Connect with Us

All posts tagged "bosnje"

Blog 11:06 - 24 Prill, 2020

Meshkujt viktima të përdhunimit, tabuja e fundit e luftës në Bosnjë

Burrat që u përdhunuan ose pësuan dhunë seksuale gjatë luftës në Bosnje të viteve 1992-1995, prej kohësh kanë ngurruar të flasin nga frika e stigmatizimit, por...

Sociale 11:39 - 26 Nentor, 2019

Pas Shqipërisë edhe Bosnje Hercegovina goditet nga tërmeti i fuqishëm

Pas Shqipërisë, edhe Bosnje Hercegovina është tronditur nga lëkundje të fuqishme tërmeti. Sipas të dhënave sizmiologjike, tërmeti ka qenë me magnitudë 5.4, ndërsa nuk raportohet për...

Bota 09:14 - 7 Nentor, 2019

Mungesa e shtetit, dhunë dhe sëmundje/ Gjendje katastrofale e refugjatëve në Bosnjë-Hercegovinë

Autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës nuk kanë gjetur ende ndonjë zgjidhje për mijëra refugjatë, sa janë grumbulluar në kufirin me Kroacinë. Ndërkohë që numri po shtohet nga dita...

Bota 16:29 - 7 Gusht, 2019

Tentuan kalimin në BE/ Plagosen 18 migrantë

Tetëmbëdhjetë migrantë kanë përfunduar në spital për shkak të plagëve që kanë marrë gjatë tentativës së tyre për të hyrë në mënyrë të paligjshme në Bashkimin...

Aktualitet 23:10 - 23 Gusht, 2018

Aksident hekurudhor/ Humbin jetën dy persona

Dy trena mallrash janë përfshirë në një aksident hekurudhor. Ngjarja është regjistruar në rajonin e Jabllanicës në jug të Bosnje Hercegovinës. Mësohet se dy persona kanë...

Politikë 14:40 - 12 Qershor, 2018

Ministeriali i Mirëqeverisjes/ Mesi “justifikon” politizimin e administratës

Organizohet në Mostar të Bosnje-Hercegovinës Ministeriali i Mirëqeverisjes në Ballkanin Perëndimor. Shkolla Rajonale e Administratës Publike (ReSPA) organizoi Ministerialin e Mirëqeverisjes në Ballkanin Perëndimor, konferencë e...

Aktualitet 15:38 - 13 Dhjetor, 2017

JUMBO hap dyqan të ri në Banja Luka, Bosnjë-Hercegovinë/ Grupi Balfin zgjeron kufijtë e investimeve në Ballkan

Më datë 1 Dhjetor 2017, JUMBO ka hapur dyqanin e dytë në Bosnjë Hercegovinë dhe të parin në zonën e Banja Lukas duke i tejkaluar sërish...

Aktualitet 13:15 - 2 Mars, 2017

Mogherini anulon vizitën në Bosnje

Shefja e politikës së jashtme të BE, Federica Mogherini, ka anuluar vizitën në Bosnje. Lajmin e ka konfirmuar përfaqësuesi special i BE-së në këtë vend. Mogherini...

Aktualitet 21:00 - 26 Korrik, 2016

Serbisë i digjet flamuri nga ISIS-i në Bosnje (Video)

Në rrjetet sociale është publikuar një video në të cilën shfaqen dy njerëz duke i djegur dy flamuj të Serbisë. Ndërsa, mediat serbe aludojnë se burrat...

Bota 16:10 - 15 Gusht, 2015

I hapet rruge ndertimit te ures ne Kroaci qe shmang Bosnjen

Një nga lajmet më të lexuara tek BBC mëngjesin e të shtunës lidhet me një urë, e cila do lidhë dy pjesë të ndara të Kroacisë. Ura...

Kosova & Rajoni 08:09 - 28 Prill, 2015

Vritet me armë zjarri një polic në Bosnjë

Një person i armatosur ka sulmuar një stacion policie në qytetin e Zvornikut në Bosnjë, duke vrarë një polic e duke plagosur dy të tjerë para...

Uncategorized 11:11 - 23 Mars, 2015

Roli i ISIS në Bosnje

Ndaj Bosnje – Hercegovinës shpesh ngrihen dyshime se nga ky vend kanë shkuar shumë luftëtarë në Siri dhe Irak. Dyshohet se ata janë pjesë e ISIS,...

Uncategorized 12:48 - 3 Mars, 2015

ISIS, “valëvitet” në shtëpitë e boshnjakëve

Shteti Islamik po përhapet në Ballkan dhe këtë e kanë bërë të ditur agjencitë e inteligjencës që kanë shprehur shqetësim për bashkimin e një numri luftëtarësh...

Uncategorized 10:46 - 1 Mars, 2015

SHBA/ Pritet deportimi i mbi 150 emigrantëve boshnjakë

Zyrtarët amerikanë dëshirojnë të deportojnë 150 emigrantë boshnjakë të cilët ata besojnë se janë të përfshirë në krime lufte gjatë konfliktit të viteve 1992-95 në Ballkan,...