Connect with Us

All posts tagged "BDI"

Aktualitet 08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një reagimi, zëvendëskryeministri i angazhuar për zbatimin...

Aktualitet 18:59 - 8 Shkurt, 2018

Ligji i gjuhëve tensionon raportin me opozitën/ BDI: Nuk ka kthim pas

Bllokimi i ligjit për gjuhët dhe ligjet tjera reformuese kanë shtyrë kryeparlamentarin Talat Xhaferi bashkë me opozitën dhe shumicën parlamentare që nëpërmjet takimeve larg opinionit, të...

Aktualitet 18:53 - 20 Nentor, 2017

Foto-lajm/ Politikanët shqiptarë i bashkon Brukseli

Politikanët shqiptarë në të gjithë arenën shqipfolëse, hiqen të ashpër me njëri-tjetrin dhe shfaqin qëndrime të patundura për interesat e tyre politike. Pavarësisht kësaj jo gjithmonë...

Aktualitet 22:45 - 31 Mars, 2017

Ali Ahmeti: BDI-ja e sheh si opsion edhe tërheqjen e ministrave nga qeveria teknike

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti nga selia e partisë në Reçicë të Vogël pas mbledhjes së kryesisë qendrore për krizën që gjendet vendit, dhe daljen nga...

Aktualitet 16:14 - 24 Shkurt, 2017

Befason Ali Ahmeti/ Mund të qëndrojmë në opozitë

Kreu i BDI, ALi Ahmeti, ka deklaruar se shanset për arritjen e një marrëveshjeje janë shumë të vogla. Ahmeti e bërë këtë deklaratë para se të...

Aktualitet 14:00 - 23 Shkurt, 2017

BDI bën uniformat e policisë edhe në gjuhën shqipe

Dakordimi për ligjin e gjuhës shqipe bën që shqiptarët të përfitojnë më shumë në këtë aspekt në nivel qendrorë edhe atë në ministrinë e punëve të...

Aktualitet 12:01 - 22 Dhjetor, 2016

BDI fillon kontaktet me VMRO-DPMNE-në, takimi i parë është realizuar mbrëmë ora 23!?

Larg syve të opinionit, por edhe larg syve të anëtarësisë partiake, BDI ka filluar kontaktet e para me VMRO-DPMNE-në, njofton për Gazetën Lajm një burim i...

Aktualitet 15:27 - 14 Dhjetor, 2016

Zgjedhjet ne Maqedoni/Ja 15 kushtet e BDI-së për formimin e qeverisë. Cili do t`i pranoj Gruevski apo Zaevi?

Bashkimi Demokratik për Integrim sot ka shpërndarë një dokument ku janë edhe 15 kushtet për futjen në qeveri me cilën do parti maqedonase e cila do...

Aktualitet 18:52 - 2 Dhjetor, 2016

Intervista/ Ilir Kulla: Opozita “Zaev” financohet nga Soros, vota shqiptare mes BDI-PDSH

Në një intervistë për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal, analisti i njohur nga Shqipëria, Ilir Kulla, ekspert i sigurisë Kombëtare, flet për  situatën fushatën zgjedhore, partitë politike...

Aktualitet 08:48 - 30 Nentor, 2016

Përgjimet e politikanëve në Maqedoni/ Kryeson ish-deputetja Ermira Mehmeti

Ish-deputetja e Bashkimit Demokratik për Integrim ka qenë një nga politikanet më të përgjuara gjatë periudhës së kaluar nga DSK (Shërbimi Sekret Maqedonas). Kjo është zbuluar...

Aktualitet 22:25 - 23 Korrik, 2016

Kodi Zgjedhor përçan strukturat e BDI-së

Miratimi i ndryshimeve ligjore në Kodin Zgjedhor është shoqëruar me polemika mes deputetëve në Kuvend. Pavarësisht se BDI-ja në bisedimet për zgjidhjen e krizës ishte pajtuar...

Aktualitet 21:47 - 8 Qershor, 2016

Nga Kastriot Myftaraj/Pse Ali Ahmeti dhe BDI janë maksimumi që mund t’u lejojnë SHBA dhe BE shqiptarëve të Maqedonisë

Shqiptarët e Maqedonisë duhet të ngulitin në mendje këto të vërteta të thjeshta politike dhe gjeopolitike: 1)Kur Maqedonia u krijua si shtet, SHBA dhe Bashkimi Europian...

Kosova & Rajoni 15:43 - 3 Tetor, 2015

Percahet BDI, themelohet partia e re Uniteti

Ish-gjenerali i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Maqedoni, Gëzim Ostreni, sot e ka shpalosur platformën e partisë më të re shqiptare,Uniteti, duke theksuar se lindja e kësaj...

Kosova & Rajoni 16:40 - 22 Shtator, 2015

Krisje në BDI, paralajmërohet formimi i një partie të re

Disa zyrtarë të lartë të Bashkimit Demokratik për Integrim jan ë të pakënaqur me politikën aktuale të kësaj partie, nd ërsa paralajmërojnë formimin e një subjekti...

Kosova & Rajoni 15:58 - 25 Korrik, 2015

Struge, atentat zyrtarit te BDI-se, dyshohet per lidhje biznesi

Argëtim Asani, zëvendësdrejtori i Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP) dhe kuadër i BDI-së rea pre e një atentati në Strugë, me ç`rast informacionet e para...

Kosova & Rajoni 17:47 - 23 Korrik, 2015

Kumanove, perleshje ne BDI, vritet kandidati Xhemail Rexhepi

Një përleshje e armatosur  në një nga lokalet e Kumanovës mes grupeve te mbeshtetesve te BDI-se ka bere qe te mbetet i vrarë Xhemail Rexhepi,  i...

Kosova & Rajoni 15:16 - 17 Qershor, 2015

Shkup, ja thëniet që bënë bujë nga përgjimet për BDI

Kali i Shemos, hidhja po munde t`ja hidhës, Mark Milloshi, më shka se shkau, q… nanën për të thënë babë… , kallashi, majmuni, etj.  Këto janë...

Kosova & Rajoni 15:36 - 16 Qershor, 2015

Zaev publikon pergjimin e 38, BDI dinte çdo gje qe bente Gruevski

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev publikoi bombën e 38-të ku nxorri skandale korruptive të BDI-së. Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev publikoi biseda të përgjuara ku sipas...

Kosova & Rajoni 18:06 - 12 Qershor, 2015

BDI publikon marreveshjen e 1 Qershorit qe ende nuk zbatohet

BDI-ja publikoi zyrtarisht marrëveshjen e 2 qershorit me ndërmjetësimin e uvrokomesarit, Johaness Han dhe ambasadorëve, Orav dhe Bejli, informon Zhurnal. Në këtë marrëveshje thuhet se deri më...

Kosova & Rajoni 16:48 - 11 Maj, 2015

BDI sqaron pozicionin ndaj ngjarjeve në Kumanovë

Bashkimi Demokratik për Integrim sqaron përmes një komunikate qëndrimin në lidhje me ngjarjet në Kumanovë. Në deklaratën e partisë shqiptare në Maqedoni thuhet se të gjitha...