Connect with Us

All posts tagged "blete"

Lajme 19:45 - 1 Janar, 2020

“Apokalipsi i insekteve”/ Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e madh

Shkencëtarët thonë, se ngrohja globale nuk është kërcënimi i vetëm serioz për njerëzit.Një kërcënim tjetër i madh është rënia e numrit të insekteve dhe zhdukja e...

Kuriozitete 13:25 - 22 Shkurt, 2019

Gjendet bleta më e madhe në botë, është një femër “beqare” që jeton vetëm

Edhe pse mendohej se specia e saj ishte zhdukur përfundimisht, së fundmi është zbuluar bleta më e madhe në botë. Hera e fundit që një bletë...

Aktualitet 23:10 - 6 Shtator, 2017

Foto/ Gruaja shtatëzënë pozon me 20,000 bletë të gjalla

Emily Mueller është nëna e re që tronditi internetin me fotografinë e saj unike por ende të frikshme të lindjes. ‘Mueller Honey Bee’ është një kompani...

Aktualitet 20:13 - 3 Gusht, 2017

Dëgjonte zhurma të çuditshme në tavan/ Kur e hap zbulon atë që nuk ia priste mendja, foto

Pronari i një shtëpie në Rusi është përballur me një befasi të vërtetë kur ka hapur tavanin për të parë se çfarë fshihej në të. Ai...

Kuriozitete 17:10 - 1 Gusht, 2015

Bletet vrasin me shume njerez se gjarperinjte

Nga përafërsisht 2.900 lloje të gjarpërinjve të njohur në botë, 400 janë helmues, ndërsa në rajonin e gjerë të Ballkanit, nga 15 lloje, helmues janë pesë....

Kuriozitete 21:15 - 27 Maj, 2015

Bletët mund të na shpëtojnë nga AIDS

Kërkues të Universitetit të Uashingtonit kanë treguar se grimca mikrospkopike të mbushura me një toksinë e gjendur në helmin e bletës mund të shkatërrojë virusin e...

Kuriozitete 13:15 - 27 Maj, 2015

E sulmojnë një milion bletë dhe mbijeton

Një bletërritës nga Kina është sulmuar nga një milionë bletë por për çudi ka mbijetuar. Madje ai ka gjetur edhe kohën për të tymosur një cigare gjatë...

Kuriozitete 13:15 - 19 Maj, 2015

Bletë brenda shensorit

Një person hyri në ashensor me rrobat e bletarit, me maskë, dhe disa kuti, ku pretendonte se i kishte bletët Ai me pas ben sikur i...

Kuriozitete 11:25 - 7 Prill, 2015

Tentojnë të vjedhin mjaltin nga një koshere, sulmohen nga 30 mijë bletë

Ngjarja ka ndodhur në Florida dhe tre “hajdutët” e mjaltit u shpëtuan nga ndërhyrja e shërbimit zjarrfikës. Këta të fundit përdorën ujë për largimin e bletëve...