Connect with Us

All posts tagged "banka e shqiperise"

Ekonomi 08:44 - 7 Janar, 2021

Banka e Shqipërisë do të rinisë këtë vit ankandet për blerjen e euros

Banka e Shqipërisë do të rifillojë këtë vit ankandet e blerjes së valutës, në funksion të menaxhimit të rezervës valutore. Për këtë qëllim janë planifikuar 14...

Ekonomi 08:53 - 17 Dhjetor, 2020

Banka e Shqipërisë: Kthimi i kufizimeve mund ta ketë ngadalësuar rimëkëmbjen e ekonomisë

Kthimi i masave kufizuese në tremujorin e fundit të vitit mund ta ketë ngadalësuar rimëkëmbjen e ekonomisë shqiptare. Pas mbledhjes së fundit të Këshillit Mbikëqyrës për...

Rritja e pagës minimale/ Ekspertët: Ky vendim rëndon të vetëpunësuarit
Ekonomi 08:09 - 2 Dhjetor, 2020

Interesat e kredive për shtëpi më të lira se asnjëherë, shtrenjtohet overdrafti

Për individët që duan të marrin kredi, normat e interesit janë ulur ndjeshëm. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, në muajin tetor, norma e interesit për...

Banka e Shqipërisë/ Masat e reja kufizuese janë rreziku kryesor për ekonominë
Ekonomi 21:01 - 4 Nentor, 2020

Banka e Shqipërisë/ Masat e reja kufizuese janë rreziku kryesor për ekonominë

Keqësimi i gjendjes epidemiologjike në vend dhe masat e mundshme kufizuese mund të cenojnë përmirësimin e shënuar nga ekonomia gjatë sezonit veror. Zëvendësguvernatorja e parë e...

Ekonomi 12:22 - 29 Tetor, 2020

Banka e Shqipërisë thirrje qeverisë/ Nëse kriza thellohet, të mos ngarkojë kosto të tjera mbi bankat

Politika nuk duhet të transferojë kosto të mundshme të krizës ekonomike në bilancet e sektorit bankar. Zëvendësguvernatorja e parë, Luljeta Minxhozi, tha sot në konferecnën virtuale...

Pandemia e Covid-19/ Sejko bën bilancin: Ekonomia ka pësuar tkurrje 7.4%
Kronika 17:29 - 7 Tetor, 2020

Pandemia e Covid-19/ Sejko bën bilancin: Ekonomia ka pësuar tkurrje 7.4%

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ka dalë sot në një konferencë për mediat ku ka folur në lidhje me vendimmarrjen e politikës monetare, teksa...

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët e ekonomisë
Lajme 17:39 - 15 Shtator, 2020

Lajm i hidhur/ Ndërron jetë parakohe zyrtarja e Bankës së Shqipërisë

Banka e Shqipërisë ka dhënë një lajm të hidhur pak momente më parë. BSH njofton se ka ndërruar jetë parakohe anëtarja e Këshillit Mbikëqyrës dhe anëtarja...

Ekonomi 18:11 - 28 Maj, 2020

Shtyrja e kredive deri më 31 gusht/ BSH jep detajet. Çfarë duhet të dini

Kryeministri Rama njoftoi pak më herët në rrjetet sociale se së bashku me Guvernatorin e Bankës së Shqipërisë Gent Sejkon, firmosën sërish një shtyrje tremujore të...

Ekonomi 14:27 - 15 Prill, 2020

Banka e Shqipërisë analizon ndikimin e COVID-19/ Do prekë të gjithë, veç sektorëve jetikë

Në raportin e radhës të stabilitetit financiar, Banka e Shqipërisë ka vlerësuar efektet që pandemia aktuale e koronavirusit mund të ketë mbi ekonominë dhe stabilitetin e...

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët e ekonomisë
Ekonomi 09:10 - 25 Mars, 2020

Ekonomia “e sëmurë”/ Banka e Shqipërisë pritet të ulë sot normën bazë në nivele minimale historike

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë është ulja e...

Sociale 16:41 - 16 Mars, 2020

Ndikimi i koronavirusit në ekonomi/ BSH sqaron masat për riskedulimin e kësteve të kredisë

Banka e Shqipërisë ka sqaruar vendimin e marrë nga kjo e fundit lidhur me shtyrjen e pagesës së kësteve të kredive, në bashkëpunim me bankat e...

Politikë 12:40 - 12 Mars, 2020

Basha përshëndet vendimin e Bankës së Shqipërisë/ Ftesë publike Ramës

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për vendimin e Bankës së Shqipërisë për të shtyrë me 3 muaj afatin e shlyerjes së kredive për bizneset...

Sociale 11:46 - 12 Mars, 2020

Merret vendimi/ Banka e Shqipërisë shtyn për 3 muaj pagesat e kredive

Banka e Shqipërisë vendos të shtyjë për 3 muaj pagesat e kësteve të kredive të marra nga qytetarët, në kushtet e situatës në vend. Këshilli i...

Kronika 10:35 - 2 Mars, 2020

Kontrolle të befasishme pranë Bankës së Shqipërisë/ Sekuestrohen shuma të mëdha parash

Finalizohen dy operacione “Për goditjen e aktiviteteve të paligjshme në zonën pranë Bankës së Shqipërisë “. Nga ana e Seksionit për Hetimin e Pastrimit të Parave...

Ekonomi 09:00 - 22 Janar, 2020

Bizneset po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Bankat tregtare kanë vëne re se gjatë 3-mujorit të fundit të vitit 2019 ka një rritje të tendencës për kredi, të cilat do të shkojnë për...

Ekonomi 10:53 - 4 Janar, 2020

Shumë familje mbahen ende nga emigrantët/ Kush është qarku ku dërgohen më shumë

Emigrantët vijojnë të dërgojnë para për familjarët e tyre në Shqipëri, fenomen ky që duket se është në rritje. Banka e Shqipërisë ka konfirmuar se dërgesat...

Politikë 19:56 - 14 Dhjetor, 2019

Pezullimi i Malajt nga detyra/ Zbardhen arsyet që çuan në këtë vendim

Zbardhet vendimi i shkarkimit të Arben Malajt nga detyra e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Në mungesë të kryeministrit Edi Rama, vendimi është...

Ekonomi 09:33 - 1 Tetor, 2019

Kartëmonedhat e reja/ Si të dalloni elementet e sigurisë së prerjeve 200 dhe 5,000 lekë

Prej disa ditësh, të gjithëve mund të na qëllojë që të marrim në duar kartëmonedhat e reja që janë hedhur në qarkullim prej 200 dhe 5,000...

Kriza ekonomike në Shqipëri dhe sfidat në vazhdim/ Flasin ekspertët
Ekonomi 18:07 - 23 Shtator, 2019

Prezantimi i kartmonedhave të reja/ Banka e Shqipërisë ekspozitë 8-ditore në Kalanë e Tiranës

Banka e Shqipërisë, do të organizojë një ekspozitën 8-ditore në Kalanë e Tiranës. Kjo ekspozitë vjen në kuadër të fushatës për prezantimin e serisë së dy...

Kultura 11:42 - 5 Shtator, 2019

Shenjtërimi i Nënë Terezës/ BSH sjell monedhën përkujtimore të emetuar në 2012

Me rastin e tre-vjetorit të Shenjtërimit të Nënë Terezës, Banka e Shqipërisë ka sjellë një mondedhë përkujtimore, të emëtuar në vitin 2012. Në njoftimin e publikuar...

Nga Klodian Tomorri/ Biznesi pervers i testimeve me pagesë
Aktualitet 15:46 - 18 Korrik, 2019

Nga Klodian Tomorri/ Pse Rilindja e do Bankën e Shqipërisë vasale?

Pse Rilindja e do Bankën e Shqipërisë vasale? Në vitin 2016, kur Britania e Madhe ishte përfshirë nga fushata e ethshme e referendumit për të qëndruar...

Aktualitet 10:29 - 16 Korrik, 2019

PS kërkoi “kokën” e Malajt/ Ish-ministri flet me emra, zbardh mesazhet kërcënuese

Ish-ministri i Ekonomisë dhe Financave, njëkohësisht ish-deputet i PS-së, Arben Malaj ka reaguar pas lajmit që qarkulloi në media një ditë më parë, ku thuhej se...

Aktualitet 19:36 - 5 Janar, 2019

BSH nxjerr raportet/ 112 milionë eurove nuk u dihet destinacioni

Në publikimin e bilancit të pagesave nga Banka e Shqipërisë,  rreth 112 milionë eurove që kanë hyrë në periudhën korrik-shtator  2018  përmes kanaleve bankare,  nuk u...

Me shume postime