Connect with Us

All posts tagged "bashkimi sovjetik"

Blog 10:17 - 7 Korrik, 2020

7 korrik 1947/ Çfarë ndodhi realisht në Rozuell, u rrëzua një UFO apo një balon meteorologjik?

* Më 8 korrik 1947, gazeta “Roswell Daily Record” botoi një artikull në faqen e parë me titull “Forcat ajrore amerikane, kapin një disk fluturues në...

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri
Blog 08:18 - 23 Qershor, 2020

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri

Pushtimi i Bashkimit Sovjetik, ishte fushata më ambicioze e Luftës së Dytë Botërore. Hitleri besonte se mund të realizohej brenda 3-muajsh, përmes një sulmi të shpejtë...

Blog 08:25 - 11 Mars, 2020

A do të sjellë COVID-19, shembjen e regjimit komunist në Kinë?

Nga Liubomir K.Topaloff  “The Diplomat” “Aksidenti bërthamor në Çernobil” – shkroi ish-udhëheqësi sovjetik Mikail Gorbaçov, në prag të 20 vjetorit të katastrofës – “më shumë sesa...

Politikë 12:39 - 8 Mars, 2020

Vulcan, pse qyteza amerikane kërkoi ndihmën e Bashkimit Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë

I pozicionuar rrëzë një mali, komuniteti i vogël i Vulcan, në skajin perëndimor të Virxhinias Perëndimore është tërësisht i izoluar nga fqinjët, dhe po të mos...

Blog 08:30 - 7 Mars, 2020

SHBA-ja s’ka nevojë për një kandidat, që ka nostalgji Bashkimin Sovjetik

Nga Garry Kasparov “CNN” * Në një vit zgjedhor, në të cilin vështirë se dikush bie dakord për ndonjë gjë, ajo që mund ta themi me...

Blog 08:46 - 8 Shkurt, 2020

Miti i Jaltës/ A ia shiti Ruzvelit Stalinit Evropën Lindore?

Nga William F.Buckley Jr. “National Riview” * Gjatë muajve të fundit kam dëgjuar të paktën 3 herë kritikët e sanksioneve që presidenti Ronald Regan vendosi kundër...

Blog 08:26 - 5 Shkurt, 2020

Pse 1979-a, ishte viti që formësoi botën e shekullit XXI

Të thuash se një vit, ishte më domethënës me kontributet e tij në botën moderne, se çdo vit tjetër, është një spekullim. Por sipas historianëve, shekulli...

Blog 14:22 - 25 Janar, 2020

25 Janar 1995/ Kur Rusia rrezikoi të nisë një luftë bërthamore ndaj SHBA-së

Pas Luftës së Dytë Botërore, bota është rrezikuar disa herë nga shpërthimi i një lufte bërthamore mes 2 superfuqive të mëdha, SHBA dhe Bashkimit Sovjetik. Por...

Blog 08:37 - 27 Dhjetor, 2019

Pse pushtimi i Afganistanit, e bëri të pashmangshme shembjen e Bashkimit Sovjetik

Përgjatë shekujve, pushtues të ndryshëm kanë dërguar ushtritë e tyre për të pushtuar Afganistanin. Vetëm në 2 shekujt e fundit, fuqitë e mëdha e kanë pushtuar...

Blog 09:01 - 29 Tetor, 2019

Ndau një komb për 28 vite/ Gjithçka që duhet të dini mbi Murin e Berlinit

Kanë kaluar plot 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit. Muri u pa si zgjidhja që Gjermania Lindore përdori për të ndalur largimet masive të...

Blog 09:12 - 20 Gusht, 2019

17-20 gusht 1991: Si dështoi “Puçi i Hamamit” të ndalte shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik

Tentativa e grushtit të shtetit të vitit 1991, e njohur ndryshe edhe si “Puçi i Hamamit” ose “Puçi i Gushtit”, ishte një përpjekje e anëtarëve të...

basha tregon projektet e tij
Aktualitet 19:53 - 1 Prill, 2019

Arsimi i lartë/ Basha: Kemi ligjin e Bashkimit Sovjetik

I pyetur për një plan konkret për arsimin e lartë, Lulzim Basha nga qyteti i Shkodrës siguroi studentët se ai ka ngritur një grup pune për...

Histori 20:01 - 13 Mars, 2018

Kastriot Dervishi tregon lëndët mësimore të Komitetit të Sigurimit të Shtetit në Bashkimin Sovjetik

Historiani Kastriot Dervishi, në një postim në rrjetet sociale, ka publikuar lëndët që mësoheshin në shkollën e lartë të Sigurimit të Shtetit në Bashkimin Sovjetik. Më...

Aktualitet 17:04 - 6 Mars, 2015

Epoka e re bërthamore

Bota ka hyrë në një epokë të re përsa i përket armatimit bërthamor. Nuk ka dyshim për këtë e përjavshmja prestigjoze britanike “The Economist”, e cila...