Connect with Us

All posts tagged "bisedimet"

Aktualitet 21:18 - 10 Maj, 2019

Hyjnë në fuqi tarifat e reja tregtare ndaj Kinës/ Bisedimet mes palëve vazhdojnë

Negociatorët për tregtinë të SHBA-së dhe Kinës mblidhen të premten në ditën dytë të bisedimeve, vetëm pak orë pas hyrjes në fuqi të tarifave të reja...

Aktualitet 14:59 - 8 Mars, 2019

SHBA: Të vazhdojnë bisedimet Kosovë-Serbi

Zëvendës sekretari amerikan i Shtetit, David Hale, u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndërpresin provokimet dhe të rihapin bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre....

Aktualitet 18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi do të ketë dy bashkëkryesues. Vuçiq...

Aktualitet 19:11 - 22 Korrik, 2018

Hapja e bisedimeve me BE/ Bushati pranon sfidën

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati zhvilloi sot një takim me homologun gjerman, Michael Roth. Në një konferencë të përbashkët për shtyp me ministrin gjerman, Michael Roth,...

Aktualitet 12:40 - 28 Qershor, 2018

Përgatitjet për fillimin e bisedimeve me Shqipërinë/ Hahn: Do të fillojnë menjëherë

Përgatitjet për fillimin e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë do të fillojnë menjëherë, deklaroi komisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn, në një intervistë për radion “Europa...

Aktualitet 18:05 - 19 Qershor, 2018

Thaçi e Vuçiç në Bruksel/ Bisedimet Kosovë – Serbi, vazhdojnë të dielën

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, që të takohen...

Aktualitet 17:49 - 4 Qershor, 2018

Opozita kosovare kritikon ashpër Presidentin lidhur me bisedimet me Serbinë

Partitë opozitare në Kosovë ritheksuan kundërshtimin e tyre ndaj rrugës që po ndjekin institucionet për të drejtuar bisedimet e ardhshme me Serbinë, për një marrëveshje përfundimtare...

Aktualitet 20:55 - 24 Maj, 2018

Në New York fillon raundi i ri i bisedimeve për emrin e ri të Maqedonisë

Para pak çastesh në New York ka filluar raundi i ri i bisedimeve për çështjen e emrit. Nën mbikëqyrjen e ndërmjetësuesit të OKB-s Metju Nimic, shefi...

Aktualitet 18:37 - 21 Maj, 2018

Bisedimet për emrin e ri të Maqedonisë zhvendosen në SHBA

Pasi nuk u arrit një marrëveshje dakortuese lidhur me emrin e ri të Maqedonisë, bisedimet midis Greqisë dhe Maqedonisë do të zhvendosen në Nju-Jork. Mbajtja e...

Aktualitet 21:06 - 19 Maj, 2018

Ja si i vlerëson BE bisedimet Kosovë-Serbi

Zëdhënësja e BE-së Maja Kocijançiç ka vlerësuar se dialogu Kosovë – Serbi ka çuar drejt një normalizimi të raporteve mes të dyja shteteve përgjatë viteve. “Presidentët...

Aktualitet 19:09 - 19 Prill, 2018

Mësoni kush do ti udhëheqë bisedimet e Kosovës me Serbinë

Platforma për finalizimin e dialogut të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë, të cilin Qeveria e Kosovës, të enjten, e ka miratuar dhe dërguar në Kuvend, e...

Aktualitet 19:13 - 23 Mars, 2018

S’ka mandat kushtetues/ Presidenti Thaçi bisedime “klandestine” me Serbinë

Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Korab Sejdiu, ka folur për dialogun treditor mes delegacionit serb dhe atij kosovar në Bruksel me ç’rast për gazetwn...

Politikë 12:15 - 20 Mars, 2018

Meta flet pas dhënies së autorizimit për negociatat me Greqinë: Proces solid dhe Kushtetues

Presidenti Ilir Meta ka folur pas dhënies së autorizimit për fillimin e negociatave me Greqinë për çështjen e detit. Në një prononcim për mediat, Meta tha...

Nen Kryesore 2 11:51 - 2 Mars, 2018

Kur PD-në e tërheq zvarrë Tritan Shehu

Ka një dalje të shpeshtë publike kohët e fundit të ish-kreut të PD-së, sot deputet i thjeshtë, Tritan Shehu. Një personazh i përdorur dhe keqpërdorur nga...

Aktualitet 11:47 - 5 Shkurt, 2018

12 milje det Greqisë?/ Përgjigjet ministri Bushati

Ministri për Punët e Jashtme dhe Europën, Ditmir Bushati ka zhvilluar sot një interpelance me një grup studentësh ekselentë të kërkuar përmes Platformës së Bashkëqeverisjes shqiperiaqeduam.al. Gjatë...

Aktualitet 17:22 - 30 Janar, 2018

Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Shpërthen Lubonja: Po humbim Shqipërinë… 

Analisti Fatos Lubonja, i ftuar në studion e televizionit “News24”, ka komentuar bisedimet mes Shqipërisë dhe Greqisë, nga ku ministri grek u shpreh se Shqipëria ka...

Aktualitet 17:50 - 7 Janar, 2018

Si do të jenë bisedimet Kosovë-Serbi 2018?/ Përgjigjet ministri Daçiç

Ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka deklaruaar se viti 2018 nuk do të jetë vit vendimtar në të cilin do të zgjidhet çështja e...

Bota 13:42 - 23 Janar, 2017

Kazakistan/ Nisin bisedimet për armëpushim në Siri

Gjatë ditës së sotme, në kryeqytetin Astana të Kazakistanit kanë nisur bisedimet dy-ditëshe për armëpushim në luftën civile në Siri. Bisedimet në fjalë po ndërmjetësohen nga...

Bota 09:47 - 3 Qershor, 2016

Franca bën përpjekje të rikthejë bisedimet izraelito-palestineze

Franca ka mbledhur sot ministrat e jashtëm të fuqive të mëdha me qëllim që bisedimet për paqe në mes të Izraelit dhe palestinezëve t’i kthej në...