Connect with Us

All posts tagged "bsh"

Sociale 08:35 - 15 Tetor, 2019

19 % e familjeve borxhlie ushqehen me lista/ Nuk paguajnë dot mallrat që blejnë

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të ashtuquajturat lista në dyqane, ku...

Politikë 10:40 - 11 Tetor, 2019

Meta në konferencën e BSH/ Ekonomia ka rënie, problem sundimi i ligjit

Presidenti Ilir Meta ishte i pranishëm sot në konferencën vjetore të Bankës së Shqipërisë. Gjatë fjalës së tij, Meta ka shprehur shqetësime mbi ecurinë e ekonomisë në vendit tonë,...

Ekonomi 08:20 - 11 Tetor, 2019

BSH: Papunësia është rritur dhe të ardhurat kanë rënë

Mbi 2000 familje të vrojtuara nga Banka e Shqipërisë raportuan rënie të punësimit, të ardhurave dhe shpenzimeve në gjashtë muajt e parë të vitit. Rezultatet e...

Ekonomi 08:26 - 2 Tetor, 2019

Pse ra ekonomia më shumë sesa pritej/ Sa ndikuan TAP, energjia dhe lojërat e fatit

Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) real shënoi një rritje vjetore prej 2.3% në tremujorin e dytë të vitit 2019. Kjo normë rezultoi lehtësisht më e ulët...

Aktualitet 17:31 - 17 Korrik, 2019

“Nuk është në kompetencën tuaj”/ Arben Malaj i përgjigjet BSH për shkarkimin

Pas deklaratës së Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë për nismën e socialistëve për shkarkimin e Arben Malaj nga posti i anëtarit të Këshillit, ka ardhur...

Aktualitet 14:25 - 17 Korrik, 2019

Kërkesa për shkarkimin e Malajt/ Reagon Banka e Shqipërisë

Banka e Shqipërisë ka reaguar pas këresës së mazhorancës socialiste për shkarkimin e Arben Malajt, si anëtar i Bordit të BSH-së. Në një deklaratë për mediat,...

Aktualitet 15:47 - 22 Shkurt, 2019

BSH merr vendimin: Emëtohet kartëmonedha e re 10 mijë lekëshe

Këshilli i Mbikëqyrjes së Bankës së Shqipërisë vendosi në mbledhjen e fundit të miratojë shtypjen e kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor të prerjes 10,000 Lekë, në...

Aktualitet 08:20 - 22 Shkurt, 2019

Zhgënjen de-euroizimi/ Depozitat dhe kreditë në valutë nuk ulen

Sistemi financiar në vend është treguar joelastik ndaj masave të Bankës së Shqipërisë për deuorizimin të marra në fillim të vitit të kaluar. Bilanci i deeuroizimit...

kryeministri edi rama
Aktualitet 12:32 - 5 Janar, 2019

Ish-ministri jep alarmin/ Paralajmëron krizë më të rëndë se në 1997

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili, i cili më parë ka mbajtur dy poste ministrore, atë të Shëndetësisë në qeverinë “Berisha” dhe të Drejtësisë...

Aktualitet 10:16 - 5 Janar, 2019

Paratë e krijimit të ABI Bank kaluan përmes ishujve Cayman

Paratë që kanë themeluar Bankën Amerikane të Investimeve kanë kaluar përmes ishujve Cayman. Dokumentat e siguruara nga regjistri global i kompanive dëshmojnë se pronësia e ABI...

Aktualitet 12:22 - 31 Dhjetor, 2018

Bode në Këshillin Mbikqyrës të BSH/ Rama: Personalitet që vjen nga kundërshtarët

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në konferencën e fundvitit me gazetarët ka sqaruar për herë të parë në publik edhe arsyen e propozimit të...

Aktualitet 16:39 - 24 Dhjetor, 2018

Norma bazë e interesit/Sejko tregon politikat e BSH-së për tremujorin e parë të 2019

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka deklaruar sot se norma bazë e interesit do mbetet e pandryshuar. Në një konferenvcë për mediat, Sejko tregoi...

Edmond Spaho, kermilli i PD-se, si ka ndryshuar ne vite
Aktualitet 11:23 - 21 Dhjetor, 2018

Kërmilli i PD-së nxjerr kokën/ Unë dhe Luli jemi kundër Bodes

Në parlament ka ndodhur çudia, ashtu siç pritet dhe ndodh në partinë e Lulit, Sekretari i Përgjithshëm i kësaj force politike nga viti 1997 deri në...

Aktualitet 12:15 - 18 Dhjetor, 2018

Kandidat për Këshillin Mbikqyrës të BSH/ Ridvan Bode flet në Komisionin e Ekonomisë

Ish-ministri i Financave, Ridvan Bode ishte i pranishëm sot në mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë, ku u shqyrtuan edhe kandidaturat për Këshillin Mbikqyrës të Bankës së...

Aktualitet 14:19 - 24 Nentor, 2018

Ekskluzive-Të gjithë emrat/ Gara për Këshillin e BSH, zbulohet edhe kandidati i dytë nga PD

Këshilli Mbikqyrës i Bankës së Shqipërisë ka 6 vende vakante nga përfundimi i mandatit 7-vjeçar të antarëve të zgjedhur. Nga këto 6 vende, 3 i propozon...

Aktualitet 12:47 - 24 Nentor, 2018

Emrat për Bankën e Shqipërisë/ Zbardhet vendimi për Ridvan Boden dhe 2 kandidatët e tjerë

Këshilli i Ministrave ka zbardhur vendimin, ku i propozohen Kuvendit tre emrat për anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, të cilët janë: Suela Popa,...

Aktualitet 10:36 - 5 Nentor, 2018

Mosdekretimi i Lleshit/ Meta i tregon “dhëmbët” Ramës

Me 27 tetor të këtij viti, papritur Fatmir Xhafaj dha dorëheqjen nga drejtimi i Ministrisë së Brendshme dhe në vend të tij, Rama propozoi Gjeneral Sandër...

Aktualitet 21:02 - 3 Nentor, 2018

Shënim/ Po ra Lleshi bie Rama

Ilir Meta sot nuk dekretoi të propozuarin e Edi Ramës për Ministër të Brendshëm. Përtej qëndrimit zyrtar me një fjali se “Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir...

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit
Aktualitet 08:46 - 2 Nentor, 2018

Marrëveshja Rama-Basha vazhdon/ Zbulohet pazari i radhës

Për të gjithë ata që janë skeptikë dhe që nuk besojnë në funksioninimin e marrëveshjes Rama-Basha, del një provë e re se ajo vazhdon dhe funksionon...

Aktualitet 08:23 - 28 Qershor, 2018

Ndërhyrjet nga Banka e Shqipërisë stabilizojnë euron/ Ja çfarë po ndodh

Euro ka vijuar që të rritet në tregun e brendshëm edhe pse me ritme tepër të ulëta. Një euro është këmbyer sipas kursit zyrtar të Bankës...

Aktualitet 14:05 - 17 Maj, 2018

BSH ndërhyn me deklaratë te kursi i këmbimit/ Forcimi i euros shkakton shqetësime

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko deklaroi në një konferencë për shtyp të mërkurën se “aktorët ekonomikë” nuk duhet të nxitohen të këmbejnë eurot për...

Ekonomi 16:15 - 24 Shkurt, 2018

BSH paralajmëron konsumatorët: Monedhat Virtuale janë jashtëzakonisht të rrezikshme

Banka e Shqipërisë ka publikuar në faqen e saj një njoftim të përbashkët të autoriteteve mbikëqyrëse europiane lidhur me përdorimin e monedhave virtuale. Autoriteti Evropian i...

Ekonomi 08:38 - 22 Shkurt, 2018

Nisin “ethet” për Guvernatorin e ri/ Këtë vit mbaron mandati i Sejkos dhe katër anëtareve të mbikëqyrjes

Në nëntor të këtij viti përfundon mandati i Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë Genti Sejko dhe i katër antarëve të këshillit të Mbikëqyrjes, Petraq Milo, Dhori...