Connect with Us

All posts tagged "brexit"

Bota 15:03 - 14 Janar, 2021

Britania e Madhe në realitetin e Brexitit

Nuk e kishin përfytyruar kështu. Kompanitë britanike janë shokuar nga barrierat tregtare dhe burokracia pas largimit nga BE. Ekspertët presin përshtatje për vite të tëra me...

Si do të jetë Evropa pas Brexit
Blog 13:57 - 10 Janar, 2021

Si do të jetë Evropa pas Brexit

Nga Sigmar Gabriel “Project Syndicate” “OKB-ja nuk është themeluar për ta çuar njerëzimin në Parajsë, por për ta shpëtuar atë nga Ferri”. Kështu u shpreh në...

Bota 09:41 - 30 Dhjetor, 2020

Presidentja e KE firmos marrëveshjen tregtare të Brexit në Bruksel

Presidentja e Komisionit Evropian , Ursula von der Leyen ka firmosur mëngjesin e sotëm marrëveshjen tregtare mes Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe. Për firmosjen e...

Brexit, ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së aprovojnë marrëveshjen e tregtisë
Bota 15:11 - 28 Dhjetor, 2020

Brexit/ Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së aprovojnë marrëveshjen e tregtisë

Ambasadorët e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian aprovuan unanimisht të hënën marrëveshjen post-Brexit për tregtinë duke i hapur kështu rrugë futjes në fuqi. Dakordësia, e cila...

Finalizohet Brexit/ Britania dhe BE-ja firmosin marrëveshjen tregtare
Bota 16:25 - 24 Dhjetor, 2020

Finalizohet Brexit/ Britania dhe BE-ja firmosin marrëveshjen tregtare

Britania dhe BE kanë arritur të ndakortësohen për marrëveshje tregtare të Brexit. Marrëveshja mbi marrëdhëniet e ardhshme tregtare dhe të sigurisë së Mbretërisë së Bashkuar me...

Britania dhe Bashkimi Evropian do të rinisin bisedimet më 6 dhjetor në Bruksel, me qëllim që të tejkalojnë një ngërç para se të përfundojë periudha e tranzicionit të Brexit-it më 31 dhjetor. Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe shefja e BE-së, Ursula von der Leyen janë pajtuar që të zhvillojnë bisedime, duke thënë se negociatorët do të bëjnë përpjekje për të finalizuar marrëveshjen. Ekipet e negociatorëve të BE-së dhe Britanisë nuk arritën pajtim më 4 dhjetor. Të dyja palët vazhdojnë të kenë “dallime të theksuara” në disa çështje kyçe, që kanë zvarritur procesin, thuhet në deklaratën e përbashkët të lëshuar nga Johnson dhe von der Leyen. “Teksa pranojmë seriozitetin e këtyre dallimeve, ne ramë dakord që ekipet tona negociatore duhet të bëjnë edhe një përpjekje”, shtuan ata. “Prandaj, ne do të instruktojmë shefat e ekipeve tona negociatore që të takohen në Bruksel. Ne sërish do të bisedojmë të hënën në mbrëmje”, thuhet në deklaratë. Britania është larguar nga BE-ja më 31 janar, por shteti ka vazhduar që të tregtojë me bllokun në kushtet e njëjta si më parë. Dështimi për të arritur një marrëveshje deri më 31 dhjetor mund të rezultojë në një divorc “pa marrëveshje” e cila mund të krijonte kaos në kufijtë e Britanisë dhe në sektorin e tregtisë, për shkak të tarifave dhe masave të tjera.
Bota 11:42 - 6 Dhjetor, 2020

Brexit/ Britania dhe BE-ja rinisin bisedimet më 6 dhjetor

Britania dhe Bashkimi Evropian do të rinisin bisedimet më 6 dhjetor në Bruksel, me qëllim që të tejkalojnë një ngërç para se të përfundojë periudha e...

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq
Bota 17:39 - 30 Nentor, 2020

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq nëse dështojnë që të arrijnë marrëveshje për...

“BREXIT / Plani i Boris Johnsonit do ta përçajë Britaninë e Madhe
Bota 15:29 - 24 Nentor, 2020

“BREXIT / Plani i Boris Johnsonit do ta përçajë Britaninë e Madhe

Nga Philip Stephens Gatishmëria e Boris Johnson për të dëmtuar shanset e Mbretërisë së Bashkuar për të pasurmarrëdhënie të ndershme me Brukselin, duke e rishkruar marrëveshjen...

Bisedimet për Brexit/ BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme
Bota 17:59 - 28 Shtator, 2020

Bisedimet për Brexit/ BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kjo është një javë vendimtare bisedimesh në...

Bota 15:04 - 11 Shtator, 2020

Britani-Japoni/ Nënshkruhet marrëveshja e parë tregtare pas Brexit-it

Britania ka lidhur marrëveshjen e parë të madhe tregtare, pas daljes nga Bashkimi Evropian me Japoninë. Autoritetet theksuan se marrëveshja e nënëshkruar ka vlerën e rreth...

Marrëdhënia BE-Britani e Madhe/ Ngecin bisedimet post Brexit
Bota 09:05 - 23 Gusht, 2020

Marrëdhënia BE-Britani e Madhe/ Ngecin bisedimet post Brexit

Negociatat e BE me Britaninë e Madhe për periudhën pas Brexitit kanë ngecur në vendnumëro. Kryendërmjetësuesi i BE, Michel Barnier flet madje për ”hapa pas”. Kërcënon...

Ja pse Brexit mund ta forcojë dhe jo dobësojë Perëndimin
Blog 10:45 - 7 Gusht, 2020

Ja pse Brexit mund ta forcojë dhe jo dobësojë Perëndimin

Nga Gideon Rachman “The Financial Times” Referendumi mbi Brexit i vitit 2016, u dëshirua me urgjencë në Moskë.Vladimir Putini besonte se largimi i Britanisë nga Bashkimi...

Blog 08:49 - 9 Mars, 2020

Ç’do të thotë Brexit për sigurinë e Europës?

Nga Edward Lucas ”Center for European Policy Analysis” * Kjo pyetje po shqetëson njerëzit nga veriu i Norvegjisë, deri në brigjet lindore të Detit të Zi....

Bota 20:07 - 13 Shkurt, 2020

Dy javë pas Brexit/ Ishujt Kajman futen në listën e zezë të BE

Në kohën kur Britania e Madhe po bën rreth dy javë që ka dalë nga Bashkimi Europian, Ishujt Kajman do të futen në listën e zezë...

Bota 09:50 - 12 Shkurt, 2020

Pas Brexit, BE: Gati t’i ofrojmë Britanisë diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë

BE është i gatshëm t’i ofrojë Britanisë së Madhe “diçka që nuk e kemi ofruar kurrë më parë” si marrëveshje tregtare tha Presidentja e Komisionit Evropian...

Blog 08:31 - 5 Shkurt, 2020

Pse Brexit nuk do të shkaktojë shpërbërjen e BE-së

Nga Douglas Webber “The Conversation” * Brexit mund të ndryshojë rrënjësisht Britaninë e Madhe. Si pavarësia e Skocisë, ashtu edhe Irlandës së Veriut nga Britania janë...

Bota 08:56 - 4 Shkurt, 2020

BE kërkon, Johnson refuzon/ Thellohen tensionet mes Londrës dhe Brukselit 

Pozicionet e BE-së dhe Britanisë së Madhe përpara negociatave të ardhshme për një marrëveshje nuk mund të jenë më të ndryshme: BE vendos kushte, Johnson nuk...

Blog 08:16 - 4 Shkurt, 2020

Evropa s’ka luksin të mbajë larg vetes Britaninë e Madhe

Nga Romain Leick “Der Spiegel” * Pak më shumë se 47 vjet më parë, kur Britania e Madhe iu bashkua Komunitetit Ekonomik Evropian, pas debateve të...

Bota 11:08 - 1 Shkurt, 2020

Von der Leyen: Të përgatitur edhe për Brexit të ashpër

Nëse nuk arrijmë marrëveshje me Britaninë e Madhe në fund të 2020-s, negociatat mund të vazhdojnë, thotë në bisedë ekskluzive për Deutsche Wellen, presidentja e Komisionit...

Bota 09:32 - 1 Shkurt, 2020

Brexit/ Lot për largimin e Britanisë së Madhe

Ajo që shumë vetë nuk e besonin është realitet. Mbretëria e Bashkuar i ktheu kurrizin Bashkimit Europian. Brexit nuk shpjegohet dot me arsye, por me ndjesi....

Politikë 23:02 - 31 Janar, 2020

BE mbyll kapitullin me Brexit/ Flamuri britanik hiqet nga të gjitha institucionet

Mbretëria e Bashkuar do të largohet mbrëmjen e sotme nga BE, pas 47 vitesh anëtarësim, duke regjistruar kështu një nga ndryshimet më të mëdha politike dhe...

Bota 17:14 - 31 Janar, 2020

Sot në mesnatë Mbretëria e Bashkuar del nga BE/ Aviacioni Civil bën njoftimin e rëndësishëm

Sot në mesnatë Mbretëria e Bashkuar pritet të dalë nga Bashkimi Europian, sipas marrëveshjes Brexit. Autoriteti i Aviacionit Civil në Shqipëri jep njoftimin e rëndësishëm lidhur...

Bota 11:56 - 31 Janar, 2020

Brexit/ Britania e Madhe e polarizuar

Natën duke gdhirë dita e shtunë, Britania e Madhe largohet nga BE. Për disa, si Emily Hewertson, një arsye për të festuar. Për të tjerë si...

Me shume postime