Connect with Us

All posts tagged "britaniket"

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës
Kuriozitete 15:57 - 5 Korrik, 2020

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur. Britania i është...

Kronika 18:47 - 1 Qershor, 2020

“Britanikët të rezervuar për vrasjen e Prengës”/ Hoxha: Paratë e drogës mund të sjellin “luftë”

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës është një çështje ende e pazbardhur, ndonëse prej disa kohësh pandemia dhe ngjarjet e tjera e kanë zbehur para opinionit...

Blog 10:30 - 10 Tetor, 2019

Alarmi/ Shërbimet sekrete ruse po synojnë të destabilizojë Evropën

Nga Michael Schwirtz “The York Times” * Në fillim ishte një fushatë destabilizuese në Moldavi, e pasuar nga helmimi i një tregtari armësh në Bullgari, dhe...

Blog 11:28 - 10 Shtator, 2019

1889, Britanikët planifikuan të ndërtojnë në Londër kullën e tyre Eifel/ Ja përse dështuan

Kulla Eifel, një nga atraksionet kryesore turistike sot në Paris, nuk ishte shumë e njohur në kohën kur u ndërtua. Kur Gustav Eifel (njeriu që e...

Aktualitet 19:37 - 24 Mars, 2018

Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë/ Britanikët zbardhin historinë dramatike të 19 viteve më parë

 Roger Boyes dhe Suzy Jegger, janw dy autorwt britanikw qw kanw shkruar njw nga librat e pakwt rreth tw ashtuquajturws lufta e Kosovws. Nw qendwr tw...

Aktualitet 21:23 - 3 Shkurt, 2018

Premtimi i Britanisë për asetet e oligarkëve dhe politikanëve të korruptuar

Britania e Madhe do të përdorë fuqi të reja për të sekuestruar pasuritë e kriminelëve të huaj dhe politikanëve të korruptuar, ka raportuar gazeta”The Times” duke...

Aktualitet 23:30 - 10 Gusht, 2017

Çiftet britanike qëndrojnë së bashku vetëm për këtë arsye

Të marrësh të drejtën e pronës në 2017 nuk është kaq e lehtë. 1.8 milion çifte londineze po qëndrojnë së bashku vetëm që të blejnë një shtëpi...

Aktualitet 13:09 - 30 Korrik, 2017

“Çmenden” shqiptarët në Korfuz/ Djem dhe vajza lakuriq në rrugë, foto

Ishulli i Korfuzit preferohet shumë nga shqiptarët, pasi është shumë pranë nesh dhe ka bukuri të rralla. Por, duket se kush viziton këtë vend, nuk u...

Aktualitet 11:06 - 25 Prill, 2017

Ekskluzive-skandali/Drejtuesit të lartë të policisë i refuzohet viza nga Britanikët

Skandalet me zyrtarët shqiptarë nuk ndalen. Kur politika kërkon me ngulm fillimin e vetingut dhe dekriminalizimin, vjen një tjetër goditje për institucionet shtetërore. Një zyrtari të...

Aktualitet 09:42 - 29 Gusht, 2015

Raporti i qeverisë britanike akuza per qeverine/Policia, drejtësia dhe ushtria të kapura nga korrupsioni, pushtetarët e inkriminuar bëjnë ligjin

Ndërkombëtarët vijojnë të japin alarmin për nivelin e lartë të korrupsionit në Shqipëri dhe mosndëshkimin e zyrtarëve. Pas deklaratave të njëpasnjëshme nga SHBA dhe BE, këtë...