Connect with Us

All posts tagged "berzh"

Agron Duka: Mbështesim Bankën Kombëtare të Zhvillimit, ndihmon në zbutjen e problemeve sociale
Politikë 13:53 - 19 Shkurt, 2021

Agron Duka: Mbështesim Bankën Kombëtare të Zhvillimit, ndihmon në zbutjen e problemeve sociale

Partia Agrare Ambientaliste, e drejtuar nga Agron Duka, mbështet Bankën Kombëtare të Zhvillimit, teksa thekson se ajo rrit shkallën e investimeve dhe ndihmon në zbutjen e...

Aktualitet 13:49 - 28 Tetor, 2020

Kompania e njohur italiane fiton tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës

Kompania italiane INC S.P.A ka fituar tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës. Sipas njoftimit zyrtar të BERZH në tender shprehën interes 3 kompani dhe tuese u...

Ekonomia në botën e çudirave! Kriza më e thellë në Shqipëri që nga piramidat e vitit 1997
Ekonomi 09:42 - 11 Tetor, 2020

Ekonomia në botën e çudirave!/ Kriza më e thellë në Shqipëri që nga piramidat e vitit 1997

Shifrat e para zyrtare po japin përmasat reale të pasojave të pandemisë. INSTAT raportoi se ekonomia ra me 10.2% në tremujorin e dytë të vitit, në...

Politikë 08:09 - 10 Tetor, 2020

Flasin drejtuesit e BERZH/ Arsyet pse e zhvlerësuam rritjen e Shqipërisë në vitin 2021

Intervistë me Peter Tabak, ekonomist i lartë rajonal dhe Matteo Colangeli, kreu i Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), Shqipëri Banka Europiane për Rindërtim dhe...

E sfidoi publikisht/ Rama i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Metës
Politikë 12:37 - 8 Tetor, 2020

Rama takim me përfaqësuesit e BERZH/ Firmosëm 2 marrëveshje financimi për turizmin e infrastrukturën

Kryeministri Edi Rama bën me dije se ka firmosur sot një marrëveshje me Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim për investimet në turizëm dhe trashëgiminë kulturore...

Rama i përgjigjet ftesës së Metës për debat publik/ “Tallet” me presidentin: Ka marrë varrezat me radhë
Politikë 08:46 - 2 Tetor, 2020

BERZH parashikim të zymtë për ekonominë shqiptare/ Meta apel Ramës: Të parandalohet humnera

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me një parashikim të bërë së fundi nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, për ekonominë shqiptare. Në një...

Ekonomi 08:12 - 1 Tetor, 2020

BERZH ul ndjeshëm, me 7.5 pikë përqindje pritshmërinë për rritjen ekonomike

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka mbajtur të pandryshuar pritshmërinë për ecurinë ekonomike të vendit në vitin 2019, për një rënie prej -9%, ndërsa...

Ekonomia e Suedisë u tkurr më pak se ajo e Eurozonës, në kulmin e pandemisë
Ekonomi 08:27 - 7 Korrik, 2020

Zyrtare, ekonomia pritet të humbë 1.8 miliardë euro nga Covid-19

Ekonomia shqiptare pritet të humbë rreth 1.8 miliardë euro nga pandemia që ka mbërthyer vendin dhe botën, si rrjedhojë e shpërthimit të infeksionit të Covid-19. Në...

Sfidat ekonomike/ Kreu i BERZH tregon piketat që duhet t'i ndjekë Shqipëria
Politikë 20:48 - 22 Qershor, 2020

Sfidat ekonomike/ Kreu i BERZH tregon piketat që duhet t’i ndjekë Shqipëria

BERZH parashikoi një rënie prej 9% të ekonomisë shqiptare si pasojë e krizës shkaktuar nga coronavirusi. Në një intervistë për Euronews Now, drejtori i BERZH në...

Politikë 21:01 - 13 Maj, 2020

Basha reagon për raportin e BERZH/ “Rama i ka çuar paratë te oligarkët”

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar lishur me raportin e BERZH-it për ekonominë shqiptare. Basha pretendon se kryeministri Edi Rama i ka shpenzuar paratë për...

Ina Zhupa nxjerr videon/ Zbulon propagandën e Veliajt: Po bën vijëzimet në një rrugë të shkatërruar
Politikë 16:52 - 13 Maj, 2020

Parashikimi pesimist i BERZH/ Zhupa: Kllouni doli lakuriq, ka rritur papunësinë

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka reaguar lidhur me parashikimet pesimiste të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), për ekonominë shqiptare. BERZH-i parashikon se...

“Është mirë kur shënon vetë”/ Meta publikon videon duke luajtur futboll
Ekonomi 13:06 - 13 Maj, 2020

Paralajmërimi i BERZH për ekonominë/ Meta: Tregon krizën e thellë, të punohet seriozisht!

Presidenti Ilir Meta ka reagar lidhur me paralajmërimet e fundit të BERZH dhe të institucioneve të tjera ndërkombëtare për rritjen ekonomike të Shqipërisë. Sipas Metës, këto...

Ekonomia e Suedisë u tkurr më pak se ajo e Eurozonës, në kulmin e pandemisë
Ekonomi 09:42 - 13 Maj, 2020

Parashikimi i frikshëm i BERZH/ Çfarë do të ndodhë me ekonominë shqiptare

Sa më shumë kalon koha aq më të zymta bëhen parashikimet e institucioneve ndërkombëtare për rritjen ekonomike të Shqipërisë, si rrjedhojë e pasojave që po shkakton...

Politikë 14:07 - 24 Shkurt, 2020

Rama në samitin e BERZH/ Na kanë vënë veton shumë herë, por këtë radhë do e vëmë ne

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në Samitin e BERZH mbi investimet 2020, të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, në Ballkanin Perëndimor Rama u shpreh...

Ekonomi 23:49 - 20 Qershor, 2018

Lidhja e Shqipërisë me Malin e Zi dhe Kroacinë/ BERZH mbështet korridorin Adriatik-Jon  

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (EBRD) planifikon të investojë në zhvillimin e aeroportit Tivat dhe Podgoricë të Malit të Zi dhe në sektorin bujqësor të...

Ekonomi 08:39 - 2 Maj, 2018

Studimi i BERZH/ Krimi, korrupsioni dhe infrastruktura e dobët ulin të ardhurat në Shqipëri

Pengesat në ambientin e biznesit i krijojnë ndërmarrjeve shqiptare 15 për qind humbje në të ardhurat vjetore. Një studim i ekonomistëve të BERZH Peter Sanfey and...

Aktualitet 19:31 - 13 Prill, 2018

BERZH: 43% e firmave në Shqipëri mendojnë se lidhjet me politikën garantojnë suksesin në biznes

Në Shqipëri lidhjet politike janë domosdoshmëri për të  garantuar suksesin në biznes. Jakov Milatovic, ekonomist i asociuar në Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në...

Aktualitet 20:48 - 26 Shkurt, 2018

30 miliardë euro ndërtimi i korridoreve në Ballkanin Perëndimor

Rreth 30 miliardë euro do të kushtojë ndërtimi i korridoreve transportuese të Ballkanit Perëndimor, deklaroi sot kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov në hapjen e Forumit të...

Ekonomi 17:43 - 26 Shkurt, 2018

BERZH: Shqipërisë dhe Ballkanit mund t’ju duhen 200 vite të arrijnë standardin e BE-së

Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë në axhendën e tyre një seri reformash të brendshme por edhe të lidhura me njëra-tjetrën që synojnë ngushtimin e hendekut që...

Aktualitet 11:05 - 21 Janar, 2018

Paralajmërimi i drejtorit të BERZH: Sfida për Shqipërinë fillon në vitin 2019

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) pret një rritje prej 4% në 2018, në sajë të projekteve të TAP dhe Devollit, si dhe nga kërkesa...

Aktualitet 11:37 - 30 Nentor, 2016

Qeveria zhvendos angazhimin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Rinas pas 2019

Teksa Ministria e Transportit ka gati një projekt për rivitalizimin e linjës hekurudhore Tiranë-Durrës dhe ndërtimin e një degëzimi të ri që do të lidhte atë...

Aktualitet 18:06 - 25 Korrik, 2016

Kosovë/ BERZH, 50 projekte në zbatim

Presidenti Thaçi e uroi presidentin Chakrabarti për rizgjedhjen e tij në postin udhëheqës të EBRD-së dhe u shpreh i kënaqur për vazhdimin e bashkëpunimit të mirë....

Aktualitet 22:27 - 23 Qershor, 2016

BERZH, 34.5 milionë euro kredi për hekurudhën shqiptare

anka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim do t’i akordojë Shqipërisë një kredi prej 34.5 milionë euro për rrjetin hekurudhor. Railwaypro bën të ditur se vlera në...