Connect with Us

All posts tagged "borxhi"

Ekonomi 13:26 - 8 Korrik, 2020

Vlerësimi i euros në mars me 7%, rriti stokun e borxhit të jashtëm me 300 mln euro

Nënçmimi sistematik i euros në tre vitet e fundit e ka ndihmuar qeverinë të administrojë kostot e borxhit të jashtëm. Një rikthim në vlerat e 130...

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19
Ekonomi 08:16 - 6 Korrik, 2020

Ndryshon sërish buxheti/ Pasojat drastike të Covid-19, deficiti mund të arrijë deri 1.5 miliardë euro, borxhi publik rritet në 80% të PBB-së

Efektet që Covid-19 ka dhënë mbi ekonominë vendase e kanë detyruar Ministrinë e Financave të ndryshojë rrënjësisht buxhetin e 2020-s. Teksa të ardhurat priten në rënie...

“Ja Vdekje ja Pushtet!”/ Revoltohet Artan Fuga: A ka ministri të çmendurisë në këtë vend?
Sociale 14:04 - 25 Qershor, 2020

“Dardha e ka bishtin prapa”/ Artan Fuga publikon videon: Si borxhet e sotme dredhin dhe foshnjat në barkun e nënës!

Akademiku dhe profesori i njohur, Artan Fuga, në një postim në rrjetet sociale, ka publikuar një video të një studenteje në shkencat e komunikimit, e cila...

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19
Ekonomi 08:22 - 24 Qershor, 2020

Pandemia “gjunjëzon” ekonominë/ Paralajmërimi i BB: Shqipëria, ndër më të rrezikuarat nga 106 shtete

Pandemia e COVID-19 ka shkaktuar dëme të pashembullta kudo në ekonominë globale dhe ka krijuar tendosje për sistemin financiar në shumë vende, por Shqipëria do të...

Eurobondi/ Ridvan Bode: Defiçiti buxhetor do jetë më i madhi historik që ka pasur ndonjëherë vendi
Ekonomi 21:02 - 22 Qershor, 2020

Eurobondi/ Ridvan Bode: Defiçiti buxhetor do jetë më i madhi historik që ka pasur ndonjëherë vendi

“Defiçiti buxhetor do jetë më i madhi historik që ka pasur ndonjëherë vendi dhe ka nevojë të financohet”. Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme ish-ministri i Financave...

“Timoni është prishur, presim ku do të na shpie era”/ Vasili ngre alarmin: Situata më keq se në pikun e pandemisë
Politikë 16:36 - 10 Qershor, 2020

Vasili “ia numëron një për një” Ramës/ “Është kapur për fyti nga oligarkët, po i vdes shqiptarët në borxhe”

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur me eurobondi prej 650 milion eurosh të marrë së fundi nga...

Politikë 13:52 - 10 Qershor, 2020

“Lajm i keq”/ Jorida Tabaku rendit tre pasojat negative të Eurobondit

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka folur sot në lidhje me Eurobondin. Në një intervistë për A2 CNN, Tabaku e cilësoi marrjen e një...

Ekonomi 08:18 - 25 Prill, 2020

1.35 miliardë euro borxh në shpëtim të ekonomisë

FMN dhe Ministria e Financave parashikojnë se kriza e COVID-19 do ta çojë deficitin buxhetor të këtij viti përtej 5% të PBB-së. Nevojat për financim i...

Nga Klodian Tomorri/ Mbetjet e Durrësit, tre skenaret që të çojnë në burg
Ekonomi 15:21 - 18 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Donacionet, kreditë dhe borxhi

Një pjesë e opinionit publik është e shqetësuar se shuma e madhe e kredive të mobilizuara një ditë më parë në konferencën e donatorëve do të...

Politikë 09:05 - 18 Shkurt, 2020

Konferenca e Donatorëve/ Kreditë do paguhen nga shqiptarët, deklarata e SHBA këmbanë alarmi

Këshilltari për Ekonominë pranë Partisë Demokratike, Dorian Teliti ka komentuar sot Konferencen e Donatoravë për Shqipërinë, e cila u mbajt një ditë më parë në Bruksel....

Ekonomi 09:00 - 22 Janar, 2020

Bizneset po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Bankat tregtare kanë vëne re se gjatë 3-mujorit të fundit të vitit 2019 ka një rritje të tendencës për kredi, të cilat do të shkojnë për...

Ekonomi 08:21 - 11 Janar, 2020

Ekonomia globale 2020/ Një perspektivë pozitive nën hijen e Kinës, borxhit dhe tensioneve tregtare

Pas një 2018-e të fortë dhe një 2019-e aspak të lehtë, veçanërisht sa i takon sektorëve të tillë si prodhimi global dhe bujqësia amerikane, perspektiva e...

Ekonomi 08:26 - 1 Nentor, 2019

Projektbuxheti 2020 “shtrëngon rripin”/ Të ardhurat 502 miliardë lekë, deficiti 29 miliardë lekë

Ministria e Financave ka bërë gati projektbuxhetin e vitit 2020 sipas të cilit të ardhurat buxhetore pritet të arrijnë 502 miliardë lekë, shpenzimet 531.9 miliardë lekë me një deficit buxhetor 29.2 miliardë lekë. Projekti I cili...

Ekonomi 08:15 - 21 Tetor, 2019

Borxhet e fshehura/ Faturat stok të arbitrazhit arrijnë 108 milion euro

Buxheti i shtetit është vënë në presione të shumëfishta prej detyrimeve të prapambetura, teksa një stok faturash prej 108 milionë eurosh që rrjedhin nga vendimet e...

Kosova & Rajoni 08:28 - 17 Tetor, 2019

Zbulohen shifrat e frikshme/ Borxhi i Serbisë ndaj pensionistëve të Kosovës arrin në miliarda euro

Shteti i Serbisë vazhdon t’i ketë  borxhe të  mëdha shtetit të  Kosovës. Ky shtet borxhe ka edhe ndajë  pensionistëve kosovarë .  Sipas raportit për çështjen e...

Ekonomi 08:27 - 14 Tetor, 2019

“Shthurja” e buxhetit, KLSH zbulon fshehjen e treguesve realë të borxhit e deficitit/ Rrezikohet skenari grek?!

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit mbi Buxhetin Faktik 2018 nxjerr në pah një shthurje të financave publike. Në përpjekje për të ruajtur parametrat e...

Ekonomi 08:42 - 10 Shtator, 2019

Bizneset në “kolaps”/ Lista e borxhlinjve në tatime u zgjerua me 27% këtë vit

Përgjysmimi i ritmeve të rritjes ekonomike, konsumi i dobët, kriza e zgjatur politike e kombinuar me një aksion antiinformalitet e kanë përkeqësuar më tej klimën e...

Aktualitet 14:49 - 6 Maj, 2019

Borxhi publik 69.9% e PBB-së/ FMN kritika e rekomandime për qeverinë

Jan Kees Martijn, Shefi i Misionit të FMN-së, për Shqipërinë, në një komunikim me mediat në kuadër të monitorimit të post marrëveshjes, ka folur për rrisqet...

Aktualitet 08:19 - 2 Maj, 2019

Borxhi i qeverisë ndaj bizneseve dhe individëve/ Zbardhen shifrat e frikshme

Në fund të 2017, për herë të parë së paku nga 2013-ta qeveria e Shqipërisë ka detyrime ndaj të tretëve më shumë se sa të tretët...

Aktualitet 08:11 - 15 Prill, 2019

Pensionet në rrezik/ Borxhi për sigurime të papaguara, 110 milion euro

Në fund të vitit 2018 borxhet e akumuluara në tatime në formën e sigurimeve shoqërorë të papaguara arritën në 13.8 miliardë lekë ose 108 milionë euro....

eurobondi, borxhi qe duhet te paguaje Shqiperia
Aktualitet 08:28 - 15 Janar, 2019

Menaxherët e Eurobondit japin alarmin/ Shqipëria, me risk të lartë

Investimet në borxhin e qeverisë së Shqipërisë janë vlerësuar me shkallë të lartë rreziku në prospektin e menaxherëve të përbashkët Citibank, Banka Intesa Sanpaolo IMI dhe...

Aktualitet 08:23 - 19 Dhjetor, 2018

Shifrat e FMN/ Familjet shqiptare kanë 1.4 miliardë euro borxhe

Familjet shqiptare kishin në vitin 2017 borxhe që llogariten sa 11.3% e asaj që prodhon ekonomia në një vit (Prodhimi i Brendshëm Bruto-PBB). Shifra është publikuar...

Aktualitet 08:28 - 22 Nentor, 2018

Detyrimet e prapambetura kanë arritur 200 mln/ Borxhi publik mbi 83% të PPB

Misioni i FMN në një konferencë të përbashkët me Ministrin e Financave deklaroi se detyrimet e prapambetura në fund të 9-mujorit 2018 kanë arritur në 1.5%...