Connect with Us

All posts tagged "bsh"

Ekonomi 08:27 - 4 Maj, 2020

Ristrukturohet rreth 1 miliardë euro kredi/ Shtyhen mbi 200 milionë euro pagesa këstesh për tre muaj

Ristrukturimi i kredive ka ecur me ritme të shpejta gjatë javëve të fundit. Ky proces, i nisur pas një rregulloreje të Bankës së Shqipërisë dhe urdhri...

Politikë 20:15 - 25 Mars, 2020

BSH uli normën bazë të interesit/ Meta përshëndet veprimin

Për shkak të situatës së krijuar në vend nga koronavirusi, Banka e Shqipërisë uli normën bazë të interesit nga 1% në 0.5%. Për këtë vendim të...

Ekonomi 12:21 - 25 Mars, 2020

Kriza nga koronavirusi/ Banka e Shqipërisë ul normën bazë të interesit

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku theksoi se nisur nga situata që po kalon vendi për...

Politikë 15:08 - 17 Mars, 2020

Biznesi në vështirësitë e luftës/ Rama qetëson qytetarët, zbulon biseden me Guvernatorin e BSH  

Ndërkohë që vendi përballet me koronavirusin, ajo që duket se do ti vuajë gjatë pasojat është ekonomia shqiptare dhe biznesi. Megjithatë Rama ka dhënë një lajm...

Ekonomi 12:52 - 14 Mars, 2020

Keni kartëmonedha 500 lekëshe të vitit 1991?/ BSH bën një njoftim të rëndësishëm

Banka e Shqipërisë bën të ditur se të gjithë ata persona që disponojnë kartëmonedha 500 lekëshe të vitit 1991 mund ta shkëmbejnë përsëri për të marrë...

Politikë 15:30 - 19 Dhjetor, 2019

A ka një histori shantazhi, pas emërimit të dytë të Malajt në bordin e BSH?

Arben Malaj dje u shkarkua nga detyra e anëtarit të Këshillit mbikeqyrës të Bankës së Shqipërisë me motivacionin e angazhimit mediatik politik, angazhim i cili ndalohet...

Sociale 08:35 - 15 Tetor, 2019

19 % e familjeve borxhlie ushqehen me lista/ Nuk paguajnë dot mallrat që blejnë

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në dyqane, ku...

Politikë 10:40 - 11 Tetor, 2019

Meta në konferencën e BSH/ Ekonomia ka rënie, problem sundimi i ligjit

Presidenti Ilir Meta ishte i pranishëm sot në konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë. Gjatë fjalës së tij, Meta ka shprehur shqetësime mbi ecurinë e ekonomisë në vendit tonë,...

Ekonomi 08:20 - 11 Tetor, 2019

BSH: Papunësia është rritur dhe të ardhurat kanë rënë

Mbi 2000 familje të vrojtuara nga Banka e Shqipërisë raportuan rënie të punësimit, të ardhurave dhe shpenzimeve në gjashtë muajt e parë të vitit. Rezultatet e...

Ekonomi 08:26 - 2 Tetor, 2019

Pse ra ekonomia më shumë sesa pritej/ Sa ndikuan TAP, energjia dhe lojërat e fatit

Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) real shënoi një rritje vjetore prej 2.3% në tremujorin e dytë të vitit 2019. Kjo normë rezultoi lehtësisht më e ulët...

Aktualitet 17:31 - 17 Korrik, 2019

“Nuk është në kompetencën tuaj”/ Arben Malaj i përgjigjet BSH për shkarkimin

Pas deklaratës së Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë për nismën e socialistëve për shkarkimin e Arben Malaj nga posti i anëtarit të Këshillit, ka ardhur...

Aktualitet 14:25 - 17 Korrik, 2019

Kërkesa për shkarkimin e Malajt/ Reagon Banka e Shqipërisë

Banka e Shqipërisë ka reaguar pas këresës së mazhorancës socialiste për shkarkimin e Arben Malajt, si anëtar i Bordit të BSH-së. Në një deklaratë për mediat,...

Aktualitet 15:47 - 22 Shkurt, 2019

BSH merr vendimin: Emëtohet kartëmonedha e re 10 mijë lekëshe

Këshilli i Mbikëqyrjes së Bankës së Shqipërisë vendosi në mbledhjen e fundit të miratojë shtypjen e kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor të prerjes 10,000 Lekë, në...

Aktualitet 08:20 - 22 Shkurt, 2019

Zhgënjen de-euroizimi/ Depozitat dhe kreditë në valutë nuk ulen

Sistemi financiar në vend është treguar joelastik ndaj masave të Bankës së Shqipërisë për deuorizimin të marra në fillim të vitit të kaluar. Bilanci i deeuroizimit...

kryeministri edi rama
Aktualitet 12:32 - 5 Janar, 2019

Ish-ministri jep alarmin/ Paralajmëron krizë më të rëndë se në 1997

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, i cili më parë ka mbajtur dy poste ministrore, atë të Shëndetësisë në qeverinë “Berisha” dhe të Drejtësisë...

Aktualitet 10:16 - 5 Janar, 2019

Paratë e krijimit të ABI Bank kaluan përmes ishujve Cayman

Paratë që kanë themeluar Bankën Amerikane të Investimeve kanë kaluar përmes ishujve Cayman. Dokumentat e siguruara nga regjistri global i kompanive dëshmojnë se pronësia e ABI...

Aktualitet 12:22 - 31 Dhjetor, 2018

Bode në Këshillin Mbikqyrës të BSH/ Rama: Personalitet që vjen nga kundërshtarët

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në konferencën e fundvitit me gazetarët ka sqaruar për herë të parë në publik edhe arsyen e propozimit të...

Aktualitet 16:39 - 24 Dhjetor, 2018

Norma bazë e interesit/Sejko tregon politikat e BSH-së për tremujorin e parë të 2019

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka deklaruar sot se norma bazë e interesit do mbetet e pandryshuar. Në një konferenvcë për mediat, Sejko tregoi...

Edmond Spaho, kermilli i PD-se, si ka ndryshuar ne vite
Aktualitet 11:23 - 21 Dhjetor, 2018

Kërmilli i PD-së nxjerr kokën/ Unë dhe Luli jemi kundër Bodes

Në parlament ka ndodhur çudia, ashtu siç pritet dhe ndodh në partinë e Lulit, Sekretari i Përgjithshëm i kësaj force politike nga viti 1997 deri në...

Aktualitet 12:15 - 18 Dhjetor, 2018

Kandidat për Këshillin Mbikqyrës të BSH/ Ridvan Bode flet në Komisionin e Ekonomisë

Ish-ministri i Financave, Ridvan Bode ishte i pranishëm sot në mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë, ku u shqyrtuan edhe kandidaturat për Këshillin Mbikqyrës të Bankës së...

Aktualitet 14:19 - 24 Nentor, 2018

Ekskluzive-Të gjithë emrat/ Gara për Këshillin e BSH, zbulohet edhe kandidati i dytë nga PD

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë ka 6 vende vakante nga përfundimi i mandatit 7-vjeçar të antarëve të zgjedhur. Nga këto 6 vende, 3 i propozon...

Aktualitet 12:47 - 24 Nentor, 2018

Emrat për Bankën e Shqipërisë/ Zbardhet vendimi për Ridvan Boden dhe 2 kandidatët e tjerë

Këshilli i Ministrave ka zbardhur vendimin, ku i propozohen Kuvendit tre emrat për anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, të cilët janë: Suela Popa,...

Aktualitet 10:36 - 5 Nentor, 2018

Mosdekretimi i Lleshit/ Meta i tregon “dhëmbët” Ramës

Me 27 tetor të këtij viti, papritur Fatmir Xhafaj dha dorëheqjen nga drejtimi i Ministrisë së Brendshme dhe në vend të tij, Rama propozoi Gjeneral Sandër...