Connect with Us

All posts tagged "be"

Ekonomi 08:24 - 3 Shtator, 2019

Mashtrimi me taksat/ Shqipëria rrezikon të hyjë në listën e zezë të BE

Shqipëria dhe disa vende të Ballkanit Perëndimor u përfshinë në listën gri bashkë me 36 vende të tjera për rrezikun që mbart për mashtrimet me taksat...

ish-ministri i jashtem, ditmir bushati ne nje konference
Politikë 21:27 - 2 Shtator, 2019

Hapja e negociatave/ Ditmir Bushati mesazh BE-së

Ish-kreu i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati, ka apeluar Bashkimin Evropian në lidhje me negociatat. Me anë të një postimi në rrjete sociale, ish-kreu i Ministri i...

Politikë 13:07 - 2 Shtator, 2019

“Do të pendohemi”/ Mogherini mesazh të fortë për integrimin e Ballkanit

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka folur në konferencën e ambasadorëve të BE, lidhur me integrimin e Ballkanit Perëndimor. Mogherini thotë se futja...

Bota 11:22 - 1 Shtator, 2019

Pas Brexit, shenjat në Europë janë për stuhi

Grindjet kryesore të Bashkimit Europian për momentin shtrihen në aksin lindje-perëndim. Për t’u habitur që në çështjen e Brexit kuptohen mirë të gjithë, por kjo ka...

Politikë 15:23 - 30 Gusht, 2019

Negociatat me Shqipërinë/ Lajçak: Vendimi do të ketë pasoja serioze

Ministri i Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Mirosllav Lajçak, në një prononcim për mediat para mbledhjes joformale të ministrave të Punëve të Jashtme të BE dhe...

Bota 11:25 - 29 Gusht, 2019

Ndikimi i Macronit në botë/ A është ai superdiplomati i ri?

Në një fjalim para ambasadorëve francezë, Presidenti Francez përshkruan parimet themelore të politikës së tij të jashtme. Pretendimi i ri i Francës për udhëheqje. Në rast...

Blog 09:48 - 29 Gusht, 2019

Xhonson pezulloi parlamentin/ Ç’ndodh tani me Brexit?

Nga Yasmeen Serha, Helen Lewis & Tom Mctague * Kur kanë mbetur vetëm 2 muaj, përpara se Britania e Madhe të dalë nga Bashkimi Evropian, vendi...

Bota 09:39 - 27 Gusht, 2019

Skocia, Exit për shkak të Brexit?

Më 2014 dështoi për pak referendumi për pavarësinë. Por Brexiti që kërcënon tani mund të sjellë një kthesë duke u bërë shkas për shkëputjen e Skocisë...

Blog 11:14 - 24 Gusht, 2019

A po bëhet Britania e Madhe një shtet i dështuar?

Nga Chris Patten “Project Syndicate” * Çfarë është një shtet i dështuar? Jo shumë kohë më parë, kur isha Ministër i Britanisë për Zhvillimin e Jashtëm,...

Blog 11:36 - 22 Gusht, 2019

BE t’i japë fund neglizhencës ndaj Ballkanit, përndryshe rajonin e dominon Rusia

Nga Bojan Stojkovski “International Politics and Society” * Gjatë muajit të shkuar, 2 komedianë rusë të njohur si Vovan dhe Leksus, publikuan në internet një regjistrim...