Connect with Us

All posts tagged "borxhi"

Ekonomi 15:21 - 18 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Donacionet, kreditë dhe borxhi

Një pjesë e opinionit publik është e shqetësuar se shuma e madhe e kredive të mobilizuara një ditë më parë në konferencën e donatorëve do të...

Politikë 09:05 - 18 Shkurt, 2020

Konferenca e Donatorëve/ Kreditë do paguhen nga shqiptarët, deklarata e SHBA këmbanë alarmi

Këshilltari për Ekonominë pranë Partisë Demokratike, Dorian Teliti ka komentuar sot Konferencen e Donatoravë për Shqipërinë, e cila u mbajt një ditë më parë në Bruksel....

Ekonomi 09:00 - 22 Janar, 2020

Bizneset po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Bankat tregtare kanë vëne re se gjatë 3-mujorit të fundit të vitit 2019 ka një rritje të tendencës për kredi, të cilat do të shkojnë për...

Ekonomi 08:21 - 11 Janar, 2020

Ekonomia globale 2020/ Një perspektivë pozitive nën hijen e Kinës, borxhit dhe tensioneve tregtare

Pas një 2018-e të fortë dhe një 2019-e aspak të lehtë, veçanërisht sa i takon sektorëve të tillë si prodhimi global dhe bujqësia amerikane, perspektiva e...

Ekonomi 08:26 - 1 Nentor, 2019

Projektbuxheti 2020 “shtrëngon rripin”/ Të ardhurat 502 miliardë lekë, deficiti 29 miliardë lekë

Ministria e Financave ka bërë gati projektbuxhetin e vitit 2020 sipas të cilit të ardhurat buxhetore pritet të arrijnë 502 miliardë lekë, shpenzimet 531.9 miliardë lekë me një deficit buxhetor 29.2 miliardë lekë. Projekti I cili...

Ekonomi 08:15 - 21 Tetor, 2019

Borxhet e fshehura/ Faturat stok të arbitrazhit arrijnë 108 milion euro

Buxheti i shtetit është vënë në presione të shumëfishta prej detyrimeve të prapambetura, teksa një stok faturash prej 108 milionë eurosh që rrjedhin nga vendimet e...

Kosova & Rajoni 08:28 - 17 Tetor, 2019

Zbulohen shifrat e frikshme/ Borxhi i Serbisë ndaj pensionistëve të Kosovës arrin në miliarda euro

Shteti i Serbisë vazhdon t’i ketë  borxhe të  mëdha shtetit të  Kosovës. Ky shtet borxhe ka edhe ndajë  pensionistëve kosovarë .  Sipas raportit për çështjen e...

Ekonomi 08:27 - 14 Tetor, 2019

“Shthurja” e buxhetit, KLSH zbulon fshehjen e treguesve realë të borxhit e deficitit/ Rrezikohet skenari grek?!

Raporti i Kontrollit të Lartë të Shtetit mbi Buxhetin Faktik 2018 nxjerr në pah një shthurje të financave publike. Në përpjekje për të ruajtur parametrat e...

Ekonomi 08:42 - 10 Shtator, 2019

Bizneset në “kolaps”/ Lista e borxhlinjve në tatime u zgjerua me 27% këtë vit

Përgjysmimi i ritmeve të rritjes ekonomike, konsumi i dobët, kriza e zgjatur politike e kombinuar me një aksion antiinformalitet e kanë përkeqësuar më tej klimën e...

Aktualitet 14:49 - 6 Maj, 2019

Borxhi publik 69.9% e PBB-së/ FMN kritika e rekomandime për qeverinë

Jan Kees Martijn, Shefi i Misionit të FMN-së, për Shqipërinë, në një komunikim me mediat në kuadër të monitorimit të post marrëveshjes, ka folur për rrisqet...

Aktualitet 08:19 - 2 Maj, 2019

Borxhi i qeverisë ndaj bizneseve dhe individëve/ Zbardhen shifrat e frikshme

Në fund të 2017, për herë të parë së paku nga 2013-ta qeveria e Shqipërisë ka detyrime ndaj të tretëve më shumë se sa të tretët...

Aktualitet 08:11 - 15 Prill, 2019

Pensionet në rrezik/ Borxhi për sigurime të papaguara, 110 milion euro

Në fund të vitit 2018 borxhet e akumuluara në tatime në formën e sigurimeve shoqërorë të papaguara arritën në 13.8 miliardë lekë ose 108 milionë euro....

eurobondi, borxhi qe duhet te paguaje Shqiperia
Aktualitet 08:28 - 15 Janar, 2019

Menaxherët e Eurobondit japin alarmin/ Shqipëria, me risk të lartë

Investimet në borxhin e qeverisë së Shqipërisë janë vlerësuar me shkallë të lartë rreziku në prospektin e menaxherëve të përbashkët Citibank, Banka Intesa Sanpaolo IMI dhe...

Aktualitet 08:23 - 19 Dhjetor, 2018

Shifrat e FMN/ Familjet shqiptare kanë 1.4 miliardë euro borxhe

Familjet shqiptare kishin në vitin 2017 borxhe që llogariten sa 11.3% e asaj që prodhon ekonomia në një vit (Prodhimi i Brendshëm Bruto-PBB). Shifra është publikuar...

Aktualitet 08:28 - 22 Nentor, 2018

Detyrimet e prapambetura kanë arritur 200 mln/ Borxhi publik mbi 83% të PPB

Misioni i FMN në një konferencë të përbashkët me Ministrin e Financave deklaroi se detyrimet e prapambetura në fund të 9-mujorit 2018 kanë arritur në 1.5%...

Aktualitet 14:43 - 19 Nentor, 2018

Tabaku denoncon “Projektin 1 miliard euro”/ Borxhi publik shkon në 83%

Deputetja e Partisë Demokratike, njëkohësisht nënkryetare e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka sulmuar ashpër politikat buxhetore të iniciuara nga maxhoranca, e cila sipas saj, vijon...

Aktualitet 08:37 - 24 Tetor, 2018

Shqipëria, me borxhin më të lartë në rajon/ Ja ku renditet në Europë

Shqipëria vijon të ketë borxhin më të lartë publik në rajon dhe ndër ta parat në Europë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto. Në fund...

Aktualitet 08:22 - 10 Tetor, 2018

Raporti i FMN jep alarmin/ Shqipëria si Argjentina, në zonën e rrezikut  

Shqipëria u rendit në vendet me nivel të lartë rreziku për ekspozimin e borxhit publik në valutë të huaj. Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) publikoi sot Raportin...

Aktualitet 08:36 - 27 Gusht, 2018

Bilancet e 35 korporatave të mëdha kredimarrëse/ Në hetim nga ndërkombëtarët

Bilancet e 35 korporatave të mëdha janë përfshirë në një “hetim” ndërkombëtar për të vlerësuar se sa të shëndetshme janë për të kthyer kreditë në banka....

Ekonomi 08:19 - 23 Maj, 2018

Skenari alarmues i FMN-së për borxhin: Mund të arrijë në 80 % të PBB-së më 2020

FMN lajmëron se Shqipëria nuk ka mundur të mbajë angazhimet për uljen e borxhit publike. Sikur situata të mirëmenaxhohet dhe të gjithë treguesit makro të jenë...

Aktualitet 21:20 - 21 Prill, 2018

Zgjedhjet, partitë në borxh të thellë, vetëm njera i ka shlyer/ Ja cila është

Rezultojnë me mijëra euro borxh nga partitë politike të cilat i kanë harxhuar ato gjatë fushatës elektorale dhe megjithse kanë kaluar rreth një vit ende borzhi...

Aktualitet 16:34 - 1 Prill, 2017

Shqipëria duhet të paguajë 58 mln euro nga humbja e gjyqeve

Shteti humb gjyqet në gjykatat vendase, fatura në buxhet 58 mln euro vetëm më 2016 Largimet nga puna në administratën publike kanë çuar qindra ankime në...

Aktualitet 17:00 - 10 Mars, 2017

Programi italo-shqiptar i konvertimit të borxhit/ Ahmetaj: Financuam 20 milionë euro

Ministria e Financave zhvilloi sot ceremoninë e shpalljes së projekteve fituese që u përzgjodhën nga thirrja e pestë në kuadër të Programit Italo-Shqiptar të Konvertimit të...