Connect with Us

All posts tagged "bizneset"

“Katastrofa Subashi dhe hajduti Rama falimentojnë bizneset në Fier”/ Luan Baçi denoncon “braktisjen” e plazhit të Semanit
Politikë 18:18 - 5 Korrik, 2020

“Qeveritarët e korruptuar me pushime në hotele relaksi”/ Baçi denoncon “braktisjen” e plazhit të Semanit

Kreu i Degës së Partisë Demokratike në Fier, Luan Baçi ka denoncuar falimentimin që kreu i bashkisë Subashi dhe kryeministri Rama po u bëjnë bizneseve në...

Ekonomi 18:04 - 17 Qershor, 2020

Rama kërcënoi me rimbyllje/ Malaj bën llogaritë: Do ishte fatale për bizneset

Eksperti i ekonomisë Arben Malaj në një lidhje me News, 24, ka komentuar deklaratat e kryeministrit Rama, i cili duke iu referuar rritjes së shifrave me...

Denoncim 22:48 - 14 Qershor, 2020

Denoncimi/ Drejtoria Tatimore Durrës bllokoi llogaritë e 106 bizneseve gjatë Covid-19

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari i cili shkruan se Drejtoria Rajonale Tatimore Durrës ka bllokuar numrat e llogarive të 106 bizneseve...

Politikë 16:11 - 7 Qershor, 2020

Basha takim me bizneset e vogla në Tiranë/ “Do të vazhdojmë të jemi zëri juaj”

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim këtë të diel me pronarë të bizneseve të vogla në Tiranë. Gjatë takimit në njësinë numër...

Politikë 22:39 - 4 Qershor, 2020

Rama “i siguron vetes” dy mandate dhe bën premtimin e madh/ “Biznesi i vogël zero taksa deri në 2029”

Kryeministri Edi Rama, në një lidhje me emisionin “Opinion”, tha se biznesi i vogël që kap xhiron deri në 140 mijë dollarë në vit nuk do...

Sociale 17:45 - 20 Maj, 2020

Qeveria ndryshon Aktin Normativ “anti Covid-19”/ Gjoba bizneseve që s’aplikojnë për pagën e punonjësve

Këshilli i Ministrave ka bërë disa ndryshime dhe shtesa në aktin normativ të datës 15 mars të këtij viti në kuadër të masave të veçanta anti...

Sociale 21:32 - 29 Prill, 2020

Drejtoresha e tatimeve thirrje bizneseve/ “3800 subjekte nuk kanë aplikuar për pagën e luftës, afat deri të martën”

Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimaj, në një lidhje me “Open”, ka  folur për pagën e luftës. Ajo bëri me dije se nga paketa e parë janë...

Ekonomi 08:22 - 29 Prill, 2020

Bizneset dynden në QKB të ndryshojnë kodin e aktivitetit/ Si të veproni kur ju refuzohet ndihma

Nuk kishte shkuar akoma ora 8 e mëngjesit, por para Qendrës Kombëtare të Biznesit ditën e djeshme kishte më shumë se 20 persona që prisnin në...

Politikë 21:57 - 27 Prill, 2020

“84% e bizneseve në punë”/ Rama: Jemi hapur goxha, për dy javë plan tjetër

Kryeministri Edi Rama në një lidhje me emisionin “Real Story” u shpreh se aktualisht 84% e biznesit i është kthyer punës me lehtësimin e masave dhe...

Politikë 20:29 - 27 Prill, 2020

“Jemi në një situatë të vështirë”/ Meta: Duhen më shumë përpjekje për të mbrojtur bizneset

Presidenti Ilir Meta i ka bërë sërish thirrje qeverisë të bëjë më shumë përpjekje për të mbrojtur bizneset dhe punonjësit që rrezikojnë vendet e punës. “Jemi...

Politikë 14:01 - 24 Prill, 2020

Qeveria bën premtime boshe ndaj qytetarëve dhe biznesit/ Zbulohen shifrat nga thesari

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida tabaku është shprehur se qeveria ka bërë premtime boshe për qytetarët, në lidhje me ndihmën ndaj biznesit. Në një deklaratë për...

Lajme 23:35 - 22 Prill, 2020

“Nuk kemi fituar dhe skemi pse paguajmë taksa”/ Dy biznesmenët përplasen në emision

Në emisonin “Open”, ku po diskutohet paketa ekonomike e lançuar nga qeveria, ka krijuar debate mes dy biznesmeneve Nikollaq Neranxi dhe Luan Bregasi. Debati mes tyre...

Politikë 13:37 - 21 Prill, 2020

Skandali- Shqipëria në karantinë/ Koncesionari i Rinasit urdhëron hapjen e bizneseve

CNA.al ka siguruar dokumentet ekskluzive, të cilat tregojnë se koncesionari i Rinasit urdhëron hapjen e bizneseve, pavarësisht situatës që ndodhet vendi për shkak të koronavirusit. Ndërkohë...

Sociale 08:22 - 21 Prill, 2020

Disa bizneseve u refuzohet ndihma financiare nga tatimet pasi aktiviteti lejohet të funksionojë/ Por E-Albania nuk u jep leje të punojnë!

Kristi ka një aktivitet parkimi ne Tiranë. Në kushtet kur makinat nuk lejohen të qarkullojnë, ai nuk ka pasur punë muajin e fundit. Pasi aplikoi për...

Sociale 23:05 - 20 Prill, 2020

“Bizneset do hapen me masa të rrepta”/ Manastirliu shpjegon protokollin që duhet zbatuar

Ministrja e Shëndetësisë e Ogerta Manastirliu, ka folur për bizneset që do të hapen gjatë ditëve në vijim duke respektuar masat që ka vendosur qeveria. Manastirliu...

Shëndeti 17:23 - 18 Prill, 2020

“Boll me eksperimente të dështuara!”/ Mjeku propozon zgjidhjen për lehtësimin e masave shtrëguese

Ekspert i Shëndetit Publik, Erion Dasho, përmes një reagimi në rrjetet sociale, shprehet se i duhet dhënë fund eksperimenteve të dështuara lidhur me shtrëngimin apo lirimin...

Politikë 12:22 - 18 Prill, 2020

Bojaxhiu i Edi Ramës/ Nga jeta e Ardit Gjoklajt tek tenderat, inceneratorët dhe mjerimi në Tiranë

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dje në një ndërhyrje të tij në debatin publik mes biznesit dhe qeverisë, ka thënë se bizneset VIP nuk ka sens...

Ekonomi 21:03 - 13 Prill, 2020

Eksperti i ekonomisë: Nëse bizneset do të falimentojnë situata do vështirësohet

Eksperti i ekonomisë Ilir Ciko, ka kërkuar të merren masa për të mbështetur biznesin për të kaluar këtë fazë të vështirë dhe për të rifilluar aktivitetin...

Politikë 11:12 - 9 Prill, 2020

Paketa e zgjeruar/ Ja kush janë kategoritë e reja që përfitojnë pagën e luftës

Kryeministri Rama ka njoftuar kategoritë e reja të bizneseve që përfitojnë pagën e luftës nga paketa e zgjeruar. Ai shprehet se bizneset e tjera që do...

Politikë 21:01 - 6 Prill, 2020

Rama jep shifrat/ Ja sa punonjës dhe biznese kanë përfituar sot pagën e luftës

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se ka filluar përfitimi i pagës së luftës nga bizneset e vogla dhe qytetarët. Rama bën me dije se gjatë ditës...

Ekonomi 21:45 - 30 Mars, 2020

Bizneset shqiptare kanë “ngrirë”/ A do të merren pagat e muajit mars?

Zhvillimet e reja që vijnë çdo ditë prej pandemisë, kanë bërë që bizneset të llogarisin me laps e letër pasojat e saj. Mungesa e likuiditetit pritet...

Lajme 17:38 - 30 Mars, 2020

Del urdhëri i ri/ Këta biznese, nga sot lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre

Gomisteria, kancelaritë dhe libraritë, që qëndronin të mbyllura me urdhër të qeverisë si pjesë e masave ndaj parandalimit të përhapjes së koronavirusit, duke nisur nga sot lejohen...

Ekonomi 08:28 - 27 Mars, 2020

Bizneset të mbyllura, por do detyrohen të paguajnë taksa

Bujar H., që ka një subjekt agjencie turistike iu drejtua Qendrës Kombëtare të Biznesit (QKB) për të pezulluar aktivitetin deri në verë, pasi për vetë natyrën...