Connect with Us

All posts tagged "britani"

Imigracioni i paligjshëm/ Marrëveshje Britani-Francë
Bota 15:55 - 29 Nentor, 2020

Imigracioni i paligjshëm/ Marrëveshje Britani-Francë

Britania dhe Franca të shtunën nënshkruan një marrëveshje që synon t’i japë fund imigracionit të paligjshëm përmes kanalit që lidh këto dy vende. Duke filluar nga...

Osvald Mozli, aristokrati që gati vendosi fashizmin në Britani para Luftës së Dytë Botërore
Blog 18:27 - 8 Nentor, 2020

Osvald Mozli, aristokrati që gati vendosi fashizmin në Britani para Luftës së Dytë Botërore

Lufta e vendosur e Britanisë ndaj Gjermanisë Naziste u shndërrua në një mit në dekadat pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Por para se imazhet...

Britania e Madhe rikthen karantinën/ Diskutohet mbyllja e kufijve
Bota 20:49 - 31 Tetor, 2020

Britania e Madhe rikthen karantinën/ Diskutohet mbyllja e kufijve

Pas Francës dhe Gjermanisë, edhe Britania e Madhe ka rikthyer karantinën. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Boris Johnson, për shkak të rasteve të shumta...

Politikë 21:30 - 25 Tetor, 2020

Prova për vaksinën/ Britania do të infektojë vullnetarë me koronavirus

Vullnetarë të shëndetshëm do të infektohen qëllimisht me koronavirus për të përshpejtuar zhvillimin e një vaksine, sipas planeve të shpallura nga qeveria britanike këtë javë. Korrespondenti...

Belgjika masa drastike ndaj Covid/ Kufizohet lëvizja e qytetarëve, mbyllen baret dhe restorantet
Bota 22:58 - 16 Tetor, 2020

Belgjika masa drastike ndaj Covid/ Kufizohet lëvizja e qytetarëve, mbyllen baret dhe restorantet

Komiteti Belg i Shëndetit Publik vendosi të ndalojë lëvizjen nga mesnata e së hënës deri në 5 të mëngjesit, si dhe të mbyllë baret dhe restorantet...

Bota 22:48 - 16 Tetor, 2020

Britania: Rusia fushatë dezinformimi ndaj vaksinave perëndimore

Ministri i Jashtëm britanik Dominic Raab akuzoi të premten Rusinë për një fushate dizinformimi në të gjithë botën që synon të thyejë besimin e publikut tek...

Britania shtrëngon masat/ Gjobë deri në 10 mijë euro për ata që nuk vetizolohen
Bota 13:25 - 28 Shtator, 2020

Britania shtrëngon masat/ Gjobë marramendëse për ata që nuk vetizolohen

Britania ka ashpërsuar masat për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Duke nisur nga dita e sotme, refuzimi për t’u vetizoluar është vepër e paligjshme në Britani,...

Britania në valën e dytë të Covid?/ Shënohet rekordi me raste të reja brenda ditës
Bota 18:34 - 25 Shtator, 2020

Britania në valën e dytë të Covid?/ Shënohet rekordi me raste të reja brenda ditës

Britania e Madhe duket se po përjeton valën e dytë të pandemisë së koronavirusit. Gjatë 24 orëve të fundit është shënuar një rekord i ri, me...

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Mbi 1400 të infektuar dhe 21 viktima në 24 orë
Bota 08:12 - 25 Shtator, 2020

Covid-19/ Infeksionet e reja arrijnë nivele rekord në Britani dhe Francë

Britania dhe Franca regjistruan shifra shumë të larta gjatë ditëve të fundit nga COVID-19. Rreth 16,000 infeksione të reja u zbuluan në Francë gjatë 24 orëve...

Covid-19/ Boris Johnson paralajmëron për masa më të ashpra nëse rregullat e reja prishen
Bota 10:34 - 23 Shtator, 2020

Covid-19/ Boris Johnson paralajmëron për masa më të ashpra nëse rregullat e reja prishen

Qeveria ka paralajmëruar “masa më të ashpra” nëse njerëzit nuk ndjekin kufizimet e fundit. Në një  intervistë për mediat të martën në mbrëmje, Kryeministri Boris Johnson...

Rritja e rasteve me Covid në Britani/ Johnson prezanton kufizimet e reja për 6 muajt e ardhshëm
Bota 16:24 - 22 Shtator, 2020

Rritja e rasteve me Covid në Britani/ Johnson prezanton kufizimet e reja për 6 muajt e ardhshëm

Kryeministri britanik Boris Johnson ka prezantuar sot masat e reja anti-covid që do te jenë në fuqi për 6 muajt e ardhshëm. Ai tha se Britania...

3900 raste të reja Covid në 24 orët e fundit në Britani/ Londra rrezikon masa të reja kufizuese
Bota 14:34 - 21 Shtator, 2020

3900 raste të reja Covid në 24 orët e fundit në Britani/ Londra rrezikon masa të reja kufizuese

Gjatë 24 orëve  të fundit në Britan janë identifikuar 3900 të prekur nga koronavirusi dhe 18 vdekje. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm i rasteve pozitive është...

Shifra alarmante nga Covid-19 në Britaninë e Madhe/ 12 milionë njerëz futen në izolim
Bota 15:52 - 18 Shtator, 2020

Shifra alarmante nga Covid-19 në Britaninë e Madhe/ 12 milionë njerëz futen në izolim

Duke marr shkas nga rritja e numrit  të njerëzve të infektuar me Covid-19  Britaina e Madhe ka marr masa të reja. Gati 12 milionë njerëz në...

Bota 10:23 - 10 Shtator, 2020

Djali lë në shtëpi “një skenë krimi”/E ëma pret gjithçka prej tij

Një nënë zbuloi se si shtëpia e saj ishte lënë të dukej si një ‘skenë vrasjeje’ pasi djali i saj i vogël lyeu dyllin e kuq...

SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  
Bota 09:43 - 21 Gusht, 2020

SHBA, sanksione ndaj Iranit/ Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe refuzojnë kërkesën  

SHBA e akuzon Teheranin për shkelje të marrëveshjes atomike dhe kërkon rivendosjen e sanksioneve. MPJ Pompeo i akuzon shtetet evropiane që refuzojnë këtë se “kanë kaluar...

Britania shtrëngon masat/ Gjobë deri në 10 mijë euro për ata që nuk vetizolohen
Shëndeti 21:12 - 3 Gusht, 2020

Përparon Britania/ Testi që zbulon Covid-19 del për 90 minuta

Një test i ri 90 minutësh që mund të zbulojë koronavirusin dhe gripin do të shpërndahet në shtëpitë e kujdesit për të moshuarit dhe laboratorë, në...

Luftë edhe për vaksinën/ Britania: Hakerët rusë po na vjedhin studimet
Bota 16:29 - 16 Korrik, 2020

Luftë edhe për vaksinën/ Britania: Hakerët rusë po na vjedhin studimet

Qendra Kombëtare britanike për Sigurinë Kibernetike tha të enjten se hakerë të mbështetur nga shteti rus po përpiqen të vjedhin nga institucionet akademike dhe farmaceutike të...

Shëndeti 09:47 - 25 Qershor, 2020

Lajm i mirë nga Britania/ Nis testimi për vaksinën e re anti-COVID, injektohet tek 300 persona

Studiuesit vijojnë përpjekjet për të gjetur sa më shpejt një kundërpërgjigje ndaj pandemisë së Covid-19, e cila ka shkaktuar mijëra të vdekur e të infektuar në...

Blog 08:38 - 19 Qershor, 2020

Problemi me paragjykimet kundër të pasurve

Nga Rainer Zitelmann “National Interest” * Unë kam porositur studimin e parë krahasues ndërkombëtar në botë mbi paragjykimet dhe stereotipet ndaj të pasurve. Ju mund të...

Bota 17:28 - 26 Maj, 2020

Britania e Madhe rishikon bilancin/ Mbi 47 mijë viktima nga Covid-19

Instituti i Statistikave të Britanisë së Madhe ka përditësuar shifrën e viktimave që ka shkaktuar Covid-19. Sipas të dhënave, personat që kanë ndërruar jetë nga pandemia...

Bota 17:28 - 25 Maj, 2020

Britania e Madhe regjistron numrin më të ulët të vdekjeve që nga nisja e pandemisë

Britania e Madhe ka regjistruar një ulje të ndjeshme të numrit të viktimava nga Covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 77 viktima, bilanci më...

Bota 16:50 - 13 Maj, 2020

Britania nuk gjen paqe/ Rreth 500 të vdekur në 24 orë

Britania e Madhe ka regjistruar 494 persona viktima nga Covid-19 në 24 orët e fundit. Tashmë totali i viktimave në Britani shkon në 33.186 jetë të...

Bota 16:45 - 11 Maj, 2020

Ulet numri i viktimave nga Covid-19 në Britani/ Regjistrohen shifra të lartë të rasteve të reja

Publikohen shifrat e fundit përsa i përket numrit të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar. Në 24 orët e fundit janë regjistruar...