Connect with Us

All posts tagged "bjellorusi"

Protestat në Bjellorusi/ Arrestohen dhjetëra protestues e gazetarë
Bota 08:21 - 12 Tetor, 2020

Protestat në Bjellorusi/ Arrestohen dhjetëra qytetarë e gazetarë

Rreth 50 protestues janë arrestuar në kryeqytetin bjellorus, Minsk, pas përleshjeve me policinë. Policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë disa mijëra protestues. Asociacioni i...

Lufta e paqartë e BE-së për të garantuar sundimin e ligjit
Blog 08:41 - 9 Tetor, 2020

Lufta e paqartë e BE-së për të garantuar sundimin e ligjit

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe” Nuk është se presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Lejen, nuk e dinte gjendjen e keqe të sundimit të ligjit...

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya, nisi të mërkurën krijimin e kabinetit në hije. Tsikhanouskaya ka garuar për presidente të Bjellorusisë në zgjedhjet e 9 gushtit. Por, mbështetësit e saj thonë se zgjedhjet janë manipuluar nga Alyaksandr Lukashenka, për t'i siguruar atij mandatin e gjashtë presidencial. Qysh pas zgjedhjeve vazhdojnë edhe protestat në Bjellorusi, që bëjnë thirrje për dorëheqjen e Lukashenkës. Protestat janë shtypur brutalisht nga policia me rrahje dhe arrestime masive. Ndihmësit e Tsikhanouskayas njoftuan të mërkurën në një kanal të opozitës në aplikacionin Telegram, se avokati për të drejtat e njeriut, Hary Pahanyayla - i cili ka mbrojtur shumë aktivistë dhe gazetarë në Bjellorusi - do të jetë përfaqësues i Tsikhanouskayas për çështje të të drejtave të njeriut, ndërsa eksperti i ekonomisë, Ales Alyakhnovich, është emëruar përfaqësues për reformat ekonomike. Deklarata po ashtu citon Tsikhanouskayan të ketë thënë se "regjimi i Alyaksandr Lukashenkës nuk është thjesht i paligjshëm, por gjithashtu i paaftë për të kryer detyrat e tij". "Ne nuk mund të qëndrojmë më pasivë dhe të shikojmë se si vendi po zhytet më tej në krizë”, tha Tsikhanouskaya, një ditë pasi zhvilloi bisedime me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, në Vilnius. Tsikhanouskaya ka ikur atje shumë shpejt pas zgjedhjeve të 9 gushtit, pasi ka pasur raporte se regjimi planifikon arrestimin e saj. Lukashenka - në pushtet qysh në vitin 1994 - mohon se i ka manipuluar zgjedhjet dhe është betuar fshehurazi më 23 shtator. Vendet perëndimore refuzojnë ta njohin Lukashenkën si udhëheqës legjitim të Bjellorusisë dhe i kërkojnë atij ta transferojë pushtetin në mënyrë paqësore. Udhëheqësit e opozitës, përfshirë Tsikhanouskayan, kanë formuar Këshillin Koordinues për të lehtësuar transferimin e pushtetit.
Bota 22:18 - 30 Shtator, 2020

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse nis formimin e kabinetit në hije

Udhëheqësja e opozitës bjelloruse, Svyatlana Tsikhanouskaya, nisi të mërkurën krijimin e kabinetit në hije. Tsikhanouskaya ka garuar për presidente të Bjellorusisë në zgjedhjet e 9 gushtit....

Protestat kundër Lukashenkos/ Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi
Bota 23:18 - 27 Shtator, 2020

Protestat kundër Lukashenkos/ Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi

Policia bjelloruse ndaloi me dhjetëra protestues të dielën gjatë një marshimi në Minsk. Forcat e sigurisë në qytetin Homel përdorën gaz lotsjellës kundër demonstruesve që kërkojnë...

Masakër në një lokal në Meksikë, 11 të vdekur
Bota 20:35 - 23 Shtator, 2020

Bjellorusi: Policia shtyp protestat pas betimit të Lukashenkos

Zyrtarët policorë kanë hedhur topa uji kundër protestuesve të mbledhur në Minsk, pas presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenko, është betuar për një mandat të gjashtë, pavarësisht...

Lukashenko betohet si President në fshehtësi/ Qindra zyrtar të pranishëm në ceremoni
Bota 11:33 - 23 Shtator, 2020

Lukashenko betohet si President “në fshehtësi”/ Qindra zyrtarë të pranishëm në ceremoni

Pas disa javësh proteste për shkak të zgjedhjeve të diskutueshme të gushtit, mediat shtetërore të Bjellorusisë raportojnë se është zhvilluar një ceremoni e fshehtë. Sipas tyre...

Blog 13:16 - 20 Shtator, 2020

“Gjuetia” e Llukashenkos ndaj udhëheqësve të opozitës në Bjellorusi

Nga Sergei Kuznetsov “Politico” Minsk – Svetlana Aleksieviç është një personazh shumë i rrallë në Bjellorusi. Kjo jo vetëm për faktin se ajo është fituese e...

Rezoluta e PE-së nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi
Bota 19:01 - 17 Shtator, 2020

Rezoluta e PE-së nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi

Parlamenti Evropian me shumicë dërrmuese votash ka miratuar një rezolutë përmes së cilës nuk njeh Alyaksandr Lukashenkan si president të Bjellorusisë, sapo mandati i tij aktual...

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos/ Mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë
Bota 23:23 - 13 Shtator, 2020

Vazhdojnë protestat kundër Lukashenkos/ Mbi 100 mijë protestues mbushin rrugët e Bjellorusisë

Në Bjellorusi, të paktën 100,000 protestues dolën të dielën në rrugët e Minskut, në njërën nga demonstratat më të mëdha kundër Presidentit Aleksandër Lukashenko, pas zgjedhjeve...

Politikë 19:53 - 11 Shtator, 2020

Kriza në Bjellorusi/ Ministrja e Jashtme e Suedisë telefonatë me Ramën: Me mikun tim të dashur

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde ka bërë me dije se ka zhvilluar një bisedë me kreun e OSBE, kryeministrin Edi Rama, lidhur me krizën...

Serbia pezullon stërvitjet ushtarake/ Shmang pjesëmarrjen në Bjellorusi
Kosova & Rajoni 20:46 - 9 Shtator, 2020

Serbia pezullon stërvitjet ushtarake/ Shmang pjesëmarrjen në Bjellorusi

Qeveria e Serbisë, vendosi të mërkurën që për gjashtë muajt e ardhshëm të ndërpriten të gjitha stërvitjet ushtarake dhe veprimtaritë e tjera ushtarake me të gjithë...

Bjellorusi, arrestohet në kufi opozitarja Maria Kolesnikova
Bota 15:56 - 8 Shtator, 2020

Bjellorusi, arrestohet në kufi opozitarja Maria Kolesnikova

Autoritetet kufitare të Bjellorusisë thanë se Maria Kolesnikova, një ndër anëtaret kryesore të opozitës, u arrestua të martën në mëngjes kur do të kalonte për në...

Blog 08:18 - 8 Shtator, 2020

Ekspertët: Gazi lotsjellës më i rrezikshëm nga sa mendohej, të mos përdoret më nga policia gjatë protestave

Ligjet që rregullojnë përdorimin e gazit lotsjellës nga ana e policisë gjatë protestave, janë plotësisht të palogjikshme, argumentojnë mbrojtësit e të drejtave të njeriut. Të njëjtët...

Bjellorusi/ Rrëmbehet drejtuesja e opozitës, Kolesnikova
Bota 18:37 - 7 Shtator, 2020

Bjellorusi/ Rrëmbehet drejtuesja e opozitës, Kolesnikova

Në Bjellorusi, persona të maskuar të paidentifikuar ndaluan të hënën në qendër të Minskut udhëheqësen e njohur të protestave Maria Kolesnikova dhe e morën atë me...

Braktisi Bjellorusinë pas 10 ditëve burg/ Aktivistja opozitare bjelloruse tregon si shkoi në Poloni
Bota 12:35 - 6 Shtator, 2020

Braktisi Bjellorusinë pas 10 ditëve burg/ Aktivistja opozitare bjelloruse tregon si shkoi në Poloni

Protesta të mëdha pritet të mbahen përsëri në Bjellorusi duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Aleksandër Lukashenko. Ditën e djeshme agjentët e sigurisë në kryeqytetin Minsk arrestuan...

Mijëra bjellorusë dalin në protesta, megjithë paralajmërimin e ushtrisë
Bota 11:41 - 6 Shtator, 2020

Nuk ndalen protestat në Bjellorusi/ Opozita nxjerr sërish në rrugë qytetarët

Një protesë e madhe pritet të ndodhë ditën e sotme në Bjellorusi, pasi kërkohet dorëheqja e presidentit aktual Aleksandër Lukashenko. E diela është bërë dita kryesore...

Blog 10:46 - 6 Shtator, 2020

Bjellorusia, një betejë për zemrën dhe shpirtin e Evropës

Nga Terry Glavin “National Post” Tani që regjimi i diktatorit bjellorus Aleksandër Llukashenko është kapur në flagrancë duke manipuluar sërish zgjedhjet, nuk do të ishte shumë...

Bota 22:40 - 2 Shtator, 2020

SHBA-ja kërkon t’i jepet fund dhunës në Bjellorusi

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Shtetet e Bashkuara kërkojnë nga qeveria bjelloruse që t’i japë fund menjëherë shtypjes së protestave opozitare, të...

Protestat në Bjellorusi/ Qytetarët mblidhen para rezidencës së Lukashenkos
Bota 21:59 - 30 Gusht, 2020

Protestat në Bjellorusi/ Qytetarët mblidhen para rezidencës së Lukashenkos

Dhjetëra mijëra bjellorusë duke thirrur “Gëzuar ditëlindjen o mi” dhe me flamuj kuq e bardhë në duar, u mblodhën të dielën afër rezidencës së Presidentit Aleksandër...

“Kam gati trupat që do ndërhyjnë në Bjellorusi”/ Merkel paralajmëron Putin
Bota 20:41 - 28 Gusht, 2020

“Kam gati trupat që do ndërhyjnë në Bjellorusi”/ Merkel paralajmëron Putin

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar presidenin rus, Vladimir Putin që të mos ndërhyjë ushtarakisht në Bjellorusi, pasi ky i fundit tha se do të dërgojë...

Rama thirrje Lukashenkos/ Pranoni kërkesën tonë
Politikë 11:28 - 28 Gusht, 2020

Rama thirrje Lukashenkos/ Pranoni kërkesën tonë

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kreut të OSBE-së, i ka bërë thirrje presidentit të Bjellorusisë, Alexander Lukashenko që të pranojë të nisë negociatat për zgjidhjen...

Serbia nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi
Bota 19:12 - 27 Gusht, 2020

Serbia nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi

Qeveria e Serbisë iu bashkua të enjten Bashkimit Evropian në mosnjohjen e rezultatit të zgjedhjeve në Bjellorusi dhe kritikave ndaj shtypjes së protestave kundër udhëheqësit autokrat...

“Rama është negociator i brishtë”/ Lubonja: Ja pse nuk duhet të shkojë në Bjellorusi
Politikë 18:31 - 24 Gusht, 2020

“Rama është negociator i brishtë”/ Lubonja: Ja pse nuk duhet të shkojë në Bjellorusi

Analisti Fatos Lubonja, pretendon se kryeministri Edi Rama nuk është personi i duhur për të negociuar në Bjellorusi. Lubonja tha se Rama nuk mund të flasë...