Connect with Us

All posts tagged "bota"

Bashkëshorti i një punonjëseje pozitiv për Covid/ Pezullohet puna në hipotekën e Pogradecit
Bota 10:14 - 17 Shtator, 2020

Shifrat-Rëndohet bilanci/ Regjistrohen mbi 940 mijë viktima nga Covid në gjithë botën

Që nga fillimi i pandemisë së Covid, në gjithë botën janë regjistruar më shumë se 29.8 milionë të infektuar, ndërsa totali i atyre që kanë humbur...

Vaksina anti-Covid/ Trump: Deri në fund të vitit do të kemi 100 milionë doza
Aktualitet 09:14 - 16 Shtator, 2020

Trump jep lajmin shpresëdhënës/ Vaksina e Covid-19 mund të jetë gati pas 3-4 javësh

Presidenti amerikan Donald Trump ka dhënë një deklaratë lidhur me vaksinën e COVID-19.  Sipas tij  vaksina mund të jetë gati brenda tre ose katër javësh. Trump...

Blog 08:22 - 16 Shtator, 2020

Ku është më e rrezikuar jeta në botë?

Një raport i OKB-së thekson, se më të varfrit dhe refugjatët janë edhe më të rrezikuarit nga katastrofat. Se si përballohet një katastrofë varet shumë nga...

Mbi 300.000 të infektuar në 24 orë/  OBSH: Shmangni edhe prekjen me bërryla
Bota 11:21 - 14 Shtator, 2020

Mbi 300.000 të infektuar në 24 orë/ OBSH: Shmangni edhe prekjen me bërryla

Në 24 orët e fundit është shënuar një record i ri lidhur me rastet me covid-19. Gjithsej janë regjistruar 307.930 raste të reja në botë, shifra...

Bota 12:08 - 13 Shtator, 2020

Shifrat-Bota nën “pushtetin” e koronavirusit/ Mbi 920 mijë viktima nga COVID

Numri i viktimave nga koronavirusi në mbarë botën ka kaluar shifrën e 920 mijë. Sipas të dhënave të ‘Johns Hopkins University’ deri tani në mbarë globin...

Paralajmërimi i OBSH/ COVID-19 nuk do të jetë kriza e fundit pandemike
Sociale 13:31 - 11 Shtator, 2020

Deklarata e OBSH/ Nuk mund të themi kur do të përfundojë pandemia

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka deklaruar se nuk e di se kur do të përfundojë pandemia e koronavirusit, por mendon se sëmundja do të vihet nën...

Bota 12:00 - 10 Shtator, 2020

Bota përjeton traumë nga COVID-19/ Përmbyset jeta “normale” për më shumë se 6 muaj

COVID-19 ka ndryshuar papritur të gjithë mënyrën tonë të jetës, përvojat e traumave janë në rritje përfshirë fëmijët dhe të rriturit.  Simptomat e traumës mund të...

Vaksina ruse për koronavirus do të dërgohet në Venezuelë
Bota 18:36 - 9 Shtator, 2020

Vaksina ruse për koronavirusin do të dërgohet në Venezuelë

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, tha se vaksina ruse për koronavirus do të dërgohet këtë muaj në Venezuelë, për testime klinike. Në një dalje televizive, Maduro...

Nga Kolombi tek Marko Polo/ Dhjetë eksploruesit e famshëm, zbulimet e të cilëve e ndryshuan rrënjësisht botën
Blog 08:37 - 9 Shtator, 2020

Nga Kolombi tek Marko Polo/ Dhjetë eksploruesit e famshëm, zbulimet e të cilëve e ndryshuan rrënjësisht botën

Kur evropianët nisën të lundronin për herë të parë përtej Oqeanit Atlantik, ata po kërkonin rrugë të reja për të shkuar në Kinë dhe Lindje. Por...

Gripi spanjoll/ Si dukej bota pas pandemisë së vitit 1918
Politikë 22:45 - 31 Gusht, 2020

Gripi spanjoll/ Si dukej bota pas pandemisë së vitit 1918

Nëse nuk keni dëgjuar për pandeminë e gripit spanjoll, kriza e koronavirusit ndoshta ka tërhequr vëmendjen tuaj për faktin se ky virus vdekjeprurës u përhap në...

Shifrat e frikshme/ Mbi 892 mijë viktima nga Covid në botë, ja ku renditet Shqipëria
Bota 10:23 - 30 Gusht, 2020

Shifrat/ Regjistrohen 25 milionë persona të infektuar me Covid në të gjithë botën

Mbi 25 milionë persona në të gjithë botën janë konfirmuar pozitiv për Covid-19, që nga fillimi i pandemisë e deri më tani. Sipas të dhënave të...

Blog 22:09 - 28 Gusht, 2020

Shtatë mrekullitë e botës antike/ Cilat ishin, dhe çfarë ndodhi me to?

Shtatë Mrekullitë e Botës së Lashtë, mund të vlerësohen secila si arritje mahnitëse arkitektonike, apo si mrekulli të imagjinatës dhe inxhinierisë njerëzore. Por së bashku, ato...

Lufta e Dytë Botërore përfundoi 75 vjet më parë/ Ç’mund të na mësojë ajo mbi luftën kundër koronavirusit
Bota 18:50 - 26 Gusht, 2020

Rreth 24 milionë të infektuar nga Covid-19 / Ja sa ka arritur numri i viktimave në të gjithë botën

Prej disa muajsh koronavirusi ka “gjunjëzuar” gjithë botën. Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani në të gjithë botën janë konfirmuar me Covid-19 rreth...

Blog 17:21 - 9 Gusht, 2020

Pse nuk ishim gati për këtë virus?

Për dekada të tëra, bota ka injoruar paralajmërimet për pandemitë nga ekspertët. Ndoshta koronavirusi do e ndryshojë këtë. Në javët e para të pandemisë së koronavirusit,...

Si do të dëmtohej SHBA dhe bota, nëse zgjedhjet në nëntor fitohen nga Xho Bajden
Blog 10:39 - 7 Gusht, 2020

Si do të dëmtohej SHBA dhe bota, nëse zgjedhjet në nëntor fitohen nga Xho Bajden

Nga Tom Del Beccaro “Fox News” Politika amerikane është aq e ndarë këto kohë, saqë për shumë njerëz, mposhtja e kandidatittë partisë tjetër, duket të jetë...

Studimi alarmues/ Popullsia botërore do të zvogëlohet gjatë 40 viteve të ardhshme
Blog 09:06 - 24 Korrik, 2020

Studimi alarmues/ Popullsia botërore do të zvogëlohet gjatë 40 viteve të ardhshme

Aktualisht Toka popullohet nga rreth 7.8 miliardë njerëz. Në fakt, shkencëtarët thonë se popullsia globale është duke u rritur pandalshëm që nga fundi i murtajës “Vdekja...

Paralajmëron shefi i OKB-së/ Bota është në një “udhëkryq kritik”
Bota 22:57 - 19 Korrik, 2020

Paralajmëron shefi i OKB-së/ Bota është në një “udhëkryq kritik”

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres ka paralajmëruar se bota është në një “udhëkryq kritik”, teksa bëri thirrje për model të ri në...

Kuriozitete 16:18 - 13 Korrik, 2020

Kulturat që ngjyrosin botën tonë/ Fotot që vërtetojnë që diversiteti e bën planetin tonë unik

Raca, tradita, jetesë, kulturë dhe veshje të ndryshme. Mund të vijmë nga botë të ndryshme porn ë realitet jetojmë në një botë. Dhe kjo është ajo...

Bota 10:58 - 9 Korrik, 2020

Bilanci/ Mbi 12 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë

Mbi 12 milionë njerëz në gjithë botën janë të infektuar me koronavirus, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins. Rreth një e katërta e tyre janë...

Kina sfidon Amerikën në hapësirë/ Gati “të mbulojë” botën
Blog 17:39 - 26 Qershor, 2020

Kina sfidon Amerikën në hapësirë/ Gati “të mbulojë” botën

Kina sapo ka nisur “rivalin e GPS Amerikan” në orbitë, duke bërë një hap përpara në rrugën drejt statusit të fuqisë hapësinore. Me lëshimin e sistemit...

Kush e udhëheq sot botën?
Blog 16:53 - 23 Qershor, 2020

Kush e udhëheq sot botën?

“The Economist” Krizat mund të sjellin edhe qartësi. Në krizën financiare të vitit 2008-09, u krijua klubi i G20-ës i ekonomive më të mëdha të botës,...

Bota 09:54 - 8 Qershor, 2020

7 milionë persona të prekur nga Covid në gjithë botën/ Mbi 400 mijë viktima

Shkon në 7 milionë numri i personave të infektuar me koronavirus në gjithë botën. Ndërkohë, numri i vdekjeve nga koronavirusi, në nivel global, ka kaluar shifrën...

Blog 12:49 - 31 Maj, 2020

Si mund ta “ribëjë” botën Covid-19

Teksa shumë vende po lehtësojnë masat kufizuese, banorët po rikthehen në hapësirat e vjetra, që tani duket si të panjohura për ta. Vetë vendet nuk ndryshuan,...