Connect with Us

All posts tagged "banka boterore"

Paralajmërimi i frikshëm i Bankës Botërore/ Çfarë do të ndodhë me ekonominë globale
Ekonomi 14:28 - 23 Qershor, 2020

Paralajmërimi i frikshëm i Bankës Botërore/ Çfarë do të ndodhë me ekonominë globale

Banka Botërore parashikon që pandemia e Covid-19, mund të shkaktojë recensionin më të keq të ekonomisë globale që nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore. Sipas...

Politikë 12:15 - 1 Qershor, 2020

“Alarmi i Bankës Botërore”/ Tabaku: Shqipëria do të kthehet 15 vjet mbrapa

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se parashikimet e Bankës Botërore për ekonominë tregojnë për përkeqsimin të situatës në Shqipëri. Sipas Tabakut, Shqipëria do të...

Ekonomi 14:19 - 30 Maj, 2020

Banka Botërore: Varfëria në Shqipëri do rritet nga COVID-19, mund të arrijë në 48%

Shqipëria mbetet një nga vendet më të cenueshme nga pasojat e COVID-19, që lidhen me karakteristikat e ekonomisë së saj, si niveli i lartë i vetëpunësimit...

Ekonomi 12:41 - 11 Maj, 2020

Nga infrastruktura te kapitali njerëzor/ BB: 5 fushat që Shqipëria duhet t’i shohë me përparësi

Shqipëria duhet t’u japë përparësi politikave në pesë sektorë kyçë nëse kërkon që të përmbushë objektivat e saj strategjikë. Banka Botërore, në një raport diagnostikues të...

Ekonomi 18:03 - 29 Prill, 2020

Vlerësimi i Bankës Botërore/ Shqipëria dhe Kosova do të jenë vendet më të prekura nga kriza ekonomike

Një vlerësim i Bankës Botërore sugjeron se Shqipëria dhe Kosova do të jenë vendet që do të vuajnë më shumë ekonomikisht nga kriza e shkaktuar nga...

Ekonomi 15:29 - 29 Prill, 2020

Paralajmërimi i Bankës Botërore/ Tërmeti dhe pandemia “gjunjëzojnë” ekonominë shqiptare

Banka Botërore publikoi sot një raport periodik mbi Ballkanin Perëndimor, sipas të cilit, të gjashtë vendet e këtij rajoni pritet të bien në recesion këtë vit...

Ekonomi 21:31 - 9 Prill, 2020

Banka Botërore parashikon se çfarë mund t’i ndodhë ekonomisë dhe shqiptarëve në 2020

Banka Botërore ka publikuar raportin në lidhje me perfomancën ekonomike të vendeve në zhvillim ndër të cilat bën pjesë dhe Shqipëria. Në raport jepet një pasqyrë...

Politikë 18:09 - 17 Shkurt, 2020

Banka Botërore i jep Shqipërisë 160 milionë euro hua

Banka Botërore do t’i japë Shqipërisë një hua prej 160 milion eurosh për rindërtimin. Nga këto, 6 milion euro projektet e spitaleve apo dhe 6 milion...

Lajme 19:42 - 12 Dhjetor, 2019

Tërmeti tragjik i 26 nëntorit/ Banka Botërore: Gati të japim 100 mln euro hua për Shqipërinë

Drejtori Ekzekutiv për Shqipërinë në Bankën Botërore, Patrizio Pagano thotë se efektet e tërmetit do të kenë ndikim në ekonominë e vendit në aspektin afatshkurtër. Ndërsa...

Bota 08:12 - 8 Dhjetor, 2019

“Stop”/ Trump i kërkon nga Bankës Botërore që të mos i japë më kredi Kinës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donlad Trump i bëri thirrje Bankës Botërore që të ndalojë dhënien e kredive për Kinën, një ditë pasi ky...

Politikë 11:16 - 7 Nentor, 2019

“Bizneset përgatisin zarfin kur takojnë një ofiqar të shtetit”/ Tabaku: Sondazhi i BB këmbanë alarmi

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku shprehet se sondazhi i i Bankës Botërore është një tjetër këmbanë që i kujton qeverisë shqiptare se si koha e...

Ekonomi 10:25 - 3 Nentor, 2019

Renditja e Shqipërisë e 82-ta në të bërit biznes/ Përfaqësuesja e përhershme e BB tregon arsyet

Shqipëria u rendit në vendin e 82-të në raportin e fundit të Bankës Botërore “Të bësh biznes 2020”, duke zbritur me 19 vende në krahasim me...

Petrit Vasili kreu i grupit parlamentar LSI deklarate
Politikë 20:12 - 8 Tetor, 2019

Raporti i BB për ekonominë/ Vasili shigjeton Ramën: I çmenduri dërdëllit haluçinacione

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka reaguar pas raportit të Bankës Botërore, e cila parashikon një ngadalësim me 2.9% të rritjes ekonomike për Shqipërinë. Në një...

Ekonomi 13:28 - 8 Tetor, 2019

BB “shuplakë” qeverisë/ Janë shtuar rreziqet nga PPP-të, publikoni përfituesit e incentivave fiskale

Ekonomia shqiptare pritet të ngadalësohet në 2.9% këtë vit, për shkak të uljes së prodhimit të energjisë nga pakësimi i reshjeve, raportoi sot Banka Botërore në...

Lajm i Rekomanduar 12:18 - 18 Shtator, 2019

Skandali i ARRSH/ Bllokon pagesat për mirëmbajtjen e rrugëve

Prej disa vitesh, Banka Botërore investon me mijëra euro për mirëmbajtjen e rrugëve në Shqipëri. Por, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka penalizuar projektin më të rëndësishëm të...

Aktualitet 19:15 - 4 Janar, 2019

“Emigrantët” e huaj në Shqipëri/ Italianët në krye të listës

Rreth 57, 616 mijë të huaj që jetojnë në Shqipëri, prej tyre 13 mijë janë të pajisur me leje pune.Të dhënat e Bankës Botërore i sjell...

Aktualitet 12:43 - 31 Dhjetor, 2018

40% i shqiptarëve të varfër pasqyra më e mirë e qeverisjes Rama

Përkundër arritjeve të përmendura nga kryeministri Edi Rama, si suksese të qeverisjes, lidhur me rritjen e mirëqënies së shqiptarëve, janë institucionet e specializuara ndërkombëtare që e...

Aktualitet 08:08 - 19 Tetor, 2018

“Varfëri e skajshme”/ Banka Botërore jep alarmin për Shqipërinë

Në shumicën e ekonomive botërore sot, të ardhurat e të varfërve po rriten. Prosperiteti i përbashkët, i përcaktuar si rritja mesatare vjetore e të ardhurave ose...

Aktualitet 19:59 - 20 Shtator, 2018

Raporti i Bankës Botërore për vdekshmërinë foshnjore/ Ja në cilin vend renditet Shqipëria

Shqipëria vitin e shkuar ka pasur vdekshmërinë foshnjore në shifrën e 8.8 vdekjeve për 1 mijë fëmijë. Sipas shifrave të Bankës Botërore, vendi ynë renditet i...

pergjimet e bild/ zhduket damian gjiknuri
Aktualitet 22:37 - 2 Maj, 2018

Gjiknuri jep lajmin e mirë për rrugën Tiranë-Durrës

Ministri i Energjisë dhe Infrastrukturës, Damian Gjiknuri ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në rubrikën “Intervistë” në Ora News. Teksa ka trajtuar shumë çështje si...

Aktualitet 16:29 - 23 Prill, 2018

Banka Botërore skanon emigracionin/ Ja shifrat alarmante të emigrimit të popullsisë

Më shumë se 40% e popullsisë shqiptare ka emigruar. Në këtë përfundim ka arritur Banka Botërore, në Raportin e Rregullt Ekonomik për Ballkanin Perendimor. Institucioni financiar...

Aktualitet 18:19 - 11 Prill, 2018

Raporti i Bankës Botërore/ “Shqipëria pëson rënie ekonomike në 2018”

Sipas raportit më të fundit ekonomik të Bankës Botërore mbi Ballkanin Perëndimor, botuar të mërkurën, rritja ekonomike në Shqipëri është moderuar, ndërsa projekte të mëdha investimesh...

Aktualitet 19:28 - 14 Dhjetor, 2017

Raporti i BB: Shqiptarët më “dembelët” në rajon dhe Europë

Edhe pse mund të rrinë me orë të gjata në punë, të punojnë fundjavave, të përpiqen shumë për të arritur objektivat që iu janë vënë, sërish...