Connect with Us

All posts tagged "banka e shqiperise"

Ekonomi 09:10 - 25 Mars, 2020

Ekonomia “e sëmurë”/ Banka e Shqipërisë pritet të ulë sot normën bazë në nivele minimale historike

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë është ulja e...

Sociale 16:41 - 16 Mars, 2020

Ndikimi i koronavirusit në ekonomi/ BSH sqaron masat për riskedulimin e kësteve të kredisë

Banka e Shqipërisë ka sqaruar vendimin e marrë nga kjo e fundit lidhur me shtyrjen e pagesës së kësteve të kredive, në bashkëpunim me bankat e...

Politikë 12:40 - 12 Mars, 2020

Basha përshëndet vendimin e Bankës së Shqipërisë/ Ftesë publike Ramës

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për vendimin e Bankës së Shqipërisë për të shtyrë me 3 muaj afatin e shlyerjes së kredive për bizneset...

Sociale 11:46 - 12 Mars, 2020

Merret vendimi/ Banka e Shqipërisë shtyn për 3 muaj pagesat e kredive

Banka e Shqipërisë vendos të shtyjë për 3 muaj pagesat e kësteve të kredive të marra nga qytetarët, në kushtet e situatës në vend. Këshilli i...

Kronika 10:35 - 2 Mars, 2020

Kontrolle të befasishme pranë Bankës së Shqipërisë/ Sekuestrohen shuma të mëdha parash

Finalizohen dy operacione “Për goditjen e aktiviteteve të paligjshme në zonën pranë Bankës së Shqipërisë “. Nga ana e Seksionit për Hetimin e Pastrimit të Parave...

Ekonomi 09:00 - 22 Janar, 2020

Bizneset po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Bankat tregtare kanë vëne re se gjatë 3-mujorit të fundit të vitit 2019 ka një rritje të tendencës për kredi, të cilat do të shkojnë për...

Ekonomi 10:53 - 4 Janar, 2020

Shumë familje mbahen ende nga emigrantët/ Kush është qarku ku dërgohen më shumë

Emigrantët vijojnë të dërgojnë para për familjarët e tyre në Shqipëri, fenomen ky që duket se është në rritje. Banka e Shqipërisë ka konfirmuar se dërgesat...

Politikë 19:56 - 14 Dhjetor, 2019

Pezullimi i Malajt nga detyra/ Zbardhen arsyet që çuan në këtë vendim

Zbardhet vendimi i shkarkimit të Arben Malajt nga detyra e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Në mungesë të kryeministrit Edi Rama, vendimi është...

Ekonomi 09:33 - 1 Tetor, 2019

Kartëmonedhat e reja/ Si të dalloni elementet e sigurisë së prerjeve 200 dhe 5,000 lekë

Prej disa ditësh, të gjithëve mund të na qëllojë që të marrim në duar kartëmonedhat e reja që janë hedhur në qarkullim prej 200 dhe 5,000...

Ekonomi 18:07 - 23 Shtator, 2019

Prezantimi i kartmonedhave të reja/ Banka e Shqipërisë ekspozitë 8-ditore në Kalanë e Tiranës

Banka e Shqipërisë, do të organizojë një ekspozitën 8-ditore në Kalanë e Tiranës. Kjo ekspozitë vjen në kuadër të fushatës për prezantimin e serisë së dy...

Kultura 11:42 - 5 Shtator, 2019

Shenjtërimi i Nënë Terezës/ BSH sjell monedhën përkujtimore të emetuar në 2012

Me rastin e tre-vjetorit të Shenjtërimit të Nënë Terezës, Banka e Shqipërisë ka sjellë një mondedhë përkujtimore, të emëtuar në vitin 2012. Në njoftimin e publikuar...

Aktualitet 15:46 - 18 Korrik, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Pse Rilindja e do Bankën e Shqipërisë vasale?

Pse Rilindja e do Bankën e Shqipërisë vasale? Në vitin 2016, kur Britania e Madhe ishte përfshirë nga fushata e ethshme e referendumit për të qëndruar...

Aktualitet 10:29 - 16 Korrik, 2019

PS kërkoi “kokën” e Malajt/ Ish-ministri flet me emra, zbardh mesazhet kërcënuese

Ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave, njëkohësisht ish-deputet i PS-së, Arben Malaj ka reaguar pas lajmit që qarkulloi në media një ditë më parë, ku thuhej se...

Aktualitet 19:36 - 5 Janar, 2019

BSH nxjerr raportet/ 112 milionë eurove nuk u dihet destinacioni

Në publikimin e bilancit të pagesave nga Banka e Shqipërisë,  rreth 112 milionë eurove që kanë hyrë në periudhën korrik-shtator  2018  përmes kanaleve bankare,  nuk u...

Aktualitet 16:39 - 24 Dhjetor, 2018

Norma bazë e interesit/Sejko tregon politikat e BSH-së për tremujorin e parë të 2019

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka deklaruar sot se norma bazë e interesit do mbetet e pandryshuar. Në një konferenvcë për mediat, Sejko tregoi...

Aktualitet 21:06 - 23 Nentor, 2018

Ridvan Bode në bordin e Bankës së Shqipërisë

Ish-ministri i Financave në qeverinë e Berishës, Ridvan Bode, është kandidat për anëtar në Bordin Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë. Ish-ministri demokrat  është një nga kandidatët...

Aktualitet 10:00 - 1 Nentor, 2018

“Nuk u prek nga llogaritë e palëve”/ Rama vlerëson Bankën e Shqipërisë

Ditën  sotme në konferencën vjetore “Politika monetare, Integrimi Ekonomik dhe Normaliteti i Ri” ka marrë pjesë edhe kryeministri Edi Rama. Në fjalën e tij, Rama ka...

Aktualitet 19:37 - 30 Tetor, 2018

Zbulohen 15 kandidaturat e Kuvendit për Bankën e Shqipërisë/ Emrat e PS, PD dhe PDIU

Janë 15 kandidatë të cilët kanë shprehur interesin për të qenë pjesë e Bordit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. CNA.al ka siguruar listën e...

Aktualitet 22:21 - 11 Gusht, 2018

“Fluturojnë” paratë/ 142 milion euro jashtë vendit për tre muaj

Plot 142 milionë euro, origjina e të cilëve është e papërcaktuar për arsye të ndryshme, kanë fluturuar jashtë Shqipërisë në tremujorin e parë të këtij viti....

Aktualitet 16:23 - 4 Korrik, 2018

Rritja e Ekonomisë/ Sejko zbulon faktorët

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka prezantuar raportin për muajt e parë të 2018-ës. Sipas tij, në 3 muajt e parë  ekonomia u rrit...

Aktualitet 16:46 - 6 Qershor, 2018

Rënia e vazhdueshme e euros/ Sejko lajmëron: Ndërhyrje e jashtëzakonshme e BSH

Banka e Shqipërisë ka paralajmëruar se do të hyjë në tregun valutor, duke blerë valutë, në një veprim të jashtëzakonshëm që synon që të ndalojë rënien...

Aktualitet 10:28 - 5 Qershor, 2018

Meta ‘presion’ Ramës/ Kreu i SHISH i fut në ‘sherr’

Pas dorëheqjes së Visho Ajazi Likës në tetor të vitit 2017, në krye të Shërbimit Informativ Shtetëror (SHISH) është propozuar nga kryeministri Edi Rama prej 7...

Ekonomi 18:20 - 15 Mars, 2018

BSH hedh në qarkullim monedhën e re 20 lekëshe/ Korrigjon “gabimet” ortografike

Banka e Shqipërisë njofton publikun se duke filluar nga data 30 mars 2018, do të hidhet në qarkullim monedha metalike shqiptare me vlerë nominale 20 Lekë,...