Connect with Us

All posts tagged "biznesi"

“Të mbështesim sipërmarrjen dhe punësimin”/ Gjergj Luca apel politikës
Sociale 18:04 - 11 Nentor, 2020

“Të mbështesim sipërmarrjen dhe punësimin”/ Gjergj Luca apel politikës

Gjergj Luca, biznesmeni dhe pronari i Rozafës, kompania më e madhe dhe kryesore në vend për përpunimin dhe eksport-importin e Peshkut, ka vendosur të zgjerojë aktivitetin...

“Qeveria do shpenzojë 1.5 milion euro”/ Reagon PD: Kjo nuk është ndihmë por tallje me biznesin
Politikë 20:06 - 4 Nentor, 2020

“Qeveria do shpenzojë 1.5 milion euro”/ Reagon PD: Kjo nuk është ndihmë por tallje me biznesin

Partia Demokratike ka reaguar pas vendimit të qeverisë për dhënien e ndihmës financiare për disa biznese në kuadër të parandalimit e të kontrollit të pandemisë COVID-19....

Ekonomi 09:46 - 31 Tetor, 2020

2021, sa taksa do të paguajnë bizneset dhe individët?

Të ardhurat tatimore (taksat që paguajnë bizneset dhe individët) pritet që të jenë 437 miliardë lekë (3.3 miliardë euro) në vitin 2020, me një rritje prej...

Politikë 09:35 - 21 Tetor, 2020

Biznesi i vogël më i prekuri nga kriza/ Basha bën thirrjen urgjente

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha thotë se biznesi i vogël është në krizë. Teksa ka publikuar denoncimin e një pronari të një lokali, Basha thotë...

Legalizimi i pronave/ Taulant Balla dhe Artan Lame shpërndanë 67 certifikata pronësie në Belsh
Politikë 11:23 - 17 Tetor, 2020

“Je gënjeshtar”/ Balla i përgjigjet Bashës: Kishte të drejtë Jozefina

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas deklararës së Lulzim Bashës, i cili tha se qeveria nuk i ka zeruar taksat...

“Nuk është e vështirë të ‘shesësh’ Shqipërinë”/ Yuri Kim tregon tri prioritet e saj
Politikë 21:15 - 15 Tetor, 2020

“Nuk është e vështirë të ‘shesësh’ Shqipërinë”/ Yuri Kim tregon tri prioritet e saj

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka apeluar për përmirësimin e klimës së biznesit në Shqipëri në 20-vjetorin e Dhomës Amerikane. Kim tha se shteti...

Video-7 herë 7 mos bëjnë 77?!/ Luli “shkëlqen” sërish
Satire Politike 16:21 - 12 Tetor, 2020

Video-7 herë 7 mos bëjnë 77?!/ Luli “shkëlqen” sërish

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha e ka treguar me kohë se është një “gjeni” në matematikë. Kështu, pas “perlave” si 7 herë 7 bëjnë...

Përplasja me Ramën në Opinion/ Basha tregon arsyen pse ndërhyri në emision
Politikë 12:56 - 12 Tetor, 2020

“Koha nuk pret”/ Basha “ultimatum” qeverisë: Njerëzit sot kanë nevojë për mbështetje

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të biznesit të vogël. Rabjana Shima është një prej shumë bizneseve të vogla...

Premtimi i Ramës për fermerët/ Reagon PD: Në 7 vjet u mori atyre mbi 100 milionë euro për karburantin
Politikë 18:27 - 6 Tetor, 2020

Video/ Denoncimi i PD-së: Rama për 7 vite vodhi biznesin e vogël, koha e Rilindjes së tepsisë ka mbaruar

Këshilltari për Ekonominë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti, me anë të një video në rrjetet sociale, ka denoncuar edhe njëherë faktin se si Edi Rama për...

Ekonomi 08:18 - 29 Shtator, 2020

Anketa e BSH/ Mbi 70% e bizneseve me rënie të shitjeve dhe fitimeve

Gjatë gjashtëmujorit të parë 2020, gati 72 % e ndërmarrjeve të vogla raportuan një rënie të theksuar të nivelit të shitjeve. Situata ka rezultuar e ngjashme...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Rama mbledh drejtuesit politik në qarqe
Politikë 10:11 - 25 Shtator, 2020

“Na morët në qafë”/ Ramës i dështon propaganda, “masakrohet” nga qytetarët

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Edi Rama mëngjesin e sotëm ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke publikuar një grafik,...

Rritja e pagës minimale deri në 30 mijë lekë/ Shoqatat e biznesit kundër ndryshimeve: Shton barrën fiskale
Ekonomi 09:21 - 24 Shtator, 2020

Rritja e pagës minimale deri në 30 mijë lekë/ Shoqatat e biznesit kundër ndryshimeve: Shton barrën fiskale

Nga 1 janari i 2019 paga minimale në shkallë vendi u rrit nga 24,000 në 26,000 lekë. Rritja ishte rreth 8 %. Paga minimale prej 26,000 ...

"Eksperimenti” me tatimpaguesit në kohë pandemie/ Si reaguan bizneset 
Ekonomi 08:10 - 22 Shtator, 2020

“Eksperimenti” me tatimpaguesit në kohë pandemie/ Si reaguan bizneset 

Tatimpaguesit shqiptarë në periudhën e pandemisë kanë reaguar më shumë ndaj thirrjeve pozitive të tatimeve për zbatimin e ligjit për deklarimin e pagave të punonjësve të...

Rikthimi i Edi Ramës tek bixhozi/ Pyetjet që “kryqëzojnë” Ramën, kush e detyroi të shkelë ligjin
Politikë 09:43 - 10 Shtator, 2020

“Korrupsion, nepotizëm, klientelizëm”/ Kulluri “kryqëzon” Ramën pas raportit të DASH, nuk kursen as opozitën

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka reaguar pas publikimit të raportit të DASH, për klimën e biznesit në Shqipëri, ku ndër të tjera...

Aktualitet 09:24 - 10 Shtator, 2020

DASH “shuplakë” qeverisë/ Shqipëria vend i vështirë për të bërë biznes

Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar raportin e klimës së të bërit biznes në Shqipëri. Raporti është një “shuplakë” për qeverinë shqiptare, ndërsa thuhet se vendi...

Efektet e pandemisë/ 55 mijë persona dolën nga skema e sigurimeve
Sociale 08:18 - 4 Shtator, 2020

Efektet e pandemisë/ 55 mijë persona dolën nga skema e sigurimeve

Numri mesatar i kontribuuesve në skemën e sigurimeve shoqërore në 6 -mujorin e parë të vitit 2020 ra me 55 mijë e 367 persona në raport...

Politikë 09:16 - 2 Shtator, 2020

Efektet e pandemisë/ 57 000 qytetarë dolën të papunë, Shqipëria dha ndihmën më të ulët në Rajon

Ekonomia e Shqipërisë pësoi dy goditje të njëpasnjëshme, efektet e tërmetit shkatërrimtar dhe pandemisë globale Covid-19. Izolimi i detyruar dhe paralizimi i aktivitetit ekonomik detyroi qeverinë...

Efekti i COVID-19/ Kontratat tek sigurimet u tkurrën me rreth 28%, paguhen 37 milionë euro dëme
Ekonomi 14:42 - 1 Shtator, 2020

Efekti i COVID-19/ Kontratat tek sigurimet u tkurrën me rreth 28%, paguhen 37 milionë euro dëme

Efekti i pandemisë ka vijuar të ndjehet në tregun e sigurimeve teksa numri i kontratave është tkurrur me rreth 28 për qind deri në fund të...

“Qeveria i jep goditjen finale mijëra bizneseve”/ Eksperti i ekonomisë ngre alarmin
Ekonomi 08:18 - 1 Shtator, 2020

Studimi/ Vetëm 61% e bizneseve në Shqipëri kanë mbetur fitimprurëse pas pandemisë

Heqja e masave kufizuese dhe kthimi në normalitet i aktivitetit ekonomik në vend nuk po sjell shërim të shpejtë në shumë biznese. Banka Botërore, në një...

Pasojat e krizës/ Mbyllen 32.4 mijë biznese, dalin të papunë 57 mijë persona 
Ekonomi 08:18 - 31 Gusht, 2020

Pasojat e krizës/ Mbyllen 32.4 mijë biznese, dalin të papunë 57 mijë persona 

Në vetëm pak muaj, kanë falimentuar gati një e treta e bizneseve në vend dhe kanë dalë dhjetëra të papunë. Fatale ka qenë pandemia për mijëra...

Covid-19 po falimenton në masë bizneset e vogla/ Rriten me 54% mbylljet e subjekteve
Ekonomi 08:22 - 27 Gusht, 2020

28 biznese në ditë u mbyllën gjatë muajit korrik/ Rritje 40% nga 2019-a

Afërdita ish edukatore kopshti, prej 2 vitesh tregtonte veshje për fëmijë në zonën e Freskut, por për shkak të mungesës të punës dhe rënies të xhiros...

Paketa 2, paguhen 172.5 mijë punonjës/ 14% e tyre pas ankesave 
Ekonomi 11:23 - 26 Gusht, 2020

Paketa 2, paguhen 172.5 mijë punonjës/ 14% e tyre pas ankesave 

Deri më 21 gusht, ndihmën financiare prej 40 mijë lekësh në kuadër të paketës 2 e kanë përfituar 172,473 qytetarë të larguar nga puna në 47,433...

Kostoja e lartë e subvencionimit të biznesit me para publike
Ekonomi 10:07 - 26 Gusht, 2020

Kostoja e lartë e subvencionimit të biznesit me para publike

Nga Klodian Tomorri  Kur nisi pandemia dhe qeveritë kufizuan aktivitetin ekonomik, ekspertët në mbarë botën debatuan se si duhet të ishte ndihma shtetërore. Përgjithesisht ekonomistët u...