Connect with Us

All posts tagged "bizneset"

Ekonomi 08:36 - 22 Shkurt, 2020

Detajet e Paketës Fiskale për bizneset e dëmtuara nga tërmeti/ Zbardhen ndryshimet ligjore

Zbardhen ndryshimet ligjore dhe udhëzimet që do i vijnë në ndihmë bizneseve që janë dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Si do veprohet për të përfituar...

Lajme 10:27 - 18 Shkurt, 2020

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

Eva Blushi, bashkëshortja e ish-deputetit Ben Blushi, sot drejtor i televizionit kombëtar Top Channel, njëkohësisht me profesionin e noteres rezulton edhe aksionere jo vetëm në një...

Ekonomi 08:12 - 30 Janar, 2020

Bizneset shqiptare po i zëvendësojnë vendet e punës të mbetura bosh me shtetas nga Azia dhe Afrika

Chandra Selli ka pak javë që ka lënë vendlindjen për të punuar si kamariere në Tiranë. Bashkëshorti i saj është zhvendosur në Itali, ndërsa pjesa tjetër...

Ekonomi 09:00 - 22 Janar, 2020

Bizneset po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Bankat tregtare kanë vëne re se gjatë 3-mujorit të fundit të vitit 2019 ka një rritje të tendencës për kredi, të cilat do të shkojnë për...

Politikë 11:53 - 30 Tetor, 2019

Faktet/ Lulzim Basha në shtratin e oligarkëve

Disa ditë më parë, CNA.al solli një material të plotë me një vëzhgim të bërë prej rreth një viti, në lidhje me një biznesmen të sulmuar...

Ekonomi 09:12 - 27 Shtator, 2019

30 shtatori afati i fundit për bilancet/ 5,000 biznese ende nuk e kanë dorëzuar

Edhe pse afati i fundit për dorëzimin e pasqyrave financiare të bizneseve, që është 30 shtatori, po afron, rreth 5,000 biznese ende nuk kanë dorëzuar bilancet...

Ekonomi 08:42 - 10 Shtator, 2019

Bizneset në “kolaps”/ Lista e borxhlinjve në tatime u zgjerua me 27% këtë vit

Përgjysmimi i ritmeve të rritjes ekonomike, konsumi i dobët, kriza e zgjatur politike e kombinuar me një aksion antiinformalitet e kanë përkeqësuar më tej klimën e...

Politikë 11:34 - 14 Gusht, 2019

Aksioni anti-informalitet/ Ish-ministri i Ramës flet për larje hesapesh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka reaguar për masat që po merren nga qeveria kundër bizneseve në kuadër të luftës kundër informalitetit. Përmes një statusi në...

Sociale 08:08 - 7 Gusht, 2019

Forcohet, Ligji anti-duhan/ Kufizime dhe gjoba të larta për bizneset

Ligji i ri “Për mbrojtjen e shëndetit nga produktet e duhanit,hyn në fuqi në datën 15 gusht. Ky ligj parashikon forcimin e një sërë masash, duke sjellë...

Ekonomi 15:27 - 26 Korrik, 2019

Sot hyn në fuqi ligji/ Biznese, ja sa ditë kohë keni për të hapur llogari bankare

Sot ka hyrë në fuqi ligji që detyron të gjitha bizneset, edhe ato të vogla, që të hapin llogari bankare, që është pjesë e një pakete...

qytetari dixhital
Aktualitet 08:34 - 3 Maj, 2019

Zbardhen shifrat alarmante/ Mbyllen 4,200 biznese

Mesatarisht gjatë muajit prill, 33 biznese kanë bërëkërkesë çdo ditë për të pezulluar aktivitetin e tyre. Sipas të dhënave qëDrejtoria e Përgjithshme e Tatimeve përditëson çdo ditë, vetëm gjatë muajit Prill kaluan në status pasiv 1000 biznese...

Aktualitet 08:24 - 2 Maj, 2019

Kujdes! APP ka një njoftim të rëndësishëm

Autoriteti i Prokurimit Publik njofton të gjithë operatorët ekonomikë se duke nisur nga data 3 maj, për 24 orë nuk do të jetë funksional sistemi i...

Aktualitet 15:04 - 3 Prill, 2019

“Korrupsion dhe terror ndaj bizneseve”/ Shkrihet Hetimi Tatimor

Hetimi Tatimor, i cili ka qënë një strukturë në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve, që kishte kompetenca specifike që shkonte dhe merrej kryesisht me hetimin e...

Aktualitet 17:01 - 1 Prill, 2019

Takimi me bizneset/ Basha shpalos planin ekonomik

Nga Malësia e Madhe ku po zhvillon një takim derë më derë me bizneset kreu i PD-së, Lulzim Basha ka prezantuar planin e tij të biznesit....

Aktualitet 15:57 - 18 Mars, 2019

Falimentimi i bizneseve/ Tabaku zbulon arsyet

Ish-deputetja demokrate, Jorida Tabaku, në një postim në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me ekonominë shqiptare. Sipas Tabakut, ekonomia shqiptare është në pikiatë dhe kjo...

Aktualitet 10:18 - 14 Mars, 2019

Bizneset po mbyten/ Ish-Ministri i Financave jep alarmin

Nga 6 muaj dhe në disa raste deri në një vit Tatimet nuk kanë rimbursuar TVSH. Konfirmimi ka ardhur nga Arben Shkodra, i Bashkimit të Prodhuesve...

Aktualitet 21:24 - 10 Mars, 2019

Ulja e rimbursimit të TVSH-së/ Bizneset në protestë

Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në rrjetet sociale ka bërë publik mesazhin e ardhur në adresë të tij ku paralajmërohet një protestë me datë 14...

Aktualitet 08:36 - 10 Mars, 2019

Plakja e popullsisë/ Bizneset që lulëzojnë dhe ato që rrezikohen

Në vitin 2021, Shqipëria pritet të përfshihet në një proces të shpejtë plakje pasi numri i të moshuarve mbi 65 vjeç për 100 të rritur në...

Aktualitet 15:15 - 1 Mars, 2019

Foto-Gazi lotsjellës në protestë/ Ardi Veliu letër bizneseve

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, iu ka dërguar sot një letër bizneseve në rrugën para Parlamentit. Me anë të kësaj letre, Veliu...

Sociale 08:53 - 25 Shkurt, 2019

Çfarë po ndodh me tregun e qirasë/ Ku ia vlen të blesh apartament

Agjentët e pasurive të paluajtshme, të cilët merren kryesisht me segmentin e qirasë, pohojnë për “Monitor” se tregu i qirasë është dinamik dhe ka lëvizje gjithmonë....

deputetja e pd, jorida tabaku
Aktualitet 15:47 - 6 Shkurt, 2019

Bizneset në krizë/ Tabaku shpalos planet e zgjidhjes

Nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë njëkohësisht deputete e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka takuar sot bizneset në kryeqytet. Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan...

kreui pd lulzim basha
Aktualitet 11:30 - 1 Shkurt, 2019

Basha jep alarmin/ Shqipëria zhytur në krizë të trefishtë

Në një takim me bizneset, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur për gjendjen e sipërmarrjes në vendin tonë. Basha ka thënë se sjellja vulgare...

Aktualitet 11:58 - 24 Janar, 2019

Kontrolli i fondeve publike/ Vetting edhe për bizneset?

Vetting-u është një proces përmes të cilit hetohet për një individ, kompani ose ndonjë entitet tjetër para se të merret një vendim për të bashkëpunuar në...