Connect with Us

All posts tagged "be"

Politikë 19:02 - 9 Shtator, 2019

Analiza-Meta nxori zbuluar Bashën dhe Kryemadhin/ Ja si ndërkombëtarët u’a dogjën skenarët

Ka një dakortësi fantastike dhe mjaft të qartë midis presidentit të Republikës, Ilir Meta dhe ish kryeministrit dhe liderit të djeshëm të opozitës, Sali Berisha, në...

Politikë 15:15 - 9 Shtator, 2019

Deputeti gjerman: BE të hapë negociatat me Shqipërinë

Para përcaktimit të pozicionit të unionit CDU/CSU ende i pavendosur lidhur me hapjen e negociatave BE-Shqipëri, vjen një vlerësim pozitiv nga deputeti socialdemokrat gjerman, Nezahat Baradari....

Bota 10:28 - 5 Shtator, 2019

A mund të ketë një ‘fillim të ri” në marrëdhëniet BE-SHBA nën udhëheqjen e Donald Trumpit?

SHBA përpiqen të fitojnë simpati te Ursula von der Leyen e kolegët e saj të ardhshëm. Por sa mund të ndihmojë kjo ndërhyrje te fytyrat e...

Bota 19:39 - 4 Shtator, 2019

Boris Johnson kërkon zgjedhje të parakohshme më 15 tetor

Në një debat parlamentar, kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson tha se nëse lideri i opozitës Corbyn mbështet një ligj kundër strategjisë së qeverisë së...

Sociale 12:26 - 4 Shtator, 2019

Manastirliu në Komisionin e Shëndetësisë/ Standard europian për cilësinë e barnave

Shqipëria do të aplikojë standardet europiane të kontrollit të cilësisë së barnave, me aderimin me të drejta të plota në Farmakopenë Europiane. Ministrja e Shëndetësisë dhe...

Bota 15:19 - 3 Shtator, 2019

Drama e Brexit-it/ Boris Johnson kërcënon me zgjedhje të reja

Lufta mes kryeministrit britanik, Boris Johnson dhe parlamentit kalon në raundin e ri. Konservatorët rebelë duan të votojnë me opozitën për të ndalur një Brexit pa...

Politikë 15:06 - 3 Shtator, 2019

Paloka jep lajmin e keq/ BE i mbyll derën Shqipërisë

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka reaguar në lidhje me mbledhjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Në një postim në rrjetet...

Ekonomi 08:24 - 3 Shtator, 2019

Mashtrimi me taksat/ Shqipëria rrezikon të hyjë në listën e zezë të BE

Shqipëria dhe disa vende të Ballkanit Perëndimor u përfshinë në listën gri bashkë me 36 vende të tjera për rrezikun që mbart për mashtrimet me taksat...

ish-ministri i jashtem, ditmir bushati ne nje konference
Politikë 21:27 - 2 Shtator, 2019

Hapja e negociatave/ Ditmir Bushati mesazh BE-së

Ish-kreu i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati, ka apeluar Bashkimin Evropian në lidhje me negociatat. Me anë të një postimi në rrjete sociale, ish-kreu i Ministri i...

Politikë 13:07 - 2 Shtator, 2019

“Do të pendohemi”/ Mogherini mesazh të fortë për integrimin e Ballkanit

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka folur në konferencën e ambasadorëve të BE, lidhur me integrimin e Ballkanit Perëndimor. Mogherini thotë se futja...