Connect with Us

All posts tagged "ballkani"

Blog 09:42 - 2 Prill, 2020

Koronavirusi, e bën të domosdoshme një strategji të qartë të BE drejt Ballkanit Perëndimor

Nga Alisa Muzergues “Emerging Europe” Në kushte normale, lajmi i shumëpritur pozitiv, se vendet anëtare të Bashkimit Evropian kishin arritur një marrëveshje politike për nisjen e...

Kosova & Rajoni 13:16 - 27 Mars, 2020

A do ta “vrasë” koronavirusi urrjetjen në Ballkan?

Mbrëmjeve beogradasit duartrokasin për mjekët, infermierët, policët. Mbrëmjen e së dielës “Duartrokitjet në 8” ishin rezervuar për të mbështetur shtetin, me të cilin Serbia ka qenë...

Bota 15:50 - 26 Mars, 2020

Kriza Corona në Europën Juglindore/ Karantinë për shtetin ligjor

Disa shtete në Europën Qendrore dhe Juglindore përfitojnë nga kriza Corona për të nxjerrë jashtë loje shtetin ligjor e institucionet. Në krye Hungaria. Qeverisja në modusin...

Blog 08:19 - 25 Mars, 2020

Ballkani Perëndimor, kopshti i brendshëm i shtëpisë Europa

Që Ballkani Perëndimor si kopshti i brendshëm i Europës të jetë anëtar i denjë në BE, kjo është në dorën e vetë njerëzve dhe politikanëve të...

Bota 17:53 - 24 Mars, 2020

Covid-19/ BE jep 30 milionë euro për Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Europian ka miratuar një fond ndihme prej 30 milionë euro për vendet e Ballkanit Perëndimor, si mbështetje për të “luftuar” koronavirusin. Ky fond do të...

Bota 10:28 - 17 Mars, 2020

Kriza e coronavirusit vetëizolon Europën

Pas javësh mungese të orientimit, duket se BE ka gjetur tani një gjuhë politike të përbashkët. Komisioni Europian propozoi ndalimin në masë të gjerë të udhëtimeve...

Blog 08:49 - 9 Mars, 2020

Ç’do të thotë Brexit për sigurinë e Europës?

Nga Edward Lucas ”Center for European Policy Analysis” * Kjo pyetje po shqetëson njerëzit nga veriu i Norvegjisë, deri në brigjet lindore të Detit të Zi....

Blog 08:39 - 3 Mars, 2020

Si u sabotua “Pranvera Ballkanike” nga korrupsioni dhe nepotizmi

Nga Jelena Dragicevic “Harvard International Riview” * Më 15 shkurt 2019, mijëra demonstrues marshuan në rrugët e Beogradit në Serbi, duke kërkuar dorëheqjen e presidentit Aleksandar...

gazetarja sonila meco
Politikë 09:28 - 2 Mars, 2020

Sonila Meço “masakron” Ramën/ Pasuritë e politikës në parajsa fiskale, kryeministri flet si lider opozite

Gazetarja Sonila Meço ndërsa komenton Kongresin e Partisë Socialiste, shkruan se kryeministri duket se ka nisur fushatën, me fjalime, a thua se është prej shtatë vitesh...

Blog 08:30 - 2 Mars, 2020

Si t’i mbrojmë institucionet tona demokratike nga sulmet e Rusisë dhe Kinës?

Nga Edward Lucas “Center for European Policy Analysis” * Në fillim e pamë si një problem të vogël. Tani e shohim si shumë të madh. Ky...

Blog 08:30 - 24 Shkurt, 2020

Pse duhet një BE me disa nivele anëtarësimi

Nga Andreas Kluth “Gulf News” * Shumë gjëra, i ndajnë këto ditë 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Por një debat në veçanti, e përmbledh dilemën...

Blog 08:34 - 5 Shkurt, 2020

Strategjia e re e Komisionit Europian për Ballkanin

Vetëm disa ditë pas Brexitit dhe daljes së një shteti nga BE, në Bruksel do të shtrohet pyetja: Si do të jetë perspektiva e mëtejshme e...

Kosova & Rajoni 08:45 - 18 Janar, 2020

Ndotja e ajrit në nivele alarmante/ 500 raste vdekjesh të parakohshme çdo vit

Në qytetet e mëdha në vendet e Ballkanit si dhe në Itali qytetarët përballen me problemet nga smogu dhe ajri i ndotur. Ndotja e ajrit në...

Politikë 11:50 - 5 Janar, 2020

“Mos hapja e negociatave si shprehje kërcënuese”/ DW: BE rrezikon të humbasë Ballkanin

Viti 2019 nuk ishte një vit i mbarë për njerëzit në periferinë e Bashkimit Europian, në Europën Juglindore. Ndryshe nga sa premtoi, BE në samitin e...

Ekonomi 08:50 - 4 Janar, 2020

“Axhenda rajonale qëllim të vetëm ka integrimin në BE”/ Bregu: Lehtësitë tregtare të domosdoshme

Flet Sekretarja e përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu Sekretarja e përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu tha seBallkani Perëndimor nuk është...

Kosova & Rajoni 11:10 - 28 Dhjetor, 2019

Zaev: Ne duhet ta sjellim Europën në Ballkan

Në intervistën ekskluzive me DW, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev mbron projektin e debatuar të Mini Shengenit mes Shqipërisë, Serbisë e Maqedonisë së Veriut,...

Bota 14:47 - 24 Dhjetor, 2019

DW: Vranësirë e dendur, aspak kthjelltësi në Ballkan

Në vitin 2019 u shemb një politikë 20-vjeçare e Evropës ndaj Ballkanit. 2020 duhej të ishte viti i pastrimit të rrënojave. Që në pranverë do të...

Politikë 11:43 - 21 Dhjetor, 2019

Arsyet pse mini-shengeni do të dështojë

Derisa kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, mbështet nismën për “Mini-Shengenin” ballkanik, duke e vlerësuar si shumë të mirë për lëvizjen e njerëzve vetëm me...

Kosova & Rajoni 13:57 - 19 Dhjetor, 2019

BE mbështet me miliona bashkëpunimin rajonal në Ballkan

Komisioni Europian ofron 10 milionë Euro grante për integrimin ekonomik rajonal në Ballkanin Perëndimor. Bashkëpunimin rajonal, BE e sheh si një element vendimtar për prosperitet në...

Blog 09:00 - 15 Dhjetor, 2019

Si po rigjallërohet procesi i zgjerimit të Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor

Nga Vessela Tcherneva “European Center for Foreign Relations” Bllokimi që Franca ibëri çeljes së negociatavetëanëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë,është parë në mbarë Evropën si...

Sociale 22:37 - 26 Nentor, 2019

Dhomat e Tregtisë në Ballkanin Perëndimor mbështetje për qytetarët dhe bizneset në Shqipëri

Forumi i Investimeve të Dhomave që bashkon Dhomat e Tregtisë në Ballkanin Perëndimor (WB6CIF) dhe Dhoma e Tregtisë Gjermano – Serbe kanë shprehur ngushëllime të thella...

Politikë 12:08 - 25 Nentor, 2019

A duhet “mini-Shengen Ballkanik”, kur ekziston Procesi i Berlinit apo CEFTA?

“Mini Shengeni Ballkanik” do duhet të lehtësojë lëvizjen e lirë të njerëzve, mallrave e shërbimeve në Ballkan. Por lënia jashtë e Kosovës e mospjesëmarrja e Bosnje-Hercegovinë...

Bota 14:40 - 19 Nentor, 2019

Integrimi i Ballkanit Perëndimor/ Shtatë vende të BE letër Presidentit Juncker

Shtatë vende anëtarë të BE i kanë drejtuar një letër presidentit të KE-së Jean Claude Juncker, ku shprehin mbështetjen e tyre për integrimin e Ballkanit Perëndimor....