Connect with Us

All posts tagged "biznese"

Politikë 11:04 - 26 Shkurt, 2021

“Biznesi do trajtohet si partner”/ Basha: Ndryshimi do jetë shumë i shpejtë!

Kryetari i PD, Lulzim Basha, gjatë vizitës në një biznes të madh prodhues në Durrës, iu tregoi sipërmarrësve shqiptarë se si do të ndryshojë për mirë...

Politikë 10:49 - 26 Shkurt, 2021

Basha viziton bizneset në Durrës/ Sot energjia në kolaps për shkak të korrupsionit

Kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar ditën e sotme takim me përfaqësues të bizneseve në Durrës. Gjatë bashkëbisedimit me pronarin e një fabrike në qytetin...

Ekonomi 08:32 - 26 Shkurt, 2021

Numri i bareve dhe restoranteve që shitën online u trefishua më 2020

Shitjet online u revolucionarizuan gjatë pandemisë Covid-19, pasi masat kufizuese detyruan shumë biznese të operojnë në kushte jo të zakonshme. Shumë prej tyre u përshtaten duke...

Politikë 12:38 - 25 Shkurt, 2021

“Të marrësh një spec dhe një patate është mëshirë”/ Tabaku dëgjon nga afër shqetësimet e qytetarëve

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, vijoi takimet me biznesin e vogël në Tiranë. “Tregu Elektrik” dhe “Lagjia e Tabakëve”, ishin ndalesat e rradhës, ku...

Kronika 11:04 - 25 Shkurt, 2021

Zbardhet skema e ekzekutimit/ Kush ishte Behar Sofia, i lidhur me ‘bosin’ e heroinës Abdulselam Turgut

Zbardhet skema se si u ekzektutua Behar Sodia mëngjesin e sotëm në mes të Tiranës. Mësohet se 65-vjeçari ka qenë duke lëvizur në këmbë në momentin...

Kompania e Jay Z drejt falimentimit/ Reperi shet 50 përqind të aksioneve
Showbizz 16:22 - 23 Shkurt, 2021

Kompania e Jay Z drejt falimentimit/ Reperi shet 50 përqind të aksioneve

Reperi me famë botërore, Jay Z është gjendur përballë një situatë shumë të vështirë. Mediat e huaja bëjnë me dije se reperi ka shitur 50 përqind...

Iku nga frika e Vettingut/ “Rebelohet sheiku”, Agim Bendo ndaj KPK-së
Shëndeti 12:48 - 23 Shkurt, 2021

Biznese dhe patundshmëri të dyshimta?/ Gjyqtari që ka privatizuar bregdetin e Spillesë

Luan Lusha është zgjedhur kryetar i Gjykatës së Shkallës së Parë në Kavajë. Për Lushën hetimet-Vetting kanë nisur që në vitin 2019, por ende nga Komisioni...

Politikë 11:52 - 23 Shkurt, 2021

Rama vë “pikat mbi i”/ Bizneset e mëdha që duan ulje taksash të mos votojnë për ne

Kryeministri Edi Rama ka folur sot gjatë konferencës me gazetarët për taksën progresive dhe taksën e sheshtë. Rama u shpreh i vdenosur se kush nga bizneset...

Premtimet e PD?/ Ervin Bushati: Shporta e dëshirave të opozitës nuk ka sens
Politikë 19:25 - 18 Shkurt, 2021

Premtimet e PD?/ Ervin Bushati: Shporta e dëshirave të opozitës nuk ka sens

Këshilli i Ministrave ka miratuar një pakete lehtësuese financiare, për të zbutur efektet e shkaktuara nga pandemia COVID-19, ku përfshihet dyfishimi i ndihmës ekonomike për 6...

Ekonomi 08:25 - 15 Shkurt, 2021

Lufta ndaj informalitetit/ Tatimet do të kontrollojnë pasuritë e biznesit

Lufta ndaj informalitetit gjatë vitit 2021 do të kalojë në një nivel tjetër dhe do të përqendrohet kryesisht në dy linja, sipas programit të fundit ekonomik...

Ora policore/ Paralajmëron zv.drejtori i policisë së Tiranës: S’do ketë tolerime
Aktualitet 20:30 - 12 Shkurt, 2021

Ora policore/ Paralajmëron zv.drejtori i policisë së Tiranës: S’do ketë tolerime

Sapo ka hyrë ora policore e vendosur si masë për parandalimin e përhapjes së Covid-19, policia rrugore ka filluar kontrollet. Në një prononcim për Report Tv,...

Politikë 11:10 - 12 Shkurt, 2021

Tabaku ndjek nga afër problemet e bizneseve/ Tregon rrugën e vetme për të shëptuar nga kolapsi

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka dalë në terren dhe ka parë nga afër problemet e biznesit. Tabaku thekson se të gjithë janë të shqetësuar...

Aktualitet 14:37 - 9 Shkurt, 2021

Gratë e frikshme të Tiranës/ Netët e nxehta me djemtë e rinj që i çuan drejt krimit

Një ngjarje e rëndë thuajse kriminale ndodhi pak kohë më parë në ish Bllok. Një aktivitet biznesi, një butik u dogj, iu vu flaka. Pati shumë...

Ekonomi 08:56 - 4 Shkurt, 2021

Tatimet sqarojnë bizneset që dalin nga TVSH-ja/ Si të veprojnë me tepricën kreditore dhe stokun e mallrave

Nga data 1 janar i këtij viti, të gjitha subjektet që kanë qarkullim vjetor nën 10 milionë lekë nuk do të paguajnë më TVSH-në. Në zbatim...

Infektohet me Covid-19 roja I një hoteli/ Një pjesë e Australisë futet në karantinë
Bota 21:20 - 1 Shkurt, 2021

Infektohet me Covid-19 roja i një hoteli/ Një pjesë e Australisë futet në karantinë

Një pjesë e Australisë është vendosur në karantinë, pasi ditën e sotme është konfirmuar një rast me Covid-19. Mësohet se zona metropolitane e Perthit dhe disa...

Tabaku: Procesi i fiskalizimit korruptiv, kosto shtesë për bizneset
Politikë 15:19 - 20 Janar, 2021

Tabaku: Procesi i fiskalizimit korruptiv, kosto shtesë për bizneset

Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku thotë se në këto 8 vite qeverisje nga Rama, shqiptarët paguan një rritje prej 3 miliardë euro taksash shtesë. Tabaku tha...

Politikë 15:41 - 18 Janar, 2021

JOQ portal i Ilir Metës/ Përdor mediat për gjoba

Gazetari Ilirjan Blloshmi ka vënë theksin tek mediat ndërsa thekson se në Shqipëri kemi politikanët që kanë mediat e tyre. Sipas tij, mediat më të rrezikshme...

IKMT rikthehet në Astir/ Do shemben gjashtë mijë objekte
Aktualitet 10:28 - 11 Janar, 2021

IKMT rikthehet në Astir/ Do shemben dhjetra objekte

IKMT është rikthyer ditën e sotme në zonën e Astirit, ku do të shemben dhjetra objekte, përfshirë këtu banesa dhe biznese. Punonjësit kanë mbërritur që prej...

Pasojat e pandemisë/ Mbylljet e bizneseve u rritën me 38%, rreth 30 mijë të papunë në 9 muaj
Ekonomi 08:33 - 11 Janar, 2021

Pasojat e pandemisë/ Mbylljet e bizneseve u rritën me 38%, rreth 30 mijë të papunë në 9 muaj

Kriza e shkaktuar në ekonomi nga pandemia e koronavirusit dhe kufizimet për të frenuar përhapjen e saj kanë ndikuar negativisht aktivitetin e bizneseve, sidomos atyre të...

Aktualitet 08:19 - 6 Janar, 2021

QKB njofton bizneset me pronar të panjohur, për procedurat se si do të identifikohen

Të gjithë aksionaret e kompanive të ashtuquajtura offshore (dmth origjina e aksionarëve të të cilëve është e panjohur) do të duhet të bëhen publike shumë shpejt....

Pas Salasano Rrapit, një tjetër moderatore largiohet nga Top Channel?
Aktualitet 10:21 - 21 Dhjetor, 2020

Disa rreshta në 19-vjetorin e Top Channel

Dje Top Channel kishte festën e tij, ditën kur kishte dalë me sinjal dhe kishte prodhuar logon televizive që në pak kohë do të shndërrohej në...

Aktualitet 10:56 - 16 Dhjetor, 2020

Arben B-ja si vrasës publik

Askush nuk do ta mendonte se Arben B-ja, një politiqen i vjetër dhe gjobaxhi gazetaruc do të çonte persona dhe do të urdhëronte vrasjen e bashkëortakut...

Ekonomi 11:51 - 15 Dhjetor, 2020

“Bizneset e vogla u trefishuan gjatë 2020”/ Ahmetaj: Kush fiton më shumë paguan më shumë

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj deklaroi se për buxhetin e 2021, fokusi kryesor është politika fiskale. Gjatë konferencës për shtyp në kuadër të “Ekonomisë në Fokus,...