Connect with Us

All posts tagged "be"

Komisionerja për Shëndetësinë, Stella Kyriakides, ka deklaruar se situata me përhapjen e Covid-19 në disa shtete të Bashkimi Europian është me e keqe sesa ishte në pikun e marsit.
Bota 14:41 - 24 Shtator, 2020

Paralajmërimi i BE: Në disa shtete situata nga Covid-19 është me e keqe sesa ishte në pikun e marsit

Komisionerja për Shëndetësinë, Stella Kyriakides, ka deklaruar se situata me përhapjen e Covid-19 në disa shtete të Bashkimi Europian është me e keqe sesa ishte në...

Vonesat për hapjen e negociatave me BE/ Gjosha: Zvarritje e qëllimshme nga qeveria 
Politikë 19:36 - 23 Shtator, 2020

Vonesat për hapjen e negociatave me BE/ Gjosha: Zvarritje e qëllimshme nga qeveria 

Klajda Gjosha, ish-ministre e Integrimit tha se ka kaluar një kohë e gjatë e tashmë duhet të ishin plotësuar disa nga kushtet kryesore për hapjen e...

Bota 14:40 - 23 Shtator, 2020

Viktor Orban refuzon hapur Perëndimin

Në një ese Viktor Orban ankohet për “çoroditjen” e perëndimit. Ai është gati të luftojë BE, përhap teori konspirative, dhe shfaq mbështetjen për presidentin, Donald Trump...

Publikohen të dhënat për azilantët/ Shqiptarët të tretët për aplikimet në Mbretërinë e Bashkuar
Sociale 17:56 - 22 Shtator, 2020

Publikohen të dhënat për azilantët/ Shqiptarët të tretët për aplikimet në Mbretërinë e Bashkuar

Shqipëria vijon të mbetet vendi me numrin më të madh të azilkërkuesve në BE sa u takon vendeve europiane. Të dhënat më të fundit të Eurostat...

Si të shmanget një luftë brenda NATO-s
Blog 08:15 - 22 Shtator, 2020

Si të shmanget një luftë brenda NATO-s

Nga Thomas Trask & Jonathan Ruhe “National Interest” Duke pasur parasysh gjithçka që ka ndodhur këtë vit, nuk do të ishte ndonjë habi po të shihnim...

Listat e hapura/Salianji: Nëse PS nuk reagon, rrezikohet integrimi në BE
Aktualitet 09:43 - 19 Shtator, 2020

Listat e hapura/ Salianji: Nëse PS nuk reagon, rrezikohet integrimi në BE

Ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji  ka folur në lidhje me çështjen e listave të hapura. Në një intervistë për Report TV, ai tha se PS bëri...

U tha se do takohej me Merkel/ Çfarë ndodhi me Ramën në Gjermani
Politikë 20:57 - 18 Shtator, 2020

U tha se do takohej me Merkel/ Çfarë ndodhi me Ramën në Gjermani

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë dy ditore në Gjermani, ndërsa ndryshe nga ç’ishte raportuar më parë nga disa media Rama nuk ka zhvilluar takim...

"Ndalimi i koalicioneve qëndrim neo-diktatorial i Ramës"/ PAA thirrje SHBA dhe BE
Politikë 15:34 - 18 Shtator, 2020

“Ndalimi i koalicioneve qëndrim neo-diktatorial i Ramës”/ PAA thirrje SHBA dhe BE

Partia Agrare Ambientaliste i drejtohet partnerëve strategjikë të vendit tonë SHBA dhe BE, organizatave ndërkombëtare si OSBE-ODHIR, presidentit të Republikës, kryetarit të kuvendit por edhe opinionit...

Zaev
Aktualitet 12:13 - 18 Shtator, 2020

Surprizon kryeministri Zaev/ Greqia e gatshme për t’i ofruar Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vaksinën e COVID-19

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka treguar  se kryeminstri grek, Kyriakos Mitsotakis është treguar i gatshëm për të ofruar vaksinën e COVID-19  Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Greqia...

Basha e thotë troç/ Reformën Zgjedhore po e bëjmë vetëm se na e vendosi kusht BE
Politikë 21:15 - 17 Shtator, 2020

Basha e thotë troç/ Reformën Zgjedhore po e bëjmë vetëm se na e vendosi kusht BE

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, është shprehur mosbesues ndaj Reformës Zgjedhore, ndonëse shpeshehrë ka ngjallur debat mes partive politike. Mbrëmjen e sotme Basha tha se...

Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt, se do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në. Gjermania është një nga vendet dyshuese. Burime të Deutsche Welles bëjnë të ditur se kryeministri shqiptar, Edi Rama, ndodhet për një vizitë dyditore në Gjermani. Ai është takuar të enjten, 17.09.20 në mbrëmje, në një darkë me një grup parlamentarësh nga Bundestagu Gjerman. I pranishëm ka qenë edhe kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë. Taulant Balla, i cili është edhe kryetar i Shoqatës Parlamentare të Miqësisë Shqipëri-Gjermani. Sipas qarqeve ne Berlin, Rama ndodhet në Gjermani për të lobuar te grupi parlamentar më i madh në Bundestag, CDU/CSU, për t'i dhënë Shqipërisë po-në e hapjes së konferencës së parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave me BE--në. Por siç mësoi DW nga qarqet parlamentare pranë CDU/CSU, në takim nuk merrte pjesë as kryetari i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor nga partia CDU/CSU, Johann Wadephul, dhe as kryetari i Komisionit për BE në Bundestag, Günther Krichbaum. Ende shumë punë Në një konferencë të Institutit Aspen në Berlin, të zhvilluar të enjten, me 17.09., si dhe në një konferencë të mëparshme të zhvilluar javën e kaluar në Fondacionin Konrad Adenauer në Berlin, të dyja me rregulla “chattam house”, ka dalë në pah, se deri tani vendet e zakonshme skeptike të BE-së, ndër to edhe Gjermania, nuk janë bindur ende se Shqipëria e meriton çeljen e konferencës së parë ndërqeveritare. Dy pikat më delikate në argumentimin e skeptikëve nga Gjermania janë: ligji anti shpifje dhe ndryshimet që iu bënë marrëveshjes së 4 korrikut për ligjin elektoral në parlament, vetëm disa ditë pasi palët, opozita dhe qeveria, ishin dakordësuar pas ndërhyrjeve të diplomatëve perëndimorë në Shqipëri. "Do të duhet shumë punë diplomatike dhe politike deri sa të vijë te hapja e konferencës së parë ndërqeveritare", thonë skeptikët në Berlin. Nuk takohet me kancelaren Kohët e fundit Shqipëria është lëvduar nga qeveria gjermane për angazhimin e saj për të ndërmjetësuar në konfliktin e Bjellorusisë. Por, ndryshe nga ç'ishte raportuar më parë nga disa mediume të Tiranës. Rama nuk ka pasur takim me kancelaren Angela Merkel, i thanë DW-së burime diplomatike nga Berlini. Sipas burimeve të DW, në mesditë, Edi Rama do të niset për Bavari.
Politikë 11:27 - 17 Shtator, 2020

Integrimi në BE dhe pandemia e COVID-it/ Rama niset sot për në Gjermani

Kryeministri Edi Rama pritet të niset sot pasdite për në Gjermani. Mësohet se në fokus të kësaj vizite është Integrimi i vendit në Bashkimin Europian dhe...

Blog 09:05 - 17 Shtator, 2020

Si do ndryshojë peisazhi politik në Ballkanin Perëndimor, pas asaj që ndodhi së fundmi në Malin e Zi?

Nga Sinisa Vukovic & Majda Ruge “European Council on Foreign Relation” Zgjedhjet parlamentare të muajit të shkuar në Malin e Zi, prodhuan një rezultat historik, dhe...

Bota 08:38 - 16 Shtator, 2020

Si do të zgjidhet problemi me azilkërkuesit në Greqi?

Problemet në kampet greke për refugjatë nuk janë të reja. Por zjarri në Moria ka hedhur një hije të rëndë mbi gjendjen e refugjatëve dhe tregon...

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan
Aktualitet 08:36 - 16 Shtator, 2020

Darka Mitsotakis-Rama/ Ja temat që u diskutuan

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis organizoi dje një darkë me Kryeministrin Edi Rama. Rama ndodhet në Athinë për shkak se do të marr pjesë në pjesë në...

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?
Blog 08:13 - 16 Shtator, 2020

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?

Nga Dalibor Rohac “American Interest” Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë intelektualë perëndimorë dyshuan nëse Gjermania mund të bëhej sërish një komb demokratik i civilizuar. Megjithatë,...

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje së vendet e BE”
Politikë 22:30 - 15 Shtator, 2020

Lleshaj i bën “qejfin” vetes/ “Nën drejtimin tim kemi më pak vrasje se vendet e BE”

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, nuk i ka kursyer lëvdatat ndaj vetes mbrëmjen e sotme në “Open”. I ndodhur përballë një paneli gazetarësh, Lleshaj tha se...

Shqipëria shkeli direktivën e BE-së për hidrocentralin e Poçem/ Nisin hetimet
Politikë 18:41 - 15 Shtator, 2020

Shqipëria shkeli direktivën e BE-së për hidrocentralin e Poçem/ Nisin hetimet

Sekretariati i Komunitetit të Energjisë i dërgoi një letër qeverisë shqiptare të martën ku i kërkohet të përgjigjet për akuzat se qeveria shkeli rregullat e Bashkimit...

Blog 08:35 - 15 Shtator, 2020

Mateo Salvini, “Donald Trump” i Evropës/ Burokracia e Brukselit, e ka shkatërruar ëndrrën evropiane

Nga Adam O’Neal “The Wall Street Journal” Nëse Italia do të mbante sot zgjedhje parlamentare, sondazhet sugjerojnë se Mateo Salvini do të bëhej kryeministri i ardhshëm...

A mundet Kina ta kthejë Evropën kundër Amerikës?
Blog 08:20 - 15 Shtator, 2020

A mundet Kina ta kthejë Evropën kundër Amerikës?

Nga Andrew A.Michta “The Wall Street Journal” Një nga hilet që përdorin vendet që konkurrojnë me fuqitë e tjera të mëdha, është që të joshin aleatët...

Aktualitet 14:48 - 14 Shtator, 2020

50 minuta në zyrën e Presidentit Meta/ Zbardhen detaje nga takimi me ambasadorin e BE-së

Ditën e sotme është zhvilluar një takim mes ambasadorit te Bashkimit Europian në vendin tonë, Luigi Soreca, me  kreun e Shtetit Ilir Meta, në Presidencë. Takimi...

Kryeministri Italian mbështet hapur Shqipërinë/ Integrimi në BE duhet apsolutisht  të vazhdojë
Aktualitet 14:36 - 14 Shtator, 2020

Kryeministri Italian mbështet hapur Shqipërinë/ Integrimi në BE duhet absolutisht të vazhdojë

Kryeministri italian, Giuseppe Conte ka marr pjesë në Konferencën për 45 vjetorin e Traktatit të Helsinikit, mbajtur sot në Romë në Pallatin Borromeo. Ai ka deklaruar...

Corona dhe BE/ Bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?
Bota 10:30 - 14 Shtator, 2020

Corona dhe BE/ Bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?

Në fillim të pandemisë, BE e pati të vështirë të gjejë një strategji të përbashkët. Ndërkohë po bashkëpunohet më shumë. E megjithatë BE i ka deri...

Rihapja e shkollave/ Dasho: Duhet përgjegjshmëri e lartë profesionale dhe veprim i koordinuar multidisiplinor
Opinione 08:31 - 12 Shtator, 2020

Erion Dasho tregon çelësat e suksesit ndaj Covid-19/ Çfarë mësuan shqiptarët nga pandemia

Eksperti i shëndetit publik, Erion Dasho ka bërë një analizë lidhur me situatën aktuale në vend për shkak të Covid-19. Sipas tij shtetet kanë përgjegjësi të...