Connect with Us

All posts tagged "berlin"

Aktualitet 14:52 - 11 Shtator, 2020

Agjenda e ngarkuar e Ramës/ Ankara, Athinë dhe Berlin

Ditën e sotme kryeminstri Edi Rama ka udhëtuar drejt Turqisë si kryetar në detyrë i OSBE-së dhe pritet të zhvillohet edhe një takim mes tij dhe...

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Sandër Lleshaj nuk e fut dot në xhep BMW-në luksoze
Politikë 10:35 - 10 Shtator, 2020

Makina luksoze/ Qeveria kërkon të fshehë skandalin e Sandër Lleshajt

Gati dy javë më parë, CNA.al raportoi në lidhje me një skandal të padëgjuar më parë, në të cilin ishte përfshirë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj....

Lleshaj “mbyll veshët” ndaj skandalit/ Shkon në Kuvend me makinën 100 milionëshe
Politikë 20:57 - 7 Shtator, 2020

Lleshaj “mbyll veshët” ndaj skandalit/ Shkon në Kuvend me makinën 100 milionëshe

Pasditen e sotme parlamenti ka nisur sesionin e ri parlamentar por ajo që ka rënë në sy në oborrin e sallës së seancave plenare ka qenë...

Kreu i opozitës ruse në gjendje kome/ Alexei Navalny dyshohet se u helmua me çaj
Bota 16:01 - 7 Shtator, 2020

Përmirësohet lideri i opozitës ruse/ Navalny del nga koma

Spitali gjerman që po trajton liderin opozitar rus, Aleksei Navalny ka thënë se gjendja e kritikut të Kremlinit është “përmirësuar” dhe se ai është “duke iu...

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Sandër Lleshaj nuk e fut dot në xhep BMW-në luksoze
Politikë 13:43 - 1 Shtator, 2020

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Tre faktet që akuzojnë Sandër Lleshajn

CNA.al, disa ditë më parë, raportoi në lidhje me një skandal të padëgjuar më parë, ku është përfshirë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. Skandali lidhet me...

Bota 13:35 - 29 Gusht, 2020

Protestuesit nuk respektojnë masat/ Policia “thyen” demonstratën

Protestuesit nuk i janë përgjigjur thirrjes së policisë për të respektuar masat e mbrojtjes ndaj Covid-19. Pas kësaj policia në Berlin ka lajmëruar se do të...

Bota 12:43 - 29 Gusht, 2020

Gjermanët kundër masave ndaj Covid-19/ 18 mijë demonstrues mësyjnë në Berlin

Sipas raportimeve të policisë, pothuajse 18,000 njerëz janë mbledhur në Berlin-Mitte për të protestuar kundër politikës së Coronavirus. Lidhur me kërkesën e maskave, zëdhënësi tha se...

Dyshohet se u helmua/ Kundërshtari i Putinit dërgohet në gjendje kome në Berlin
Bota 11:47 - 22 Gusht, 2020

Dyshohet se u helmua/ Kundërshtari i Putinit dërgohet në gjendje kome në Berlin

44 vjeçari, Aleksej Navalny ka mbërritur për trajtim në spitalin Charite në Berlin. Avioni i marrë nga iniciativa „Cinema für Peace” me Aleksej Navalnyn në bord...

Sulm me makinë në Berlin, dyshohet për akt terrorist
Bota 15:43 - 19 Gusht, 2020

Sulm me makinë në Berlin, dyshohet për akt terrorist

Një automjet përplasi disa makina në një autostradë në Berlin të Gjermanisë, duke shkaktuar 6 të plagosur rëndë. Aksidentet u shkaktua nga një burrë 30-vjeçar irakian,...

Hapen shtëpitë publike në Berlin/ Ndalohet marrëdhëniet seksuale, lejohen vetëm masazhet erotike
Bota 15:15 - 15 Gusht, 2020

Hapen shtëpitë publike në Berlin/ Ndalohet marrëdhëniet seksuale, lejohen vetëm masazhet erotike

Pas disa mujash të mbyllura për shkak të pandemisë, javen e kaluar në Berlin u hapën shtëpitë publike, por marrëdhëniet seksuale nuk lejohen ende. Në vend...

A e përhapin apo jo fëmijët Covid-19?/ Pse ndahen ekspertët
Blog 08:24 - 27 Korrik, 2020

A e përhapin apo jo fëmijët Covid-19?/ Pse ndahen ekspertët

Çdo vit, fëmijët janë një nga faktorët kryesorë të transmetimit të viruseve, të cilat shkaktojnë gripin dhe të ftohurën e zakonshme. Prandaj në muajin mars, kur...

Bisedimet Kosovë – Serbi/ Grenell: Le ta lëmë mënjanë politikën
Bota 14:30 - 25 Maj, 2020

Dorëhiqet Richard Grenell nga posti i ambasadorit në Berlin?

Ambasadori amerikan në Berlin, Richard Grenell, i ngarkuar edhe për dialogun Kosovë-Serbi nuk kishte shumë miq në Berlin me mënyrën e tij jodiplomatike. Tani atë e...

Blog 08:40 - 4 Mars, 2020

Europa mund të jetë sërish një superfuqi

Nga Timothy Garton Ash “The Guardian” * Një udhëheqës evropian deklaroi dikur se Evropa duhet të jetë një superfuqi, dhe jo një superstar. Përballë një Kine...

Blog 08:31 - 5 Shkurt, 2020

Pse Brexit nuk do të shkaktojë shpërbërjen e BE-së

Nga Douglas Webber “The Conversation” * Brexit mund të ndryshojë rrënjësisht Britaninë e Madhe. Si pavarësia e Skocisë, ashtu edhe Irlandës së Veriut nga Britania janë...

Kurti kundërshtoi marrëveshjen Kosovë-Serbi/ I përgjigjet Grenell: Je gjithmonë kundër SHBA
Kosova & Rajoni 19:58 - 27 Janar, 2020

Marrëveshja hekurudhore Serbi-Kosovë/ Grenell: presim të finalizohet javën e ardhshëm

Ambasadori Amerikan në Gjermani, Richard Grenell, i cili është njëkohësisht i ngarkuari special i presidentit Trump për dialogun Serbi-Kosovë, zhvilloi në Berlin biseda për marrëveshjen hekurudhore....

Bota 20:20 - 19 Janar, 2020

Samiti i Libisë në Berlin bën thirrje që palët të ndalin armiqësitë

Me aktorët kryesorë në luftën civile të Libisë në Berlin, Gjermania shpreson të frenojë ndërhyrjen e huaj në konflikt, si dhe të forcojë armëpushimin – por...

Bota 11:21 - 1 Janar, 2020

Ardhja e 2020/ Si u festua nëpër botë

Mbrëmë u celebrua gjerësisht festa më gjithpërfshirëse në botë: Viti i Ri. Për ta pritur 2020 në mënyrë sa më festive dhe të hijshme, shumë vende...

Bota 15:37 - 30 Dhjetor, 2019

Grabitje dhe të shtëna armësh pranë ‘Checkpoint Charlie’ në Berlin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Berlin pranë ‘Checkpoint Charlie’. Sipas mediave gjermane, një person ka kryer një grabitje në ‘Starbucks’ dhe në rrugë janë...

Blog 21:55 - 14 Dhjetor, 2019

Krishtlindjet po afrojnë/ 5 destinacionet më magjike për këtë vit

Ndërsa muaji festiv ka mbërritur sëbashku me dritat dhe ngjyrat e tij, shumë njerëz po mendojnë se ku do t’i shpenzojnë festat e fundvitit. Krishtlindjet po...

Politikë 17:00 - 25 Tetor, 2019

Mediu takim me deputetë të Bundestagut gjerman/ I falenderova në emër të opozitës

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka zhvilluar një takim me deputetë të Bundestagut gjerman gjatë vizitës së tij në Berlin. Mediu bën me dije se...

Politikë 12:23 - 13 Shtator, 2019

Lajme të mira nga Berlini/ Merkel merr përsipër lobimin për Shqipërinë

Në takimin e zhvilluar sot mes Edi Ramës dhe Angela Merkel ka patur një bashkëbisedim shumë pozitiv, bëjnë me dije për gazetarin e Top Channel, Muhamed...

Bota 08:52 - 30 Gusht, 2019

“Mirëseerdhët në Berlin”/ Kulturën në Gjermani e mban gjallë rinia

Demonstrata të ekstremistëve të djathtë, sulme kundër migrantëve. Ka marrë fund kultura e mirëseardhjes në Gjermani? Një studim aktual i Fondacionit Bertelsmann tregon se ajo ende...

Politikë 22:27 - 25 Gusht, 2019

Rezervimi 1900 eurosh/ Hoteli në Berlin nxjerr zbuluar Gjonajn

Dosja.al ka zbardhur detaje të reja në lidhje me rezervimin e bërë nga ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj, në hotelin “Hilton” në Berlin, Gjermani. Teksa kontaktuam me...