Connect with Us

All posts tagged "bb"

Politikë 14:46 - 14 Shkurt, 2020

Basha takim me drejtuesen e misionit të Bankës Botërore/ Ekonomia shqiptare e zhytur në kaos

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me drejtuesen e misionit të Bankës Botërore, Maryam Salim dhe ekipin e saj. Basha shprehet se...

Ekonomi 08:16 - 31 Janar, 2020

Qeveria kërkon hua rekord nga BB për projektin e furnizimit me ujë/ Çmimi pritet të rritet me 75%

Qeveria shqiptare ka dorëzuar pranë Bankës Botërore një projekt lidhur me programin Kombëtar të furnizimit me ujë dhe kanalizimet duke kërkuar financim në vlerën 725 milionë...

Ekonomi 08:19 - 13 Nentor, 2019

Tarifat e frikshme të korrupsionit/ Shqipëria kryeson renditjen globale të BB

Shqipëria bashkë me shtetet afrikane Sierra Leonen dhe Laon kryesuan listën globale të vendeve më të korruptuara sipas këndvështrimit të biznesit të evidentuar nga anketa e...

Politikë 14:53 - 8 Nentor, 2019

Projektbuxheti për 2020/ Vasili: Me gënjeshtrat e Rilindjes jemi deri në fyt

Nën kryetari i LSI, Petrit Vasili ka komentuar projketbuxhetin e vitit 2020 që thotë se rritja ekonomike do të jetë 4.1%. Vasili deklaron se Banka Botërore...

Politikë 10:39 - 12 Tetor, 2019

Tabaku denoncon skandalin/ Hajdutëria po shndërrohet në ligj nga Parlamenti

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar sërish sot për ligjin mbi Koorporatën e Investimeve. Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se...

Ekonomi 13:54 - 8 Tetor, 2019

“Ishte e paralajmëruar”/ Jorida Tabaku zbulon shkaqet e rënies së ekonomisë

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar pas raportit të Bankës Botërore, për ekonominë. Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se kjo...

Ekonomi 08:22 - 27 Gusht, 2019

Studimi i BB/ Taksat ekstreme, Bashkia e Tiranës i “merr frymën biznesit”

Biznesi në Tiranë operon në një mjedis të vështirë, pasi bashkia e kryeqytetit renditet në katër qytetet në rajon që aplikon ngarkesë të lartë fiskale për...

Ekonomi 08:27 - 24 Gusht, 2019

Bumerangu 2 miliardë euro i koncesioneve/ A rrezikojmë rritjen e taksave?!

Në 15 vitet e ardhshme (2019-2032), qeveria është angazhuar në projekte të Partneritetit Publik-Privat (PPP), për të cilat do të duhet të paguajë në total 2...

Ekonomi 08:46 - 22 Gusht, 2019

Borxhi publik/ BB i “tërheq veshin” Shqipërisë

Shqipërisë dhe Malit të Zi do t’i duhet më shumë angazhim për zbatimin e rregullave fiskale që vendosin dhe që kanë në objekt uljen e borxhit...

Aktualitet 08:12 - 15 Korrik, 2019

Emigracioni/ Banka Botërore bën parashikimin e frikshëm

Së paku deri më vitin 2050 shqiptarët që do të emigrojnë do të jenë në nivele shumë më të larta se ato që do të zgjedhin...

Aktualitet 14:25 - 14 Korrik, 2019

“Pak freskët por…”/ Ish banorja e BB provokon fansat, pozon me këmishën e tejdukshme

Ish miss Shqipëria por edhe ish banorja e Big Brother Albania, Xhensila Pere, njihet për pozat e saj të nxehta në fotot e ndryshme në rrjetet...

Partneritet Privat-publik
Aktualitet 08:22 - 1 Qershor, 2019

Faturat e shfrenuara të PPP-ve/ Kostot sa dyfishi i referencave të Bankës Botërore

Banka Botërore rishikoi këtë vit me rritje kostot e ndërtimit të një kilometri rrugë në vendin tonë, duke e çmuar me 6 milionë euro një kilometër...

Aktualitet 14:40 - 28 Maj, 2019

“Po të shpërthen gjoksi”/Komentuesit “masakrojnë” ish banoren e BB për operacionet plastike

Ish banorja e BB, Françeska Jaçe, me postimet e saj më të fundit i ka bërë të gjithë të mendojnë se ka bërë ndërhyrje në gjoks...

Aktualitet 08:49 - 9 Prill, 2019

Ekonomia e Shqipërisë primitive/ Bujqësia dominon 19% të PBB-së

Edhe pse Shqipëria nuk plotëson as 50% të nevojave të konsumit të brendshëm me prodhime bujqësore, sektori i bujqësisë ka peshën më të lartë në raport...

Aktualitet 08:25 - 29 Janar, 2019

FMN jep alarmin për PPP-të/ Po rrisin rreziqet fiskale 

Partneritetet Publike Private (PPP) janë kthyer edhe një herë në vëmendje nga Fondi Monetar Ndërkombëtar duke paralajmëruar ashpër për rreziqet fiskale që ato mund të sjellin...

Kryesore Show Biz 10:40 - 14 Dhjetor, 2018

Ish-banorja e Big Brother në faqet e “The Sun”: Si më zgjodhën për të treguar historinë e dashnores…

E mbani mend Katerina Shkëmbin, vajzën që dikur ka qenë konkurrente në “Big Brother 7”. Ajo ka qenë protagoniste në shumë debate brenda dhe jashtë shtëpisë...

Kryesore Show Biz 13:40 - 28 Nentor, 2018

Ish-banorja e Big Brother çudit rrjetin: Gjoksi më bëri milionere

Aisleyne Horgan-Wallace ka hapur një debat të madh në rrjet ditët e fundit, duke bërë që e gjithë vëmendja e mediave rozë të jetë drejt saj. Ish-banorja...

Aktualitet 15:11 - 4 Tetor, 2018

BB “shuplakë” qeverisë/ Përdori pa kriter propozimet e pakërkuara për koncesionet PPP

Banka Botërore ka prezantuar sot Raportin Ekonomik për Ballkanin Perëndimor. Në qëndrimet për Shqipërinë, Banka vuri në dukje rreziqet që lidhen me kontratat koncensionare me Partneritet...

Aktualitet 08:14 - 10 Shtator, 2018

Shqiptarët nuk i përballojnë kostot e kujdesit shëndetësor/ BB publikon shifrat e frikshme

Rreth 23 mijë shqiptarë janë në vështirësi financiare për të përballuar kujdesin kirurgjik. Sipas studimit më të fundit të Bankës Botërore, për pacientët shqiptarë, kirurgjia mund...

Kryesore Show Biz 13:00 - 21 Qershor, 2018

Armela e mohoi lidhjen me Escobars, publikohen mesazhet e reperit duke flirtuar

Një foto e Armelës së BB ku shfaqej e ulur me këmbët hapur në prehrin e një mashkulli shkaktoi shumë reagime pak ditë më parë. U...

Aktualitet 12:42 - 25 Prill, 2018

Guvernatori Sejko në takimet e FMN dhe BB/ Ja për çfarë është diskutuar

Në datat 20-22 prill 2018, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, z. Gent Sejko, mori pjesë në Mbledhjet e Pranverës të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) dhe të...

Kryesore 08:19 - 10 Prill, 2018

Raporti i BB/ Shqipëria në grupin e vendeve, ku gratë punojnë më shumë për të dalë në pension

Banka Botërore e klasifikoi Shqipërinë ndër vendet e para në botë ku gratë dalin në pension në moshë të vjetër. Gratë shqiptare dalin në pension në...

Ekonomi 08:27 - 20 Mars, 2018

Trendet e punësimit në Shqipëri/ BB: Ata me 8-vjeçare “biznesmenë”, ata me shkollë të lartë “hysmeqarë”

Banka Botërore ka publikuar raportin e fundit për tendencat e punësimit, që merr në analizë treguesit në Ballkanin Perëndimor dhe disa vende të rajonit, që janë...