Connect with Us

All posts tagged "ballkani"

Pandemia në Ballkan/Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë, 1679  të infektuar
Aktualitet 12:56 - 17 Shtator, 2020

Pandemia në Ballkan/ Covid-19 mban të mbërthyer Rumaninë, 1679 të infektuar

Pandemia e shkaktuar nga infeksioni i koronavirusit vazhdon të mbajë të mbërthyer Rumaninë. Gjatë 24 orëve të fundit  në Rumani janë regjistruar 1679 raste të reja të...

Marrëveshja në Uashington/ Trump: Hoti dhe Vuçiç e bënë Ballkanin dhe botën më të sigurt
Kosova & Rajoni 11:06 - 15 Shtator, 2020

Marrëveshja në Uashington/ Trump: Hoti dhe Vuçiç e bënë Ballkanin dhe botën më të sigurt

Hoti dhe Vuçiç kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e presidentit Trump. Presidenti i Shteteve...

Blog 08:38 - 7 Shtator, 2020

Pse Kina është rreziku kryesor për Amerikën dhe botën 

Nga Curtis Ellis “American Greatness” * Një raporti i ri i Pentagonit, paraqet një panoramë tronditës të sfidës që paraqet për SHBA-në dhe botën Partia Komuniste...

The Economist: Ballkani po mbetet pa njerëz/ Popullsia e Shqipërisë pritet të tkurret me 26% 
Sociale 11:18 - 21 Gusht, 2020

The Economist: Ballkani po mbetet pa njerëz/ Popullsia e Shqipërisë pritet të tkurret me 26% 

“Po plaken, po vdesin, po largohen”. Kështu titullohet një artikull i fundit i revistës së njohur The Economist, ku trajtohet fenomeni i tkurrjes së popullsisë së...

Lajme 11:55 - 24 Korrik, 2020

Raporti alarmues/ Tentakulat e krimit të organizuar nga Ballkani Perëndimor

Një raport i fundit i Nismës Globale Kundër Krimit të Organizuar Ndërkombëtar, arrin në përfundimin se grupet kriminale nga Ballkani Perëndimor po veprojnë gjithnjë e më...

Lehtësimi i dialogut Kosovë-Serbi, mundësi që BE-ja të kompensojë gabimet e shumta me Ballkanin
Blog 08:22 - 12 Korrik, 2020

Lehtësimi i dialogut Kosovë-Serbi, mundësi që BE-ja të kompensojë gabimet e shumta me Ballkanin

Nga Augustin Doehler “War On the Rocks” Shtëpia e Bardhë kishte planifikuar mbajtjen e një samiti midis presidentit serb Aleksandër Vuçiç dhe atij të Kosovës Hashim...

Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI
Blog 10:07 - 11 Korrik, 2020

Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI

Nga Charlie Ang Hwa Leong “Al Jazeera” Pandemia e Covid-19, është si një aksident hekurudhor me xhirim të ngadaltë. Ai mund të jetë shkëndija që do...

Çështja e “Shën Sofisë”/ Erdogan: Vendimi ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër!
Blog 09:03 - 10 Korrik, 2020

Turqia në Ballkan/ Një marshim i saj drejt Perëndimit

Nga Andrei Isaev “Modern Diplomacy” * Rajoni i Ballkanit, po bëhet tërheqës për një spektër të gjerë lojtarësh të huaj – nga Pekini në Uashington, dhe...

Barometri për Ballkanin/ Bregu: Për herë të parë këtë vit partitë politike listohen si më të korruptuarat
Politikë 22:08 - 30 Qershor, 2020

Barometri për Ballkanin/ Bregu: Për herë të parë këtë vit partitë politike listohen si më të korruptuarat

Një nga gjetjet kryesore të Barometrit për Ballkanin ishte perceptimi i qytetarëve në rajon mbi korrupsionin. Këtë vit 83% e të anketuarve kanë etiketuar partitë politike...

Akuzat për krime lufte/ Hashim Thaçi niset nga Rinasi për në Hagë
Blog 08:31 - 30 Qershor, 2020

Akuzat për krime lufte ndaj presidentit të Kosovës, rëndojnë mbi të ardhmen e Ballkanit

Nga Pierre Haski “Internazionale” Të akuzosh një kryetar shteti si përgjegjës për vdekjen e qindra njerëzve, nuk është në asnjë rast diçka e parëndësishme. Dhe tani...

Lajme 09:14 - 27 Qershor, 2020

BE merr vendimin për kufijtë/ Çfarë do të ndodhë me vendet e Ballkanit pas 1 korrikut

Bashkimi Evropian nuk do të hapë kufijtë e jashtëm për shtetasit e shumicës së vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas 1 korrikut, përveç për Malin e Zi...

Politikë 09:24 - 12 Qershor, 2020

Hapja e kufijve në 1 korrik/ Ballkani Perëndimor i privilegjuar në KE

Gazetarja e ABC News në Bruksel, Erisa Zykaj ka dhënë detaje për rekomandimin e KE, që vendet anëtare të hapin kufijtë me Ballkanin Perëndimor më 1...

Bota 10:49 - 26 Maj, 2020

Gjermani, shpresë e shpejtë për udhëtime

Nuk kishte ndodhur kurrë më parë, por Gjermania lëshoi një paralajmërim udhëtimi për të gjithë botën për shkak të pandemisë. Tani qeveria gjermane po përgatit heqjen...

Bota 15:50 - 7 Maj, 2020

Ballkani Perëndimor ka prioritet për BE

Në samitin virtual të BE me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor të mërkurën do duhet të dërgohet një sinjal i qartë: BE kërkon të investojë në...

Bota 09:11 - 7 Maj, 2020

BE sinjal ndaj Ballkanit Perëndimor/ Një tjetër hap drejt anëtarësimit

BE-ja ndihmon Ballkanin Perëndimor për të dalë nga kriza e koronës dhe rinovon premtimin për pranim. Një tjetër hap i vogël drejt anëtarësimit. Bernd Riegert nga...

Lajme 13:48 - 8 Prill, 2020

Kamerat filmojnë një familje rrëqebujsh/ Shpresë për mbijetesën dhe të ardhmen e llojit në vendin tonë

Lajmi më i gëzueshëm për rrëqebullin e Ballkanit në Shqipëri! Kamerat-kurth të vendosura nga një bashkëpunim i shkëlqyer midis PPNEA dhe AKZM-AdZM Elbasan në rajonin malor...

Blog 09:42 - 2 Prill, 2020

Koronavirusi, e bën të domosdoshme një strategji të qartë të BE drejt Ballkanit Perëndimor

Nga Alisa Muzergues “Emerging Europe” Në kushte normale, lajmi i shumëpritur pozitiv, se vendet anëtare të Bashkimit Evropian kishin arritur një marrëveshje politike për nisjen e...

Kosova & Rajoni 13:16 - 27 Mars, 2020

A do ta “vrasë” koronavirusi urrjetjen në Ballkan?

Mbrëmjeve beogradasit duartrokasin për mjekët, infermierët, policët. Mbrëmjen e së dielës “Duartrokitjet në 8” ishin rezervuar për të mbështetur shtetin, me të cilin Serbia ka qenë...

Bota 15:50 - 26 Mars, 2020

Kriza Corona në Europën Juglindore/ Karantinë për shtetin ligjor

Disa shtete në Europën Qendrore dhe Juglindore përfitojnë nga kriza Corona për të nxjerrë jashtë loje shtetin ligjor e institucionet. Në krye Hungaria. Qeverisja në modusin...

Blog 08:19 - 25 Mars, 2020

Ballkani Perëndimor, kopshti i brendshëm i shtëpisë Europa

Që Ballkani Perëndimor si kopshti i brendshëm i Europës të jetë anëtar i denjë në BE, kjo është në dorën e vetë njerëzve dhe politikanëve të...

Bota 17:53 - 24 Mars, 2020

Covid-19/ BE jep 30 milionë euro për Ballkanin Perëndimor

Bashkimi Europian ka miratuar një fond ndihme prej 30 milionë euro për vendet e Ballkanit Perëndimor, si mbështetje për të “luftuar” koronavirusin. Ky fond do të...

Bota 10:28 - 17 Mars, 2020

Kriza e coronavirusit vetëizolon Europën

Pas javësh mungese të orientimit, duket se BE ka gjetur tani një gjuhë politike të përbashkët. Komisioni Europian propozoi ndalimin në masë të gjerë të udhëtimeve...

Blog 08:49 - 9 Mars, 2020

Ç’do të thotë Brexit për sigurinë e Europës?

Nga Edward Lucas ”Center for European Policy Analysis” * Kjo pyetje po shqetëson njerëzit nga veriu i Norvegjisë, deri në brigjet lindore të Detit të Zi....