Connect with Us

All posts tagged "banane"

5 përfitimet e bananes/ Si ndikon në humbjen e peshës dhe shëndetin e zemrës
Shëndeti 14:28 - 23 Nentor, 2020

5 përfitimet e bananes/ Si ndikon në humbjen e peshës dhe shëndetin e zemrës

Bananet janë shumë ushqyese Një banane e vetme e mesme ofron 110 kalori me yndyrë zero. Ai gjithashtu siguron sa vijon: Proteina: 1 gram Karbohidratet: 28...

A e parandalon gastritin ngrënia e bananeve?/ Zbuloni si qëndron e vërteta
Life Style 16:48 - 18 Tetor, 2020

A e parandalon gastritin ngrënia e bananeve?/ Zbuloni si qëndron e vërteta

Gastriti është një problem shumë i zakonshëm në ditët e sotme. Është një proces inflamator që përfshin muret e brendshme të stomakut. Gastriti, i cili shpesh...

“Vendimi për Cekajn qesharak”/ Maks Haxhia: Gjykata s’kishte asnjë provë
Lajme 19:07 - 15 Shtator, 2020

“Vendimi për Cekajn qesharak”/ Maks Haxhia: Gjykata s’kishte asnjë provë

Gjykata e Posaçme Antikorrupsion dënoi pak më parë me 21 vite burg Arbër Cekajn, që me ulje i mbeten për të kryer 14 vite. Nga ana...

Shëndeti 15:06 - 19 Qershor, 2020

E paskemi ditur gabim/ Çfarë efekti ka bananja në organizmin tuaj

Bananet kryesisht përbëhen nga uji, përbërësit e tjerë janë karbohidrate,vitamina,minerale dhe në përqindje më të ulët proteinat dhe lipidet. Ndër karbohidratet, fibra është ajo që ia...

Politikë 12:32 - 12 Tetor, 2019

“Rroftë bananja se na solli republikën e Kokainës”

Ish kryeministri Sali Berisha thotë se bananet janë bërë frutat me të cilat mafia shtetërore imorton kokainën nga Amerika Latine. Sipas Berishës, falë bananes Shqipëria zë...

Kronika 11:58 - 26 Gusht, 2019

613 kg kokainë nga Kolumbia/ Çekaj apelon vendimin e Gjykatës

Avokatët e pronarit të “Arbri Garden”, kanë apeluar vendimin e Gjykatës së Shkallës së parë të Dusseldorfit, për ekstradimin e Arber Çekajt. Pak ditë më parë...

Life Style 12:38 - 10 Gusht, 2019

Pse jemi përgjysmë të ngjashëm me bananen, dhe fakte të tjera të mahnitshme mbi trupin e njeriut

Trupi i njeriut, është shumë më i çuditshëm por edhe mbresëlënës nga sa mund ta mendoni. Për të ekzistojnë kaq shumë fakte të mahnitshme, sa që...

Life Style 14:25 - 22 Maj, 2019

Do t’ju lënë pa fjalë/Njihuni me 5 benefitet e bananes

Depresioni – Bananet përmbajnë triptofan, një substancë që ndihmon trupin për t’u çlodhur dhe për të përmirësuar gjendjen e njerëzve. Kapsllëku – Të pasura me fibra, bananet ndihmojnë...

Life Style 16:59 - 6 Maj, 2019

Shkencëtarët japin alarmin/ Kjo sëmundje po vret frutin ekzotik

Sëmundja e Panamasë (TR4) është përhapur në mënyrë shumë të shpejtë në Azi, Australi, Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Ky infeksion po shkatërron bimën e bananes...

dy banane do t'ju shpetojne nga keto probleme
Aktualitet 20:40 - 26 Shkurt, 2019

Dy banane në ditë do t’ju shpëtojnë nga këto probleme shëndetësore

Bananja kontrollon dëshirën e të ngrënit Nëse je një ndër ata persona që pas çdo vakti ndjehesh gjithnjë i uritur, atherë ky frut është për ty. ...

Aktualitet 20:15 - 3 Shkurt, 2019

Bën mrekulli, ja përse duhet të hani çdo ditë banane me lëkurë të errët

Bananja është cilësuar si një prej frutave më të dobishëm për trupin tonë. Ajo ka veti të larta ushqimore dhe nëse konsumoni dy banane në ditë...

banane te rrezikshme ne durres
Aktualitet 14:50 - 29 Janar, 2019

Aktori “shpërthen” pas bllokimit të bananeve/ Po na i hanë fëmijët o maskarenj

Aktori i humorit Marin Orhanasi ka reaguar me tone të ashpra në lidhje me 41.7 ton bananet që u bllokuan ditën e sotme, pasi rezultonin të...

Aktualitet 09:32 - 29 Janar, 2019

Foto-AKU bllokon dhe kthen në origjinë 41.7 ton banane  

Në kuadër të forcimit të masave për Sigurinë Ushqimore, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka në fokus të veçantë kontrollin në Pikat Doganore në të gjithë vendin....

banane
Aktualitet 21:20 - 16 Janar, 2019

Një banane në vend të ilaçit/ Ja se për cilat sëmundje funksionon

Rregullon presionin e gjakut Nëse një njeri konsumon shumë sodium, përtej uljes së nivelit të potasiumit në trup është i predispozuar që të vuajë nga sëmundjet...

Aktualitet 09:07 - 9 Janar, 2019

Video-Nuk do ta besoni/ Fahri Balliu na mëson si lahen duart, pas paçes dhe pilafit

Ish-gazetari i devotshëm i Zërit të Popullit, i akuzuar edhe si spiun i Sigurimit të Shtetit, aktualisht botues i gazetës 55, nuk resht sa dhëni “leksione”....

memet me pikante
Aktualitet 22:16 - 29 Dhjetor, 2018

Fotot ekskluzive/ Fahriu braktis pace-pilafin për bananen e rrushin

Fahri Balliu që shpesh është parë si njeriu që ha vetëm paçe, pilaf, duke u rrumbullosur, ka vendosur seriozisht ta ndërroj ushqimin. Tani do banane dhe...

Life Style 13:50 - 13 Dhjetor, 2018

Bananja ju shpëton nga këto sëmundje

Konsumimi i bananeve në përditshmëri mund të ndihmojë në parandalimin e sulmeve të zemrës dhe trurit – thonë hulumtimet e reja. Të pasura me kalium, ushqimet...

Life Style 12:53 - 8 Dhjetor, 2018

Kujdes! Para se të konsumoni sërish banane duhet të dini këto 6 fakte për to

Pyesni këdo që t’ju thotë një frut të çuditshëm  dhe do t’ju thonë bananet dhe kjo bazohet vetëm tek fakti që janë të verdha dhe shumë...

Aktualitet 22:30 - 16 Nentor, 2018

“Mbretëresha e Anglisë i ha bananet me thikë dhe pirun që të mos duket si majmun”

Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth II i konsumon bananet duke përdorur një thikë dhe pirun për të mos u dukur si një majmun. Të paktën...

Aktualitet 11:43 - 13 Korrik, 2018

613 kg kokainë në kamionin me banane/ “Arbër Çekaj” me kompani të re transporti

Vetëm 21 ditë pas kapjes së drogës në kamionin e bananeve të kompanisë, babai i Arbër Çekaj, Selim Çekaj ka hapur të njëjtin biznes me të...

Kuriozitete 22:40 - 14 Maj, 2018

Njihuni me bananen që hahet me lëkurë

Në Japoni po bëhet proçesi i njohur Crio tek bananet. Teknika e re, ‘Freeze Thaw Awakening’, parashikon ngrirjen, shkrirjen dhe rizgjimin e bananeve.Kështu lind banania Monge,...

Aktualitet 22:52 - 2 Maj, 2018

Zbulohet arsyeja se pse kokaina ishte fshehur në banane

Kryeredaktorja e revistës “Monitor” Ornela Liperi, është e ftuar në studion e emisionit “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, ku po diskutohet lidhur me temën: “Shqiptarët, drogë...

bumci flet per banoret e bregut te lumit
Aktualitet 16:24 - 7 Mars, 2018

Shpërthen rrjeti/ Tallen me Aldo Bumçin

Deputeti i Partisë Demokratike, Aldo Bumçi, ishte i pranishëm sot në rubrikën “Opinion” në News24, shfaqje pas të cilës, rrjeti ka shpërthyer në tallje. E gjithë...