Connect with Us

All posts tagged "britania"

Blog 08:27 - 22 Shkurt, 2020

Kriza e re e emigrantëve sirianë në prag/ Europa është e papërgatitur

* Për gati një dekadë, luftaçivile në Siri, ka qenë një njollë turpi për bashkësinë ndërkombëtare. Që nga viti 2011, ky konflikt i ka marrë jetën...

Politikë 14:38 - 17 Shkurt, 2020

Rindërtimi pas tërmetit/ Britania dhuron 1 milion paund

Ndërkohë që sot mbahet konferenca e donatorëve në Bruksel ku pritet të mblidhen ndihma monetare për Shqipërinë pas tërmetit të 26 nëntorit, ambasada britanike në Tiranë...

Blog 08:28 - 17 Shkurt, 2020

Kim Jong Un, si mund të negociohet më dikë që ka vrarë edhe vëllain e tij?

Nga Aidan Foster-Carter “The Diplomat” * Tre vjet më parë, Kim Jong Nam, djali i madh i Kim Jong Il, dikur trashëgimtari i tij kryesor, por...

Blog 08:31 - 5 Shkurt, 2020

Pse Brexit nuk do të shkaktojë shpërbërjen e BE-së

Nga Douglas Webber “The Conversation” * Brexit mund të ndryshojë rrënjësisht Britaninë e Madhe. Si pavarësia e Skocisë, ashtu edhe Irlandës së Veriut nga Britania janë...

Bota 08:56 - 4 Shkurt, 2020

BE kërkon, Johnson refuzon/ Thellohen tensionet mes Londrës dhe Brukselit 

Pozicionet e BE-së dhe Britanisë së Madhe përpara negociatave të ardhshme për një marrëveshje nuk mund të jenë më të ndryshme: BE vendos kushte, Johnson nuk...

Bota 09:32 - 1 Shkurt, 2020

Brexit/ Lot për largimin e Britanisë së Madhe

Ajo që shumë vetë nuk e besonin është realitet. Mbretëria e Bashkuar i ktheu kurrizin Bashkimit Europian. Brexit nuk shpjegohet dot me arsye, por me ndjesi....

Blog 08:39 - 1 Shkurt, 2020

Megan u largua nga familja mbretërore, për shkak të racizmit në Britani

Nga Monica Sarkar “CNN” * Princi Herri dhe gruaja e tij Megan nisën javën e shkuar një jetë të re në Kanada, pasi u tërhoqën nga...

Blog 14:25 - 30 Janar, 2020

Brexit/ Çfarë do të ndryshojë pas së premtes së 31 janarit?

Nga Tom Edgington, “BBC” Britania e Madhe largohet zyrtarisht nga Bashkimi Evropian në orës 23:00 të së premtes së 31 janarit. Por menjëherë pas atij momenti,...

Blog 08:35 - 29 Janar, 2020

Britania do dalë nga BE/ Por Brexit do mbetet historia e saj pa fund

Nga Peter Harris,“National Interest” * Britania do të largohet zyrtarisht në fund të këtij muaji nga Bashkimi Evropian. Pavarësisht nëse Big Beni do të “kumbojë” për...

Blog 08:18 - 28 Janar, 2020

Socializmi e shkatërroi Britaninë e pasluftës, dhe mund të bëjë të njëjtën gjë në SHBA

Nga Lee Cohen & Clara Del Villar, “The Hill” * Kandidatët presidencialë demokratë, e shpërfillin motorin e fuqishëm ekonomik që ka çuar në nivelet më të...

Blog 08:21 - 23 Janar, 2020

Britania votoi për pavarësi, por ajo po izolohet nga bota

Nga Jeremy Shapiro, “European Council on Foreign Relations” * Më 31 Janar, Britania e Madhe do të dalë më në fund nga makthi i saj i...

Blog 08:24 - 18 Janar, 2020

Pse është kaq shumë popullore Angela Merkel?

Nga Leonid Bershidsky, “Bloomberg” * Sondazhi i këtij muaji i ARD-DeutschlandTrend, një nga më të vjetrit dhe më autoritarët në Gjermani, e ka klasifikuar sërish Angela...

Blog 08:24 - 15 Janar, 2020

Largimi i Princit Harry nga familja/ Pse monarkia britanike nuk do jetë më si më parë

Nga Johanna Ross, “American Herald Tribune” * Kur Mbretëresha mbajti fjalimin e saj vjetor më rastin e Krishtlindjeve, ajo përmendi “rrugën plot me pengesa”, që kishte...

Blog 08:25 - 13 Janar, 2020

Abdikimi i Herrit nga kurora britanike si i Eduardit VIII/ Historia përsëritet 84 vite më vonë

Lajmi i tërheqjes së Herrit dhe Meganit, Dukës dhe Dukeshës së Sussex, nga rolet e tyre në monarkinë britanike, ka bërë bujë në mbarë botën, dhe...

Bota 10:02 - 8 Janar, 2020

Britania e Madhe dënon sulmin ndaj bazave ushtarake të Irakut

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, Dominik Rab, ka dënuar mëngjesin e sotëm sulmin iranian mbi bazat ushtarake në Irak. Ai i bëri thirrje Teheranit...

Lajme 18:55 - 7 Janar, 2020

“Toka është e sheshtë”/ Teoritë që mbrohen ende nga shumë njerëz

Njeriu ka mbërritur në Hënë dhe së shpejti do të shkelë edhe në Mars, por ka njerëz që ende dyshojnë në aftësitë e shkencës, duke hedhur...

Blog 14:00 - 1 Janar, 2020

Rikthimi i politikës së fuqive të mëdha

Nga Fred Kaplan “Slate” * Në vitin 2010, Lufta e Ftohtë kishte mbaruar prej 20 vitesh, ndërsa tensionet mes superfuqive dukej se i përkisnin tashmë së...

Blog 11:45 - 1 Janar, 2020

Pas Brexit, drejt një partneriteti të privilegjuar BE-Britani

Nga Joschka Fischer “Project Syndicate” * Pas fitores së madhe të Boris Xhonsonit në zgjedhjet e fundit parlamentare të këtij muaji, Britania është tashmë në rrugën...

Blog 09:02 - 28 Dhjetor, 2019

A do të lindë Europa kontinentale më 2020?

Me Brexit-in zhvendosen raportet e forcave në Europë. Peshë ka jo vetëm aksi gjermano-francez, Gjermania duhet t’i përkushtohet Europës Lindore e Qendrore, për të ruajtur influencën...

Politikë 13:15 - 20 Dhjetor, 2019

Britania e Madhe përgatitet për të dalë nga BE

Boris Johnson po jep gaz: Ai kërkon që Dhoma e Ulët e parlamentit të votojë marrëveshjen për Brexit të premten, por edhe një ligj të ri,...

Blog 08:53 - 7 Dhjetor, 2019

Sa e besueshme është makina e të vërtetës?/ Çfarë thonë ekspertët

Pesë poligrafë, janë tashmë pjesë e Ministrisë së Brendshme në vendin tonë, në kuadër të reformës në drejtësi. Pajisjet e dhuruara nga Shtetet e Bashkuara, do...

Blog 09:41 - 5 Dhjetor, 2019

Ja si Kina po ndryshon gjeografinë globale të diplomacisë

Nga Bonnie Bley “Foreign Affairs” * Ndërsa rritja e Kinës është shndërruar në një temë qendrore në politikën globale, analistët dhe politikëbërësit, e kanë ndjekur rrugëtimin...

Blog 10:23 - 3 Dhjetor, 2019

E ardhmja e Britanisë së Madhe është në rrezik

Nga Martin Kettle ”The Guardian” * Nëse konservatorët fitojnë shumicën në zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit, ata do të kërkojnë një mandat për “përmbyllur Brexit”. Për...