Connect with Us

All posts tagged "blog"

Blog 08:52 - 3 Qershor, 2020

Kriza ekonomike nga pandemia dhe trazirat, nuk do ta zvogëlojnë mbështetjen për Trumpin

Nga Steve Mccann “American Thinker” Që nga 9 nëntori i vitit 2016, elitat në SHBA kanë përdorur në mënyrë obsesive bllokadën apo strukturat e “Deep State”...

Blog 08:32 - 3 Qershor, 2020

E vërteta mbi maskat/ A na mbrojnë ato nga koronavirusi?

“The Week” * Ekspertët e shëndetësisë, po rekomandojnë tashmë që njerëzit të mbulojnë fytyrat e tyre kur ndodhen në vende publike. Por a janë maskat vërtet...

Blog 08:40 - 2 Qershor, 2020

Merilin Monro, drama që fshihej pas buzëqeshjes sharmante të divës së Hollivudit

Sot aktorja do të mbushte 94-vjeç. Mjerisht, disa nga njerëzit më kreativë dhe frymëzues të historisë, kanë gjithashtu prirjen të kenë më shumë drama e dhimbje...

Blog 08:32 - 2 Qershor, 2020

Vetëm republikanët i garantojnë rendin dhe sigurinë Amerikës

Nga Daniel Mccarthy “National Interest” Republikanët patën një monopol virtual në Shtëpinë e Bardhë gjatë viteve 1969-1993, me vetëm një ndërprerje 4-vjeçare pas skandalit të Uotergejtit....

Blog 14:29 - 1 Qershor, 2020

Kush ishte Xhejms Bondi i vërtetë, që frymëzoi personazhin e “Agjentit 007”

Në vitin 2014, lehtësimi i klauzolave të Ligjit britanik të Sekreteve, e lejoi një familje që kishte qenë gjithmonë kureshtare mbi angazhimin e gjyshit gjatë kohës...

Blog 12:31 - 31 Maj, 2020

Të ndryshojmë qytetet

Prej disa javësh jeta në qytete është vënë në gjendje pauze. Rrugë të heshtura, qiej bosh, parqe të shkreta, kinema, bare dhe muzeume të mbyllura. Frenezia...

Blog 13:03 - 11 Maj, 2020

Mitologjia e Planit Marshall

Nga çfarëdolloj ane, kur verifikohen situata emergjence, është bërë zakon që t’i drejtohen kësaj klisheje të leksikut politik: «Këtu do të na duhej një Plan Marshall»....

Blog 15:16 - 25 Prill, 2020

Si e “pushtoi” njerëzimi Tokën?

Një shtyllë kryesore e modelit “jashtë Afrikës” të origjinës së njeriut, është ajo që ka të bëjë me ngjarjet që kanë ndodhur jashtë kontinentit afrikan. Sipas...

Blog 08:40 - 16 Prill, 2020

“Epidemia” tjetër / Statistikat e koronavirusit, çfarë mund të besojmë dhe çfarë duhet të injorojmë?

Javët e fundit kemi parë një epidemi të pandalshme… të statistikave. Vala kërcënon të na rrëmbejë të gjithëve, por çfarë kuptimi kanë të gjithë këta numra?...

Blog 09:42 - 15 Prill, 2020

Televizioni viral/ Lajeni ekranin me dezinfektant dhe shpëtoni nga studiot e marrëzisë

Një rrëfim nga Stefano Benni Mirëmbrëma. Unë jam Mentoni juaj dhe sonte jemi këtu për një debat shumë të rëndësishëm. A kemi siguri për atë që...

Politikë 09:05 - 6 Prill, 2020

Rudolf dhe Adolf Dasler/ Si rivaliteti i egër mes 2 vëllezërve, çoi në krijimin e “Adidas” dhe “Puma”

Këpucët që kishte veshur atleti afro-amerikan Xhesi Ouens në momentin që u ngjit podiumin e vendit të parë në Lojërat Olimpike të vitit 1936 në Berlin,...

Blog 08:41 - 6 Prill, 2020

Intervista/ Pse vaksina kundër koronavirusit, mund të jetë vite larg

* Dr.Pol Ofit, Drejtor i Qendrës së Edukimit mbi Vaksinat në Spitalin e Fëmijëve në Filadelfia, dhe bashkë-shpikës i vaksinës së rotavirusit, shprehet pesimist mbi mundësinë...

Politikë 10:29 - 5 Prill, 2020

A do ta ndryshojë përgjithmonë jetën tonë koronavirusi?

Nga Leslie Marshall “Fox News” A do të rikthehet ndonjëherë jeta jonë në normalitet, kur të ketë mbaruar makthi i koronavirusit? A do të jemi ne...

Blog 10:19 - 5 Prill, 2020

“Skizofrenia e ngadaltë”, diagnoza që ka shpikur Rusia, për të mbyllur në psikiatri disidentët politikë

Në Rusinë sovjetike, duhet të ishte një i çmendur nëse doje të kundërshtoje komunizmin. Ose edhe nëse nuk ishe, sistemi shtetëror mjkësor sovjetik do të sigurohej...

Blog 09:07 - 4 Prill, 2020

Plani Marshall/ Si e rimëkëmbi Amerika Evropën, pas Luftës së Dytë Botërore

Presidenti amerikan, Herri Truman, nënshkroi Planin Marshall 72 vjet më parë. Nënshkrimi i tij, shpalosi strategjinë e guximshme të Amerikës për rimëkëmbjen ekonomike të Evropës pas...

Blog 08:37 - 4 Prill, 2020

SHBA do vuajë shumë nga pandemia, por do vazhdojë ta udhëheqë botën

Nga Adam Tooze “Foreign Policy” * “Kjo është kriza e parë e madhe e botës post-amerikane”- shkroi të mërkurën në rrjetet sociale ish-ministri i jashtëm suedez...

Blog 08:44 - 3 Prill, 2020

Kina nuk po e ndihmon Italinë, ajo synon t’i ikë përgjegjësisë për përhapjen e koronavirusit

Nga Mattia Ferraresi “Foreign Policy” * Italia është një terren ideal për fushatën e gjerë propagandistike të Kinës, për të shmangur vëmendjen nga përgjegjësia e saj...

Blog 09:42 - 2 Prill, 2020

Koronavirusi, e bën të domosdoshme një strategji të qartë të BE drejt Ballkanit Perëndimor

Nga Alisa Muzergues “Emerging Europe” Në kushte normale, lajmi i shumëpritur pozitiv, se vendet anëtare të Bashkimit Evropian kishin arritur një marrëveshje politike për nisjen e...

Blog 08:54 - 2 Prill, 2020

Nga shpikja e bujqësisë tek interneti/ Ja vitet që e ndryshuan historinë e njerëzimit

Nëse e imagjinoni për një moment gjithë historinë njerëzore si një album muzikor, cilat do të ishin vitet “hite” pra ato më të rënndësishme? Ato janë...

Blog 11:46 - 1 Prill, 2020

1 Prilli/ Ja gënjeshtrat më të mëdha që kanë ndryshuar historinë

1 Prilli njihet në Shqipëri si Dita e Gënjeshtrave, ndërsa në botë kryesisht si Dita e Budallait. Origjina e saj është e diskutueshme, por mendohet se...

Blog 08:45 - 1 Prill, 2020

Pse Covid-19 vret më shumë burrat se sa gratë?

Koronavirusi i ri, që shkakton sëmundjen e Covid-19, është një “virus i shanseve të barabarta” thotë dr.Kara Tanenbaum, drejtore shkencore e Institutit të Gjinisë dhe Shëndetit...

Blog 08:33 - 31 Mars, 2020

Fjala e shkencës/ Atak kardiak? Jo, në disa raste është virusi që godet zemrën, rasti i 53-vjeçares në Itali

Një grua 53-vjeçare, e cila ka qenë gjithmonë në gjendje të mirë shëndetësore, pa vuajtur asnjëherë nga sëmundje kardiovaskulare, u paraqit para ASST Spedali Civili në...

Blog 08:25 - 31 Mars, 2020

Koronavirusi/ Pse sfidat dhe vuajtjet, do sjellin nesër një botë më të mirë

Nga David Brooks “The New York Times” * Gjithçka mund të duket kaq absurde. Disa mutacione biologjike të rastësishme janë përhapur anembanë globit, duke vrarë mijëra...