka katër motive, që tregojnë pse burrat i stresojnë gratë më shumë se fëmijët. Burrat ndihmojnë pak në shtëpi Burrat nuk komunikojnë Burrat nënvlerësojnë ngarkesën që...

burre i trembur grua
Aktualitet 23:59 - 19 Janar, 2019

Gratë që sillen kështu i “kallin datën” burrave

I bezdis injoranca Personaliteti i fortë i tyre bazohet mbi dijen. Ato dinë shumë dhe e kanë të pamundur të qendrojnë me një njeri që nuk...

foto burre duke pastruar
Aktualitet 23:57 - 16 Janar, 2019

Burrat që pastrojnë janë më të lumtur, e thotë studimi

E lexuat  mirë titullin e artikullit, po është e vërtetë, burrat që pastrojnë shtëpinë janë më të lumtur, të paktën kështu thotë një studim i kryer...

Aktualitet 22:00 - 9 Janar, 2019

 Burrat nuk kërkojnë partnere romantike, por zëvendësueset e nënave të tyre

Shpesh burrat kërkojnë tek partneret e tyre një figurë mëmsore.  Gruaja nga ana tjetër është e kënaqur kur përmbush nevojat mëmësore të partnerit. Këto çifte zakonisht...