Connect with Us

All posts tagged "banesat"

Kronika 09:45 - 27 Shkurt, 2020

Flakët shkrumbojnë dy banesa/ Shpëtojnë mrekullisht familjarët

Dy apartamente të një pallati janë shkrumbuar nga flakët në orët e para të mëngjesit të sotëm në Tropojë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në fshatin...

Kronika 18:26 - 26 Shkurt, 2020

Zjarr i përmasve të mëdha në Memaliaj/ Flakët shumë pranë banesave

Një zjarr i përmasave të mëdha është regjistruar mbrëmjen e sotme në pyllin me pisha pranë fshatit Martalloz në Memaliaj. Zjarri ka shkaktuar panik tek banorët,...

Ekonomi 09:22 - 28 Dhjetor, 2019

Drafti/ Si do të funksionojë sigurimi i detyrueshëm i banesave nga tërmeti

Monitor” zbardh draftin konfidencial që parashikon “shtetëzimin” e industrisë së sigurimeve për tërmetet. Do paguajmë me detyrim 15-25 euro për sigurim banese dhe kompensimi në rast...

Sociale 20:09 - 17 Dhjetor, 2019

Prej 3 javësh në çadër/ Familjet në Kurbin apel për ndihmë

Banorët e fshatit Zhejë të Kurbinit, bëjnë apel për ndihmë, pasi nga tërmeti i 26 nëntorit nuk ka shkuar askush për ti parë. Një prej banorëve,...

Sociale 19:23 - 9 Dhjetor, 2019

Inspektimi i banesave/ Flet eksperti i huaj: “Në Shqipëri katet e para ndërtohen ndryshe”

Eksperti rumun, Cezar Aanica, ka ndarë eksperiencën e tij në terren, lidhur me vlerësimin e dëmeve pas termetit të 26 nëntorit. I ftuar në studion e...

Politikë 17:30 - 9 Dhjetor, 2019

“Shteti s’do të rimbursojë më asnjë banesë të dëmtuar”/Rama: Sigurimi të bëhet i detyrueshëm

Kryeministri Edi Rama, në mbledhjen e dytë të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit u ka bërë thirrje qytetarëve që tani e tutje të sigurojnë banesat e tyre...

Sociale 16:07 - 8 Dhjetor, 2019

Dëmet nga tërmeti/ 40 objekte të pabanueshme në Vorë, vijon inspektimi

Në Bashkinë e Vorës, ka vijuar edhe sot puna për inspektimin e banesave të cilat u dëmtuan nga lëkundjet e tërmetit të 26 nëntorit. Katër grupe...

Politikë 14:58 - 7 Dhjetor, 2019

“20 milion për çdo shtëpi të ndërtuar në fshat pas tërmetit”/ Si Rama po tallet me qytetarët

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama i cili tha se të gjithë banorëve të zonave rurale, të prekura nga tërmeti, nëse...

Sociale 11:09 - 27 Nentor, 2019

18 pallate të dëmtuara në Kurbin/ Nis evakuimi i banorëve

Në Bashkinë Kurbin janë dëmtuar 18 pallate, ndërsa ka nisur edhe evakiumi i banorëve. Ata janë vendosur në çadrat pranë shkollës së mesme. Ndërkaq, shumë banesa...

Ekonomi 08:33 - 12 Tetor, 2019

Sa do të paguhet për sigurimin e detyrueshëm të ndërtesave

Pas tërmeteve “tundet” qeveria, nuk regjistrohen pronat pa sigurim 10-vjeçar. Caktohen çmimet minimale për sigurimin e ndërtesave 100 euro prim për 100 mijë euro dëm. Rreth...

Kronika 17:48 - 31 Gusht, 2019

Ndizet sipërfaqja e shkurreve/ Zjarri rrezikon banesat në Berat

Një hapësirë toke me shkurre, në zonën e njohur si “Rezervat e shtetit”, Berat, është përfshirë nga flakët, Nga terreni raportohet se situata ka dalë jashtë...

Kronika 19:00 - 24 Gusht, 2019

Zjarr i madh në Fushë-Krujë/ Rrezikohen banesat

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në Fushë-Krujë, pranë fabrikës së çimentos në fshatin Zallë. Për shkak të flakëve që po përhapen me...

Kronika 20:20 - 20 Gusht, 2019

Zjarr i madh në Gjirokastër/ Rrezikohen banesat

Një zjarr i madh ka përfshirë disa kullota në fshatin Mashkullorë të Gjirokastrës mbrëmjen e sotme. Mësohet se flakët po përhapen me shpejtësi për shkak të...

Kronika 16:47 - 6 Gusht, 2019

Zjarr i madh në Gjirokastër/ Shkrumbohen dy ha tokë, rrezikohen banesat

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë pasditen e sotme në Dropull. Deri më tani nga zjarri mendohet të jenë djegur rreth 2 ha kullota...

Aktualitet 08:37 - 8 Prill, 2019

Tirana më e shtrenjta në botë/ Kostoja e papërballueshme edhe për më të paguarit

Kostot e jetesës përfshijnë shumë prej gjërave themelore të përditshmërisë, si të ushqyerit, transporti dhe energjia elektrike që shpenzojmë në shtëpi. Shpesh shtëpitë zënë pjesën e...

denoncimi krytarja e bashkise se roskovecit shkel ligjin
Aktualitet 18:40 - 2 Shkurt, 2019

Denoncimi/ Bashkia prish banesat me leje

Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në rrjetet sociale ka  publikuar mesazhin e “qytetarit dixhital” të ardhur në adresë të tij. Sipas tij ndrikulla kryetare ndërton...

Aktualitet 12:02 - 30 Nentor, 2018

Foto-Unaza e re/ IKMT prish disa ndërtesa të tjera

Ndërkohë që banorët e “Astirit”, prej disa ditësh vijojnë të protestojnë duke kërkuar dëmshpërblim për banesta e tyre, të cilat pritet të shemben në kuadër të...

Aktualitet 17:08 - 15 Tetor, 2018

Mali i Taraboshit përfshihet nga flakët/ Rrezikohen banesat

Fshati Zues në malin e Taraboshit në Shkodër është përfshirë nga zjarri. Flakët janë përhapur në një zonë me ullishte dhe po rrezikojnë disa banesa aty...

Aktualitet 22:15 - 10 Nentor, 2017

BSH: Vijon ulja e çmimeve të banesave, ulen dhe qiratë

Banka e Shqipërisë ka konfirmuar atë që kishte paralajmëruar më herët, mbi rënien e çmimit të banesave në treg, një tendencë kjo e shfaqur në pjesën...

Aktualitet 15:08 - 2 Nentor, 2017

Zjarri shkrumbon dy banesa në Pogradec

Policia e pogradecit ka bërë të ditur se si pasojë e zjarrit një banesë është djegur plotësisht në fshatin Leshnicë. Sipas njoftimit të policia zjarri ka...

Aktualitet 17:29 - 7 Shtator, 2017

Zjarret rrezikojnë sërish vendin/Digjen qindra rrënjë ulliri në Patos

Zjarret në vend vijojnë të jenë prezente, ndonëse temperaturat kanë pësuar një rënie të ndjeshme ditët e para të shtatorit. Një zjarr i përmasave të mëdha...

Aktualitet 15:57 - 11 Gusht, 2017

Pasoja të frikshme nga zjarri/Shkrumbohen 3 banesat e para, evakuohen banorët

Një situatë alarmante është krijuar sot nga zjarret në vend. Pasojat e para të frikshme janë dhënë në fshatin Çorrush të Mallakastrës, ku janë djegur 3...

Aktualitet 16:05 - 3 Gusht, 2017

Banesat në Vlorë rrezikohen nga flakët/ Zjarrfikësja s’ka ndërhyrë ende

Një zjarr i madh ka përfshirë fshatin Kallarat të Vlorës pak minuta më parë. Mësohet se flakët po rrezikojnë edhe shtëpitë e aty pranë, përveç pemëve,...