Connect with Us

All posts tagged "biznesi"

Ekonomi 08:23 - 17 Shkurt, 2020

Paketa për bizneset/ Zbardhet udhëzimi, si do të njihen shpenzimet e zbritshme për dëmet nga tërmeti

Ministria e Financave ka hartuar një draft udhëzim, i cili i jep zgjidhje një nga kërkesave më shumë të artikuluara nga biznesi, për njohjen, si shpenzime...

Ekonomi 08:19 - 3 Shkurt, 2020

Dëmet nga tërmeti/ Gati plani i masave për bizneset, ja çfarë duhet të dini

Ministria e Financave dhe Ekonomisë po punon për  një plan plan masash në ndihmë të bizneseve të dëmtuara nga tërmeti. Sipas burimeve zyrtare nga Financat, ky...

Rama dhe basha
Politikë 13:35 - 31 Janar, 2020

Zbulohet një tjetër provë e marrëveshjes me Bashën/ Rama miliona euro për firmën që paguan te kunati

Në fund të vitit të kaluar, vetëm një muaj pas tërmetti tragjik të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama dha një tjetër provë të marrëveshjes së tij...

Sociale 10:33 - 27 Janar, 2020

Minatorët nuk verbohen nga qorrat dhe nuk keqpërdoren nga të keqpërdorurit!

Kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kol Nikollaj hedh akuza të forta në drejtim të të ashtuquajturës “Organizata Politike”, dhe Arlind Qorri. Në një deklaratë...

Ekonomi 08:22 - 27 Janar, 2020

Bizneset pesimiste për 2020-n/ Çdo ndodhë pas mbarimit të TAP

Pjesa më e madhe e bizneseve janë pesimistë për ecurinë e aktivitetit të tyre në vitin 2020. Euro e ulët ka goditur eksportuesit, konsumi është i...

Politikë 12:07 - 11 Janar, 2020

Pazare, korrupsion dhe biznese të fshehura të pushtetarëve/ Pse duhet rishikuar ligji për deklarimin e pasurisë

Ligji shqiptar për deklarimin e pasurive mund të vleresohet pa frikë si një nga më të rreptet për sa i takon fushës së subjekteve që përfshin...

Ekonomi 08:52 - 30 Dhjetor, 2019

Ishte 1 janari 2020/ Shtyhet sërish afati i daljes në tregun e lirë të energjisë për bizneset e lidhur në 35 kv

Të paktën 33 subjekte të lidhur në tension 35 kilovolt dhe që kanë detyrimin për të gjetur energjinë në tregun e lirë kishin arritur të lidhnin...

Politikë 15:31 - 29 Dhjetor, 2019

Një farë noekomunistësh që nuk i duhen as dreqit

Shfaqen gati një herë në vit, shumicën e akteve të tyre i kanë bërë në përplasje me personazhe apo dhe me vetë institucione shtetërore. Kanë sulmuar...

Politikë 12:17 - 26 Dhjetor, 2019

Pasqyrë e varfërisë dhe e zbrasjes së Shqipërisë/ Tregtarët dëshmojnë për rënie drastike të konsumit

Përfaqësues të Partisë Demokratike kanë qënë të pranishëm sot në Rrogozhinë, e cila sipas tyre është pasqyra e varfërisë dhe e zbrasjes së Shqipërisë gjatë viteve...

Ekonomi 08:17 - 11 Dhjetor, 2019

Fiskalizimi/ Rreth 100 milion euro kosto për bizneset

Procesi i fiskalizimit do të kërkojë që bizneset të nxjerrin më shumë para ekstra nga xhepi. Për t’iu përshtatur kërkesave të reja të fiskalizimit, një biznesi...

Politikë 18:36 - 13 Nentor, 2019

“Pesë hapat tanë për biznesin e vogël”/ Pas premtimeve, Basha zbulon planin

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nga qyteti i Fierit ka shpalosur programin e partisë së tij për biznesin e vogël. Programi, i cili sipas Bashës...

Politikë 11:26 - 11 Nentor, 2019

Basha takime në autostradën Tiranë-Durrës/ Vizioni ynë është një biznes i çliruar

Në vijim të turit të tij të takimeve nëpër qarqe, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha paraditen e sotme po zhvillon një takim me bizneset e...

Politikë 11:48 - 8 Nentor, 2019

Korrupsioni në nivele të frikshme/ Administrata tatimore i “merr frymën” biznesit

Ish-kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar në lidhje me raportin e bankës Botërore, ku ndër të tjera theksohet se rreth 36% e...

Politikë 10:40 - 8 Nentor, 2019

Luli në vilat e Papulit, një histori që nuk po ndalet

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha prej gati dy javësh është përfshirë një një skandal. Ai do të ishte një lajm kalimtar vetëm në rast...

Politikë 11:33 - 7 Nentor, 2019

Foto-Hidhet guri i parë/ Korça, qyteti i Inovacionit

Ish-ministri i Bujqësisë, Niko Peleshi ka zhvilluar një takim në Tiranë me rreth 25 biznese në fushën e teknologjive të informacionit dhe inovacionit. Në një postim...

Politikë 11:53 - 30 Tetor, 2019

Faktet/ Lulzim Basha në shtratin e oligarkëve

Disa ditë më parë, CNA.al solli një material të plotë me një vëzhgim të bërë prej rreth një viti, në lidhje me një biznesmen të sulmuar...

Ekonomi 08:35 - 26 Tetor, 2019

Kriza, shëndeti dhe emigracioni/ Arsyet se pse po falimentojnë bizneset

80% e bizneseve të anketuara japin si arsye kryesore krizën ekonomike, emigracionin dhe gjendjen shëndetësore. “Monitor” kreu një sondazh me 100 biznese të regjistruar në Drejtorinë...

Sociale 08:41 - 25 Tetor, 2019

Tabela krahasuese e taksave/ Bizneset shqiptare kanë barrën më të lartë në rajon

Bizneset e Shqipërisë dhe të Serbisë kanë barrën më të lartë të taksave në rajon. Sipas të dhënave të raportit “Doing Business 2020”, të publikuar nga...

Politikë 14:00 - 11 Tetor, 2019

“Qeveria vijon të rëndojë klimën e binzesit në Shqipëri”/ PD: Vendosi një tjetër barrierë proceduriale antiligjore

Drejtori i Kabinetit të PD, Doriam Teliti shprehet se qeveria e Edi Ramës vijon të rëndojë klimën e binzesit në Shqipëri, vendos një tjetër barrierë proçeduriale...

Ekonomi 08:22 - 9 Tetor, 2019

Shtyhet fiskalizimi/ Ja afati i ri kur bizneset do të fillojnë të përdorin sistemin e ri  

Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari, siç ishte parashikimi...

Politikë 13:53 - 3 Tetor, 2019

Financimet ruse sërish pranë Bashës

Një kompani strategjike në Shqipëri, aksionet e së cilës kontrolloheshin nga grekët dhe gjermanët, u privatizuan në fillimin e këtij viti. Një proçes i debatueshëm ku...

Politikë 13:17 - 1 Tetor, 2019

Basha si gjobaxhi/ Shantazhi ndaj biznesit arrin kulmin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është ndoshta i vetmi kryetar opozite në Europë, i cili sillet si një gjobaxhi në drejtim të biznesit. Rreth një...

Ekonomi 08:24 - 28 Shtator, 2019

Viti i koncesioneve/ 200 VIP-at e biznesit, paralajmërimi për fillimin e flluskës

Në një ekonomi që pothuajse ka ngecur, risia e vetme e vitit 2018 është hyrja e kompanive koncesionare, teksa biznesi i sigurt dhe fitimprurës me shtetin...