Connect with Us

All posts tagged "Biden"

Blog 08:59 - 23 Janar, 2021

Jo, SHBA-ja nuk do të ketë unitet me Biden president

Nga Rich Lowry “National Riview” Fjalimet e Ceremonive të Përurimit presidencial, synojnë të jenë frymëzuese. Ndaj presidenti Joe Biden, mund të ketë qenë disi frymëzues me...

Bota 10:07 - 22 Janar, 2021

Përbërja e qeverisë së re të SHBA-së/ Kush është kabineti i presidentit Biden

Kabineti i presidentit të ri amerikan Joe Biden reflekton larminë kombëtare të SHBA. Përbërja e kabinetit është pasqyrë e shoqërisë së SHBA-së. Në fjalën e tij...

Blog 09:16 - 21 Janar, 2021

Pse presidenca e Joe Biden, nuk do të sjellë një kthim në normalitet

Nga Jeremy Cliffe “New Statesman” Nga dje vendi më i fuqishëm në botë do të drejtohet nga një person i pjekur, i sjellshëm dhe shumë empatik....

Bota 08:19 - 21 Janar, 2021

Orët e para në detyrë/ Biden shfuqizon disa nga politikat e ish-Presidentit Trump

Ndër 17 urdhërat ekzekutivë të nënshkruar gjatë orëve të para në detyrë nga Presidenti Joe Biden, dy prej tyre forcojnë bashkëpunimin e dëmtuar me Kombet e...

Kongresi amerikan certifikon presidentin Joe Biden
Bota 05:49 - 21 Janar, 2021

Sfidat që e presin Presidentin Biden

Joe Biden, një figurë e rëndësishme e Partisë Demokrate në skenën politike amerikane për afro gjysmë shekulli, u bë të mërkurën presidenti i 46-të amerikan.  ...

Trump nuk zhgënjen!/ I lë letër Presidentit të ri Joe Biden
Bota 22:07 - 20 Janar, 2021

Trump nuk zhgënjen!/ I lë letër Presidentit të ri Joe Biden

Ish Presidenti Donald Trump respektoi një traditë tre-dekadëshe të udhëheqësve amerikanë në largim, duke i lënë pasardhësit të tij, demokratit Joe Biden, një letër në Zyrën...

Politikë 10:11 - 20 Janar, 2021

Biden si presidenti i 46-të i SHBA/ Bushati: Moment i rëndësishëm që duhet ta shfrytëzojmë maksimalisht

Ish ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati thotë se sot është një ditë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe mbarë botën pasi fituesi i...

Kongresi amerikan certifikon presidentin Joe Biden
Blog 09:05 - 20 Janar, 2021

Kontrolli i Covid-19, do përcaktojë suksesin apo dështimin e presidencës Biden

Nga William A.Galston “The Wall Street Journal” Duke prezantuar planin e tij për të vënë nën kontroll pandeminë e Covid-19 në SHBA, Joe Bieden ishte i...

Bota 08:06 - 20 Janar, 2021

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e Covid

Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që...

Kongresi amerikan certifikon presidentin Joe Biden
Bota 09:45 - 7 Janar, 2021

Zyrtare/ Kongresi amerikan certifikon presidentin Joe Biden

Kongresi amerikan certifikon Joe Biden si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Zyrtarisht, Biden është presidenti i 46-të, i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Numërimi...

Trump, Biden, fushatë në shtetin e Xhorxhias
Bota 18:44 - 4 Janar, 2021

Trump, Biden, fushatë në shtetin e Xhorxhias

Presidenti Donald Trump dhe Presidenti i zgjedhur Joe Biden shkojnë sot në shtetin jugor të Xhorxhias, dita e fundit e fushatës para balotazhit për dy vende,...

Sa zgjasin pasojat që lë Covidi në organizëm?/ Publikohet studimi shkencor: 3 në 4 pacientë...
Bota 12:39 - 3 Janar, 2021

Çfarë do të ndodhë në vitin 2021?/ Ja parashikimet e analistëve të “Financial Times”

Një vit më parë, një pandemi globale ishte në ekranin e “radarëve” të parashikuesve të “Financial Times” apo dikujt tjetër. Por pandemia dëshmoi tragjikisht të ishte...

Biden po e nis gabim, një bllokim i dytë do ishte katastrofik për SHBA-në
Bota 17:00 - 1 Janar, 2021

Joe Biden beson tek demokracia apo oligarkia?

Nga Tucker Carlson “Fox News” Ju duhet t’ia njihni meritën secilit kontributor nga MSNBC që shkroi fjalimin që mbajti Xho Bajden të hënën në mbrëmje. “Në...

Blog 08:47 - 30 Dhjetor, 2020

Biden do “normalitet” me Evropën, por ajo është e dashuruar me Kinën

Nga Dominic Green “The Wall Street Journal” Administrata Bajden është e angazhuar të rivendosë raportet normale midis SHBA-së me Evropën. Por e vërteta është se nuk...

Bota 15:27 - 23 Dhjetor, 2020

Ndjekësit e llogarisë së Shtëpisë së Bardhë në Twitter, nuk do t’i kalojnë automatikisht Biden-it

Kompania e medias sociale Twitter bëri të ditur se nuk do t’i transferonte automatikisht miliona ndjekës të llogarisë zyrtare të qeverisë nga administrata Trump tek ajo...

Bota 08:18 - 17 Dhjetor, 2020

Biden dhe Pence do të vaksinohen për koronavirusin brenda disa ditësh

Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të bëjë vaksinën e koronavirusit javën e ardhshme, thanë zyrtarët e ekipit të tranzicionit të mërkurën, ndërsa autoritetet amerikane përpiqen...

Blog 08:35 - 11 Dhjetor, 2020

A do të ndërhyjë Biden në hetimet ndaj skandaleve të familjes së tij dhe demokratëve?

Nga Larry Bell “Newsmax” Gjatë fushatës së tij elektorale anemike nga “bodrumi” i shtëpisë së tij në Delauer, apo dhe në paraqitjet e rralla në media,...

Blog 09:50 - 7 Dhjetor, 2020

Biden do i sjellë SHBA-së atë që Brezhnjevi i dha Bashkimit Sovjetik, stanjacionin

Nga Katya Sedgwick “The Specator” Ashtu si shumë amerikanë të tjerë që patën fatin e keq të jetonin nën komunizëm, edhe unë kam pasur shumë reflektime...

Blog 08:18 - 3 Dhjetor, 2020

Pse Joe Biden nuk mund ta bashkojë Amerikën?

Nga Scott Mcconnell “National Interest” Donald Trump u përball me një media padrejtësisht armiqësore ndaj tij. Por në krahasim me Joe Biden ai pati një avantazh...

Pse rezultati i zgjedhjeve presidenciale në SHBA, është shumë i dyshimtë
Blog 15:55 - 1 Dhjetor, 2020

Pse rezultati i zgjedhjeve presidenciale në SHBA, është shumë i dyshimtë

Nga Patrick Basham “The Spectator” Të thuash me zë të lartë se si t’u duken rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të këtij vit, rrezikon të tallesh nga...

Biden dëmton këmbën duke luajtur me qentë e tij/ Donald Trump i uron shërim të shpejtë
Bota 09:51 - 30 Nentor, 2020

Biden dëmton këmbën duke luajtur me qentë e tij/ Donald Trump i uron shërim të shpejtë

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka pësuar fraktura në këmbën e tij të djathë të shtunën ndërsa luante me qenin e tij. “Grafitë fillestare nuk...

Blog 09:05 - 27 Nentor, 2020

Presidenca Biden nuk do të jetë as e moderuar dhe as legjitime

Nga Jason D. Meister “Newsmax” Jo Biden nuk është një politikan “i moderuar”. Dhe provë për këtë është ajo çfarë po shohim pas zgjedhjeve presidenciale të...

Pse “normaliteti” ku premton të na rikthejë Bajden do të jetë i tmerrshëm
Blog 08:37 - 26 Nentor, 2020

Pse “normaliteti” ku premton të na rikthejë Bajden do të jetë i tmerrshëm

Nga Ben Shapiro “Fox News” Pasi kaloi 2 vjet duke shmangur pyetjet serioze në lidhje me preferencat e tij mbi politikat, ekipin e tij dhe presidencën...