Connect with Us

All posts tagged "be"

Politikë 10:25 - 14 Shtator, 2019

BE, 94 milionë Euro për procesin e anëtarësimit të Shqipërisë

Në Tiranë u nënshkrua të premten mes BE dhe Shqipërisë, Marrëveshja e Financimit, IPA (Instrumenti i Para Anëtarësimit) 2018. Reforma në Drejtësi qëndron në zemër të...

Politikë 17:16 - 13 Shtator, 2019

Kushte të reja për negociatat/ Rama: BE, më e ngurtë dhe në vështirësi

Pas takimit me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, kryeministri Edi Rama ka deklaruar se ka marrë mbështetjen e plotë të Gjermanisë për hapjen e negociatave. “Takimi...

Politikë 11:38 - 13 Shtator, 2019

“Koha të hapen negociatat”/ BE mesazh të fortë qeverisë dhe opozitës

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca i ka drejtuar një mesazh të fortë sot si opozitës ashtu edhe mazhorancës, për të kapërcyer krizën politike. Në...

Politikë 14:59 - 11 Shtator, 2019

Shqipëria ndër vendet e para për dëbime nga Gjermania

Njerëzit nga Ballkani mund të jetojnë në Gjermani vetëm në kuadër të qëndrimit me leje pune. Rregullorja e Ballkanit e mundëson këtë. Shanset për azil janë...

Blog 09:49 - 11 Shtator, 2019

“Do përfaqësojë BE, por nuk mund të shkelë në fshatin e tij”/ Kush është pasuesi i Mogherinit

I ngarkuari i ri BE-së për Politikën e Jashtme, pasuesi i Federica Mogherinit njihet si njeri i fjalëve të qarta. Nuk mund të lihet pa përmendur...

Bota 08:24 - 11 Shtator, 2019

DW: Triumf diplomatik për kryeministrin e Hungarisë

Eshtë një triumf diplomatik për kryeministrin e Hungarisë, Victor Orban: Ish-ministri i tij i Drejtësisë, László Trócsányi merr një post kyç në Komisionin e ri të...

Kronika 14:33 - 10 Shtator, 2019

Shkelën rregullat e qëndrimit në BE/ Riatdhesohen 104 shtetas shqiptarë

Një tjetër operacion riatdhesimi i shtetasve, që kanë kërkuar azil apo kanë shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen, është finalizuar ditën e sotme në bashkëpunim...

Bota 12:55 - 10 Shtator, 2019

DW: Kriza e Brexit po e bren nga brenda politikën britanike

Me thirrjet “Orderrrr”- John Bercow, kreu i parlamentit britanik u bë shumë i njohur. Tani ai largohet, parlamenti britanik ndodhet në pushim të detyruar, Britania e...

Blog 11:22 - 10 Shtator, 2019

Pesë sfidat kryesore, me të cilat përballet sot Evropa

Nga Jacopo Barigazzi “Politico.eu” * Betejat më të mëdha të Evropës, nuk kanë të bëjnë vetëm me politikat, por me vetë identitetin e Bashkimit Evropian. Po cilat...

Opinione 22:15 - 9 Shtator, 2019

Lojërat e dështuara të Bashës dhe lobimi në PPE

Nga Gjorg Kodra Lulzim Basha paska kërkuar në PPE mbështetje për hapjen e negociatave që në këtë mënyrë të rritet kontrolli nga ana e BE mbi...