Connect with Us

All posts tagged "bashkimi europian"

Politikë 19:42 - 9 Maj, 2020

I “shtriu dorën” për tryezë të përbashkët/ Basha refuzon Ramën: Thirrje hipokrite!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka refuzuae ftesën e kryeministrit Rama, për tu ulur në një tryeze të përbashkët me të dhe Metën, për të...

Blog 08:42 - 20 Mars, 2020

A do t’i mbijetojë koronavirusit Bashkimi Evropian?

Nga Andreas Kluth “Bloomberg View” * Covid-19, është veçanërisht kërcënues për jetën e të moshuarve, dhe atyre që vuajnë nga sëmundje të tjera kronike. Ky përshkrim...

Blog 08:54 - 8 Mars, 2020

Kriza e qendrës së djathtë, mund ta shkatërrojë nga brenda Bashkimin Europian

Nga Jan-Werner Müller “The Guardian” Nëse ka një gjë mbi të cilën mund të bien dakord zyrtarët e Brukselit dhe euroskeptikët, ajo është se BE-ja ka...

Politikë 22:35 - 7 Janar, 2020

Kosovarët e vënë me shpatulla pas murit/ Presidenti: Inicimi i minishengenit, i sforcuar

Qëndrimi neutral i Metës në raport me iniciativën e minishengenit ballkanik ka shkaktuar pikëpyetje në Kosovë. “Pse erdhi kjo situatë e raporteve politike Shqipëri-Kosovë dhe pse...

Politikë 21:36 - 7 Janar, 2020

“Nuk është në plan BE-ja, por poshtërimi i Shqipërisë”/ Meta kritikon qeverinë

Presidenti i Republikës Ilir Meta, i ftuar në studion e Ora news, ka folur mbi situatën politike në Shqipëri, duke u ndalur në çështje problematike siç...

Politikë 14:46 - 3 Janar, 2020

“Nuk shkohet kështu drejt BE”/ LSI: Të dënohen sulmuesit e ambasadës në Beograd

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar ndaj sulmit që i është bërë ambasadës së Malit të Zi në Beograd. LSI e dënon me forcë këtë ngjarje...

Politikë 10:46 - 3 Janar, 2020

Presidenca e BE/ Kryeministri kroat: Duhen hapur negociatat me Shqipërinë

Me datë 1 janar, Kroacia mori drejtimin e Presidencës së BE-së për 6 muajt në vijim. Kryeministri kroat Andrej Plenkoviç, u shpreh se ndër të tjera,...

Kosova & Rajoni 20:51 - 23 Dhjetor, 2019

“Minishengeni synon heqjen e taksës”/ Haradinaj: Kosova kundër izolimeve rajonale

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj ka bërë publik bilancin e arritjeve të Qeverisë së Kosovës gjatë vitit 2019, duke mos lënë pa iu referuar...

Politikë 10:56 - 20 Dhjetor, 2019

Kryemadhi kundër Minishengenit ballkanik/ “Iniciativë e nxituar që nxit konflikte”

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kyemadhi ka reaguar sot në lidhje me samitin e Minishengenit ballkanit, që do të mbahet në Shqipëri. Kryemadhi e...

Politikë 13:24 - 17 Dhjetor, 2019

Meta kundër paketës anti-shpifje/ Pa media të lirë rruga drejt BE është e pamundur

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reagur sërish kundër paketës Anti-shpifje, këtë herë pasi edhe ndërkombëtarët kanë bërë komentet e tyre kundër këtij projektiligji të propozuar...

Bota 16:05 - 13 Dhjetor, 2019

Kryeministri i ri britanik përshpejton Brexit/ Merkel: BE do të ketë një konkurrent të fortë

Menjëherë pasi u mor vesh se partia Konservatore me në krye Boris Johnson mbizotëroi në zgjedhjet britanike, Kancelarja Merkel bëri një deklaratë jo pak të fortë....

Politikë 13:49 - 12 Dhjetor, 2019

“I përcolla vetë inxhinierët bullgarë në Durrës”/ Ambasadori flet mbi tërmetin tragjik

Ambasadori i Bullgarisë, Momtchil Raytchevski ka folur mbi situatën e rëndë që ka shkaktuar tërmeti tragjik i 26 nëntorit në Shqipëri. Ai tha se shteti bullgar...

Lajme 13:27 - 12 Dhjetor, 2019

Kishin synim Europën/ Policia e Fierit vendos në pranga 27 irakianë

27 shtetas nga Iraku kanë rënë në pranga nga uniformat blu të Fierit, pasi kanë hyrë në Republikën e Shqipërisë në mënyrë të paligjshme. Shtetasit e...

Politikë 14:11 - 3 Nentor, 2019

Nga Sali Berisha/ Kur Edvin Mafia kërcënonte Europën me gjakderdhje!

Kur Edvin Mafia kercenonte Europen me gjakderdhje! Nje status i publikuar kater vite me pare. September 11-2015-12:24 Ç’pune ke me BE ti o piktor deshtak!!! Per...

Politikë 21:28 - 29 Tetor, 2019

Integrimi- Franca dhe Gjermania ndryshojnë kartat për Ballkanin/ Pritet ta “pësojë” edhe Serbia

Bashkimi Europian pritet të ndryshoj rregullat e integrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Rregullat pritet të ndryshojnë edhe për Serbinë e cila tashmë ndodhet një hap...

Aktualitet 21:02 - 6 Maj, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Paloka, akuza të rënda Ramës

Ish nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka komentuar deklarat e fundit të kryeministrit Edi Rama, lidhur me integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. Paloka shkruan...

ruci beson te integrimi i shqiperise
Aktualitet 19:57 - 8 Prill, 2019

Konferneca e kryeparlamentarëve të BE/ Ruçi: Besoj në një raport pozitiv për Shqipërinë

Kryetari Parlamentit, Garmoz Ruçi i shoqëruar nga kreu i Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla kanë marrë pjesë në konferencën e kryeparlamentarëve të BE-së në Vienë. Gramoz...

zbulohen tre femrat me te cilat kaopet mat muli
Aktualitet 18:29 - 29 Mars, 2019

Rama nuk kursen ish-deputetin demokrat/ “BE nuk është pyll për Flamur Nokën”

Ish deputeti demokrat Flamur Noka nuk i ka shpëtuar ironisë së kryeministrit Edi Rama gjatë takimit që ky i fundit kishte nën siglën “Bashkia që Duam”...

Aktualitet 19:12 - 25 Mars, 2019

Certifikohet “Air Albania”/ Pritet konfirmimi nga BE

Kompania “Air Albania” e cila u prezantua disa muaj më parë ka marrë certifikatat nga Autoritetit të Aviacionit Civil në Shqipëri për të filluar aktivitetin e...

Aktualitet 19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis Pavlopulos nuk la pa përmendur edhe...

Aktualitet 18:28 - 28 Shkurt, 2019

Asnjë kusht i plotësuar/ Spaho: Negociatat nuk do të hapen

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Edmond Spaho, gjatë fjalës së tij në studion e “ABC News” tha se nuk është plotësuar asnjë kusht për hapjen  e...

be reagon per vendimin e opozites
Aktualitet 16:34 - 21 Shkurt, 2019

BE: Dorëzimi i mandateve minon progresin e Shqipërisë

“Vendimi i opozitës për heqjen dorë nga mandatet e tyre pengon seriozisht funksionimin e demokracisë në Shqipëri”: deklarata u bë sot nga Përfaqësuesja e Lartë e...

paloka quan kellira alfred pezen dhe carlo bolinon
Aktualitet 19:36 - 18 Shkurt, 2019

Paralajmërimi i Palokës/ BE grusht ndaj Ramës

Nënkryetari i Parlamentit, Edi Paloka në një postim në rrjetet sociale ka zbuluar se Bashkimi Europian ka vendosur për hapjen e negociatave me Shqipërinë. Sipas Palokës,...