Connect with Us

All posts tagged "bota"

Blog 10:26 - 7 Nentor, 2019

Nga viti 2050, bota do përballet me përmbytje masive/ Në rrezik 300 milionë njerëz

Studiuesit kanë zbuluar se rritja e nivelit të detrave, do të sfidojë për shekujt e ardhshëm civilizimin njerëzor, edhe nëse përmbushën qëllimet mbi të cilat është...

Blog 08:32 - 30 Tetor, 2019

Interneti mbushi 50 vjeç/ Historia gjysëm shekullore e teknologjisë që ndryshoi botën

Këtë vit kaluam një çast të shënuar historik: 3.9 miliardë. Për herë të parë, më shumë se gjysma e njerëzimit ishte e lidhur me rrjetin më...

Blog 11:03 - 26 Tetor, 2019

Kapitalizmi do ta shpëtojë botën

Nga Daniel Tenriero “National Riview” * Muajin e kaluar, Greta Thunberg, “Mesia” e lëvizjes ambjentaliste, u tha delegatëve në Samitin e Kombeve të Bashkuara për Klimën,...

Blog 09:40 - 25 Tetor, 2019

Fizikantët: Botët paralele ekzistojnë, dhe bashkëveprojnë me botën tonë

Edhe pse është testuar shumë herë, mekanika kuantike është aq e çuditshme dhe kundër-intuitive, saqë në një rast fizikanti i famshëm Riçard Fejnman u shpreh:”Unë mendoj...

Blog 09:58 - 24 Tetor, 2019

OKB për një botë më të mirë

Të gjithë përfitojnë nga roli që luan OKB në botë, por jo të gjithë janë të sigurt për dobinë e saj. Një debat në nivel global...

Blog 09:04 - 14 Tetor, 2019

Kush janë kurdët, dhe pse po sulmohen tani nga Turqia?

Pjesa veriore e Sirisë, që aktualisht po sulmohet nga ushtria turke, kontrollohet prej disa vitesh Partia kurde e Bashkimit Demokratik (PYD) dhe Njësitë e Mbrojtura të...

Opinione 10:08 - 9 Tetor, 2019

Botën nuk e lëvizim dot, të paktën të ndryshojmë veten

Nga Ilir Yzeiri Fitorja e Albin Kurtit në Kosovë ka nxitur reagime të ndryshme dhe, më së shumti, entuziaste. Kurti ka shumë vjet që në skenën...

Blog 11:42 - 2 Tetor, 2019

Që SHBA të dominojë mbi Kinën, duhet të promovojë demokracinë kudo në botë

Nga Patrick Quirk & David Shullman “The Hill” * Shtetet e Bashkuara, janë duke e riformuluar mënyrën sesi po e përdorin ndihmën ndaj vendeve të huaja,...

Blog 13:38 - 1 Tetor, 2019

Misteri 41-vjeçar/ A u vra Papa Gjon Pali I?

Më 26 gusht 1978, Kardinali Albino Luçiani u zgjodh Papë vetëm pas votimit të katërt, duke marrë emrin e Gjon Palit I. Ai kishte lindur pranë...

Blog 13:27 - 1 Tetor, 2019

“Mao më frymëzoi më 1949-ën, por ëndrrat e mia u shkatërruan shumë shpejt”

Nga Verna Yu “The Guardian” * Në vitin 1949, Hi Janling ishte plot shpresë për një “Kinë të re”. Në prag të ceremonisë që shënon tashmë...

Blog 12:48 - 27 Shtator, 2019

SHBA në luftën me vetveten, një lajm i mirë për armiqtë e saj

Nga Stephen Collinson & Caitlin Hu “CNN” * Kudo që ndodheni në planet, bëhuni gati për lëkundjet e një “tërmeti” politik amerikan. Teksa po përballet me...

Blog 19:32 - 26 Shtator, 2019

Presidencialet amerikane 1960/ Ja truku i pistë që përdori Kenedi për të mposhtur Niksonin

Mëngjesin e 26 shtatorit, Xhon Kenedi ishte një senator relativisht i panjohur nga Masaçusetsi. Ai ishte i ri dhe i besimit katolik, aspekte këto që nuk...

Opinione 10:40 - 25 Shtator, 2019

Ngrohja globale, Greta dhe basti i Paskalit

Nga Klodian Tomorri  * Përgjithësisht ateistët kanë një ndjenjë të fortë superioriteti për veten. Shumica e tyre besojnë se janë më racionalë dhe më të orientuar...

Blog 11:50 - 24 Shtator, 2019

Alarmi i OKB/ Bota në prag të një pandemie apokaliptike, që mund të vrasë 80 milionë njerëz

Nga Laurie Garrett “Foreign Policy” * Një raport i ri i pavarur, i hartuar me kërkesë të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, paralajmëron se...

Blog 10:19 - 24 Shtator, 2019

Politikanët të shpëtojnë botën nga ndryshimet klimatike

Nga Greta Thunberg * Mesazhi im, është që ne do t’ju vëzhgojmë në vazhdimësi. E gjitha kjo që po ndodh është e gabuar. Unë as që...

Blog 14:19 - 23 Shtator, 2019

13 milionë të vdekur, 500 mijë lëkundje në vit/ Çfarë nuk dini mbi tërmetet

Tërmetet shkaktohen kryesisht kryesisht nga çarjet gjeologjike. Por mund të shkaktohen gjithashtu nga rrëshqitjet e tokës, testet bërthamore, shpërthimet në miniera dhe aktiviteti vullkanik. Gati 80...

Blog 11:01 - 23 Shtator, 2019

“Terapia” e dialogut me masat/ Si Emanuel Makron u rikthye të jetë popullor në Francë

Nga Don Murray “CBC News” * Presidenti francez Emanuel Makron, i shpëtoi paq fundosjes nga opinioni publik, që kishte rrëzuar tashmë 2 paraardhësit e tij. Dhe...

Blog 10:58 - 20 Shtator, 2019

“Një vend dy sisteme”/ Historia që fshihet pas protestave në Hong Kong

Protestat po trondisin prej disa muajsh Hong Kongun. Nga 31 marsi, këto protesta kanë fituar simpatinë e botës, teksa janë dënuar Partia Komuniste në Pekin. Ato...

Blog 10:53 - 20 Shtator, 2019

AKP në kaos, Erdogan është duke e humbur mazhorancën e tij qeverisëse

Nga Yavuz Baydar “Middle East Online” * Çdo ditë që kalon, duket se presidenti i plotfuqishëm i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, po ecën në një terren...

Blog 11:31 - 18 Shtator, 2019

Fenomeni i Llazarit/ Kur “të vdekurit” rikthehen në jetë

Zemra e saj kishte pushuar së rrahuri, dhe ajo nuk po merrte më frymë. Janina Kolkievic u shpall e vdekur. 91-vjeçarja kishte pasur një jetë të...

Blog 10:00 - 18 Shtator, 2019

Nuk ishte vetëm kryengritje e të shtypurve/ Çfarë keni mësuar gabim mbi Revolucionin Francez

Edhe pas 230 vitesh nga rënia e fortesës së Bastijës, Revolucioni Francez, nxit ende pasione të mëdha, kryesisht midis historianëve. Shumë nga mitet rreth këtij revolucioni,...

Blog 09:42 - 18 Shtator, 2019

A do të anëtarësohet ndonjëherë Ballkani Perëndimor në Bashkimin Evropian?

Nga Tony Fabijančić “The Globe Post” * Një thënie e vjetër në politikë, thotë se mund të arrihet një konsensul unanim, vetëm nëse bëni që dielli...

Bota 11:52 - 17 Shtator, 2019

Në shtator bota mblidhet në Nju Jork

Çdo vit në muajin shtator liderët e botës mblidhen për dy javë në selinë e OKB në Nju Jork, ku diskutojnë çështjet më të zjarrta të...