Connect with Us

All posts tagged "berlini"

Bota 13:40 - 7 Janar, 2020

Berlini politik mes dy palëve në krizën e Iranit

Tensionet mes Iranit dhe SHBA rrezikojnë të shkallëzohen. Europa dhe Gjermania kanë shumë pak në dorë për t’i dalë ballë kësaj krize. “Çtensionim” është fjala magjike...

Politikë 10:27 - 13 Shtator, 2019

Lobimi për hapjen e negociatave/ Rama takon Merkel

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një vizitë zyrtare në Gjermani, për të lobuar për hapjen e negociatave për anëtarësimin në BE. Ndërkohë, kreu i qeverisë shqiptare...

Blog 11:22 - 10 Shtator, 2019

Pesë sfidat kryesore, me të cilat përballet sot Evropa

Nga Jacopo Barigazzi “Politico.eu” * Betejat më të mëdha të Evropës, nuk kanë të bëjnë vetëm me politikat, por me vetë identitetin e Bashkimit Evropian. Po cilat...

Aktualitet 08:53 - 22 Maj, 2019

Zgjedhjet europiane/ Nervozitet në Berlin

Partitë në pushtet në Gjermani i ka zënë nervoziteti. Në zgjedhjet europiane ato do të humbasin. E qartë është kush do të fitojë. Por e paqartë...

Aktualitet 21:50 - 29 Prill, 2019

Çfarë mund të pritet nga takimi i Berlinit?

Të hënën, (29 prill), kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez Emmanuel Macron  presin në Berlin krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor, Sllovenisë dhe Kroacisë. Ndryshe nga ajo që...

Aktualitet 09:12 - 3 Dhjetor, 2018

Korça magjike/ Një pasqyrë e “Zonjës” së madhe  

Nga Edison Ypi * Korça është një Zonjë e madhe me motra e vëllezër shumë. Motrat e Korçës janë Vjena, Roma, Londra. Vëllezërit e Korçës janë...

Aktualitet 10:57 - 23 Dhjetor, 2016

Vritet në Milano autori i sulmit në Berlin/Plagoset një polic

Është vrarë nga policia italiane autori i sulmeve të disa ditëve me parë në Berlin. Ansa raporton se “vrasësi i Berlinit, Amri vdiq mbrëmë në Milano,...

Uncategorized 14:32 - 8 Prill, 2015

Berlini i përsërit Athinës: Mjaft me reparacionet e luftës

“Gjermania është e vetëdijshme për përgjegjësinë e saj morale” në drejtim të Greqisë sa i takon Luftës së Dytë Botërore, “por e konsideron të mbyllur nga...

Uncategorized 13:27 - 30 Mars, 2015

Varufakis u shtrin dorën gjermanëve: Mjaft me armiqësi

Ministri grek i Financave, Yanis Varoufakis apeloi për dhënien fund të lojës toksike të fajësimit mes Greqisë dhe Gjermanisë. Kjo thirrje e ministrit grek vjen në...

Uncategorized 13:40 - 13 Mars, 2015

Berlini, Athinës: Me kërcënime nuk ka rezultate

“Me kërcënime nuk arrihen rezultate në zonën euro”, i është përgjigjur zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Steffen Seibert, deklaratave të mëhershme të zyrtarëve grekë. Bëhet fjalë për...

Udhëtoni 00:06 - 27 Shkurt, 2015

7 Udhëtime ditore nga Berlini

Ka shumë arsye për të ardhur në Berlin. Ju mund të kënaqeni me arkitekturën gotike,  shumë vende të rëndësishme nga Lufta e Dytë Botërore .Për dashamirët...

Uncategorized 14:05 - 19 Shkurt, 2015

Kërkesa e Athinës/Berlini: Nuk përfaqëson zgjidhje

Komisioni Europian mori kërkesën zyrtare nga Athina për zgjatjen e programit të ndihmës dhe thotë se është një shenjë positive që çon në një kompromis të...