Connect with Us

All posts tagged "bundestagu"

Surprizë në prag të Krishtlindjes: Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ribëhet pas tri vitesh funksionale
Aktualitet 16:53 - 24 Dhjetor, 2020

Surprizë në prag të Krishtlindjes/ Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë ribëhet pas tri vitesh funksionale

“Një gjykatë kushtetuese funksionale është kolonë qendrore në ekulibrin institucional dhe ndarjen e pushteteve në Shqipëri. Gëzohem që në këtë mënyrë është përmbushur një kusht qendror...

Wadephul apelon Shqipërinë/ Kërkon të përmbushen parakushtet e BE-së për negociata
Bota 12:26 - 26 Nentor, 2020

Wadephul apelon Shqipërinë/ Kërkon të përmbushen parakushtet e BE-së për negociata

Dy javë para se BE-ja të marrë vendimin përkatës për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU-së në...

BE-ja sanksionon dy rusë për sulmin kibernetik ndaj Bundestagut
Bota 21:47 - 22 Tetor, 2020

BE-ja sanksionon dy rusë për sulmin kibernetik ndaj Bundestagut

Bashkimi Evropian ka vendosur sanksione ndaj kreut të agjencisë së inteligjencës ushtarake ruse, GRU dhe ndaj një zyrtari të kësaj agjencie, për përfshirjen e tyre në...

Bota 12:50 - 31 Gusht, 2020

Zemërim në Gjermani pas sulmit ndaj Bundestagut

Politika gjermane ka reaguar ashpër pas protestave të fundjavës, ku pati edhe një sulm të ekstremistëve para Bundestagut. Pamjet janë të neveritshme dhe ekstremistëve të djathtë...

A ka ardhur koha për një brez të ri në parlamentin gjerman?
Blog 13:01 - 29 Qershor, 2020

A ka ardhur koha për një brez të ri në parlamentin gjerman?

Shumë të vjetër, shumë të bardhë, shumë meshkuj. Thirrjet për një Bundestag që të pasqyrojë më mirë shoqërinë në Gjermani s’janë të reja, por po bëhen...

Drama në Kakavijë/ Pse presidenti nuk “lëviz as gishtin” për zgjidhjen e problemit?
Politikë 13:29 - 19 Qershor, 2020

Integrimi në BE/ Paralajmëron Meta: Po bëjmë hapa pas, shpresoj të ketë reflektim

Presidenti Ilir Meta ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me zhvillimet politike të javës. Ndërkohë, Meta është pyetur nga...

Politikë 20:08 - 25 Shkurt, 2020

Paralajmëron Bundestagu/ Mos luani me integritetin e Gjykatës Kushtetuese nëse doni çeljen e negociatave

Kryekëshilltari për Politikën e Jashtme në CDU-CSU, Hans-Joachim Falenski, pjesë e Bundestagut gjerman ka bërë një paralajmërim të fortë për politikanët shqiptarë. Presidenti Ilir Meta i...

Politikë 13:45 - 16 Shkurt, 2020

Faktet/ Lulzim Basha një vit pas diegies së mandateve

Një vit më parë në mesditë, Lulzim Basha, pas një vendimi të pakonsultuar, totalisht i nxituar dhe me pasoja katastrofike për opozitën dhe Shqipërinë, shkoi si...

Politikë 19:39 - 19 Janar, 2020

9 kushtet e Bundestagut, domosdoshmëri/ Ndoka: Reforma do ti hap rrugë zgjedhjeve  

Nard Ndoka ka theksuar, gjatë një prononcimi për media se pas miratimit të reformës zgjedhore vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakoshme të përgjithshme dhe...

Politikë 10:48 - 14 Janar, 2020

Ky është “rreziku i vërtetë rus”/ Meta jep alarmin

Presidenti Ilir Meta, është shprehur i shqetësuar për shpopullimin e Shqipërisë. Sipas të njëjtit, ky është rreziku i vërtetë rus që po i kanoset vendit. “Këmbanat...

Bota 10:05 - 16 Nentor, 2019

Bundestagu e kthen në detyrim mbrojtjen e klimës

Për një kohë të gjatë, Gjermania ka luftuar për objektiva konkrete kursimesh për emetimet e gazrave serë. Tani Bundestagu miratoi Ligjin për Mbrojtjen e Klimës të...

Politikë 17:04 - 22 Tetor, 2019

Nard Ndoka “kërcënon” Ramën/ Plotëso kushtet e Bundestagut ose i rikthehemi protestave

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka  i ftuar në “Report Tv”, u shpreh se protestat e opozitës do të vijojnë nëse kryeministri Edi Rama nuk do...

Politikë 11:17 - 19 Tetor, 2019

Negociatat, vetëm pas përmbushjes së 9 kushteve të Bundestagut Gjerman

Politikani Genc Pollo ish-deputet e ish-Ministër i PD shpreson në vendimin pozitiv të Këshillit Europian në pranvererën e vitit 2020. Ai nuk shikon rrezik të rritjes...

Politikë 20:29 - 10 Tetor, 2019

Deputeti i Bundestagut Christian Petry: Shkojmë në Tiranë për të përcjellë mesazh pozitiv

Christian Petry, socialdemokrat, deputet i Bundestagut ndodhet për një vizitë në Maqedoninë e Veriut e Shqipëri. Franca e Gjermania nuk duhet të përçahen për negociatat me...

Politikë 17:57 - 5 Tetor, 2019

Kushtet e bundestagut/ Basha: Dështim i përsëritur i Edi Ramës

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka komentuar kushtet e bundestagut Gjerman për çeljen e negociatave. I ftuar në “News 24” Basha u shpreh se ky...

Politikë 12:36 - 1 Tetor, 2019

Negociatat me BE/ Ambasadori gjerman sqaron qëndrimin e Bundestagut

Ambasadori gjerman në Shqipëri Peter Zingraf, gjatë prezantimit të kalendarit të Tetorit gjerman, ka komentuar edhe qëndrimin e Bundestagut sa i takon negociatave me Shqipërinë. Ambasadori Zingraf e...

Politikë 10:06 - 27 Shtator, 2019

Parlamenti gjerman zyrtarizon Po-në e negociatave

Ndërsa për Maqedoninë e Veriut u kërkuan data dhe afate kohore konkrete, Shqipëria duhet të plotësoje nëntë kushte para se te fillojë me kapitullin e parë....

Politikë 09:36 - 27 Shtator, 2019

Zëri i Amerikës: Bundestagu konfirmon qëndrimin ndaj Shqipërisë

Bundestagu gjerman konfirmoi mbrëmjen e së enjtes, pa ndonjë ndryshim, qëndrimin e grupit të tij kryesor parlamentar, CDU/CSU si dhe të socialdemokratësve të SPD-së, pro hapjes...

Politikë 19:20 - 26 Shtator, 2019

Tre qëndrime të ndryshme në Bundestagun gjerman për negociatat ndaj Shqipërisë/ Çfarë pritet të ndodhë sonte

Tre qëndrime të ndryshme nga tre grupe parlamentare janë paraqitur të enjten në Bundestag mbi hapjen e negociatave me Shqipërinë. Kryesori ai për hapje me 9 kushte...

Politikë 12:30 - 26 Shtator, 2019

Rikthehet Haxhinasto, kërkon Republikën e re/ Nuk ka sqaruar vilen 1 milion dollarë

Ish-ministri i Jashtëm dhe eksponenti i lartë i LSI, Edmond Haxhinasto, është rikthyer në media. Haxhinasto ishte i ftuar sot në studion e emisionit të mëngjesit...

Politikë 21:26 - 25 Shtator, 2019

Godet fort Berisha/ “Raporti i OSBE, shpartallues për narkoshtetin”

“Raporti i OSBE/ODIHR është shpartallues për narkoshtetin!” Kështu u shpreh ish kryeministri Sali Berisha, i ftuar në “Syrti.tv”, mbrëmjen e sotme, teksa ka folur për vendimin...

Politikë 21:17 - 25 Shtator, 2019

Hapja e negociatave/ Berisha: Bundestagu i qëlloi të vërtetave të hidhura

Ish kryeministri Sali Berisha ka folur për vendimin e Bundestagut gjerman për çeljen e negociatave për Shqipërinë. I ftuar në “Syri Tv” Berisha u shpreh se...

Situata kaotike në kufi/ Vasili kërkesë SPAK-ut: Të fillojë urgjentisht ndjekje penale ndaj Ramës
Politikë 21:07 - 25 Shtator, 2019

Kushtet e Gjermanisë për negociatat/ Vasili: Rilindja po rrënon rolin e Shqipërisë në rajon

Ish kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili në një reagim në rrjetet sociale shprehet se Bundestagu gjerman ishte i qartë në vendimin e tij...

Me shume postime